Elżbieta Bowdur
1
Scenariusz zajęcia nr 6
grupa 0
Obszar VIII Rozbudzanie ciekawości poznawczej. Rozwijanie procesów
poznawczych i operacji umysłowych
Temat: Cudaki
I.
Cele
•
Przeliczanie elementów w zakresie do 5.
•
Rozpoznawanie cyfry i przyporządkowywanie jej do odpowiedniego zbioru
elementów.
•
Rozwijanie wyobraźni oraz myślenia dywergencyjnego (wielokierunkowego).
•
Doskonalenie motoryki małej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 13 .1 „Dziecko liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego”.
II.
Środki dydaktyczne
duża ilość guzików o różnych kształtach i kolorach
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Żongler”
kartki, ołówki, kredki
III.
Przebieg zajęć
1.
Świat Cudaków
Dzieci siedzą na dywanie, nauczycielka proponuje wyprawę do wyjątkowej
krainy, która znajduje się … w wyobraźni i pojawia się tylko po zamknięciu oczu.
Dlatego nauczycielka prosi, by dzieci na chwilę zamknęły oczy i zobaczyły
w swojej wyobraźni niezwykły, baśniowy, kolorowy świat, pełen fantastycznych
urządzeń i roślin, w którym mieszkają dziwne postacie - Cudaki.
Nauczycielka pyta dzieci, jak wygląda Cudak, w jakich kolorach, jakie ma nogi,
w co jest ubrany… itp. Jak myślicie, jak porusza się Wasz Cudak?
Zaprasza dzieci do zabawy.
2.
Taniec Cudaków
Nauczycielka włącza dowolną muzykę.
W rytm utworu muzycznego dzieci poruszają się tak, jak poruszają się ich Cudaki.
Gdy usłyszą refren, zatrzymują się i klaszczą rytmicznie w dłonie.
Elżbieta Bowdur
2
3.
Układanie Cudaków
Nauczycielka wysypuje na dywan (jeśli jest jednobarwny) lub duży arkusz
szarego papieru, guziki w różnych kolorach i kształtach. Dzieci oglądają je,
wymieniają ich cechy.
Nauczycielka prosi, by dzieci ułożyły z guzików postacie Cudaków – takie, jak
sobie je wyobrażą. Dzieci układają postacie, a następnie opowiadają o nich, gdzie
mieszkają, jakie mają zwyczaje, w co się lubią bawić, czego nie lubią robić itp.
4.
Zabawy Cudaków
Dzieci zamieniają się w Cudaki. Siadają na końcu sali i turlają się na drugi koniec.
Mogą też kręcić się na pupach na podłodze – karuzele Cudaków.
5.
Gra/plansza interaktywna „Żongler”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:
→
Kapelusz
→
Żongler
Opis interaktywności
Gra „Żongler” polega na przeliczaniu elementów i kojarzeniu ich z zapisem
cyfrowym. Doskonali spostrzegawczość.
Omówienie gry
Dzieci siadają w półkolu na dywanie przed ekranem lub tablicą interaktywną.
Nauczycielka uruchamia (klika) planszę Kapelusz, która przedstawia scenę
cyrku.
Następnie wybrane dziecko klika Żonglera. Dzieci opowiadają, jakie postacie
przedstawione są na planszy. Mówią, czym żonglują poszczególne postacie
i przeliczają te przedmioty.
Wybrane dziecko zaznacza jedną z postaci i odpowiednią cyfrę na pasku w górnej
części planszy.
W grze może wziąć udział 3 dzieci.
6.
Praca plastyczna – Świat Cudaków
Dzieci siadają do stolików. Wybierają po 5 dowolnych guzików. Ich zadaniem jest
obrysowanie guzików na kartce i dokończenie rysunku pt. „Świat Cudaków”.
7.
Podsumowanie zajęcia
Porządkowanie miejsc pracy.
Elżbieta Bowdur
3
Propozycja, by jeszcze wrócić do tej zabawy.