„Projekt współfinansowany ze
ś
rodków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Różańska
Dokonywanie montażu i wykończania cholewek
311[25].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
dr inż. Jadwiga Rudecka
mgr inż. Jerzy Kryszeń
Opracowanie redakcyjne:
mgr Barbara Różańska
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 311[25].Z2.03,
„Dokonywanie montażu i wykończania cholewek”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik obuwnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
4
3.
Cele kształcenia
5
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
6
5.
Ćwiczenia
10
5.1. Montaż cholewek
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Sporządzanie wykazu czynności technologicznych występujących przy
szyciu cholewek
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Sporządzanie instrukcji technologicznych i ocena procesu montażu
cholewek
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
19
7. Literatura
29
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik obuwnik.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć opanowane przed przystąpieniem do realizacji tej jednostki modułowej,
−
cele kształcenia, jakie uczeń powinien osiągnąć w czasie zajęć edukacyjnych tej jednostki
modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia,
−
wykaz literatury, z jakiej uczeń może korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Schemat układu jednostek modułowych
311[25].Z2.03
Dokonywanie montażu i wykończania
cholewek
311[25].Z2
Technologia wytwarzania
cholewek
311[25].Z2.01
Stosowanie technik łączenia
elementów obuwia
311[25].Z2.02
Przygotowanie elementów
do montażu cholewek
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
identyfikować formy i elementy konstrukcyjne obuwia,
−
charakteryzować typy i rodzaje obuwia,
−
charakteryzować kopyta obuwnicze,
−
określać zasady doboru kopyt w zależności od grupy wiekowej, typu cholewki i systemu
montażu obuwia,
−
charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze,
−
stosować techniki łączenia elementów obuwia,
−
przygotowywać elementy cholewek do montażu,
−
określać budowę i przeznaczenie oraz wyjaśniać zasadę działania maszyn szyjących,
−
przygotowywać maszyny szyjące do pracy, określać zasady doboru smarów, regulacji
i konserwacji maszyn i urządzeń,
−
posługiwać się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3.
CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
zastosować systemy oraz metody montażu i wykończania cholewek,
–
ustalić parametry operacji technologicznych procesu montażu i wykończania cholewek,
–
sporządzić wzorce pracy oraz instrukcje wykonania operacji montażu i wykończania
cholewek,
–
skontrolować przebieg procesu produkcyjnego oraz ocenić jakość wykonania operacji
technologicznych,
–
ustalić techniki i zasady łączenia podszewek, wierzchów i wierzchów z podszewkami,
–
ustalić techniki wygładzania i wzmacniania szwów,
–
ustalić zasady oraz techniki montażu elementów funkcjonalnych i zdobniczych,
–
ustalić
sposoby
łączenia
cholewek
z
podpodeszwami
lub
wyściółkami,
w niekonwencjonalnych systemach montażu obuwia,
–
ustalić procesy zdobienia i wykończania zmontowanych cholewek,
–
skorzystać z dokumentacji technologicznej procesu montażu i wykończania cholewek,
–
zaplanować
proces
technologiczny
wytwarzania
różnych
typów
cholewek
z zastosowaniem współczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych,
–
przygotować materiały pomocnicze do procesu montażu i wykończania cholewek,
–
wykonać operacje montażu i wykończania cholewek,
–
określić przyczyny wadliwej produkcji cholewek oraz zastosować działania
profilaktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
………………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Technologia wytwarzania cholewek 311[25].Z2
Jednostka modułowa:
Dokonywanie montażu i wykończania cholewek
311[25].Z2.03
Temat: Techniki łączenia tylnych brzegów obłożyn.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności łączenia tylnych brzegów obłożyn.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko pracy do łączenia tylnych brzegów obłożyn,
−
sporządzić wykaz czynności technologicznych wykonania operacji,
−
dobrać maszynę, urządzenia i narzędzia pomocnicze,
−
dobrać odzież ochronną obowiązującą na stanowisku pracy,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku i podczas
użytkowania maszyny,
−
pobrać obłożyny,
−
wyregulować i sprawdzić stan techniczny maszyn,
−
ustalić parametry i techniki łączenia tylnych brzegów obłożyn,
−
wykonać łączenie tylnych brzegów obłożyn,
−
dokonać samooceny wykonanej pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład,
−
pokaz,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
obłożyny,
−
instrukcja czynnościowa dotycząca łączenia tylnych brzegów obłożyn,
−
maszyna plaska 1 –igłowa,
−
maszyna zygzak,
−
komplet kluczy,
−
oliwiarka,
−
nici i igły,
−
przybory piśmiennicze,
−
papier formatu A4,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
Przebieg zajęć:
1.
Sprawdzenie listy obecności.
2.
Określenie tematu zajęć.
3.
Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
4.
Podział uczniów na zespoły i wybór lidera.
5.
Grupa losuje jaką techniką ma łączyć tylne brzegi obłożyn.
6.
Wykonanie przez uczniów ćwiczenia praktycznego:
−
każdy zespół otrzymuje obłożyny do wykonania ćwiczenia,
−
uczniowie sporządzają opis wylosowanej techniki łączenia obłożyn,
−
posługując się maszyną płaską 1- igłową lub maszyną zygzak łączą tylne brzegi obłożyn.
7.
Po wykonaniu ćwiczenia wybrany uczeń z grupy prezentuje wykonaną pracę omawiając
zasady łączenie tylnych brzegów obłożyn wybraną techniką.
8.
Nauczyciel sprawdza zgodność wykonanej pracy z opisem technologicznym wykonania
czynności.
9.
Uczniowie pozostałych zespołów wspólnie z nauczycielem oceniają jakość wykonanej
pracy.
Zakończenie zajęć:
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie umiejętności były ćwiczone,
jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości. Nauczyciel zadaje pracę
domową.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
nauczyciel ocenia uczniów podczas prowadzonych zajęć metodą obserwacji, zwracając
uwagę na stopień ich aktywności, zaangażowanie w wykonywanie ćwiczenia,
poprawność wykonywania ćwiczenia,
−
ocenia efekty końcowe pracy,
−
przeprowadza anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć,
trudności podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………………………
Modułowy program nauczania: Technik obuwnik 311[25]
Moduł:
Technologia wytwarzania cholewek 311[25].Z2
Jednostka modułowa:
Dokonywanie montażu i wykończania cholewek
311[25].Z2.03
Temat: Techniki zdobienia cholewek
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności zdobienia cholewek
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zorganizować stanowisko pracy do zdobienia cholewek,
−
sporządzić opis czynności technologicznej wykonania operacji,
−
dobrać urządzenia i narzędzia pomocnicze,
−
dobrać odzież ochronną obowiązującą na stanowisku pracy,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku i podczas
użytkowania maszyny,
−
wymienić metody zdobienia cholewek,
−
dobrać metodę zdobienia do danej cholewek,
−
wykonać zdobienie cholewki,
−
dokonać samooceny wykonanej pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach 2–4 osobowych.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
cholewki,
−
sita do sitodruku,
−
maszyna hafciarka sterowana komputerowo,
−
stemple i farba drukarska,
−
taśmy pasmanteryjne,
−
paski kolorowe ze skóry, tkanin, tworzyw skóropodobnych,
−
zdobiny metalowe takie jak: haki, nity, klamry, sprzączki itp.
−
przybory piśmiennicze, papier formatu A4,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Wykonaj zdobienie cholewki wybraną techniką.
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Sprawdzenie listy obecności.
3.
Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
4.
Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodami pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń
praktycznych.
5.
Podział uczniów na grupy.
Faza właściwa
Praca metodami pokazu z objaśnieniem i ćwiczeń praktycznych.
Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jakie są metody zdobienia cholewek?
2.
Na co należy zwrócić uwagę dobierając metodę zdobienia?
3.
W jaki sposób zdobimy cholewki techniką sitodruku?
4.
W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez naszywanie elementów zdobniczych?
5.
W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez haftowanie?
6.
W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez stemplowanie?
7.
W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez tłoczenie?
8.
W jaki sposób zdobimy cholewki poprzez przeplatanie?
Planowanie
1.
Zaplanuj technikę zdobienia cholewki.
2.
Zaplanuj rozmieszczenie motywu zdobniczego.
Ustalenie
1.
Uczniowie pracując w zespołach zastanawiają się nad technikę zdobienia cholewki.
2.
Uczniowie pracując w zespołach proponują technikę zdobienia cholewki.
3.
Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wyboru techniki zdobienia cholewki.
Wykonanie
1.
Wykonują opis zdobienia cholewki wybraną techniką.
2.
Uczniowie wykonują zdobienia cholewki.
Sprawdzanie
1.
Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność i dokładność wykonania pracy pod
względem zastosowanej techniki i jakości wykonania.
2.
Uczniowie zapisują uwagi odnośnie sposobu i jakości wykonania pracy.
3.
Każdy uczeń przedkłada nauczycielowi wykonaną pracę do oceny wraz z naniesionymi
uwagami.
Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im najwięcej trudności. Nauczyciel podsumowuje zajęcia, wskazując jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości. Nauczyciel zadaje pracę domową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Montaż cholewek
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj połączenie wierzchu z podszewką cholewki z jednoczesnym obcinaniem
nadmiaru materiału.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, zaprezentować wzory cholewek po połączeniu wierzchu
z podszewkami. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez
każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na dokładność i precyzję wykonania czynności. Po
prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sprawdzić stan techniczny maszyny,
2)
ocenić sprawność działania nożyka do obcinania nadmiaru materiału,
3)
posmarować klejem kauczukowym górne brzegi wierzchu i podszewki,
4)
skleić wierzch z podszewką,
5)
dokonać obszycia górnych brzegów obłożyn z jednoczesnym obcięciem nadmiaru
podszewki,
6)
dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,
7)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z instruktażem,
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
maszyna słupkowa z wmontowanym nożykiem do obcinania nadmiaru podszewki,
−
pędzel, klej kauczukowy,
−
wierzch i podszewka cholewki, cholewka po wykonanej czynności,
−
instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny,
−
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 2
Wykonaj wygładzenie i wzmocnienie szwu łączącego tylne brzegi obłożyn.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory prawidłowo połączonych, wygładzonych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
wzmocnionych taśmą lub rozszytych tylnych brzegów obłożyn. Uczeń powinien przeczytać
odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie
powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na
dokładność i precyzję wykonania czynności. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się
w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sprawdzić stan techniczny maszyny,
2)
dokonać wygładzenia szwu,
3)
wzmocnić szew taśmą samoprzylepną lub rozszyć,
4)
dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,
5)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z instruktażem,
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
prasowarka szwów, rozszywarka, instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny,
−
tylne brzegi obłożyn połączone przez zszywanie ściegiem zwartym,
−
młotek, taśma wzmacniająca samoprzylepna,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Dokonaj analizy porównawczej czynności technologicznych występujących w czasie
naszywania obłożyn derbowych z czynnościami występującymi w czasie naszywania
przyszwy okładowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory prawidłowo uszytych cholewek derbowych
oraz okładowych. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał
nauczania z Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez
każdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę na dokładność
wykonania ćwiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dokonać analizy czynności technologicznych występujących w czasie naszywania
obłożyn derbowych na przyszwę,
2)
dokonać analizy czynności technologicznych występujących w czasie naszywania
przyszwy okładowej na obłożyny,
3)
porównać czynności technologiczne występujące przy łączeniu przyszew z obłożynami,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
4)
dokonać samooceny wykonania zadania,
5)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
uszyta cholewka derbowa,
−
uszyta cholewka okładowa,
−
artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj ręczne krążkowanie obłożyn. Sporządź wykaz wykonanych czynności
technologicznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory obłożyn z prawidłowo osadzonymi krążkami.
Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania z Poradnika
dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy
zwrócić uwagę na dokładność i precyzję wykonania ćwiczenia. Po prezentacji ćwiczeń
powinna wywiązać się w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sprawdzić stan techniczny narzędzi,
2)
nanieść oznaczenia miejsc krążkowania na brzegi obłożyn,
3)
wybić otwory i wmontować krążki,
4)
dokonać samooceny wykonania zadania,
5)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z objaśnieniem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
obłożyny obszyte z podszewką,
−
dziurkacz, ręczny krążkowacz, podkład do wybijania, młotek,
−
artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 5
Dokonaj łączenia tylnych brzegów obłożyn znanymi Ci metodami. Porównaj sposoby
łączenia tylnych brzegów obłożyn pod względem trwałości i wytrzymałości szwu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory prawidłowo połączonych tylnych brzegów
obłożyn. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania
Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego
ucznia. Należy zwrócić uwagę na dokładność i precyzję wykonania ćwiczenia. Po prezentacji
ć
wiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
sprawdzić sprawność maszyn szyjących,
2)
wykonać połączenie tylnych brzegów obłożyn szwem zszywanym,
3)
wykonać połączenie tylnych brzegów obłożyn szwem zygzakowym,
4)
dokonać porównania wykonanych połączeń,
5)
przeprowadzić samoocenę wykonanej pracy,
6)
zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
pokaz z instruktażem.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komplet obłożyn,
−
komplet obłożyn z paskiem tylnym,
−
maszyna szyjąca płaska jednoigłowa, instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny,
−
maszyna szyjąca zygzak, instrukcja wykonania czynności i obsługi maszyny,
−
artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Sporządzanie wykazu czynności technologicznych
występujących przy szyciu cholewek
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie wzoru cholewki czółenka damskiego otrzymanego od nauczyciela sporządź
wykaz operacji technologicznych szycia tej cholewki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory prawidłowo uszytych cholewek. Uczeń
powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania Poradnika dla
ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane samodzielnie, przez każdego ucznia lub
w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania ćwiczenia. Po
prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dokonać oceny i analizy czynności technologicznych, które wystąpiły przy szyciu
wybranej cholewki czółenka damskiego,
2)
wypisać czynności w kolejności chronologicznej,
3)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
4)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
uszyte cholewki czółenek damskich,
−
artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w Internecie na stronach związanych z obuwiem wzory obuwia męskiego
wizytowego. Ułóż czynności technologiczne szycia cholewki dla wzoru wybranego przez
nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory prawidłowo uszytych cholewek i omówić
czynności technologiczne. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę
na dokładność wykonania ćwiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie
dyskusja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dokonać analizy elementów składowych wybranej cholewki,
2)
dokonać analizy czynności technologicznych, które mogą wystąpić przy szyciu tej
cholewki,
3)
wypisać czynności w kolejności chronologicznej,
4)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
5)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Dokonaj analizy porównawczej czynności technologicznych występujących przy szyciu
dwóch wzorów cholewek przydzielonych przez nauczyciela. Wskaż czynności podobne i te,
które są różne dla poszczególnych wzorów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory cholewek i omówić czynności technologiczne
występujące przy ich szyciu. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia lub w zespołach dwuosobowych. Należy zwrócić uwagę
na dokładność wykonania ćwiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie
dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
dokonać analizy elementów składowych przydzielonych cholewek,
2)
dokonać analizy czynności technologicznych, które mogą wystąpić przy szyciu obydwu
cholewek,
3)
wypisać czynności w kolejności chronologicznej,
4)
dokonać analizy porównawczej czynności technologicznych dla obydwu wzorów,
5)
wypisać czynności podobne i te, którymi się wzory różnią,
6)
dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
7)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
dyskusja dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ś
rodki dydaktyczne:
−
różne wzory uszytych cholewek,
−
artykuły piśmiennicze, arkusz papieru formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Sporządzanie instrukcji technologicznych i ocena procesu
montażu cholewek
5.3.1.
Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dysponując zbiorem elementów i półproduktów obuwia poddanego procesowi montażu
cholewek dokonaj oceny ich jakości i wskaż zauważone błędy technologiczne powstałe
w czasie szycia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory cholewek i przedstawić przykładowe błędy
powstałe przy ich szyciu. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania
ć
wiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować otrzymany zbiór elementów i półproduktów,
2)
określić nazwę wykonywanych czynności związanych z montażem cholewki,
3)
dokonać oceny jakości otrzymanego półproduktu,
4)
wskazać i opisać zauważone błędy i wady popełnione w procesach montażu cholewki,
5)
dokonać samooceny wykonania ćwiczenia,
6)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z instruktażem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
zbiór elementów i półproduktów poddanych procesom montażu cholewki,
−
instrukcje czynnościowe w procesie montażu,
−
kartki papieru format A4, przybory piśmiennicze,
−
dokumentacje techniczno-technologiczne procesów montażu cholewki,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Przygotuj instrukcję technologiczną do wykonania czynności związanej z procesem
montażu cholewki według wskazań nauczyciela. W instrukcji powinieneś uwzględnić opisy
dotyczące: wyposażenia stanowiska pracy, parametrów i warunków technicznych
wykonywanych czynności, obsługi maszyn, technologii wykonywanych czynności oraz zasad
regulacji i konserwacji stosowanych maszyn, urządzeń i narzędzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i sposób wykonania ćwiczenia, pokazać wzory cholewek i przedstawić przykładowe błędy
powstałe przy ich szyciu. Uczeń powinien przeczytać odpowiedni fragment rozdziału
Materiał nauczania Poradnika dla ucznia. Ćwiczenie powinno być wykonywane
samodzielnie, przez każdego ucznia. Należy zwrócić uwagę na dokładność wykonania
ć
wiczenia. Po prezentacji ćwiczeń powinna wywiązać się w klasie dyskusja.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeanalizować przykłady instrukcji czynnościowych zawartych w rozdziale 4.3.1.
Poradnika dla ucznia,
2)
dobrać maszyny, urządzenia i narzędzia,
3)
określić parametry techniczne obróbki i warunki techniczne,
4)
zapoznać się z zasadami bezpiecznej pracy,
5)
uściślić warunki eksploatacyjne maszyn i urządzeń,
6)
opisać technologie wykonania czynności,
7)
wskazać zasady regulacji i konserwacji maszyn i urządzeń,
8)
przygotować kompleksowo instrukcje technologiczną do wykonania czynności
i warunków wskazanych przez nauczyciela, według zasad zawartych w rozdziale 4.3.1.
Poradnika dla ucznia,
9)
dokonać samooceny wykonania pracy,
10)
zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ć
wiczenie,
−
pokaz z instruktażem,
−
dyskusja dydaktyczna.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
dokumentacja techniczna procesu montażu cholewki,
−
prospekty maszyn i urządzeń,
−
instrukcje czynnościowe do procesu montażu cholewki,
−
wzorce pracy,
−
przybory piśmienne, papier formatu A4,
−
literatura rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dokonywanie montażu
i wykończania cholewek”
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−−−−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są poziomu podstawowego,
−−−−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−−−−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−−−−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−−−−
bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 2 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. a, 4. c, 5. a, 6. b 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. c,
12. b, 13. a, 14. d, 15. a, 16. b, 17. d, 18. c, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1. Wskazać ścieg do łączenia elementów podszewki
A
P
b
2. Wskazać szew do łączenia elementów podszewki
w miejscu pięty
A
P
a
3. Wskazać szew do łączenia tylnych brzegów
obłożyn
A
P
a
4. Określić nazwę maszyny do łączenia tylnych
brzegów obłożyn szwem zszywanym
A
P
c
5. Określić cel naszywania pasków tylnych i tylników
A
P
a
6. Określić w jaki sposób łączymy nosek z przyszwą
B
P
b
7. Wskazać klej do wklejania podszewek
A
P
d
8. Określić sposób wszywania języka w cholewce
derbowej
B
P
a
9. Nazwać czynność wbijania krążków
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
10. Określić w jaki sposób łączymy przyszwę
z obłożyną w obuwiu okładowym
B
P
a
11. Dobrać nici do szycia cholewki z materiałów
skóropodobnych
B
P
c
12. Określić czynność przedstawioną na rysunku
A
P
b
13. Określić do jakiego typu cholewki przyszyty jest
język
A
P
a
14. Nazwać maszynę stosowaną do obszywania
A
P
d
15. Przeanalizować proces wygładzania szwu
D
PP
a
16. Zaprojektować odległość szwu od brzegu przy
obszywaniu
C
PP
b
17. Przeanalizować
proces
łączenia
wierzchu
z podszewką
D
PP
d
18. Zaprojektować rozstaw igieł w maszynie słupkowej
do wszywania zamka błyskawicznego
C
PP
c
19. Zaprojektować odległość szwu od brzegu przy
łączeniu tylnych brzegów obłożyn szwem
zszywanym
C
PP
d
20. Zastosować zasady sporządzania instrukcji
czynnościowych
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5.
Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6.
Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7.
Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8.
Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9.
Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10.
Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11.
Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12.
Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13.
Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5.
Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7.
Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz
odpowiedź, otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za
poprawną.
8.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
9.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
10.
Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi w KARCIE
ODPOWIEDZI.
11.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Najtrwalszym ściegiem przy łączeniu elementów podszewek jest ścieg
a)
zwarty.
b)
łańcuszkowy podwójny.
c)
zygzakowy.
d)
naszywany.
2.
W celu uniknięcia zachodzenia na siebie dwóch szwów: szwu łączącego elementy
wierzchu i szwu łączącego elementy podszewki stosujemy szew
a)
boczny.
b)
naszywany.
c)
zszywany.
d)
zygzakowy.
3.
Łączenie tylnych brzegów obłożyn wykonujemy za pomocą szwów
a)
zygzakowego i zszywanego.
b)
zygzakowego i dublowanego.
c)
zszywanego i dublowanego.
d)
łańcuszkowego i zygzakowego.
4.
Dołączenia tylnych brzegów obłożyn szwem zszywanym stosujemy maszynę
a)
płaską 2-igłową.
b)
ryglowarkę.
c)
płaską 1-igłową.
d)
dublerkę.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.
Paski tylne i tylniki naszywamy na tylne brzegi obłożyn w celu
a)
wzmocnienia tylnego szwu obłożyn i utrwalenia prawidłowego kształtu obuwia.
b)
wyłącznie podniesienia walorów estetycznych obuwia.
c)
zwiększenia trwałości obuwia.
d)
usztywnienia cholewki w miejscu pięty.
6.
Nosek łączy się z przyszwą szwem
a)
zygzakowym.
b)
naszywanym jednym lub kilkoma rzędami ściegów zwartych.
c)
zszywanym jednym rzędem ściegów zwartych.
d)
łańcuszkowym dwunitkowym.
7.
Do wklejania podszewek stosujemy klej
a)
rozpuszczalnikowy.
b)
topliwy.
c)
poliuretanowy.
d)
lateksowy.
8.
Język w cholewce derbowej przyszywa się do
a)
przyszwy.
b)
obłożyny.
c)
tylnika.
d)
zapiętka.
9.
Montowanie krążków w cholewce nosi nazwę
a)
sznurowania.
b)
nitowania.
c)
krążkowania.
d)
dublowania.
10.
W obuwiu okładowym naszywamy
a)
przyszwę na obłożyny.
b)
obłożyny na przyszwę.
c)
przyszwę na nosek.
d)
tylnik na obłożyny.
11.
Do szycia cholewki z tworzyw skóropodobnych stosujemy nici
a)
lniane i bawełniane.
b)
lniane.
c)
poliamidowe i poliestrowe.
d)
bawełniane.
12.
Rysunek zamieszczony obok przedstawia
a)
łączenie obłożyn szwem naszywanym
b)
łączenie obłożyn szwem zygzakowym
c)
łączenie obłożyn szwem zszywanym
d)
łączenie obłożyn szwem łańcuszkowym
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
13.
Rysunek zamieszczony obok przedstawia sposób przyszywania języka w cholewce
a)
a. derbowej, b. okładowej.
b)
a. okładowej, b. derbowej.
c)
a. derbowej, b. czółenkowej.
d)
a. czółenkowej, b. derbowej.
14.
Do obszywania służy maszyna
a)
płaska 1-igłowa.
b)
ryglowarka.
c)
dublerka.
d)
słupkowa 1-igłowa lub 2-igłowa z urządzeniem do obcinania nadmiaru podszewki.
15.
Rysunek zamieszczony obok przedstawia schemat wygładzania szwu. Nazwij
w kolejności od lewej strony etapy tej czynności:
a)
brzeg zszyty, brzeg rozgładzony,
brzeg wzmocniony tasiemką.
b)
brzeg wzmocniony tasiemką, brzeg
rozgładzony, brzeg zszyty.
c)
brzeg zszyty, brzeg wzmocniony
tasiemką, brzeg zszyty.
d)
brzeg rozgładzony, brzeg zszyty,
brzeg zalamowany.
16.
Odległość szwu od brzegu przy obszywaniu powinna wynosić
a)
0–1 mm.
b)
1–2 mm.
c)
2–3 mm.
d)
3–4 mm.
17.
Etap łączenia wierzchu z podszewką przebiega w następującej kolejności
a)
sznurowanie, wklejanie podszewki, obszywanie obłożyn z jednoczesnym obcinaniem
nadmiaru podszewki, krążkowanie.
b)
obszywanie obłożyn z jednoczesnym obcinaniem nadmiaru podszewki, krążkowanie,
wklejanie podszewki.
c)
krążkowanie, obszywanie obłożyn z jednoczesnym obcinaniem nadmiaru podszewki,
wklejanie podszewki.
d)
wklejanie podszewki obszywanie obłożyn z jednoczesnym obcinaniem nadmiaru
podszewki, krążkowanie.
18.
Zamki błyskawiczne wszywa się na maszynie szyjącej 2-igłowej, w której rozstaw igieł
wynosi
a)
5–6 mm.
b)
10–15 mm.
c)
11–24 mm.
d)
5–20 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
19.
Przy zszywaniu tylnych brzegów obłożyn stosuje się odległość od krawędzi obłożyn
wynoszącą
a)
0–1 mm.
b)
2–4 mm.
c)
1–5 mm.
d)
1,5–2 mm.
20.
Do głównych opisów zawartych w instrukcjach czynnościowych zaliczamy
a)
wyposażenie stanowiska pracy, warunki techniczne, technologię wykonania.
b)
zasady konserwacji maszyn, opis technologiczny, projekt konstrukcyjny wyrobu.
c)
znakowanie elementów, rysunki złożeniowe, gabaryty maszyn.
d)
narysowane linie, do których zawijana jest krawędź elementu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Dokonywanie montażu i wykończania cholewek
Zakreśl poprawną odpowiedź
.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test praktyczny typu – „próba pracy” do jednostki modułowej
„Dokonywanie montażu i wykończania cholewek”
Treść zadania
Sporządź wykaz czynności technologicznych występujących przy szyciu cholewki
trzewika męskiego derbowego przedstawionego na rysunku poniżej.
Rysunek do zadania typu próba pracy.
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zalecane jest przeprowadzenie zadania testowego typu „próba
pracy”. Zadanie jest tak dobrane aby pozwoliło sprawdzić poziom umiejętności w zakresie
wiedzy teoretycznej i sprawności praktycznego wykonywania opracowania konstrukcyjnego
wybranego wzoru obuwia.
Uczniowie powinni wykonywać zadanie indywidualnie. Jest to jednocześnie możliwość
samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu nabytych umiejętności i dokonania analizy
wykonanych ćwiczeń.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie
zadania zgodnie z dokumentacją technologiczną. Należy zapewnić uczniowi warunki do
samodzielnego opracowania poszczególnych etapów wykonania zadania:
−
zorganizowania stanowiska pracy,
−
opracowania wykazu czynności technologicznych występujących przy szyciu elementów
podszewki trzewika,
−
opracowania wykazu czynności technologicznych występujących przy szyciu elementów
wierzchu trzewika,
−
opracowania wykazu czynności technologicznych występujących przy łączeniu
podszewki z wierzchem,
−
przeprowadzenia analizy sporządzonego wykazu czynności technologicznych.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
−
stanowisko pracy do wykonania zadania,
−
uszytą cholewkę trzewika derbowego,
−
przykładową dokumentację technologiczną szycia cholewki trzewika,
−
regulamin bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przed rozpoczęciem wykonywania zadania nauczyciel powinien:
−
zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy,
−
zabezpieczyć uszyte cholewki trzewika derbowego,
−
przydzielić uczniom cholewki,
−
zatwierdzić ustaloną przez uczniów kolejność czynności technologicznych,
−
określić kryteria oceny wykonywanego zadania,
−
na bieżąco kontrolować pracę uczniów,
−
dokonać oceny wykonanej pracy.
Instrukcja dla ucznia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
−
przygotować stanowisko pracy do wykonania zadania,
−
rozpoznać elementy wchodzące w skład podszewki i wierzchu trzewika,
−
ustalić czynności technologiczne występujące przy szyciu elementów podszewki
trzewika,
−
ustalić czynności technologiczne występujące przy szyciu elementów wierzchu trzewika,
−
ustalić czynności technologiczne występujące przy łączeniu podszewki z wierzchem
trzewika,
−
zapisać kolejność czynności technologicznych szycia cholewki trzewika. Wykaz
czynności przedstawić do zatwierdzenia nauczycielowi,
−
zaprezentować wykonane zadanie, wykaz czynności technologicznych i przedstawić na
forum klasy,
−
przedstawić dokumentację do oceny.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty
do
uzyskania
Punkty
przyznane
1.
Przygotowanie stanowiska pracy
5
2.
Rozpoznanie elementów wchodzących w skład
podszewki i wierzchu trzewika
10
3.
Ustalenie czynności technologicznych występujących
przy szyciu elementów podszewki trzewika
20
4.
Ustalenie czynności technologicznych występujących
przy szyciu elementów wierzchu trzewika
20
5.
Ustalenie czynności technologicznych występujących
przy łączeniu wierzchu z podszewką trzewika
20
6.
Sporządzenie wykazu czynności technologicznych
występujących przy szyciu cholewki trzewika
10
7.
Uporządkowanie stanowiska pracy
5
8.
Zaprezentowanie i omówienie wykonanego zadania
10
Razem
100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
niedostateczny
0–48
dopuszczający
49–60
dostateczny
61–73
dobry
74–88
bardzo dobry
89–100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
7. LITERATURA
1.
Borzeszkowski A., Borzeszkowski W., Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe część I
WSIP, Warszawa 1979
2.
Christ J.W.: Obuwnictwo. WPLIS, Warszawa 1965
3.
Grabkowski M.: Obuwnictwo, Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992
4.
Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia t II, Politechnika Radomska, Radom
2000
5.
Grabkowski M.: Technologia obuwia. Ćwiczenia laboratoryjne, Skrypty uczelniane
Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu, Radom 1982
6.
Liszka R., Rerutkiewicz J., Uliasz H.: Cholewkarstwo, WsiP, Warszawa 1996
7.
Skrzyńska B.: „Program rozwoju produkcji obuwia wtryskowego realizowany w latach
1984–1986”, praca badawcza Zakładu Funkcjonalności Obuwia, 1986
Czasopisma fachowe
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne)
Ś
wiat Butów (wydania archiwalne i numery bieżące)
Strony Internetowe:
http://www.bata.pl/catdetail.php
http://www.allegro.pl/item170403353
Literatura metodyczna
1.
Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2.
Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000