Akademia Pana Kleksa scenariusz Nieznany (2)

background image

AKADEMIA PANA KLEKSA lekturą na zimowe wieczory – scenariusz

spotkania KLUBU MOLI KSIĄśKOWYCH


Lekcja realizowana w ramach koła czytelniczego „ Klub Moli Książkowych”.
W skład koła wchodzą uczniowie klas III i IV-tych SP w Dolsku.
Przygotowanie i prowadzenie zajęć: Z. Kowalska, M. Paszkowiak.

Cel główny: zachęcenie uczniów do przeczytania lektury J. Brzechwy Akademia
Pana Kleksa
i innych baśni.

Cele operacyjne – uczeń:
- rozwiązuje krzyżówkę- odpowiada na pytania/wykazuje się znajomością
wybranej baśni braci Grimm lub H. Ch. Andersena,
-wskazuje na ilustracji motywy, które nie pasują do danej baśni,
- układa baśniowe wydarzenia w kolejności chronologicznej,
-uzupełnia tekst odpowiednimi formami czasowników/rzeczowników.

Formy pracy:
- uczniowie pracują w 5-osobowych zespołach.

Metody:
- drama – wcielanie się w role bohaterów lektury,
- podająca- opowiadanie nauczyciela; instruktaż
- ćwiczeniowa- uzupełnianie przez grupy kart pracy.

Pomoce dydaktyczne:
- karty pracy (zał. nr 1,2,3,4)
- szare koperty formatu A-4 z wyrysowanymi furtkami do poszczególnych
bajek, ( w kopertach umieszczone są karty pracy)
- rekwizyty z baśni J. Brzechwy Akademia Pana Kleksa ( piegi- konfetti,
tekturowy guzik, czapka, igła, gruba nić/włóczka, kostium Adasia i szpaka
Mateusza)

Tydzień przed zajęciami uczniowie otrzymali teksty baśni:

Ś

piąca królewna

Tomcio Paluszek
Dziewczynka z zapałkami
Królewna Śnieżka
Zadaniem grup było przeczytanie przydzielonych baśni.


background image



Tok zajęć :

1)

Nauczycielka przebrana za szpaka Mateusza przedstawia swoją postać
i wyjaśnia, dlaczego ptak nie może powrócić do swej ludzkiej postaci.
( Wzorcowe opowiadanie nauczyciela – rozdział Niezwykła opowieść
Mateusza
14-26.)


2)

Uczniowie siadają przy 4 stolikach w 5-osobowych grupach.
Nauczycielka przebrana za Adasia Niezgódkę (bohatera i narratora baśni
Akademia Pana Kleksa) wyjaśnia, na czym będzie polegała praca

w grupach:
Szpak Mateusz zgubił guzik od czarodziejskiej czapki bogdychanów, dlatego
nie może wrócić do swej dawnej postaci księcia. Każda z grup otrzyma pięć
kolejnych zadań, za każde poprawnie wykonane zadanie grupy otrzymują
po jednym piegu. Grupa, która pierwsza zgromadzi 5 piegów, tym samym
otworzy furtkę do swej baśni i otrzyma guzik do czarodziejskiej czapki
oraz czapkę. Po przyszyciu przez dzieci guzika, szpak Mateusz założy ją
na głowę i wróci do dawnej postaci księcia.


3)

Uczniowie w grupach uzupełniają kart pracy. Za każde dobrze wykonane
zadanie grupy otrzymują po jednym piegu. Nauczycielki zawieszają
kolejne, ( dobrze wypełnione) karty pracy na tablicy magnetycznej.

4)

Grupa, która pierwsza rozwiąże wszystkie zadania, otrzymuje tekturowy
guzik. Następnie złotą nicią dzieci przytwierdzają go do czapki.
Nauczycielka w przebraniu szpaka Mateusza zakłada ją na głowę i zrzuca
przebranie.

5)

Na zakończenie nauczycielki proszą uczniów o pójście do biblioteki,
wypożyczenie Akademii…i zapoznanie się z kolejnymi przygodami
bohaterów lektury.








background image


Karta pracy 1 (grupa I)
Otocz pętlą motywy, które nie pasują do Twojej baśni.






































background image


Karta pracy 1 (grupa II)
Otocz pętlą motywy, które nie pasują do Twojej baśni.




































background image


Karta pracy 1 (grupa III)
Otocz pętlą motywy, które nie pasują do Twojej baśni.



























background image


Karta pracy 1 (grupa IV)

Otocz pętlą motywy, które nie pasują do Twojej baśni







































background image



Ułóż zdania według kolejności wydarzeń (grupa I)

Usiadła skurczona w kącie i marzła coraz bardziej.

W wigilię Nowego Roku idzie dziewczynka z zapałkami ulicami

miasta w chłodzie i ciemnościach.

Dziewczynka zapala zapałkę i wydaje jej się, że siedzi przed dużym

ciepłym piecem.

Bała się wracać do domu, bo nie sprzedała ani jednej zapałki.

Dziewczynka spogląda na niebo i widzi spadającą gwiazdę

Zmarzniętej dziewczynce ukazuje się zmarła babcia, która zabiera ją

ze sobą do nieba.

W płomieniu zapałki widzi pieczoną gęś na świątecznie nakrytym

stole.

background image

Ułóż zdania według kolejności wydarzeń (grupa II)

W królestwie przychodzi na świat dziewczynka biała jak śnieg,

rumiana jak krew i o włosach czarnych jak heban.

Ś

nieżka trafia do domku siedmiu krasnoludków.

Królowa staje się zazdrosna o urodę dorastającej Śnieżki.

Wynajęty przez królową strzelec lituje się nad Śnieżką i daruje jej

ż

ycie.

Umiera królowa a król żeni się po raz drugi.

Krasnoludki opłakują Śnieżkę leżącą w szklanej trumnie.

Macocha w przebraniu trzy razy udaje się do chatki krasnoludków,

aby zabić Śnieżkę.

Młody królewicz prosi Śnieżkę o rękę.

background image

Ponumeruj wydarzenia w odpowiedniej kolejności i przyklej poniżej
(grupa III)

Król i królowa wyprawiają huczne chrzciny swojej córeczki.


Zagniewana wróżka rzuca czar na królewnę.


Król rozkazuje, aby wyrzucić wszystkie wrzeciona.


Królewna zapada w stuletni sen.


Dobra wróżka usypia mieszkańców królestwa.


Książe wyrusza na polowanie i odnajduje Śpiącą Królewnę.


Zły czar pryska.
















background image

Ponumeruj wydarzenia w odpowiedniej kolejności i przyklej poniżej
(grupa IV)

Siedmiu braci wyrusza do lasu po chrust.


Zabłądziwszy proszą o schronienie w domu wilkołaka.


Wilkołak wraca do domu i spożywa obfitą kolację.


Olbrzym rusza w pogoni za synami drwala.


Paluszek kradnie Wilkołakowi siedmiomilowe buty.


Wilkołak przystaje do rozbójników.


Paluszek zostaje kurierem królewskim.
















background image

Wybierz właściwą odpowiedź: (grupa I)

1.Trzy przedmioty, którymi chciała uśmiercić Śnieżkę zła macocha to:

A.

korale, apaszka, jabłko

B.

grzebień, broszka, brzoskwinia

C.

grzebień, gorset, jabłko

D.

spódnica, czapka, pierścień

2. Ilu krasnoludków przygarnęło Śnieżkę?

A.

siedmiu

B.

ośmiu

C.

dziewięciu

D.

sześciu


3. Gdzie przeglądała się królowa?


A.

w strumieniu

B.

w zwierciadle

C.

w szybie

D.

w oczach króla


4. Kto uratował Śnieżkę i poprosił ją o rękę?

A.

krasnoludek

B.

królewicz

C.

hrabia

D.

strzelec


5. Jaka kara spotkała macochę?

A.

utopiła się w rzece

B.

stała się brzydka

C.

król wypędził ja z zamku

D.

krasnoludki uwięziły ją w lesie






background image

Wybierz właściwą odpowiedź: (grupa II)

1.Co próbowała sprzedać Dziewczynka z baśni?

A.

zapałki

B.

maskotki

C.

pudełka

D.

grzyby


2. Czas akcji to:

A. wigilia Bożego Narodzenia
B. wigilia Nowego Roku
C. wigilia Bożego Ciała
D. Nowy Rok


2. Autorem baśni pt. "Dziewczynka z zapałkami" jest:

A. H.Ch. Andersen
B. Ch. Perrault
C. J. Brzechwa
D. J. Grimm

3. Jakie uczucie wzbudza w nas baśń "Dziewczynka z zapałkami"?

A. radość
B. wzruszenie
C. odwagę
D. strach


4. Kto ukazał się dziewczynce?

A. wróżka
B. dobry anioł
C. mama
D. babcia

5. Jak zakończyła się historia Dziewczynki z zapałkami?

A. dziewczynka sprzedała wszystkie zapałki
B. dziewczynka razem z babcią świętowały Nowy Rok
C. dziewczynka zmarła z zimna
D. dobrzy ludzie zaprosili dziewczynkę do domu

background image

Wybierz właściwą odpowiedź (grupa III)


1.

Autorem baśni „Śpiąca Królewna” był:

A.

H.Ch. Andersen

B.

Ch. Perrault

C.

Carlo Collodi

D.

J. Brzechwa


2.

Które elementy pasują do treści baśni „Śpiąca Królewna”

A.

pantofelek, karoca, różdżka, gołębnik

B.

ś

nieg, zwierciadło, sanki, rozbójniczka

C.

kapturek, wilk, koszyczek, bocian

D.

wróżki, wrzeciono sen, pocałunek


3.

Jak wabiła się suczka królewny:

A.

Facecja

B.

Ś

mieszka

C.

Pufcia

D.

Chichotka


4.

Podkreśl prawdziwe zdanie:

A.

Królewna ukłuła się igłą i zapadła w stuletni sen.

B.

Królewna ukłuła się wrzecionem i umarła.

C.

Królewna ukłuła się wrzecionem i zapadła w głęboki sen.

D.

Przepowiednia złej wróżki spełniła się w dzień 18-tych urodzin
królewny.

5.

Gdzie spała królewna przez sto lat?

A.

w szklanej trumnie.

B.

w wygodnym łóżku w swojej sypialni.

C.

w izbie głuchej staruszki.

D.

w zaczarowanym lesie








background image

Wybierz właściwą odpowiedź (grupa IV)


1.

Autorem baśni „Paluszek” był:

A. H.Ch. Andersen
B.

Ch. Perrault

C.

J. Grimm

D.

J. Brzechwa

2.

Jak Paluszek przechytrzył Wilkołaka?

A.

Zabrał mu strzelbę.

B.

Złapał go do klatki.

C.

Zabrał mu buty.

D.

Schował się pod łóżko.

3.

Co Wilkołak chciał zrobić z dziećmi?

A.

Zaprosić je na przyjęcie.

B.

Zjeść je.

C.

Pobawić się z nimi.

D.

Zmusić je do pracy w polu.

4.

Kto pomagał braciom?

A.

Dobra wróżka

B.

Hiszpańska Królewna

C.

ś

ona Wilkołaka

D.

Leśniczy

5.

Kim został Paluszek?

A.

ś

ołnierzem

B.

Kurierem

C.

Drwalem

D.

Królem











background image

Uzupełnij fragment baśni wyrazami z ramki (grupa I)

Zapaliła …………… siarnik. I oto siedziała pod najpiękniejszą

choinką; była ona jeszcze wspanialsza i piękniej ubrana niż choinka u

bogatego kupca, którą ujrzała przez szklane. drzwi podczas ostatnich

…………; tysiące ……………… płonęło na zielonych gałęziach; a

,kolorowe ;obrazki takie, jakie zdobiły okna sklepów, spozierały ku

niej. …………………wyciągnęła do nich obie rączki - ale tu zgasła

zapałka; mnóstwo światełek ……………….. wzniosło się ku górze,

coraz wyżej i wyżej i oto ujrzała ona że były to tylko jasne gwiazdy, a

jedna z nich spadła właśnie i zakreśliła. na niebie długi, błyszczący

…………….

:

- Ktoś umarł! - powiedziała malutka, gdyż jej stara babka, która

jedyna okazywała jej serce, ale już umarła, powiadała, zawsze, że

kiedy ………………… spada, dusza ludzka wstępuje do Boga.

Dziewczynka ślad

ś

wieczek

ś

wiąt

choinki

nowy

gwiazdka









background image

Uzupełnij fragment baśni wyrazami z ramki (grupa II)

Tymczasem biedne, ……………….. dziecko błąkało się samo jedno

po wielkim lesie nie wiedząc, co począć. Zaczęła biec i biegła tak po

kamieniach i przez ciernie, a dzikie ……………… uchodziły jej z

drogi, nie robiąc jej nic złego; biegła, aż zabrakło jej tchu. A był już

wieczór; wtem ujrzała maleńki ……………. i weszła do niego, chcąc

odpocząć. W domku tym wszystko było maleńkie, ale tak czyste i

miłe, że nie da się opowiedzieć. Stał tam ……………. nakryty białą

serwetką, a na serwetce siedem małych miseczek, a przy każdej

miseczce łyżeczka, nożyk i widelczyk, a pośrodku stało siedem

kubeczków. Pod ścianami stało siedem……………., jedno przy

drugim, starannie zaścielonych czyściutką pościelą. Śnieżka była

głodna i spragniona, zjadła więc kawałeczek chleba, z każdej miseczki

troszeczkę jarzynki, a z każdego ………………. upiła kropelkę wina,

gdyż nie chciała komuś jednemu wszystkiego………………..

domek

zwierzęta

wystraszone łóżeczek zjeść

kubeczka stoliczek










background image

Paluszek pisał list do swoich rodziców. Bardzo chciał opowiedzieć w nim
o swoich przygodach, ale nie mógł poradzić sobie z odmianą
czasowników.
Wykorzystaj czasowniki z ramki – zamień je na właściwą formę i
wstaw w odpowiednie miejsca.

donosić

opowiedzieć

napaść

zapaść

dotrzeć

udzielić

powrócić

odtajać

wymknąć się

wydarzyć się



Hiszpania, 12.12.1666r.


Kochani Rodzice

Z przyjemnością ……………., że jestem zdrów i wiedzie mi się

zupełnie nieźle. Teraz ……………… Wam, co działo się przez te wszystkie

lata, kiedy nie było mnie w domu.

Tego dnia, kiedy poszedłem z braćmi do lasu po chrust, ………………

na nas stado wilków. Schroniliśmy się na wysokim drzewie. Kiedy …………

zmierzch, wyruszyliśmy w stronę połyskującego w oddali światełka. Okazało

się wkrótce, że …………………. Do domu Wilkołaka. Jego poczciwa żona

……………….. nam schronienia, dał jeść i pić. Niestety, kiedy jej mąż

……………….. do domu, chciał nas pożreć. Poprosiłem, aby pozwolił nam

się ogrzać, a wtedy ……………… i skruszejemy. Ku memu zdziwieniu

zgodził się. Rankiem ……………………….. z jego chaty i schroniliśmy się

w lesie. Z oddali słychać było jego wściekłe pokrzykiwania.

Co ……………………… później, opowiem w kolejnym liście.

Wasz oddany syn

Paluszek

background image

Król dowiedziawszy się o niebezpieczeństwie, jakie grozi jego córce,
zawołał nadwornego pisarza i podyktował mu orędzie do poddanych. Nie
mógł jednak poradzić sobie z odmianą czasowników.
Wykorzystaj czasowniki z ramki – zamieni je na właściwą formę i
wstaw w odpowiednie miejsca.


rozkazywać

zaprzestać

posiadać

przynieść

wrzucić

zostać

zakazywać

być

nakazywać

spełnić


Drodzy Poddani

Ja z Bożej Łaski Król Facecji ………………….. wszystkim poddanym,

aby………………… przędzenia na kołowrotkach.

Każdy, kto ………………. to urządzenie, ……………… je we wtorek na

dziedziniec królewski zamku i ………………. je na stos, który ……………..

podpalony. ……………… również moim poddanym posiadania i

przechowywania wrzecion. Jeśli ktoś zostanie przyłapany na przędzeniu lub

posiadaniu wrzeciona, ………………… skazany na karę śmierci, a jego rodzina

wygnana z królestwa. ……………….. , aby wszyscy bezzwłocznie

……………….. moje życzenie.

Król Facecji

Filip Łysy










background image





















1.

W nim przyszła na świat królewna.

2.

Imię głównej bohaterki baśni.

3.

Jego serce przyniósł strzelec królowej.

4.

Królowa zasznurowała go tak mocno, że Śnieżka omal nie umarła.

5.

Przeglądała się w nim Zła Królowa.

6.

W tym przebraniu królowa odwiedzała Śnieżkę w domku krasnoludków.

7.

Zatrute uśmierciło Śnieżkę


HASŁO ………………………………………………….

1

2

3

4

5

Rozwiąż krzyżówkę
(grupa I)

6

7

background image

Rozwiąż krzyżówkę (grupa I)

1

2

3

4

5

6

7

1.

Dziewczynka z zapałkami zgubiła je po drodze.

2.

Spadająca z nieba.

3.

Dziewczynka marzyła, aby się przy nim ogrzać.

4.

Ukazała się dziewczynce tuż przed śmiercią.

5.

Zimno, które ogarniało Dziewczynkę.

6.

Widziała ją bohaterka, pięknie ustrojoną.

7.

Wieczór przed uroczystością np. Bożego Narodzenia lub Nowego Roku.


HASŁO ………………………………………………………

background image

I.

Rozwiąż krzyżówkę!


1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.





2.

Jakie imię przybrał Wilkołak, gdy przystąpił do zbójców?

3.

Połyskiwało w głębi lasu.

4.

Napadły na braci zbierających chrust.

5.

Miały magiczna moc.

6.

Wilkołak kazał położyć braci w ciepłej izbie, żeby przez noc…………..

7.

Dzielni żołnierze króla.

8.

Ilu było braci?

9.

Wilkołak robił olbrzymie………….


background image

I.

Rozwiąż krzyżówkę!

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.






2.

Służy do przędzenia.

3.

Ukłuła się nim królewska córka.

4.

Zostały zaproszone na chrzciny.

5.

Przybył do zamku, aby obudzić królewnę.

6.

Wszyscy zapadli w stuletni ……………….

7.

Mieszkała w niej głucha staruszka.

8.

Obudził królewnę.

9.

Prezenty wróżki

background image

