mechanik precyzyjny 731[03] o1 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ






Mirosław Kroma




Magazynowanie

i

transport

maszyn

i

urządzeń

precyzyjnych 731[03].O1.06






Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Bożena Kuligowska
mgr inż. Andrzej Zych



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Mirosław Kroma



Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[03].O1.06

„Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych” zawartej w modułowym
programie nauczania dla zawodu mechanik precyzyjny 731[03].





























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

6

3. Cele kształcenia

7

4. Przykładowe scenariusze zajęć

8

5. Ćwiczenia

13

5.1. Zabezpieczanie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed korozją

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Zabezpieczanie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed drganiami, polem

elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi

16

5.2.1. Ćwiczenia

16

5.3. Magazynowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

31




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Magazynowanie i transport maszyn

i urządzeń precyzyjnych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie mechanik precyzyjny 731[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,

ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Poradnik dla ucznia zawiera materiał nauczania składający się z 3 tematów. Są to:

Zabezpieczanie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed korozją, Zabezpieczanie maszyn
i urządzeń precyzyjnych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami
elektrostatycznymi, Magazynowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych.

Temat „Zabezpieczanie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed korozją” pomoże

uczniowi zapoznać się z podstawowymi sposobami ochrony przed korozją maszyn i urządzeń
precyzyjnych oraz ukształtować umiejętności konieczne do stosowania właściwych metod
i technik podczas zabezpieczania przed korozją maszyn i urządzeń precyzyjnych.

Temat „Zabezpieczanie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed drganiami, polem

elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi” pomoże uczniowi zapoznać się
z podstawowymi technikami ochrony maszyn i urządzeń precyzyjnych przed drganiami,
polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi oraz ukształtować umiejętności
konieczne do stosowania właściwych technik podczas zabezpieczania maszyn i urządzeń
precyzyjnych przed drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami elektrostatycznymi.

Temat „Magazynowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych” pomoże uczniowi zapoznać

się z podstawowymi technikami transportowania i magazynowania maszyn i urządzeń
precyzyjnych oraz ukształtować umiejętności konieczne do transportowania i magazynowania
maszyn i urządzeń precyzyjnych.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami

ze szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

ćwiczeń praktycznych.

Formy

organizacyjne

pracy

uczniów

mogą

być

zróżnicowane,

począwszy

od indywidualnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się testami zamieszczonymi w rozdziale 6.

W teście wielokrotnego wyboru zamieszczono:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

W teście praktycznym zamieszczono:

zadanie praktyczne z kryteriami,

kartę odpowiedzi,

kartę oceny i wymagania.

Poniżej przedstawione jest miejsce tej jednostki modułowej w strukturze całego modułu:

„Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej”.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5


731[03].O1

Techniczne podstawy

mechaniki precyzyjnej

731[03].O1.01

Stosowanie przepisów bezpieczeństwa i higieny

pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony

środowiska


731[03].O1.02

Posługiwanie się

dokumentacją techniczną

731[03].O1.03

Rozróżnianie materiałów konstrukcyjnych

stosowanych w mechanice precyzyjnej


731[03].O1.04

Dokonywanie pomiarów warsztatowych

731[03].O1.04

Wytwarzanie prostych części maszyn

i urządzeń precyzyjnych

731[03].O1.04

Magazynowanie i transport maszyn

i urządzeń precyzyjnych


Schemat układu jednostek modułowych






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

analizować zjawiska fizyczne,

poszukiwać informacji,

wybierać informacje,

dokumentować informacje,

przeprowadzać proste rozumowania logiczne,

interpretować związki wyrażone za pomocą wzorów, tabel, wykresów,

czytać dokumentację techniczną,

prezentować skutki własnych działań,

obsługiwać komputer osobisty ( PC ) w stopniu podstawowym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować sposoby magazynowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,

dobrać rodzaje opakowania w zależności od konstrukcji maszyn i urządzeń precyzyjnych,

zabezpieczyć magazynowane maszyny i urządzenia precyzyjne przed korozją,

zabezpieczyć

magazynowane

maszyny

i urządzenia precyzyjne przed polem

elektromagnetycznym,

wybrać sposób transportu maszyn i urządzeń precyzyjnych w zależności od konstrukcji,

skorzystać z literatury technicznej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:.........................................................................................
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03].
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].01.
Jednostka modułowa: Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych 731[03].01.06

Temat: Transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych


Wymagania wstępne:
Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć :
charakteryzować budowę maszyn i urządzeń precyzyjnych,
charakteryzować działanie maszyn i urządzeń precyzyjnych,
dobierać metody ochrony metali przed korozją,
charakteryzować zjawiska wpływające destrukcyjnie na działanie maszyn i urządzeń

precyzyjnych,

postępować zgodnie z zasadami bhp podczas wykonywanych ćwiczeń.

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:
dobrać metody ochrony maszyny lub urządzenia precyzyjnego przed różnymi

zagrożeniami,

dobrać właściwe sposoby pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,
dobrać metody transportu maszyn i urządzeń precyzyjnych.

Metody nauczania–uczenia się:

metoda projektów.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca w zespołach dwuosobowych.


Środki dydaktyczne:
wyposażone stanowiska do pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (całe urządzenia lub części maszyny, urządzenia lub mechanizmu
precyzyjnego),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały pakowe w zależności od potrzeb (szary papier, taśma klejąca, sznur
pakowy),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).


Czas trwania:

2 x po 4 godziny lekcyjne.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:

1. Wyjaśnienie celów zajęć.
2. Przeprowadzenie miniwykładu na temat metody projektów.
3. Przeprowadzenie miniwykładu tematycznego.
4. Przeprowadzenie instruktażu bhp.
Należy przypomnieć uczniom etapy projektu i scharakteryzować każdy z nich.

5. Wydanie tematu projektu:
Temat projektu powinien znajdować się na kartce papieru i zawierać:
temat projektu,
przewidywany termin wykonania projektu,
organizację pracy przy projekcie,
wymagania dotyczące zawartości projektu,
kryteria ocen za projekt i wymagania na oceny szkolne.

Przykładowy temat projektu:
Dobrać sposób przetransportowania maszyny lub urządzenia precyzyjnego z .... do ....
(wskazać punkt początkowy i docelowy). Maszyna lub urządzenia .... (podać rodzaj
transportowanego urządzenia, ilość transportowanych sztuk ....). Dobrać parametry
transportu, metody ochrony maszyny lub urządzenia, rodzaj zastosowanych opakowań. Dobór
uzasadnić.

Przewidywany termin wykonania projektu: .................................
Przewidywany termin prezentacji projektu: ..................................

Przykładowa organizacja pracy przy projekcie:

projekt opracowują zespoły 2 osobowe,

podstawowe zadania należy wykonać podczas zajęć,

część pracy należy wykonać w formie pracy domowej.


Projekt powinien zawierać:

plan pracy zespołu z terminami realizacji i odpowiedzialnymi za poszczególne zadania,

konspekt projektu,

sprawozdanie zawierające:

– stronę tytułową z nazwą szkoły, tematem, składem zespołu, datą wykonania,
– konspekt projektu,
– plan pracy zespołu,
– organizację stanowiska pracy,
– szkic (szkice) elementu (wyrobu),
– wnioski i uwagi.

Kryteria oceny:
Ocena za projekt będzie oceną punktową. Punkty można otrzymać za:

plan pracy zespołu – 1 punkt,

konspekt projektu – 1 punkt,

ponadto za:

dobranie metody ochrony urządzenia precyzyjnego przed ... - 5 punktów,

dobranie sposobu transportu z uzasadnieniem wyboru - 2 punkty,

dobranie rodzaju opakowania z uzasadnieniem - 2 punkty,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

zorganizowanie stanowiska do pakowania urządzenia precyzyjnego lub szczegółowy opis
stanowiska - 5 punktów,

sformułowanie wniosków końcowych i ich uzasadnienie - 5 punktów,

prezentacje projektu - 2 punktów,

systematyczność pracy podczas zajęć - 5 punktów,

jakość i estetyka sprawozdania - 2 punkty.


Dobierając mechanizmy zegarowe należy kierować się założeniem konieczności:

zastosowania różnych rodzajów transportu,

wykorzystania różnych technik transportowych,

zastosowania różnych sposobów zabezpieczenia przed oddziaływaniem różnych
czynników,

wykorzystania różnych technik pakowania.


6. Opracowanie planu pracy i konspektu.

7. Opracowanie dokumentacji projektu przez poszczególne grupy.

Uczniowie powinni zaproponować i uzasadnić wybór techniki transportowania,

zabezpieczenia, wyboru opakowania. Ponadto uczniowie powinni zorganizować stanowisko
do pakowania lub dokonać jego wizualizacji. Nauczyciel ocenia zaangażowanie
poszczególnych uczniów. Następnie uczniowie powinni zaproponować rozwiązanie zadania
(chociaż w formie brudnopisu) podczas zajęć w szkole. Na koniec należy polecić
opracowanie sprawozdania i przygotowanie do prezentacji.

8. Opracowanie prezentacji.

Ten etap uczniowie mogą wykonać w ramach pracy domowej. Do prezentacji zalecić

należy techniki multimedialne.

9. Prezentacja.

Do prezentacji należy opracować kartę oceny prezentacji. Prezentacje oceniają zarówno

nauczyciel jak i wybrani członkowie pozostałych grup.

10. Ocena projektów.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca:.........................................................................................
Modułowy program nauczania: Mechanik precyzyjny 731[03].
Moduł: Techniczne podstawy mechaniki precyzyjnej 731[03].01.
Jednostka modułowa: Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych 731[03].01.06

Temat: Transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych

Wymagania wstępne:

Przed przystąpieniem do zajęć uczeń powinien umieć:

charakteryzować budowę maszyn i urządzeń precyzyjnych,

charakteryzować działanie maszyn i urządzeń precyzyjnych,

dobierać metody ochrony metali przed korozją,

charakteryzować zjawiska wpływające destrukcyjnie na działanie maszyn i urządzeń
precyzyjnych,

postępować zgodnie z zasadami bhp podczas wykonywanych ćwiczeń.


Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć:

dobrać metody ochrony maszyny lub urządzenia precyzyjnego przed różnymi
zagrożeniami,

dobrać właściwe sposoby pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,

dobrać metody transportu maszyn i urządzeń precyzyjnych.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna uczniów lub w małych grupach (2 osoby).


Środki dydaktyczne:
wyposażone stanowiska do pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (całe urządzenia lub części maszyny, urządzenia lub mechanizmu
precyzyjnego),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały pakowe w zależności od potrzeb (szary papier, taśma klejąca, sznur
pakowy),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).


Czas trwania:

2 x po 4 godziny lekcyjne.


Uczestnicy:

Uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Przebieg lekcji:

Wprowadzenie:

1. wyjaśnienie celów zajęć.
2. przeprowadzenie miniwykładu tematycznego.
3. przeprowadzenie instruktażu bhp.

Należy przydzielić uczniom stanowiska i polecić im staranne przeczytanie niezbędnych

fragmentów dla poradnika. Następnie należy przeprowadzić pogadankę dotyczącą
omawianych tematów (przypomnienie). Można wykorzystać pytania kontrolne.

4. Polecenie wykonania ćwiczenia 1 z punktu 5.3.1 poradnika.
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.

5. Polecenie wykonania ćwiczenia 2 z punktu 5.3.1 poradnika.
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.

6. Polecenie wykonania ćwiczenia 3 z punktu 5.3.1 poradnika.
Nauczyciel sprawdza pracę poszczególnych osób. Udziela dodatkowych wyjaśnień.

7. Zaprezentowanie wykonanych ćwiczeń przez wybraną osobę. Dyskusja po prezentacji.

8. Podsumowanie lekcji:

Podsumowanie lekcji. Sprawdzenie osiągnięcia celów lekcji poprzez losowe sprawdzenie

poszczególnych ćwiczeń.

9. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności.

















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Zabezpieczenie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed

korozją

5.1.1 Ćwiczenia

Wskazówki do wykonania ćwiczeń:
Podczas wykonywania ćwiczeń nauczyciel powinien obserwować pracę uczniów

i w razie potrzeby udzielać niezbędnych wskazówek. Poza poradnikiem uczniowie mogą
korzystać z zamieszczonej w poradniku literatury, która powinna znajdować się na
wyposażeniu pracowni.

Ćwiczenie 1

Dokonaj demontażu urządzenia precyzyjnego (rys. do ćwiczenia 1). Urządzenie nie musi

być sprawne, Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj
identyfikacji poszczególnych części. Na podstawie obserwacji oceń stopień odporności na
korozję poszczególnych części mechanizmu. Wyniki zapisz w tabeli.

Tabela do ćwiczenia 1

Nazwa części

koroduje

koło pośrednie

tak

dźwignia

nie

ślimak

tak

.....

nie

.....

tak

Rys. do ćwiczenia 1.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia,
2) przeanalizować dokumentację demontowanego mechanizmu,
3) zdemontować podstawowe podzespoły i części mechanizmu,
4) zidentyfikować zdemontowane elementy,
5) odnaleźć ślady korozji zdemontowanych elementów,
6) ustalić, na podstawie poradnika i literatury rodzaj materiału z jakiego wykonane zostały

elementy mechanizmu precyzyjnego (np.: mosiądz lub stal lecz nie konkretne gatunki,
np.: MO60, 45H),

7) oszacować, na podstawie obserwacji, stopień odporności poszczególnych części

mechanizmu na korozję,

8) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z literaturą,
9) dokonać samooceny,
10) zaprezentować wykonanie zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowisko montażowe,

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),

poradnik ucznia,

poradnik mechanika,

detale ćwiczeniowe (urządzenia, maszyny lub mechanizmy precyzyjne) wraz
z dokumentacją.


Ćwiczenie 2

Dokonaj demontażu urządzenia precyzyjnego (rys. do ćwiczenia 2). Urządzenie powinno

być sprawne. Zdemontowane elementy oczyść z pozostałości zanieczyszczeń i środków
smarnych. Oceń wizualnie stopień zużycia poszczególnych elementów. Dokonaj montażu
i konserwacji mechanizmu. Podczas smarowania zastosuj różne środki smarne.

Rys. do ćwiczenia 2.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia,
2) przeanalizować dokumentację mechanizmu,
3) zdemontować podzespoły i części mechanizmu,
4) oczyścić zdemontowane elementy,
5) ocenić (wizualnie) stan zużycia zdemontowanych elementów mechanizmu,
6) zmontować oczyszczony mechanizm precyzyjny,
7) zakonserwować zmontowany mechanizm,
8) ocenić prawidłowość działania zmontowanego mechanizmu,
9) ocenić przydatność poszczególnych środków konserwujących,
10) sprawdzić zgodność uzyskanych wyników z dokumentacją,
11) dokonać samooceny,
12) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Środki dydaktyczne

wyposażone stanowisko montażowe,

stanowisko do mycia elementów,

przyrządy optyczne (lupa, mikroskop),

poradnik ucznia,

poradnik mechanika,

detale ćwiczeniowe (ćwiczebne urządzenia, maszyny lub mechanizmy precyzyjne)
wraz z dokumentacją.


Ćwiczenie 3

Dobierz metodę czasowej ochrony przed korozją maszyny lub urządzenia precyzyjnego.

Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne materiały i środki konserwujące.
Przyjmij, że mechanizm został wykonany ze stali.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia,
2) wybrać właściwą technikę ochronną,
3) zabezpieczyć czasowo ćwiczeniowe urządzenie precyzyjne,
4) ocenić jakość wykonania zadania,
5) dokonać samooceny,
6) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne przedmiotowe,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,

poradnik dla ucznia,

ćwiczeniowe urządzenia, maszyny lub mechanizmy precyzyjne wraz z dokumentacją,

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).












background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.2. Zabezpieczenie maszyn i urządzeń precyzyjnych przed

drganiami, polem elektromagnetycznym i ładunkami
elektrostatycznymi

5.2.1 Ćwiczenia

Wskazówki do wykonania ćwiczeń
Ćwiczenia

dotyczące

oddziaływań

elektrycznych,

elektromagnetycznych

i magnetycznych uczeń powinien odbyć w pracowni elektrycznej. Ze względu na konieczność
posiadania właściwego wyposażenia nie jest celowe wykonywanie tych ćwiczeń w warsztacie
mechanicznym.

Zalecane

jest

uzupełnienie

ćwiczeń z jednostki 731[03].O1.04

o ćwiczenia z tego zakresu. W tym poradniku ćwiczenia zostały ograniczone tylko do
ćwiczeń sprawdzających zabezpieczenia przed drganiami.

Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny

obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad bhp obowiązujących na
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją bhp.

Ćwiczenie

praktyczne

uczeń

odbywa

samodzielnie.

Przed

przystąpieniem

do wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia
– w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.

Ćwiczenie 1

Dokonaj kontroli pracy urządzenia precyzyjnego (np.: wagi elektronicznej), poddanego

drganiom. (rys. do ćwiczenia 1). Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne
wyposażenie.
UWAGA – podczas zadawania drgań pamiętaj, że zbyt duża amplituda drgań może
spowodować uszkodzenie mechanizmu. Dopuszczalne jest zastąpienie rzeczywistego
ćwiczenia jego symulacją. Dopuszczalna jest modyfikacja ćwiczenia prowadząca do
określenia wpływu drgań na działanie maszyn i urządzeń precyzyjnych.

Tabela do ćwiczenia 1

Odczyt

Lp.

Czas

pomiaru

Parametry

drgań

W

spoczynku

podczas

drgań

1. 1 minuta

0,05 G

2.

5 minut

0,05 G

3. 10 minut

0,1 G

4. 15 minut

0,1 G

5. 20 minut

0,1 G

6.

Rys. do ćwiczenia 1.

7.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia,
2) umieścić badany mechanizm zegarowy na stole wibracyjnym,
3) włączyć wibracje (należy pamiętać, że zbyt duża amplituda drgań może uszkodzić

urządzenie precyzyjne),

4) metodą porównawczą określić błąd wskazań badanego urządzenia precyzyjnego (przy

małej amplitudzie drgań błąd wskazań może być niewielki),

5) regularnie kontrolować przebieg ćwiczenia,
6) wykonać zestawienie uzyskanych wyników (np. w zamieszczonej tabeli),
7) dokonać oceny uzyskanych wyników,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

stanowisko badawcze wyposażone w sterowany stół wibracyjny,

poradnik dla ucznia,

poradnik mechanika,

badane maszyny lub urządzenia precyzyjne (np. waga elektroniczna lub waga szalkowa),

wzorcowe narzędzia pomiarowe stosowne do prowadzonych badań (zegar wzorcowy,
stoper, suwmiarka, waga laboratoryjna),

inne mechanizmy i detale ćwiczeniowe.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Magazynowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych

5.3.1 Ćwiczenia

Wskazówki do wykonania ćwiczeń
Przed przystąpieniem do wykonania zadania uczeń powinien odbyć instruktaż wstępny

obejmujący informacje dotyczące wykonania zadania oraz zasad bhp obowiązujących na
stanowisku pracy (ćwiczeń). Ponadto uczeń powinien zapoznać się z instrukcją obsługi
wykorzystywanych maszyn i urządzeń oraz ze stanowiskową instrukcją bhp.

Ćwiczenie

praktyczne

uczeń

odbywa

samodzielnie.

Przed

przystąpieniem

do wykonywania zadania prowadzący zajęcia ma obowiązek ocenić ubranie robocze ucznia
– w uzasadnionym przypadku ma obowiązek nie dopuścić ucznia do wykonania zadania.

Ćwiczenie 1

Dokonaj wyboru opakowania dla gotowego urządzenia precyzyjnego. Spakowane

urządzenia umieść na palecie ładunkowej jednopłytowej (rys. do ćwiczenia 1) o wymiarach
800 x 1200 mm, wiedząc że gabaryty opakowania jednostkowego (opakowania urządzenia
precyzyjnego) wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech
opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas transportu i dalszego magazynowania. Załóż,
że zakład produkcyjny posiada niezbędne wyposażenie i środki.

a)

b)

Rys. do ćwiczenia 1:

a) symboliczny widok urządzenia precyzyjnego, b) widok palety.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia,
2) dobrać metodę pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,
3) dokonać pakowania wybranych maszyn i urządzeń precyzyjnych,
4) dokonać oceny wykonania zadania,
5) ocenić bezpieczeństwo zapakowanych maszyn i urządzeń precyzyjnych podczas

przyszłego transportowania,

6) dokonać samooceny,
7) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania wyrobów precyzyjnych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (np. pudełka papierowe, imitujące zapakowane maszyny lub
urządzenia precyzyjne o zadanych wymiarach),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce),

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).


Ćwiczenie 2

Dokonaj składowania gotowych wyrobów precyzyjnych na palecie ładunkowej

jednopłytowej (rys. do ćwiczenia 2) o wymiarach 800 x 1200 mm, wiedząc że gabaryty
opakowania jednostkowego (opakowania wyrobu precyzyjnego) wynoszą 190 x 180 x 120
mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań. Zabezpiecz ładunek na czas
transportui dalszego magazynowania. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne środki.

a)

b)

Rys. do ćwiczenia 2:

a) wymiary palety, b) widok palety.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika ucznia,
2) dobrać metodę pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,
3) dokonać pakowania wybranych maszyn i urządzeń precyzyjnych,
4) dokonać oceny wykonania zadania,
5) ocenić, bezpieczeństwo zapakowanych maszyn i urządzeń precyzyjnych podczas

przyszłego transportowania,

6) dokonać samooceny,
7) zaprezentować wykonanie zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania wyrobów precyzyjnych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (np. pudełka papierowe, imitujące zapakowane maszyny lub
urządzenia precyzyjne o zadanych wymiarach),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce),

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny).

Ćwiczenie 3

Zaplanuj, dokonanie wysyłki gotowych wyrobów precyzyjnych z magazynu do punktu

sprzedaży detalicznej, odległego o 300 km, transportem morskim (do portu transportem
drogowym). Transportu dokonaj na palecie ładunkowej dwupłytowej (rys. a do ćwiczenia 3)
o wymiarach 800 x 1200 mm, z zastosowaniem ramy paletowej (rys. b do ćwiczenia 3),
wiedząc że gabaryty opakowania jednostkowego (opakowania wyrobu precyzyjnego)
wynoszą 190 x 180 x 120 mm. Ilość warstw nie powinna przekroczyć czterech opakowań.
Zabezpiecz ładunek na czas transportu. Załóż, że zakład produkcyjny posiada niezbędne

środki.

a)

b)

Rys. do ćwiczenia 3:

a) wymiary palety, b) widok i wymiary ramy paletowej.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) wyszukać odpowiednie strony poradnika dla ucznia,
2) określić czynniki oddziałujące na maszyny lub urządzenia precyzyjne podczas transportu,
3) dobrać metodę pakowania maszyn i urządzeń precyzyjnych,
4) dokonać pakowania wybranych maszyn i urządzeń precyzyjnych,
5) dobrać metodę i środek transportu,
6) ocenić bezpieczeństwo zapakowanych maszyn i urządzeń precyzyjnych podczas

transportowania,

7) dokonać oceny wykonania zadania,
8) dokonać samooceny,
9) zaprezentować wykonanie zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne,

pogadanka.

Środki dydaktyczne:

wyposażone stanowiska do pakowania wyrobów precyzyjnych,

poradnik dla ucznia,

detale szkoleniowe (np. pudełka papierowe, imitujące zapakowane maszyny lub
urządzenia precyzyjne o zadanych wymiarach),

opakowania różnego typu i wielkości,

inne materiały do pakowania w zależności od potrzeb (szary papier pakowy, papier
woskowany, papier impregnowany, taśma klejąca, sznur pakowy, folia PE w rolce, gruba
folia PE),

pomocnicze materiały do pakowania (kulki styropianowe, wstęgowe wióry drewniane lub
grube trociny),

materiały pomocnicze (papier, długopis, ołówek),

literatura (dotyczącą transportu i komunikacji),

katalog środków transportowych (transport wewnętrzny, zewnętrzny),

mapa drogowo – kolejowa (lub plan miasta),

prognoza pogody (na czas transportu).


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test wielokrotnego wyboru do jednostki modułowej „Magazynowanie
i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1,2,3,4,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,20 są z poziomu podstawowego,

zadania 5,6,19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące

oceny szkolne:

dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry - za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry - za rozwiązanie 18 zadań.

Klucz odpowiedzi:1.a, 2.b, 3.d, 4.c, 5.b, 6.c, 7.d, 8.b, 9.d, 10.b, 11.b, 12.a, 13.c,
14.
b, 15.d, 16.a, 17.c, 18.a, 19.d, 20.b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategori

a celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1. Identyfikować czynniki wywołujące korozję

A

P

a

2. Dobrać materiały o dużych możliwościach tłumienia

drgań mechanicznych

B

P

b

3. Dobrać rodzaj opakowania w zależności od

konstrukcji maszyni urządzeń precyzyjnych

B

P

d

4. Dobrać metodę do czasowego zabezpieczenia

elementów mechanizmów precyzyjnych przed
korozja.

B

P

c

5. Sklasyfikować rodzaje drgań

C

PP

b

6. Określić przeznaczenie czasowej ochrony

antykorozyjnej

C

PP

c

7. Podać metodę trwałej ochrony mechanizmu

precyzyjnego przed korozją

A

P

d

8. Podać przeznaczenie ekranów ochronnych

A

P

b

9. Podać zasady bezpiecznej pracy podczas dźwigania i

przenoszenia

A

P

d

10. Identyfikować sposoby zabezpieczenia ładunków

A

P

b

11. Podać przeznaczenie materiałów higroskopijnych

A

P

b

12. Określić wpływ ładunków elektrostatycznych na

maszyny i urządzenia precyzyjne

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

maszyny i urządzenia precyzyjne

13. Określić przeznaczenia środka transportu

A

P

c

14. Wskazać źródło zakłóceń elektromagnetycznych

b

P

b

15. Podać wymiary powierzchni ładunkowej palety

płaskiej

A

P

d

16. Scharakteryzować sposoby magazynowania maszyn i

urządzeń precyzyjnych

C

P

a

17. Wskazać zagrożenia występujące podczas

transportowania maszyn i urządzeń precyzyjnych

A

P

c

18. Określić przeznaczenia środka transportu

A

P

a

19. Scharakteryzować korozję elektrochemiczną

C

PP

d

20. Scharakteryzować sposoby magazynowania maszyn i

urządzeń precyzyjnych

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na

udzielanie odpowiedzi.

7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi.
5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.

8. Na rozwiązanie testu masz 40 min.


Materiały dla ucznia:

– zestaw zadań testowych,
– instrukcja,
– karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Podstawowym czynnikiem wywołującym korozję atmosferyczną jest:

a) temperatura powietrza,
b) ciśnienie powietrza,
c) wilgotność powietrza,
d) nasłonecznienie powietrza.


2. Do tłumienia drgań mechanicznych wykorzystuje się materiały o:

a) dużej wewnętrznej sztywności,
b) dużym tarciu wewnętrznym,
c) dużej wielkości,
d) dużym ciężarze.


3. Przedstawione poniżej opakowania służą do transportu produktów i wyrobów :

a) ciekłych,
b) gazowych,
c) mineralnych,
d) technicznych.


4. Do czasowego zabezpieczenia elementów mechanizmów przed korozją, należy

wykorzystać:

a) farbę olejną,
b) powłokę fosforanową,
c) specjalne smary,
d) powłokę z tworzywa sztucznego.


5. Drgania których amplituda nie zmienia się w czasie (patrz rysunek) to drgania:


a) drgania rezonansowe,
b) drgania niegasnące,
c) drgania tłumione,
d) drgania stałe.


6. Czasową ochronę antykorozyjną elementów maszyn i urządzeń precyzyjnych stosuje się:

a) w trakcie demontażu,
b) w procesie montażu mechanicznego,
c) podczas produkcji i magazynowania,
d) w trakcie eksploatacji.

7. Trwałą metodą ochrony maszyn lub urządzeń precyzyjnych przed korozją jest:

a) wypełnienie obudowy maszyny lub urządzenia precyzyjnego specjalnym smarem,
b) zastosowanie powłok malarskich,
c) zmniejszenie wymiarów maszyny lub urządzenia precyzyjnego,
d) zastosowanie materiałów niekorodujących.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8. Zastosowanie ekranu ochronnego (patrz rysunek) skutecznie zabezpiecza urządzenie

precyzyjne przed wpływem zakłóceń:

a) magnetycznych,
b) elektromagnetycznych,
c) mechanicznych,
d) świetlnych.

9. Zabronione jest regularne przenoszenie ładunku o masie 50 kg na odległość ponad:

a) 13 m,
b) 19 m,
c) 22 m,
d) 25 m.


10.Rysunek

przedstawia

zabezpieczenie

ładunku podczas:

a) magazynowania,
b) transportowania,
c) podnoszenia,
d) ładowania.


11. Umieszczone w opakowaniu, środki higroskopijne, zabezpieczają wyrób przed:

a) zapyleniem,
b) korozją,
c) zapaleniem,
d) wybuchem.


12. Ładunki elektrostatyczne wykazują szkodliwy wpływ na:

a) układy tłumienia drgań,
b) układy i elementy elektroniczne,
c) podzespoły napędu,
d) obwody magnetyczne.


13.

Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:

a) po drogach publicznych,
b) po torach kolejowych,
c) po terenie zakładu produkcyjnego,
d) po terenie miasta.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14. Źródłem zakłóceń elektromagnetycznych są układy:

a) pneumatyczne,
b) elektroniczne,
c) parowe,
d) hydrauliczne.


15. Wymiary typowej palety (na rysunku) wynoszą:

a) 800 x 1100 mm,
b) 900 x 1200 mm,
c) 800 x 1300 mm,
d) 800 x 1200 mm.


16. Wybierając miejsce do przechowywania towaru w magazynie, należy uwzględnić:

a) masę i wielkość towaru,
b) tylko masę towaru,
c) tylko wielkość towaru,
d) masa i wielkość towaru nie ma znaczenia.


17. Największym zagrożeniem dla urządzeń precyzyjnych podczas transportu są:

a) udary cieplne,
b) opady atmosferyczne,
c) drgania i uderzenia mechaniczne,
d) fale radiowe.


18. Przedstawiony na rysunku środek transportu umożliwia przewóz towarów:

a) po drogach publicznych,
b) po torach kolejowych,
c) po terenie magazynu,
d) po szlakach wodnych.


19. Korozja elektrochemiczna zachodzi:

a) na granicy ziaren,
b) na granicy powietrza i ziemi,
c) na powierzchni wody,
d) na granicy metalu i elektrolitu.


20. Urządzenia i maszyny precyzyjne przechowywane są najczęściej:

a) w magazynie otwartym,
b) w magazynie zamkniętym,
c) w magazynie półzamkniętym,
d) w magazynie półotwartym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko

......................................................................................... .


„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych”


Zakreśl poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

Razem:







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Test praktyczny

„Magazynowanie i transport maszyn i urządzeń precyzyjnych”


Treść zadania:

Znany przedsiębiorca zamówił w Twoim zakładzie naprawę maszyny do szycia. Usługa

obejmowała również dostarczenie naprawionej maszyny do .... (określenie miejsca np. dom,
siedziba firmy) w odległości ok. 50 km, w dniu ważnej uroczystości .... (określenie rodzaju
np. imieniny, 20 rocznica ślubu). Cena usługi ... (podać wartość – wysoka). Zrealizuj usługę.

Rozwiązanie zadania powinno zawierać:
planowanie działania,
organizowanie stanowiska do pakowania,
wykonanie zadania (może być teoretyczne w całości lub w części),
zaprezentowanie rozwiązania.

Kryteria oceniania testu praktycznego

Poniżej zamieszczone są przykładowe kryteria oceniania testu praktycznego. Tworząc

zadanie typu próba pracy, należy przygotować kryteria oceniania, by jednoznacznie określić
poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia. Poniższe kryteria mają charakter przykładowy.

Punkty

Obszar

Lp.

Kryterium oceniania

możliwe

zdobyte

1. Sporządzenie planu działania (listy czynności)

1

2. Dobranie opakowania i materiałów pomocniczych

2

Planowanie

działania

3. Dobór środków transportowych i metod transportu

2

4. Zgromadzenie opakowań

1

5. Zgromadzenie materiałów pakowych

1

6. Zgromadzenie środków zabezpieczających przed

drganiami i uderzeniami

1

7. Zgromadzenie środków zabezpieczających przed

korozją

1

Organizowanie

stanowiska

8. Zgromadzenie środków zabezpieczających przed

polem elektromagnetycznym

1

9. Przestrzeganie podczas transportu zasad bhp

1

10. Zapakowanie maszyny (urządzenia precyzyjnego)

1

11. Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed

drganiami i wibracjami

2

12. Zabezpieczenie przed korozją

2

`

13. Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed

polem elektromagnetycznym

1

14. Załadowanie maszyny (urządzenia) precyzyjnego

na środki transportu

2

Wykonanie

zadania

15. Dostarczenie maszyny (urządzenia) precyzyjnego

do punktu przeznaczenia

2

16. Dokonanie samooceny

1

17. Zaprezentowanie wykonania zadania

1

Prezentowanie

18. Użycie języka technicznego

2

Razem:

25

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Wymagania na oceny:
11 – 14 punktów

– dopuszczający

15 – 18 punktów

– dostateczny

19 – 22 punktów

– dobry

23 - 25 punktów

– bardzo dobry

Karta oceny


Imię i nazwisko ......................................................................................... .

„Magazynowanie i transportowanie maszyn i urządzeń precyzyjnych”

Obszar

Lp.

Kryterium oceniania

Ilość

punktów

1. Sporządzenie planu działania (listy czynności)

2. Dobranie opakowania i materiałów pomocniczych

Planowanie

działania

3. Dobór środków transportowych i metod transportu

4. Zgromadzenie opakowań

5. Zgromadzenie materiałów pakowych

6. Zgromadzenie środków zabezpieczających przed

drganiami i uderzeniami

7. Zgromadzenie środków zabezpieczających przed

korozją

Organizowanie

stanowiska

8. Zgromadzenie środków zabezpieczających przed

polem elektromagnetycznym

9. Przestrzeganie podczas transportu zasad bhp

10. Zapakowanie maszyny (urządzenia) precyzyjnego

11. Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed

drganiami i wibracjami

12. Zabezpieczenie przed korozją

13. Zabezpieczenie maszyny (urządzenia) przed

polem elektromagnetycznym

14. Załadowanie maszyny (urządzenia) precyzyjnego

na środki transportu

Wykonanie

zadania

15. Dostarczenie maszyny (urządzenia) precyzyjnego

do punktu przeznaczenia

16. Dokonanie samooceny

17. Zaprezentowanie wykonania zadania

Prezentowanie

18. Użycie języka technicznego

Razem:








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

7. LITERATURA

1. Czajkowski J.: Elementy przyrządów precyzyjnych. WSiP, Warszawa 1986
2. Górecki A.: Technologia ogólna – podstawy technologii mechanicznej. WSiP, Warszawa

1984

3. Jakubowski L.: Technologia prac ładunkowych . Politechnika Warszawska 2003
4. Osiński Zb. : Tłumienie drgań mechanicznych. PWN, Warszawa 1986
5. Schmidt D. : Mechatronika. REA, Warszawa 2002
6. Topulos A.: Technologia Mechaniczna. WNT, Warszawa 1988
7. Tryliński W.: Poradnik konstruktora przyrządów precyzyjnych i drobnych. WNT,

Warszawa 1971

8. Mały poradnik mechanika. Praca zbiorowa. WNT, Warszawa 1999
9. Elektronika dla wszystkich – czasopismo. Warszawa, rocznik 2003

