„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Stanisław Sitarz
Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz składowanie
materiałów i wyrobów z kamienia 711[04].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Danuta Gąsiorowska
mgr inż. Marek Machnik
Opracowanie redakcyjne:
mgr Halina Zwolska
Konsultacja:
dr inż. Janusz Figurski
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 711[04].Z2.01
Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz składowanie materiałów i wyrobów z kamienia
zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 711[04] kamieniarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
6
3. Cele kształcenia
7
4. Przykładowe scenariusze zajęć
8
5. Ćwiczenia
12
5.1 Zastosowanie materiałów kamiennych w budownictwie
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Cechy techniczne i technologiczne skał
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Minerały tworzące skały i rodzaje skał stosowanych w budownictwie
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
5.4. Wyroby z kamienia i ich cechy
18
5.4.1. Ćwiczenia
18
5.5. Transport i składowanie surowców oraz wyrobów z kamienia
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
33
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który jest pomocny w prowadzeniu
zajęć systemem modułowym w zawodzie kamieniarza. Stanowi on część pakietu
edukacyjnego dla jednostki modułowej Rozpoznawanie, dobieranie oraz składowanie
materiałów i wyrobów z kamienia.
W poradniku tym zamieszczono:
−
zestaw umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń przed przystąpieniem do nauki
w tej jednostce modułowej,
−
przykładowe scenariusze prowadzenia zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
propozycje sumatywnych testów teoretycznych , przeprowadzonych na zakończenie
realizacji programu jednostki modułowej,
−
wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.
Do propozycji ćwiczeń są dołączone wskazówki i zalecenia dotyczące ich realizacji,
sposób realizacji, zalecane metody nauczania – uczenia się oraz potrzebne środki
dydaktyczne.
Podany w poradniku dla ucznia i zalecanej literaturze zasób wiadomości - dotyczący
rozpoznawania, dobierania, oceniania oraz składowania materiałów i wyrobów z kamienia-
powinien być wystarczający dla każdego przyszłego robotnika- kamieniarza, należy go jednak
uzupełniać w miarę wprowadzenia nowych materiałów i nowych technologii.
Szczególnie przydatne do osiągnięcia założonych celów są następujące metody:
−
wykonywanie ćwiczeń praktycznych po przeprowadzeniu instruktażu,
−
metoda tekstu przewodniego,
−
dyskusja dydaktyczna.
Niektóre, trudniejsze do samodzielnego opanowania treści mogą być wstępnie
omówione przez nauczyciela i zobrazowane.
Forma organizacyjna pracy uczniów może również być zróżnicowana. Praca
samodzielna pozwala dokładniej ocenić indywidualne postępy ucznia i jest zgodna z formą
przyszłych egzaminów zewnętrznych, jednak praca w zespole dwuosobowym pozwala
usprawnić organizację procesu i skrócić czas wykonywania ćwiczenia, co w razie potrzeby
pozwala na jego powtórzenie. Oprócz tego jest to okazja do kształtowania i oceniania
umiejętności współpracy w zespole.
W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń
mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie tych, które zostały nabyte
wcześniej.
Zamieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować, jako przykładowe. Nauczyciel
może opracować nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednak
powinny one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie nauczania
(w zakresie jednostki modułowej). Dotyczy to również wszystkich pytań i sprawdzianów.
Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu
swoich postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów.
Według tego samego zestawu pytań, nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności
ucznia. Uczeń powinien w tym celu samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie
odpowiedzi. W przypadku sprawdzianu postępów, zakreśla odpowiedź, wstawiając X obok
słowa:
−
TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca ,
−
NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowanie ucznia i efekty jego
pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, zakreśla się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zakreślenia obok pytania
słowa NIE, wskazują luki w wiedzy i w umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego
zapoznania się z potrzebnymi treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas
oceny należy przyjąć zasadę, że zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy
będzie wykonane zgodnie z przyjętymi standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty
w danej placówce wewnętrzny system oceniania dla ucznia, można też potwierdzać
umiejętności ucznia w skali dwustopniowej: ćwiczenie (zadanie) zaliczone, ćwiczenie
(zadanie) niezaliczone.
Poznanie przez ucznia określonej wiedzy i nabycie umiejętności z zakresu
rozpoznawania, dobierania i składowania materiałów i wyrobów z kamienia będzie stanowiło
dla
nauczyciela
podstawę
przeprowadzenia
sumatywnego
sprawdzianu
poziomu
przyswojonych wiadomości i ukształtowanych umiejętności. W tym celu nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 propozycjami testów teoretycznych.
Zajęcia mogą być prowadzone w pracowniach ćwiczeń praktycznych, dostosowanych do
realizacji programu nauczania systemem modułowym, pracowniach symulacyjnych Centrów
Kształcenia Praktycznego lub na wydzielonych poligonach na placu budowy, w warunkach
pozwalających skoncentrować się na szkoleniu. Nauczyciel powinien dysponować
kompletem podstawowych narzędzi dla każdego ucznia. Wielkość pracowni, liczba stanowisk
ćwiczeniowych, ilość materiałów, sprzętu i pomocy dydaktycznych powinna w pełni
zabezpieczyć realizacje programu. Nieodzownym wyposażeniem jest biblioteczka
z odpowiednią literaturą oraz stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 711[04].Z2
Technologia przygotowania, obróbki, naprawy
i konserwacji kamienia
711[04].Z2.01
Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz
składowanie materiałów i wyrobów z
kamienia
711[04]. Z2.02
Obróbka mechaniczna kamienia
711.[04]Z2.03
Obróbka ręczna kamienia
711[04].Z2.04
Wykonywanie konserwacji, napraw i renowacji
kamienia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
poszukiwać informacji w różnych źródłach,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
rozpoznawać, charakteryzować podstawowe materiały budowlane,
−
magazynować, składować, transportować materiały budowlane,
−
bezpiecznie i higienicznie wykonywać czynności objęte zakresem nauczania,
−
udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku powstania wypadku przy pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić zastosowanie materiałów kamiennych w budownictwie,
−
określić podstawowe minerały tworzące skały,
−
rozróżnić i rozpoznawać skały magmowe, osadowe i metamorficzne,
−
określić cechy techniczne i technologiczne skał,
−
rozpoznać wady skał,
−
dobrać rodzaj skały do warunków zastosowania,
−
określić kierunki łupliwości bloków kamiennych,
−
określić zastosowanie skał do dalszej obróbki,
−
rozróżnić i rozpoznawać wyroby kamienne,
−
określić cechy techniczne wyrobów kamiennych,
−
przetransportować materiały kamienne na niewielkie odległości,
−
składować materiały kamienne na stanowisku roboczym,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa pracy przy transporcie i składowaniu materiałów
kamiennych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca……………………………………………
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia przygotowania obróbki, naprawy i konserwacji kamienia. 711[04].Z2.
Jednostka modułowa: Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz składowanie materiałów
i wyrobów z kamienia. 711[04].Z2.01.
Temat: Rodzaje skał.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania skał.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozróżniać skały magmowe, osadowe i metamorficzne,
−
zidentyfikować typowe skały stosowane w produkcji wyrobów budowlanych,
−
wskazać podstawowe cechy fizyczne i chemiczne skał,
−
wskazać, które skały mogą być użyte do wykonania wyrobów budowlanych narażonych
na zmienne warunki atmosferyczne,
−
ocenić wizualnie jakość skał.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skał magmowych, osadowych i metamorficznych,
−
literatura fachowa,
−
narzędzia kamieniarskie, dłuta, grot, odbijak,
−
teksty przewodnie.
Czas: 135 minut
Przebieg zajęć:
Zadania dla ucznia
Celem zadania jest zapoznanie się uczniów z próbkami skał, poprzez oględziny, a następnie
poznanie ich cech i zastosowania.
Faza wstępna:
Czynności organizacyjno - porządkowe, podanie tematu zajęć, przypomnienie uczniom
zasady pracy z wykorzystaniem metody przewodniego tekstu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza właściwa:
INFORMACJE
Uczniowie zapoznają się z tematyką, celami zajęć a następnie odpowiadają na pytania
prowadzącego.
1. Co to jest skała?
2. Jak dzielimy skały pod względem ich powstania?
3. Jakie cechy charakterystyczne mają skały?
4. Gdzie występują skały?
5. Z jakich minerałów składają się skały?
6. Jakie nazwy mają skały?
7. Podaje nazwy wskazanych przez prowadzącego skał?
PLANOWANIE
Uczniowie planują swoją pracę odpowiadając na pytania:
1. Jakie są kryteria podziału skał?
2. Jaka jest kolejność rozpoznawania cech skał?
UZGODNIENIE
Uczniowie opracowują i uzgadniają plan działania:
1. Ustalają kolejność, zakres i sposób wykonania czynności prowadzących do osiągnięcia
założonych celów zajęć.
2. Odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela.
3. Odnoszą się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
Uczniowie wykonują następujące czynności.
1. Oglądają dokładnie gromadzone próbki skał.
2. Opisują ich wygląd, teksturę, strukturę i barwę.
3. Porównają twardość poszczególnych próbek skał
4. Zapisują nazwy próbek skał.
5. Przygotowują się do zaprezentowania swojej pracy.
Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, który dokona prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
Uczniowie określają stopień osiągnięcia celów zajęć odpowiadając na pytania.
1. Czy cechy próbek skał zostały poprawnie opisane?
2. Czy próbki skał zostały prawidłowo nazwane lub zidentyfikowane?
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich uniknąć
w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA:
Zakończenie zajęć
Praca domowa:
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat skał. Na podstawie zgromadzonych
informacji sporządź zestawienie poznanych skał.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca……………………………………………
Modułowy program nauczania: Kamieniarz 711[04].
Moduł: Technologia przygotowania obróbki, naprawy i konserwacji kamienia. 711[04].Z2
Jednostka modułowa: Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz składowanie materiałów
i wyrobów z kamienia. 711[04].Z2.01
Temat: Zastosowanie wyrobów kamiennych w budownictwie.
Cel
ogólny:
kształcenie
umiejętności
doboru
i
zastosowania
kamienia
w budownictwie.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać materiały kamienne do określonych robót budowlanych,
−
rozróżnić kamienne, wyroby budowlane: konstrukcyjne, okładzinowe i dekoracyjne,
−
wykonać prosty wyrób budowlany,
−
ocenić jakość wykonanych robót i wyrobów.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
pogadanka,
−
ćwiczenie.
Czas: 135 minut
Środki dydaktyczne:
−
próbki wyrobów budowlanych z kamienia,
−
literatura fachowa,
−
rzutnik i ekran,
−
zestaw fotografii przedstawiających zastosowanie kamienia w architekturze,
−
tabele do opisywania skał.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonywania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
każdy uczeń wybiera z zestawu wyrobów budowlanych z kamienia po 5 próbek,
−
uczeń wpisuje do przygotowanej tabeli nazwy skał, z których pochodzą próbki, opisuje ich
cechy i przeznaczenie,
−
przez cały czas trwania ćwiczeń uczeń porównuje wybrane próbki z fotografiami
przedstawiającymi budynki i budowle, w których podobne elementy kamienne są
wbudowane,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w wykonaniu prawidłowego opisu.
5. Po wypełnieniu tabel uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia
6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza czy wykonał ją prawidłowo.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
8. Uczniowie prezentują swoje prace.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat zastosowania kamienia w budownictwie. Na
podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj w czasopismach fachowych i prospektach
fotografie przedstawiające zastosowanie kamienia w budownictwie i przynieś je na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas
realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Zastosowanie materiałów kamiennych w budownictwie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień przynajmniej po trzy kamienne materiały konstrukcyjne, okładzinowe
i dekoracyjne.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) zapisać nazwy kamiennych materiałów zgodnie z poleceniem,
3) zaprezentować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia,
−
dyskusja,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela: Skalmowski W.: Produkcja
materiałów
budowlanych.
Tom
1.
Materiały
kamienne,
Szymański
E.:
Materiałoznawstwo budowlane.
Ćwiczenie 2
Określ wymagania, jakie powinny spełniać pełnowartościowe kamienie do produkcji
materiałów budowlanych i kamienie na materiały dekoracyjne.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia
2) obejrzeć próbki kamieni,
3) zapisać wymagania, jakie powinny spełniać kamienie do produkcji materiałów
budowlanych i kamienie dekoracyjne,
4) zaprezentować swoje wyniki nauczycielowi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skał magmowych, osadowych i metamorficznych
−
lupa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Cechy techniczne i technologiczne skał
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ wymagane cechy technologiczne otrzymanych od nauczyciela próbek skał,
poddanych różnym procesom obróbki powierzchniowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) dokładnie obejrzeć próbki skał poddane różnym procesom obróbki powierzchniowej,
4) określić, jakie cechy technologiczne są istotne w czasie obróbki każdej próbki,
5) przyporządkować i zapisać te cechy dla każdej próbki,
6) przedstawić efekty wykonania ćwiczenia nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skał poddane różnym procesom obróbki powierzchniowej
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela:
Tyrowicz T. Kamieniarstwo. Obróbka ręczna. Arkady, Warszawa 1956
Tyrowicz T. Kamieniarstwo. Obróbka maszynowa. Arkady, Warszawa 1958
Chrząszczewski W. Obróbka mechaniczna i obrabiarki do kamienia. h.g. BRAUNE,
Jawor 2004
Ćwiczenie 2
Określ wymagane cechy techniczne otrzymanych od nauczyciela wyrobów kamiennych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić, jakie istotne
cechy techniczne winny posiadać wyroby kamienne.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia
3) zapisać istotne cechy techniczne, jakie winny posiadać wybrane wyroby.
4) zaprezentować wyniki realizacji ćwiczenia nauczycielowi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
próbki: płyty chodnikowe, płyty elewacyjne, kamień murowy, parapet wewnętrzny
i stopnica schodów zewnętrznych.
Ćwiczenie 3
Określ kierunki łupliwości (łupności) bloków kamiennych i opisz je.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
2) pobrać od nauczyciela próbki wyklinowanych formaków z widocznymi płaszczyznami
naturalnej łupności,
3) obejrzeć dokładnie próbki i metodą dotykową określić kierunki i płaszczyzny łupliwości
(łupności),
4) opisać poszczególne próbki, określając kierunki łupliwości oraz podatność na dzielenie
metodą łupania,
5) zaprezentować efekty wykonania ćwiczenia wyniki nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skał w postaci wyklinowanych formaków.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Minerały tworzące skały i rodzaje skał stosowane
w budownictwie
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż na przedstawionej próbce skały granitowej podstawowe minerały wchodzące
w skład tej skały.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) przygotować lupę i próbkę skały granitowej,
3) obejrzeć przełam skały przez lupę,
4) zidentyfikować i nazwać minerały tworzące skałę,
5) zaprezentować swoje wnioski nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skały granitowej,
−
lupa optyczna,
−
tablica poglądowa – minerały tworzące granit.
Ćwiczenie 2
Ze zbioru skał i minerałów będącego na wyposażeniu pracowni lub na podstawie tablic
poglądowych wybierz trzy próbki skał i określ ich pochodzenie.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać trzy próbki skał i określić ich pochodzenie,
4) zaprezentować swoje wyniki nauczycielowi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
dyskusja,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
plansze przedstawiające skały,
−
szkolny zestaw skał i minerałów.
Ćwiczenie 3
Określ zastosowanie w budownictwie skał, których próbki rozpoznałeś w poprzednim
ćwiczeniu. Czy skały te można polerować?
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) pobrać próbki skał wybrane w ćwiczeniu 1,
3) wykonać ćwiczenie,
4) zaprezentować swoje wyniki nauczycielowi.
Środki dydaktyczne:
−
szkolny zbiór skał i minerałów,
−
tablice poglądowe skał.
Ćwiczenie 4
Wymień i rozpoznaj wady skał.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) pobrać od nauczyciela próbki skał lub wyrobów kamiennych posiadających wady,
4) obejrzeć otrzymane próbki i zidentyfikować ich wady,
5) opisać wady występujące w poszczególnych próbkach i wskazać ich wpływ na
zastosowanie skały.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
próbki skał lub wyrobów kamiennych, w których występują wady.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Wyroby z kamienia i ich cechy
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie zestawu zdjęć (tablic poglądowych) rozróżnij poszczególne grupy
wyrobów z kamienia i rozpoznaj przedstawione na nich wyroby.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zgromadzić materiały potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) obejrzeć przedstawione na tablicach wyroby i zakwalifikować je do poszczególnych grup
wyrobów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
plansze z wyrobami z kamienia.
Ćwiczenie 2
Na podstawie odpowiednich norm przedstaw cechy techniczne określane dla wskazanych
przez nauczyciela wyrobów kamiennych.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać z zestawu norm, normy dotyczące wskazanych przez nauczyciela wyrobów,
3) wypisać z norm cechy techniczne określane dla wskazanych wyrobów,
4) zaprezentować wyniki ćwiczenia nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
tekst przewodni.
Środki dydaktyczne:
−
tablice lub zdjęcia z wyrobami z kamienia,
−
zestaw norm dotyczących wyrobów z kamienia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Transport i składowanie surowców oraz wyrobów z kamienia
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zapakuj płyty kamienne posadzkowe na paletę i zabezpiecz je przed uszkodzeniem.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) pobrać materiały i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) ustawić paletę na stabilnym i wyrównanym podłożu,
3) ułożyć płyty kamienne na palecie,
4) opasać płyty i paletę taśmą do spinania palet,
5) założyć narożniki ochronne na płyty w miejscach styku z taśmą,
6) przyrządem do spinania taśm spiąć i naprężyć taśmy,
7) owinąć paletę folią strencz,
8) zademonstrować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
−
płyty kamienne grubości 4 cm o wymiarach 40x40 cm w ilości 5 m
2
,
−
paleta drewniana typu EURO,
−
taśma polipropylenowa oraz spinki,
−
narożniki ochronne,
−
przyrząd do spinania taśm,
−
folia kurczliwa typu strench,
−
rękawice ochronne.
Ćwiczenie 2
Przetransportuj kamienną płytę polerowaną, nie obcinaną, grubości 2 cm, z magazynu
półfabrykatów na hale produkcyjną, za pomocą wózka platformowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Uczeń powinien:
1) zgromadzić materiały i narzędzia potrzebne do wykonania ćwiczenia
2) załadować płytę na platformę,
3) zabezpieczyć płytę przed uszkodzeniem na czas transportu,
4) przetransportować płytę do hali produkcyjnej,
5) rozładować płytę na stojak w hali produkcyjnej,
6) zademonstrować efekt wykonania ćwiczenia nauczycielowi.
Zalecane metody nauczania- uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne,
−
pogadanka.
Środki dydaktyczne:
−
wózek platformowy,
−
stojak na płyty,
−
pasy zabezpieczające ze ściągaczem,
−
rękawice ochronne,
−
płyta kamienna o grubości 2 cm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie, dobieranie,
ocenianie oraz składowanie materiałów i wyrobów z kamienia”
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15–22 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzyma 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 9 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi:
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny – mierzone osiągnięcia ucznia
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wskazać do jakiego rodzaju materiałów
budowlanych zaliczamy kamień murowy
A
P
a
2
Określić dopuszczalną nasiąkliwość dla
kamiennych okładzin zewnętrznych
B
P
b
3
Rozróżnić wytrzymałości kamienia
budowlanego ze względu na jego
zastosowanie
B
P
b
4
Rozróżnić wymagania istotne dla drogowych
materiałów budowlanych
B
P
b
5
Rozpoznać cechy techniczne skał
A
P
a
6
Rozpoznać cechy techniczne skał
A
P
a
7
Rozpoznać cechy techniczne skał
A
P
a
8
Zdefiniować pochodzenie i nazwę minerału
A
P
a
9
Nazwać struktury skał
A
P
b
10
Nazwać teksturę bazaltu
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
11
Rozpoznać pochodzenie granitu
A
P
a
12
Rozpoznać pochodzenie marmuru
A
P
b
13
Rozróżnić skały ze względu na pochodzenie
B
P
a
14
Określić barwę wapienia pińczowskiego
C
P
c
15
Określić główny składnik piaskowca
C
PP
a
16
Określić barwę piaskowców bolesławieckich
C
PP
c
17
Dobrać rodzaj skały do jej składników
B
PP
b
18
Wymienić urządzenia załadunkowe w
kamieniołomie
A
PP
a
19
Określić miejsce składowania wyrobów
kamiennych nieodpornych na mróz
C
PP
c
20
Określić środek transportu do przewożenia
wyrobów sypkich
C
PP
a
21
Rozpoznać wymiary palety EURO
A
PP
b
22
Określić sposób transportu płyt
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadań dotyczących rozpoznawania, dobierania, oceniania oraz
składowania materiałów i wyrobów z kamienia. Są to zadania wielokrotnego wyboru
i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5. Udziel odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, zaznaczając prawidłową odpowiedź
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
i wróć do niego gdy zostanie Ci wolny czas. Pytania 15–22 mogą przysporzyć trudności.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1
1. Kamień murowy jest materiałem budowlanym:
a) konstrukcyjnym,
b) okładzinowym,
c) dekoracyjnym,
d) wykończeniowym.
2. Kamienne materiały na okładziny zewnętrzne muszą mieć nasiąkliwość wyrażoną w %:
a) do 1 %,
b) do 5 %,
c) do 10 %,
d) do 20 %.
3. Budowle inżynierskie lądowe i wodne mogą być budowane z kamienia o wytrzymałości na
ściskanie nie mniejszej niż:
a) – 50 MPa
b) – 70 MPa
c) – 100 MPa
d) – 150 Mpa
4. Skały używane do wyrobu drogowych materiałów budowlanych muszą być odporne na:
a) pękanie,
b) ścieranie,
c) na temperaturę,
d) zmian barwy.
5. Cechą techniczną skał jest:
a) porowatość,
b) bloczność,
c) obrabialność,
d) przełam.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6. Cechą techniczną skał nie jest:
a) boczność,
b) mrozoodporność,
c) gęstość,
d) mrozoodporność,
7. Cechą techniczną skały jest:
a) polerowność,
b) porowatość,
c) ścieralność,
d) wytrzymałość na uderzenia.
8. Minerałem nazywamy:
a) związek chemiczny powstały w przyrodzie,
b) kawałek skały,
c) kryształ,
d) skamienielinę.
9. Struktura skały może być:
a) zbita,
b) krystaliczna,
c) bezładna,
d) muszelkowa.
10. Tekstura bazaltu jest:
a) zbita,
b) porowata,
c) bezładna,
d) uporządkowana.
11. Granit jest skałą pochodzenia:
a) magmowego,
b) wulkanicznego,
c) osadowego,
d) przeobrażeniowego.
12. Marmur jest skałą:
a) magmową,
b) metamorficzną,
c) osadową,
d) wulkaniczną.
13. Skałą magmową jest:
a) sjenit,
b) piaskowiec,
c) łupek,
d) wapień.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
14. Wapień pińczowski ma barwę:
a) czarną,
b) beżową,
c) białą,
d) brązową.
15. Głównym składnikiem piaskowca jest:
a) piasek kwarcowy,
b) piasek wapienny,
c) minerały skaleni,
d) mieszanka różnych minerałów.
16. Piaskowce bolesławieckie mają barwę:
a) zieloną,
b) czerwoną,
c) żółtawą,
d) białą.
17. Skała osadowa powstała ze scementowanych grubych okruchów żwirów, otoczaków
i głazów to:
a) wapień,
b) zlepieniec,
c) marmur,
d) piaskowiec.
18. Do załadunku bloków skalnych w używa się:
a) suwnic bramowych,
b) przenośników taśmowych,
c) ładowarek kołowych,
d) koparek.
19. Wyroby z kamieni nieodpornych na mróz przechowuje się:
a) na placach odkrytych nieutwardzonych,
b) na placach odkrytych utwardzonych,
c) w pomieszczeniach magazynowych zamkniętych,
d) na paletach.
20. Do transportu wyrobów sypkich, na przykład kostki brukowej używa się:
a) samochodów samowyładowujących,
b) samochodów skrzyniowych,
c) wagonów kolejowych odkrytych,
d) wagonów kolejowych zakrytych.
21. Paleta drewniana typu EURO ma wymiary:
a) 100 x 120 cm,
b) 120 x 80 cm,
c) 100 x 100 cm,
d) 80 x 80 cm.
22. Płyty kamienne o grubości 2 cm i powierzchni powyżej 2 m
2
należy transportować
w pozycji:
a) poziomej,
b) dowolnej,
c) pionowej,
d) nie należy transportować.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko……………………………………….
Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz składowanie materiałów i wyrobów
z kamienia
Zakreśl poprawną odpowiedź
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
21
a
b
c
d
22
a
b
c
d
RAZEM
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie, dobieranie,
ocenianie oraz składowanie materiałów i wyrobów z kamienia”
Test składa się z 22 zadań, z których:
−
zadania 1–14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15–22 są z poziomu ponadpodstawowego
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt.
Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt, za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań- uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 17 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym co najmniej 9 z poziomu
ponadpodstawowego.
Plan testu 2 Klucz odpowiedzi
Nr
pytania
Cel operacyjny – mierzone osiągnięcia
ucznia
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wskazać do jakiej grupy wyrobów
zaliczamy parapety
A
P
b
2
Określić do czego używa się płyt
posadzkowych
C
P
c
3
Określić do jakiej grupy wyrobów
budowlanych zaliczamy meble kamienne
C
P
a
4
Określić istotną cechę technologiczną dla
wyrobów klinowanych
C
P
b
5
Określić rodzaj kamienia, z którego
wykonuje się krawężnik
C
P
d
6
Określić nazwę faktury obróbczej
C
P
c
7
Wskazać skałę, z której najczęściej
produkuje się kostkę brukową
A
P
d
8
Wskazać składnik granitu decydującego o
jego barwie
A
P
a
9
Wskazać podstawowy składnik marmuru
A
P
a
10
Określić, jakie opakowanie nosi nazwę
BIG BAG
C
P
c
11
Określić ciężar objętościowy granitu
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
12
Określić cechę techniczną istotną dla płyt
chodnikowych
C
PP
a
13
Wskazać skałę zawierającą związki
magnezu
A
PP
b
14
Wskazać skałę pochodzenia magmowego
A
PP
d
15
Wskazać wyrób budowlany używany w
celu oddzielenia jezdni od chodnika
A
PP
b
16
Określić ilość cykli podczas badania
mrozoodporności
C
PP
d
17
Określić do jakiej grupy materiałów
budowlanych zaliczamy parapet
C
PP
okładzinowych
18
Wskazać dla jakich materiałów
budowlanych istotna jest odporność na
poślizg i ścieranie
A
PP
drogowych
19
Wskazać urządzenie do badania
ścieralności
A
PP
tarcza
Boehmego
20
Wskazać pochodzenie skały- łupka.
A
PP
metamorficzne
21
Wskazać do jakiej grupy minerałów
należy skaleń
A
PP
krzemianowych
22
Określić rodzaj taśmy do spinania
wyrobów kamiennych
C
PP
nierdzewnej
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadań dotyczących rozpoznawania, dobierania, oceniania oraz
składowania materiałów i wyrobów z kamienia. Zadania od 1 do 15 są zadaniami
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa, natomiast zadania 16 do
22 są to zadania z luką.
5. Udziel odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, zaznaczając prawidłową odpowiedź
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego gdy zostanie Ci wolny czas. Pytania 15–22 mogą przysporzyć
trudności.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAN TESTOWYCH 2
1. Parapet jest materiałem budowlanym:
a) konstrukcyjnym,
b) okładzinowym,
c) dekoracyjnym,
d) posadzkowym.
2. Płyt posadzkowych używa się do wykonania:
a) okładzin pionowych,
b) schodów,
c) podłogi w pomieszczeniu,
d) nawierzchni chodnika.
3. Ławka kamienna jest elementem:
a) małej architektury,
b) meblem w pomieszczeniu biurowym,
c) użytkowym w budynku mieszkalnym,
d) konstrukcyjnym.
4. Istotną cechą skały używanej do wyrobów klinowanych jest:
a) polerowność,
b) łupność,
c) twardość,
d) porowatość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
5. Do wykonywania krawężników kamiennych używa się:
a) piaskowca,
b) marmuru,
c) bazaltu,
d) granitu.
6. Wyrób budowlany o lustrzanym połysku ma fakturę obróbczą:
a) szlifowaną,
b) piłowaną,
c) polerowaną,
d) piaskowaną.
7. Do wyrobu kostki brukowej najczęściej używa się:
a) piaskowca,
b) wapienia,
c) marmuru,
d) granitu.
8. Składnikiem granitu decydującym o jego barwie jest:
a) skaleń,
b) kwarc,
c) mika,
d) biotyn.
9. Podstawowym składnikiem marmuru jest:
a) węglan wapnia,
b) krzemionka,
c) skaleń,
d) krzemień.
10. Opakowanie o nazwie BIG BAG na wyroby z kamienia to:
a) paleta drewniana,
b) paleta z koszem,
c) worek z tkaniny,
d) skrzynia drewniana.
11. 1 m
3
wyrobów z granitu waży:
a) 500kg,
b) 1000 kg,
c) 2700 kg,
d) 3000 kg.
12. Ważną cechą techniczną płyt chodnikowych jest:
a) ścieralność,
b) porowatość,
c) wytrzymałość na ściskanie,
d) wytrzymałość na zginanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
13. Skałą zamierająca związki magnezu jest:
a) wapień,
b) dolomit,
c) piaskowiec,
d) sjenit.
14. Która z wymienionych skał nie jest pochodzenia magmowego:
a) granit,
b) basalt,
c) porfir,
d) trawertyn.
15. Elementem kamiennym do oddzielenia chodnika od jezdni jest:
a) kamień murowy,
b) krawężnik,
c) płyta chodnikowa,
d) kostka brukowa rzędowa.
16) Mrozoodporność kamiennych wyrobów budowlanych jest bardzo dobra wtedy, gdy
badana próbka nie ulegnie uszkodzeniu po:
a) 15 cyklach,
b) 10 cyklach,
c) 20 cyklach,
d) 25 cyklach.
17. Parapet zaliczamy do………….kamiennych materiałów budowlanych.
18. Odporność na poślizg i ścieranie jest istotna dla kamiennych………….. materiałów
budowlanych.
19. Ścieralność bada się za pomocą urządzenia o nazwie…………… .
20. Łupek należy do skał …………… .
21. Skaleń należy do grupy minerałów ………………… .
22. Do spinania wyrobów z kamienia używa się taśmy …………………. .
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko……………………………………….
Rozpoznawanie, dobieranie, ocenianie oraz składowanie materiałów i wyrobów
z kamienia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
Odpowiedź
Punktacja
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
18
19
20
21
22
RAZEM
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
7. LITERATURA
1. Czyżowski A.: Obróbka kamienia. AGH, Kraków 1955
2. Czyżewski A.: Elementy kamienne i zasady ich montażu. AGH, Kraków 1958
3. Francuz M. W., Sokołowski R., Bezpieczeństwo i higiena pracy w rzemiośle. WSiP,
Warszawa 1996
4. Francuz M. W., Sokołowski R., Bezpieczeństwo i higiena pracy na budowie. Oficyna
Wydawnicza Rem Script sp. z.o.o., Warszawa 1998
5. Kamiński M.: Skały budowlane w Polsce. PJG, Warszawa 1949
6. Kita S.: roboty kamieniarskie w budownictwie. Arkady, Warszawa 1956
7. Penkala B.: Właściwości techniczne materiałów kamiennych. Arkady, Warszawa 1961
8. Skalmowski W.: Produkcja materiałów budowlanych. Tom 1. Materiały kamienne.
Arkady, Warszawa 1965
9. Skalmowski W.: Naturalne i sztuczne materiały kamienne w budownictwie. Budownictwo
i architektura, Warszawa 1956
10. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999
11. Szymański E., Wrześniowski Z.: Materiały budowlane. WSiP, Warszawa 1997
12. Tyrowicz T.: Kamieniarstwo – Technologia surowca kamiennego. PWSZ, Warszawa
1952
13. Tyrowicz T.: Kamieniarstwo. Obróbka ręczna. Arkady, Warszawa 1956
14. Tyrowicz T.: Kamieniarstwo. Obróbka maszynowa. Arkady, Warszawa 1958
15. Tyrowicz T.: Kamieniarstwo – poradnik. ZIR, Warszawa 1970
16. Wilcke H., Thunig W.: Kamieniarstwo. WSiP, Warszawa 1997
17. Wojciechowski L.: Materiały budowlane w budownictwie indywidualnym. Arkady,
Warszawa 1998
18. Wojewoda K.: Magazynowanie, składowanie i transportowanie materiałów
budowlanych. Zeszyt 3. Podręcznik dla ucznia. REA, Warszawa 1999
19. Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego. WSiP, Warszawa 1994
20. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie
ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy Dz. U. Nr 19, poz, 844
21. Chrząszczewski W.: Obróbka mechaniczna i obrabiarki do kamienia, „h.g. BRAUNE”
Jawor 2004
22. Symes R.F.: Skały i minerały. Arkady, Warszawa 1991
23. PN-EN 1341 Płyty z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni drogowych.
24. PN-EN 1342 Kostka brukowa z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni
drogowych.
25. PN-EN 1343 Krawężniki z kamienia naturalnego do zewnętrznych nawierzchni
drogowych.
26. PN-EN 12058 Płyty posadzkowe i schodowe.
27. PN-EN 1469 Płyty okładzinowe.
28. PN-EN 12057 Płytki modułowe
29. PN-EN 771-6 Wymagania dotyczące elementów murowych. Część 6: Elementy murowe
z kamienia naturalnego.
30 Praca zbiorowa. Budownictwo ogólne. Tom 1. Materiały i wyroby budowlane. Arkady.
Warszawa 2005