0 24 marzecid 1794

background image

Elżbieta Bowdur

1

Scenariusz zajęcia nr 24

grupa 0

Obszar: XII Poznawanie znaczenia matematyki

Temat: Lubimy owoce

I.

Cele

Kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących znajomości figur

geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu według podanego kryterium.

Rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.

Utrwalenie znajomości figur geometrycznych.

Nabywanie umiejętności klasyfikowania wg podanego kryterium.

Doskonalenie percepcji wzrokowej.

Podstawa programowa (…):

Pkt 4.2 „Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do

tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.

II.

Środki dydaktyczne



komputer z projektorem



plansza/gra interaktywna „Żółty”



CD2audio ABC



Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4

III.

Przebieg zajęć

1.

Rozwiązywanie zagadek słownych o owocach

Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka wygłasza zagadki:

Żółta skórka, żółty sok,
mają witaminy.
Wszystkie dzieci wiedzą, że
to kwaśne są … (cytryny)

Jest okrągłe i czerwone,
każdy je z ochotą zjada.
Na słoneczku dojrzewa,
niedaleko drzewa spada. (jabłko)

Ma gruby brzuszek żółto-zielony.
Będzie z niej zimą kompot wymarzony. (gruszka)

background image

Elżbieta Bowdur

2

Skórka pomarańczowa
do obrania gotowa. (pomarańcza)

2.

Kolorowanie owoców. Wyróżnienie trójkątów – Wyprawka cz.4, ćw.1, str.10

Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Wyprawki cz.4 oraz
kredki. Kolorują starannie części owoców i nazywają trójkąty.

Porządkowanie stolików po zakończonej pracy.

3.

Zabawa ruchowa.

Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Biegają po sali przy
akompaniamencie tamburyna lub muzyki. Na pauzę biegną do miejsca w sali,
w którym umieszczona jest figura, którą mają na swoim emblemacie. W ten
sposób powstają 4 zespoły (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt).

Nauczycielka powtarza zabawę zamieniając położenie figur w sali.

4.

Gra / plansza „Żółty”

Uruchomienie gry

Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta,
a następnie klikamy kolejno:

Tęcza

Żółty

Opis interaktywności

Gra „Żółty” polega na kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących
znajomości figur geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu według podanego
kryterium.

Omówienie gry

Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi
wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z żółtą farbą.

Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają klikając:



wszystkie trójkąty



wszystkie kwadraty



wszystkie zielone prostokąty



wszystkie niebieskie kwadraty



małe żółte koła



duże czerwone trójkąty

background image

Elżbieta Bowdur

3

Grę można powtórzyć.

5.

Śpiewanie piosenki „Marzec – czarodziej” – CD2 audio ABC

Dzieci stoją swobodnie na dywanie, słuchają nagrania piosenki, śpiewają
i swobodnie poruszają się w rytm nagrania. Wyklaskują słowa refrenu: „Och – ten
– ma – rzec – cza – ro - dziej”.

