background image

Scenariusz zdobył II miejsce w polsko- ukraińskim konkursie  

materiałów dydaktycznych o współpracy „Poznajmy lepiej swoich sąsiadów” 

organizowanym w ramach Programu „Przemiany w Regionie”- RITA 

 

 

Autorzy: Olga Soroka, Krystyna Husar 

Temat: PodróŜujemy tam, gdzie słońce zachodzi 

dla  uczniów  4  klas  szkół  Ukrainy 
z przedmiotu „Ja i Ukraina” 

 
 
Cele lekcji: 
 
Uczniowie powinni znać: 
–  mapę, połoŜenie na mapie Polski i Ukrainy 
–   symbolikę państwową Polski i Ukrainy. 
 
Uczniowie powinni umieć: 
–  pokazać na mapie Polskę, Ukrainę, ich granice; 
–  rozpoznać stroje narodowe narodów polskiego i ukraińskiego. 
 
Uczniowie powinni mieć wyobraŜenie o: 
– pieśniach, języku narodu polskiego. 
 

background image

 

Lp. 

Przebieg zajęć 

(formy i metody) 

Treść 

Czas 

Uwagi organizacyjno-

metodologiczne  

Słowo wstępne 
nauczyciela. 
Rozmowa 
 
 

Nauczyciel ogłasza, Ŝe dziś na 
lekcji uczniowie będą 
podróŜować. Aby wybrać, 
dokąd naleŜy posłuchać 
kołysanki, zrozumieć jej treść 
oraz określić, w jakim języku 
jest śpiewana. 

1 min. 

Dzieci stoją w kole. 
Kołysanki słuchają z 
zapisu dźwiękowego 
lub w autentycznym 
wykonaniu. 
Dopuszczalna recytacja 
tekstu kołysanki. 

Słuchanie 
kołysanki 1-2 razy. 

Na przykład: „śyła sobie 
babuleńka, miała domek z 
masła, tam się działy róŜne 
cuda, pstryk – iskierka 
zgasła” 

3 min. 

 

Rozmowa o treści. 

1. O czym i o kim jest 
kołysanka? 
2. Z czego był domek 
babuleńki? 
3. Co stało się w tym domku? 
4. W jakim języku śpiewano 
kołysankę? 
Tak, kołysanka była śpiewana 
w języku polskim. A czy 
wiecie gdzie znajduje się to 
państwo? Właśnie dzisiaj na 
lekcji dowiecie się gdzie 
znajduje się Rzeczpospolita 
Polska, jakie są jej symbole 
narodowe i strój narodowy. 

3 min. 

Odpowiedzi dzieci. 
Jeśli dzieci nie 
zrozumiały treści w 
języku polskim, moŜna 
zaśpiewać proste 
tłumaczenie: 
«жила собі 
бабусенька, мала 
хатку з масла, там 
творились різні чуда 
– раз і свічка згасла» 

Oglądanie mapy 
Ukrainy. 

Wy juŜ wiecie, Ŝe to nasz kraj 
ojczysty – Ukraina. Jej stolicą 
jest miasto Kijów. 
Rzeczpospolita Polska 
znajduje się tam, gdzie 
zachodzi słońce – na 
zachodzie. A Ŝeby zobaczyć 
to lepiej weźmiemy mapę 
Europy. 

1 min. 

Uczniowie siedzą w 
ławkach. Nauczyciel 
obwodzi na mapie 
granice Ukrainy. 

Oglądanie mapy 
Europy. 

To jest Rzeczpospolita 
Polska, koło niej znajduje się 
wiele innych państw. Polska 
ma aŜ siedmiu sąsiadów. A 
teraz obejrzymy mapę Polski. 

2 min. 

Nauczyciel obwodzi 
granice Polski na 
mapie Europy. 

Oglądanie mapy 
Polski.  
Na przykład, 
Heleny Metery 
„Czytam po 
polsku” s. 78-79. 

Stolicą Polski jest miasto 
Warszawa. Główna rzeka to 
Wisła, którą bardzo lubią i 
opowiadają o niej w 
pieśniach. Na północy kraj ma 
dostęp do Morza Bałtyckiego. 

6 min. 

Uczniowie siedzą w 
ławkach. 

background image

Nauczyciel mówi. 

Tam znajdują się duŜe miasta 
portowe – Gdynia, Gdańsk. W 
Polsce mieszkają w 
większości Polacy, którzy 
kochają swój kraj, swoją 
ojczyznę. 

Oglądanie godła i 
flagi Polski. 
Kolorowanie flagi 
w zeszytach. 

Nauczyciel demonstruje 
symbole narodowe:  
- jakiego koloru jest flaga 
narodowa; 
- opiszcie godło Polski. 

5 min. 

Nauczyciel zachęca 
uczniów do 
odpowiedzi. Uczniowie 
w zeszytach kolorują 
flagę Polski. 

Gra dydaktyczna: 
„Ubierz lalkę 
Janka i Kasi”. 

Nauczyciel demonstruje 
uczniom polskie pieniądze - 
złote. 
Strój dziewczynki: biała 
haftowana bluzka, czerwona 
szeroka spódnica, biały 
fartuszek i czarny gorset 
wyszywany koralikami. 
Strój chłopca: jasne spodnie z 
czerwoną podłuŜną kreską, 
wydłuŜona kamizelka, czapka 
z pawim piórkiem.  
Taki strój noszono w 
Krakowie. 

13 min.  Uczniowie są 

podzieleni na 2 
druŜyny. Pierwsza – 
druŜyna chłopców 
„Janek”, druga – 
dziewczynek „Kasia”. 
Przygotowane są dwa 
duŜe szablony-lalki  – 
chłopiec i 
dziewczynka, 
wysokości ok. 60-70 
cm. Koło nich leŜą na 
tacach szablony 
(elementy stroju), które 
przyczepia się do lalki 
„ubierając” ją. 
Samodzielna praca w 
druŜynach. 

Oglądanie 
porównawczej 
tabeli. 

Uczniowie razem z 
nauczycielem określają 
charakterystyczne cechy 
Polski i Ukrainy. 

7 min. 

Uczniowie siedzą w 
ławkach. 

10  Podsumowanie. 

Rozmowa. 

1. Jak nazywa się kraj, do 
którego dzisiaj 
podróŜowaliśmy?  
2. W jakim kierunku od 
Ukrainy znajduje się ten kraj? 
3. Jakiego koloru jest flaga 
Polski? 
4. Jakie godło mają Polacy? 
5. Co wam się najbardziej 
spodobało na dzisiejszej 
lekcji?  
Wróciliśmy z zachodu na 
wschód, do Ukrainy, do 
naszego ojczystego miasta. 

4 min. 

 

 
Materiały konieczne do przeprowadzenia zajęć: 

-  zapis dźwiękowy kołysanki i pieśni ludowych; 

background image

-  mapa Ukrainy, Polski, Europy; 
-  szablony lalek chłopca i dziewczynki z elementami stroju narodowego, które 

moŜna łatwo nałoŜyć bądź przyczepić; 

-  charakterystyka porównawcza Polski i Ukrainy- gra w loteryjkę. 
-  rysunek flagi i godła Polski i Ukrainy;