24.01.2006
KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTCH DLA NAUCZYCIELI GIMNASTYKI
KOREKCYJNEJ Z TERENU CZECHOWIC-DZIEDZIC
Temat: Realizacja obwodu ćwiczebnego nr 2 – dostosowanie indywidualnych ćwiczeń
asymetrycznych do skoliozy.
Wada – skolioza
Wiek – 11 lat,
Przybory:, roleks, laska, ciężarki, jeżyki, rura,
Przyrządy: 3 ławeczki, , drabinka, 4 maty, trójpłaszczyznowy korektor skolioz, drabinka,
ś
lizgownica
Liczba – 10 osób,
Miejsce do ćwiczeń – aula,
Czas – 45 min.
Tok lekcji
Cel ćwiczenia
Opis i uwagi dotyczące wykonania
Dozowanie
Organizacja
Część wstępna
Czynności org.-
porządkowe
Zaangażowanie
receptorów wzroku i
czucia, zaangażowanie
układu krążenia i
oddechowego,
wzmocnienie mięśni
posturalnych.
-zbiórka, powitanie, sprawdzenie
obecności, odrotowanie kręgosłupa w
skłonie w przód
rywalizacja berków
5’
3’
W siadzie
skrzyżnym
Przyjęcie
prawidłowej
postawy po
dotknięciu
przez berka;
Ć
wiczenia
ogólnorozwojowe
Ć
wiczenia
oddechowe
Obwód
ć
wiczebny
Zwiększenie
wentylacji płuc
Chód i trucht na palcach, chód na
zewnętrznych krawędziach stóp,
krążenia głową,
krążenia RR w tył,
wymachy RR w górę w skos,
krążenia tułowia,
skłony w siadzie rozkrocznym,
rowerek w leżeniu tyłem,
„pływanie żabką” w leżeniu przodem,
wypady nóg w tył w podporze
przodem,
pompki,
dociąganie NN do klatki piersiowej
podskoki,
Gaszenie świeczki
Przygotowanie stacji , przypomnienie
ć
wiczeń
1. trójpłaszcyznowy korektor skolioz,
ustawienie wysokości krzesełka oraz
długości gum w zależności od skoliozy
2. zwis na ślizgownicy, unoszenie NN do
klatki piersiowej (PN przy ScLdex, LN
przy ScLsin); wytrzymać 6sek.
4’
1’
4’
2’
2’
Ć
wiczenia w
kole twarzą do
ś
rodka
Siad skrzyżny,
RR w
skrzydełka
Podkładki
redresyjne wg
potrzeb
RR
wyprostowane
3. ćwiczenie wolne asymetryczne
Pw – unik podparty (w ScLsin- LN
ugięta, PN wyprostowana), stabilizacja
odcinka Th i równoległe do podłoża
ułożenie miednicy; przejście do siadu
klęcznego ze skłonem w przód;
Pw – klęk podparty, ugieta PR przy
ScThsin, cofnięte lewe kolano przy
ScLdex
4. Pw – skłon w przód w siadzie
klęcznym, odjazd roleksem
w przód
5. Pw – siad skrzyżny, wymachy RR z
laską w tył
6. .Pw- postawa zasadnicza, ruch: marsz
po jeżyku
7. Pw – leżenie na prawym boku
(ScThdexLsin), PR wyprostowana, LR
ugięta stabilizuje, LN wyprostowana oparta
na ławce. Wznos LN, wytrzymać6-8sek.
8.Pw – leżenie tyłem, NN ugięte oparte na
piłce lekarskiej; ruch: toczenie piłki
stopami po ścianie
9. Pw – siad na krześle, dmuchanie piłeczki
pingpongowej w rurce
10.Pw – leżenie tyłem, NN ugięte oparte na
ś
cianie, krążenie RR z ciężarkami w tył
Posprzątanie przyborów
2’
2’
2’
2’
2’
2’
2’
2’
Wytrzymać 6-8
sek.
Roleks
Laska
zatrzymuje się
na wysokości
łopatek
Przy skoliozie
dwułukowej
ręka ugięta pod
głową
Piłka lekarska
Rurka oparta o
ś
cianę,
ustabilizowana
Ciężarki 0,5kg
Uspokojenie
organizmu
Czynności
porządkowe
„Trzymaj – puść” – PW – siad skrzyżny.
Na sygnał –„trzymaj” – dzieci puszczają
ręce, na sygnał „Puść” – chwytają się za
ręce
Kontrola
Pożegnanie stopami, zbiórka.
Zakończenie zajęć
3’
2’
Dobieranie się
parami, w
siadzie
skrzyżnym
W siadzie
skrzyżnym
Sława Pniok
Nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w Szkole Podstawowej nr 3
w Czechowicach- Dziedzicach