Elżbieta Bowdur
Scenariusz zajęcia nr 24
grupa 0
Obszar: XII Poznawanie znaczenia matematyki
Temat: Lubimy owoce
I. Cele
• Kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących znajomości figur geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu według podanego kryterium.
• Rozwijanie spostrzegawczości i wyobraźni przestrzennej.
• Utrwalenie znajomości figur geometrycznych.
• Nabywanie umiejętności klasyfikowania wg podanego kryterium.
• Doskonalenie percepcji wzrokowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 4.2 „Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne”.
II. Środki dydaktyczne
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Żółty”
CD2audio ABC
Wyprawka „Razem w przedszkolu” cz.4
III. Przebieg zajęć
1. Rozwiązywanie zagadek słownych o owocach
Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka wygłasza zagadki:
Żółta skórka, żółty sok,
mają witaminy.
Wszystkie dzieci wiedzą, że
to kwaśne są … ( cytryny)
Jest okrągłe i czerwone,
każdy je z ochotą zjada.
Na słoneczku dojrzewa,
niedaleko drzewa spada. ( jabłko)
Ma gruby brzuszek żółto-zielony.
Będzie z niej zimą kompot wymarzony. ( gruszka)
1
Elżbieta Bowdur
Skórka pomarańczowa
do obrania gotowa. ( pomarańcza)
2. Kolorowanie owoców. Wyróżnienie trójkątów – Wyprawka cz.4, ćw.1, str.10
Dzieci siadają do stolików, na których leżą przygotowane Wyprawki cz.4 oraz kredki. Kolorują starannie części owoców i nazywają trójkąty.
Porządkowanie stolików po zakończonej pracy.
3. Zabawa ruchowa.
Dzieci otrzymują emblematy z figurami geometrycznymi. Biegają po sali przy akompaniamencie tamburyna lub muzyki. Na pauzę biegną do miejsca w sali, w którym umieszczona jest figura, którą mają na swoim emblemacie. W ten sposób powstają 4 zespoły (kwadrat, koło, prostokąt i trójkąt).
Nauczycielka powtarza zabawę zamieniając położenie figur w sali.
4. Gra / plansza „Żółty”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu ABC sześciolatka wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Tęcza
→ Żółty
Opis interaktywności
Gra „Żółty” polega na kształtowaniu pojęć matematycznych dotyczących znajomości figur geometrycznych płaskich i klasyfikowaniu według podanego kryterium.
Omówienie gry
Dzieci siadają na dywanie przodem do tablicy lub ekranu. Nauczyciel prosi wybrane dziecko, by odnalazło i kliknęło wiaderko z żółtą farbą.
Następnie wybierane kolejno dzieci odnajdują i zaznaczają klikając:
wszystkie trójkąty
wszystkie kwadraty
wszystkie zielone prostokąty
wszystkie niebieskie kwadraty
małe żółte koła
duże czerwone trójkąty
2
Elżbieta Bowdur
Grę można powtórzyć.
5. Śpiewanie piosenki „Marzec – czarodziej” – CD2 audio ABC
Dzieci stoją swobodnie na dywanie, słuchają nagrania piosenki, śpiewają i swobodnie poruszają się w rytm nagrania. Wyklaskują słowa refrenu: „Och – ten
– ma – rzec – cza – ro - dziej”.
3