background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

0

 

 

 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 
              i   NAUKI  

 

 
 

 

Agnieszka Mikina 

 
 

 

 

Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej 
podopiecznego  346[03]Z1.04 

 
 
 

 
 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 

 
 
 
 
 

 

 
 

 

 
 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom
  2005

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
dr Maria Bartecka-Straszny 
dr Jerzy Krzyszkowski 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr inż. Katarzyna Maćkowska 
 
 
Konsultacja: 
dr Bożena Zając 
 
 
Korekta: 
mgr Joanna Iwanowska 

 
 
 

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 346[03].Z1.04 
Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej podopiecznego zawartego w modułowym 
programie nauczania dla zawodu opiekunka środowiskowa. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2005

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS  TREŚCI 

 
1.  Wprowadzenie 

3 

2.  Wymagania wstępne 

5 

3.  Cele kształcenia 

6 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

7 

5.  Ćwiczenia 

10 

5.1. 

Miejsce i przestrzeń mieszkaniowa podopiecznego 

10 

5.1.1. Ćwiczenia 10 

5.2. 

Utrzymanie czystości otoczenia podopiecznego 

13 

5.2.1. Ćwiczenia 13 

5.3. 

Udogodnienia techniczne i sprzęt ułatwiający poruszanie się podopiecznego  17 

5.3.1. Ćwiczenia 17 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

21 

7.  Literatura 

29 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1. WPROWADZENIE 

 

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie opiekunka środowiskowa. 

Modułowy program nauczania dla zawodu opiekunka środowiskowa składa się 

z zestawu  modułów kształcenia w zawodzie i odpowiadających im jednostek modułowych. 
Dla każdej jednostki modułowej opracowany został pakiet edukacyjny. Pakiet edukacyjny 
zawiera poradnik dla nauczyciela oraz poradnik dla ucznia. Poradnik dla ucznia 
skonstruowany jest tak, aby umożliwić uczniom ukształtowanie umiejętności, które pomogą 
im zaliczyć jednostkę modułową. 

W poradniku dla ucznia zamieszczono następujące części: 

−  wymagania wstępne, 
−  cele kształcenia, 

−  materiał nauczania, 

−  sprawdzian osiągnięć, 
−  literatura. 

Poradnik dla nauczyciela zawiera informacje i wskazówki niezbędne dla efektywnego 

zorganizowania procesu kształcenia w jednostce modułowej. Zamieszczono w 

nim 

następujące części: 
−  wymagania wstępne, 

−  szczegółowe cele kształcenia, 
−  przykładowe scenariusze zajęć, 

−  ćwiczenia, 

−  ewaluacja osiągnięć ucznia, 
−  literatura. 

Wymagania wstępne określają umiejętności jakie uczeń powinien posiadać przed 

rozpoczęciem pracy z poradnikiem. Należy zachęcić uczniów, aby zapoznali się 
z wymaganiami i ocenili, czy je spełniają. Dotyczą one umiejętności, które uczniowie 
ukształtowali podczas dotychczasowej nauki. Spełnienie wymagań wstępnych pozwoli 
uczniom na skoncentrowanie się na kształtowaniu nowych umiejętności potrzebnych do 
zaliczenia jednostki modułowej. 

Szczegółowe cele kształcenia określają umiejętności, jakie uczeń powinien ukształtować 

w wyniku procesu kształcenia w jednostce modułowej. Przed rozpoczęciem zajęć należy 
zapoznać uczniów z celami kształcenia, aby dowiedzieli się , czego się nauczą. 

W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe scenariusze zajęć. 

Wskazują one sposób prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod zalecanych 
w programie jednostki modułowej. 

Materiał nauczania w jednostce modułowej podzielony jest na tematy. Dla każdego 

tematu zamieszczono w poradniku dla nauczyciela ćwiczenia (tożsame z tymi, które znajdują 
się w poradniku dla ucznia), które zawierają polecenie, wskazówki do realizacji, zalecane 
metody nauczania – uczenia się oraz środki dydaktyczne. Wykonując poszczególne ćwiczenia 
uczeń powinien ukształtować umiejętności niezbędne do zaliczenia jednostki modułowej. 

Ewaluacja osiągnięć ucznia powinna zostać przeprowadzona z pomocą testów osiągnięć 

szkolnych. W poradniku dla nauczyciela zamieszczono dwa przykładowe narzędzia pomiaru 
dydaktycznego. Wszystkie zadania zamieszczone obejmują treści objęte programem 
nauczania oraz sprawdzają czy uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele. Każdy 
test zawiera: 
−  punktację zadań, 

−  propozycję norm wymagań, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

−  instrukcję dla nauczyciela, 

−  instrukcję dla ucznia, 

−  kartę odpowiedzi (jeżeli wymaga tego zadanie), 
−  zadania praktyczne. 

Ostatnim elementem poradnika dla nauczyciela jest wykaz literatury. Zawiera on 

zarówno pozycje przydatne uczniowi dla pogłębienia wiedzy z zakresu programu jednostki 
modułowej, jak i pozycje metodyczne. 

Jednostka modułowa: Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej 

podopiecznego jest elementem modułu Działalność opiekuńcza i socjalna. Moduł ten składa 
się z 6 jednostek: 
1.  Planowanie i organizowanie pracy opiekuńczej, 
2.  Posługiwanie się językiem migowym, 
3.  Wspomaganie niepełnosprawnego w rozwiązywaniu problemów i zaspokajaniu potrzeb, 
4.  Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej podopiecznego, 
5.  Pielęgnowanie osoby niepełnosprawnej, 
6.  Przygotowywanie posiłków osobie niepełnosprawnej. 

Jednostka  (Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej podopiecznego) zawiera 

podstawowe informacje na temat właściwego zorganizowania miejsca i przestrzeni 
podopiecznego oraz stosowania udogodnień i pozwala na ukształtowanie umiejętności 
niezbędnych do wykonywania zawodu opiekunki środowiskowej. 

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne w jednostce modułowe prowadzone były 

różnymi metodami uwzględniającymi wszystkie strategie kształcenia wielostronnego. 
Szczególny nacisk powinien zostać położony na wykorzystanie metod z zakresu strategii 
problemowej (metody problemowe) i operacyjnej (metody praktyczne). Formy organizacyjne 
pracy powinny być zróżnicowane począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy 
zespołowej.  

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

−  wyrażać własną opinię, 

−  współpracować w zespole przyjmując różne role, 

−  identyfikować podstawowe zasady ergonomii, 
−  identyfikować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania prac 

porządkowych w domu, 

−  stosować techniki skutecznej komunikacji z podopiecznym i jego rodziną, 

−  identyfikować potrzeby i problemy osoby starszej, chorej, niepełnosprawnej, 
−  projektować działania w zakresie niesienia pomocy podopiecznemu. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć: 

−  określić sytuację mieszkaniowo-bytową podopiecznego, 

−  zaplanować pracę zgodnie z wymaganiami ergonomii, 

−  opracować projekt optymalnych rozwiązań w mieszkaniu podopiecznego dostosowany 

do rodzaju niepełnosprawności, 

−  przygotować miejsce i przestrzeń mieszkaniową podopiecznego stosownie do jego 

potrzeb, 

−  przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie wykonywania prac 

porządkowych, 

−  zadbać o estetykę najbliższego otoczenia podopiecznego, 
−  utrzymać higienę otoczenia i miejsca zamieszkania, 

−  wykorzystać sprzęt i udogodnienia techniczne ułatwiające poruszanie się podopiecznego 

w mieszkaniu, 

−  udzielić pomocy w zaopatrzeniu podopiecznego w sprzęt ułatwiający poruszanie się, 
−  opracować plan codziennych czynności uwzględniający możliwości podopiecznego, 

−  włączyć rodzinę podopiecznego do współpracy z opiekunem. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć I 

 
Temat: Zasady bhp podczas wykonywania prac porządkowych w domu podopiecznego 

 

Czas: 90 minut 
 
Cele kształcenia:

 

W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń będzie potrafił: 

−  dobrać środki czystości do rodzaju sprzątanych pomieszczeń i powierzchni, 

−  analizować informacje zamieszczone na opakowaniach środków czystości, 

−  zastosować przepisy bhp przy używaniu różnych środków czystości, 
−  analizować informacje zawarte w instrukcji obsługi sprzętu gospodarstwa domowego 

wykorzystywanego do sprzątania mieszkania, 

−  zastosować przepisy bhp przy używaniu elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego 

wykorzystywanego do sprzątania mieszkania. 

 
Metody nauczania – uczenia się: 

−  ćwiczenia praktyczne 

 

Formy pracy: 

−  praca indywidualna, 

−  praca jednolita. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw środków czystości używanych w domu, 

−  zestaw sprzętu do sprzątania, instrukcje obsługi. 

 

Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel prezentuje cele zajęć. 
2.  Uczniowie przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. 
3.  Uczniowie zapoznają się z instrukcją do ćwiczenia 1. 
4.  Nauczyciel prosi o wskazanie czynności, które należy wykonać w celu posprzątania 

wskazanego w ćwiczeniu mieszkania. 

5.  Uczniowie zapoznają się ze środkami czystości zgromadzonymi w pracowni. 
6.  Uczniowie dobierają środki czystości indywidualnie lub nauczyciel wskazuje osoby, które 

powinny dobrać środki czystości do posprzątania pokoi, kuchni, łazienki. 

7.  Uczniowie zapoznają się z informacjami zawartymi na opakowaniach środków czystości. 
8.  Uczniowie prezentują wybrane przez siebie środki czystości i wskazują jakie środki 

ostrożności powinny być przestrzegane przy ich wykorzystaniu. 

9.  Uczniowie zapoznają się z instrukcją do ćwiczenia 2. 
10. Uczniowie zapoznają się ze sprzętem AGD przeznaczonym do sprzątania zgromadzonym 

w pracowni. 

11. Nauczyciel wskazuje odkurzacze i prezentuje ich zastosowanie, u osoby chorej na alergię 

należy używać odkurzacza wodnego. 

12. Uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

13. Uczniowie wskazują jakie zasady bhp powinny być przestrzegane podczas korzystania z 

odkurzacza. 

14. Korzystając z instrukcji obsługi uczniowie przygotowują odkurzacz i uruchamiają go. 
15. Nauczyciel podsumowuje zajęcia prosząc uczniów, aby uporządkowali i przypomnieli 

informacje na temat zasad bhp obowiązujących przy sprzątaniu mieszkania, 
a w szczególności przy używaniu środków czystości i elektrycznego sprzętu AGD. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć II 
 

Temat: Towarzyszenie osobie niepełnosprawnej 
 
Czas: 90 min 

 

Cele kształcenia: 

W wyniku przeprowadzonego procesu kształcenia uczeń będzie potrafił: 

−  wskazać zasady towarzyszenia (prowadzenia) osobie niepełnosprawnej, 

a w szczególności niewidomej, słabo widzącej, 

−  zidentyfikować bariery utrudniające poruszanie się osobie niepełnosprawnej, 
−  prowadzić osobę niepełnosprawną, a w szczególności niewidomą, słabo widzącą. 
 
Metody nauczania – uczenia się: 

−  gra dydaktyczna, 

−  dyskusja frontalna. 
 
Formy pracy: 

−  praca grupowa, 

−  praca zróżnicowana. 
 
Środki dydaktyczne:

 

−  przedmioty i sprzęt potrzebne do przygotowania „toru przeszkód”, opaski lub chusty do 

zawiązania oczu. 

 
Przebieg zajęć: 
1.  Nauczyciel prezentuje cele zajęć. 
2.  Uczniowie zapoznają się z instrukcją ćwiczenia 2. 
3.  Nauczyciel dzieli uczniów na dwie grupy. 
4.  Jedna grupa przygotowuje „tor przeszkód” na korytarzu, na szkolnym boisku lub w innej 

sali, druga pozostaje w sali (ważne jest, aby członkowie drugiej grupy nie widzieli 
efektów pracy grupy pierwszej). 

5.  Uczniowie budują tor przeszkód z dostępnych przedmiotów i sprzętu, wąskie przejście 

między ławkami, odwrócona ławka symulująca próg. 

6.  Członkowie drugiej grupy dobierają się w pary. Jedna osoba z pary zawiązuje sobie oczy. 
7.  Każda para przechodzi przez „tor przeszkód” osobno. Zadaniem jest przeprowadzenie 

osoby z zawiązanymi oczami przez „tor przeszkód”. 

8.  Uczniowie zamieniają się rolami. 
9.  Jeżeli wystarcza czasu (w zależności od liczebności klasy), grupa druga może 

przygotować „tor przeszkód”, a grupa pierwsza powtórzyć ćwiczenie. Wskazane jest, aby 
każdy z uczniów wcielił się zarówno w rolę podopiecznego jak i opiekuna. 

10. Uczniowie prezentują swoje odczucia związane z występowaniem w roli podopiecznego 

i opiekuna. 

11. W podsumowaniu ćwiczenia uczniowie powinni wskazać, na jakie aspekty należy zwrócić 

uwagę pomagając w poruszaniu się osobie niepełnosprawnej, a szczególnie osobie 
niewidomej. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

5. ĆWICZENIA 

 
5.1.

 

Miejsce i przestrzeń mieszkaniowa podopiecznego 

 

Przystępując do wykonania ćwiczeń uczeń powinien umieć odpowiedzieć na 

następujące pytania: 
 
1. 

Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę określając sytuację mieszkaniowo-bytową 
podopiecznego? 

2. 

W jaki sposób powinno być ustawione łóżko osoby, która nie wstaje i większość czasu 
spędza leżąc? 

3. 

W jaki sposób należy zorganizować bezpośrednie otoczenie osoby unieruchomionej 
w łóżku? 

4. 

W jaki sposób należy zapewnić optymalne warunki higieniczne w pokoju 
podopiecznego? 

5. 

Jakie udogodnienia można wprowadzić w domu osoby niepełnosprawnej poruszającej 
się o kulach lub na wózku? 

6. 

Jakie są możliwości pozyskiwania środków na adaptację mieszkania do potrzeb 
niepełnosprawnych? 

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
 

Ćwiczenie 1 

Przeanalizuj poniżej opisaną sytuację i określ sytuację mieszkaniowo-bytową 

podopiecznego. Wypełnij przygotowaną tabelę.  
 
Opis sytuacji 
Pan X (75 l) od pół roku jest wdowcem. Otrzymuje emeryturę w wysokości 750 zł. Cierpi na 
astmę. Ma również  kłopoty z poruszaniem się (chodzi o kulach). Przez dłuższy czas 
przebywał poza domem. Mieszkanie Pana X to mieszkanie spółdzielcze, typowe M2, w bloku 
na II piętrze. Mieszkanie wyposażone jest w CO, ciepłą wodę, gaz, prąd. Nie ma telefonu. 
W pokoju  znajduje  się duży kredens, na kredensie telewizor, obok wersalka, stół z 6 
krzesłami pośrodku pokoju. Na podłodze leży stary, wełniany dywan, przy wersalce na 
ścianie wisi wełniany kilim. W oknach zawieszone są ciężkie zasłony. Dostęp do okna 
utrudniają stojące na podłodze kwietniki z wyschniętymi roślinami doniczkowymi. Z pokoju 
jest wyjście na bardzo wąski balkon. W kuchni o małym metrażu znajdują się szafki z blatem, 
szafki wiszące, kuchenka gazowa, zlew, duża lodówka, pod oknem stół z dwoma krzesłami. 
Kuchnia jest ciasna, może przebywać tam jedna osoba. Łazienka razem z ubikacją jest 
również ciasna. Znajduje się w niej duża wanna i stara pralka. Nad wanną duży kaloryfer. 
Kran w łazience przecieka. Mieszkanie Pana X pozostawało przez kilka miesięcy bez opieki – 
nikt w nim nie sprzątał. 
 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien: 

1) 

przeczytać opis sytuacji, 

2) 

dokonać analizy sytuacji mieszkaniowo-bytowej Pana X, 

3) 

nazwać analizowany aspekt sytuacji mieszkaniowo-bytowej – wpisać do tabeli, 

4) 

obok wpisać informacje na temat sytuacji Pana X, 

5) 

zaprezentować wyniki swojej pracy, 

6) 

ocenić propozycje koleżanek/kolegów, 

7) 

wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 

 
Analizowany aspekt 

Sytuacja Pana X 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

 
 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

Uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie lub w parach. Podsumowanie ćwiczenia 

odbywa się w formie dyskusji frontalnej. 
 

Środki dydaktyczne: 

–  instrukcja do ćwiczenia. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Ćwiczenie 2 

W oparciu o opis sytuacji z ćwiczenia 1 zaplanuj konieczne zmiany w mieszkaniu Pana 

X i działania związane z przygotowaniem mieszkania na jego powrót. 
 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Uczeń powinien: 

1)  przeczytać opis sytuacji, 
2)  zastanowić się nad możliwościami i ograniczeniami Pana X wynikającymi ze stanu jego 

zdrowia, 

3)  zaplanować konieczne zmiany w wyposażeniu mieszkania, 
4)  pamiętać o zapewnieniu odpowiednich ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu 

podopiecznego, 

5)  wziąć pod uwagę zasady ergonomii, 
6)  zaplanowane działania uporządkować i podzielić na etapy: 

−  najpilniejsze, możliwe do wykonania od razu, bez dużych nakładów finansowych, 
−  do zrealizowania w późniejszym czasie przy wykorzystaniu pomocy innych osób 

oraz instytucji – wskazać te instytucje, 

7)  zaprezentować i uzasadnić propozycje zmian, 
8)  ocenić propozycje koleżanek/kolegów, 
9)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

Uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie lub w parach. Podsumowanie ćwiczenia 

odbywa się w formie dyskusji frontalnej. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  katalogi wyposażenia mieszkań przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.2. Utrzymanie czystości otoczenia podopiecznego 
 

Przystępując do wykonania ćwiczeń uczeń powinien umieć odpowiedzieć na 

następujące pytania: 
 
1)  Jakie są podstawowe zasady sprzątania mieszkania podopiecznego? 
2)  W jaki sposób należy postępować robiąc pranie w pralce automatycznej? 
3)  Jakich zasad należy przestrzegać robiąc porządki w mieszkaniu osoby cierpiącej na astmę 

i alergię? 

4)  W jaki sposób postąpisz ścieląc łóżko lub tapczan podopiecznego? 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Spośród zgromadzonych w pracowni środków czystości wybierz te, których użyjesz 

sprzątając mieszkanie podopiecznego. Mieszkanie składa się z dwóch pokoi, kuchni 
i łazienki. Jakich środków ostrożności należy przestrzegać używając wybranych przez Ciebie 
środków czystości. 
 

Wskazówki do realizacji 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1) 

ustalić jakiego rodzaju czynności zamierza wykonać w celu posprzątania mieszkania, 

2) 

dobrać potrzebne do wykonania tych czynności środki czystości, 

3) 

przeczytać informacje zawarte na opakowaniach, 

4) 

zaprezentować na forum klasy wybrane przez siebie środki czystości i przedstawić 
jakich środków ostrożności będzie przestrzegał przy ich wykorzystaniu. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują ćwiczenie praktyczne indywidualnie. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw środków czystości wykorzystywanych w domu. 
 
Ćwiczenie 2 

Spośród zgromadzonego w pracowni sprzętu do sprzątania wybierz odkurzacz, którego 

użyjesz do posprzątania mieszkania podopiecznego. Jakich zasad bhp należy przestrzegać 
używając elektrycznego sprzętu sprzątającego w domu? 
 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien: 

1)  dobrać odkurzacz do rodzaju wykonywanego sprzątania, 
2)  zapoznać się z instrukcją obsługi, 
3)  przedstawić zasady bhp obowiązujące przy używaniu odkurzacza, 
4)  korzystając z instrukcji obsługi zademonstrować sposób przygotowania odkurzacza do 

pracy, 

5)  uruchomić odkurzacz, 
6)  posprzątać podłogę. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują ćwiczenie praktyczne indywidualnie. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw sprzętu do sprzątania, instrukcja obsługi. 
 
Ćwiczenie 3 

Spośród zgromadzonego w pracowni sprzętu do sprzątania wybierz potrzebny do 

sprzątania podłogi na mokro. Dobierz odpowiednie środki czystości. 
 

Wskazówki do realizacji 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien: 

1.  dobrać sprzęt do sprzątania podłogi na mokro, 
2.  dobrać odpowiednie środki czystości, 
3.  zademonstrować sposób zmywania podłogi za pomocą wybranego sprzętu. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują ćwiczenie praktyczne indywidualnie. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw sprzętu do sprzątania, zestaw środków czystości. 
 
Ćwiczenie 4 

Wybierz odpowiedni sprzęt i środki czystości do posprzątania pokoju osoby chorej na 

astmę. 
 

Wskazówki do realizacji 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1)  przypomnieć sobie zasady sprzątania mieszkania osoby chorej na astmę, 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

2)  dobrać odpowiedni sprzęt, 
3)  uzasadnić swój wybór, 
4)  dobrać środki czystości, 
5)  uzasadnić swój wybór. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują ćwiczenie praktyczne indywidualnie. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  zestaw sprzętu do sprzątania, zestaw środków czystości. 
 
Ćwiczenie 5 

Zmień bieliznę pościelową i pościel łóżko/tapczan podopiecznego. 

 

Wskazówki do realizacji 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1)  zdjąć brudną bieliznę pościelową i odłożyć ją do przygotowanego pojemnika, 
2)  założyć na pościel (poduszkę i kołdrę) czystą bieliznę pościelową, 
3)  pościelić łóżko tapczan zgodnie z poznanym algorytmem. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują ćwiczenie praktyczne indywidualnie. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  łyżko/tapczan, pościel, komplet czystej bielizny pościelowej, podkład gumowy, podkład 

płócienny. 

 
Ćwiczenie 6 

Przygotuj do prania i upierz bieliznę pościelową zabrudzoną w stopniu znacznym. 

 

Wskazówki do realizacji: 

 Przed 

przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się z instrukcją obsługi pralki automatycznej. 
2)  zwrócić uwagę na wymagania bhp. 
3)  przygotować brudną bieliznę do prania – włożyć do pralki. 
4)  dobrać proszek do rodzaju prania. 
5)  wybrać odpowiedni program i uruchomić pralkę. 
6)  wypraną bieliznę rozwiesić w miejscu do tego przeznaczonym. 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

Zalecane metody nauczania – uczenia się: 

−  uczniowie wykonują ćwiczenie praktyczne indywidualnie. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  komplet zabrudzonej bielizny pościelowej, pralka automatyczna, instrukcja obsługi, 

proszki do prania. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5.3. Udogodnienia techniczne i sprzęt ułatwiający poruszanie się 

podopiecznego 

 

Przystępując do wykonania ćwiczeń uczeń powinien umieć odpowiedzieć na 

następujące pytania: 
 
1. 

Jakiego rodzaju sprzęt może być wykorzystany przez podopiecznego, który ma 
trudności w poruszaniu się? 

2. 

W jaki sposób opiekun powinien towarzyszyć podopiecznemu, który ma trudności 
w poruszaniu się? 

3. 

Komu przysługuje zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze 
i lecznicze środki techniczne? 

4. 

W jaki sposób podopieczny może skorzystać z uprawnień wynikających z prawa do 
zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze i lecznicze środki 
techniczne? 

5. 

W jakich codziennych czynnościach może i powinien uczestniczyć podopieczny? 

6. 

Jaki jest cel włączania podopiecznego do wykonywania codziennych czynności? 

7. 

W jaki sposób rodzina podopiecznego może współuczestniczyć we włączaniu 
podopiecznego do wykonywania codziennych czynności? 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

Ćwiczenie 1 

Pani C ma kłopoty z poruszaniem się. Używa laski. Przychodząc do niej zauważyłeś/aś, 

że coraz trudniej jej się poruszać przy pomocy laski. Zaplanuj, co możesz zrobić, aby pomóc 
swojej podopiecznej w uzyskaniu kul, które bez wątpienia ułatwiłyby jej poruszanie się. 
 

Wskazówki do realizacji 

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1)  zapoznać się ze wskazanymi w materiale nauczania przepisami, 
2)  odpowiedzieć na pytanie czy Pani C przysługuje zaopatrzenie w kule, 
3)  zskazać, co po kolei Pani C powinna zrobić, aby pozyskać kule zgodnie 

z przysługującymi jej uprawnieniami, 

4)  efekty swojej pracy zaprezentować na forum klasy. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują ćwiczenie indywidualnie lub w parach. 
 

Środki dydaktyczne: 

−  Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17.12.2004 r. w sprawie szczegółowego wykazu 

przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków 
technicznych, wysokości udziału własnego użytkownika w cenie ich nabycia, 
podstawowych kryteriów ich poznawania (Dz.U. Nr 276, poz. 2739). 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

−  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25.06.2002 r. w sprawie 

określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków 
Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 96 z 2002r. 
poz.861). 

 

Ćwiczenie 2 

Weź udział w grze dydaktycznej według poniższego opisu. 

 
Opis gry dydaktycznej 

Uczniowie dzielą się na dwie grupy. Jedna grupa przygotowuje w sali lekcyjnej, na 

korytarzu lub na szkolnym boisku „tor przeszkód” zawierający różne przeszkody i bariery 
utrudniające poruszanie się osobie niewidomej w domu i poza domem. Członkowie grupy 
drugiej przebywają w tym czasie w innym pomieszczeniu. Kiedy „tor przeszkód” jest już 
przygotowany członkowie drugiej grupy dobierają się w pary. Jedna osoba z pary zawiązuje 
oczy. Zadaniem drugiej jest przeprowadzenie jej przez „tor przeszkód”. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1)  znaleźć  swoje miejsce w jednej lub w drugiej grupie, 
2)  jeżeli jest członkiem pierwszej grupy, wraz z koleżankami/kolegami przygotować w sali 

lekcyjnej, na korytarzu lub na szkolnym boisku „tor przeszkód” symulujący bariery 
komunikacyjne, na jakie człowiek natrafia na co dzień. Wykorzystać dostępne przedmioty 
i sprzęty, 

3)  jeżeli jest członkiem drugiej grupy, dobrać koleżankę/kolegę do pary. Jedna osoba z pary 

zawiązuje sobie oczy, 

4)  przeprowadzić koleżankę/kolegę z zawiązanymi oczami przez „tor przeszkód”, 
5)  zamienić się z koleżankami/kolegami rolami najpierw w parze potem w grupach, 
6)  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. Opowiedzieć o swoich odczuciach jako 

opiekuna (prowadzącego) i jako podopiecznego (prowadzonego), 

7)  wskazać, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę pomagając w poruszaniu się osobie 

niepełnosprawnej, a szczególnie osobie niewidomej. 

 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  ćwiczenie przebiega z wykorzystaniem metody gry dydaktycznej. Podsumowanie 

ćwiczenia należy przeprowadzić w formie dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  przedmioty i sprzęt potrzebne do przygotowania „toru przeszkód”, opaski lub chusty do 

zawiązania oczu. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

Ćwiczenie 3 

Opracuj plan codziennych czynności Twojego podopiecznego, kierując się 

informacjami zawartymi w opisie sytuacji. 
 
Opis sytuacji 

Pan Z ma 73 lata. Na emeryturze prowadził aktywne życie, miał wielu znajomych, 

z którymi  się spotykał, interesował się bieżącymi problemami, czytał wiele książek. Od 
czterech lat jego wzrok systematycznie się pogarsza. Denerwuje go, że nie może prowadzić 
takiego życia jak dotychczas. Jego żona stara się wszystko robić za niego, gdyż zdarzyło się 
na przykład, że Pan Z poparzył się, gdy nalewał herbatę do szklanki. Taka sytuacja powoduje, 
że Pan Z niechętnie wstaje z łóżka, stracił wszystkie swoje zainteresowania. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1)  przeczytać opis sytuacji, 
2)  przeanalizować jakie są możliwości i ograniczenia podopiecznego wynikające ze stanu 

jego zdrowia, 

3)  wskazać codzienne czynności jakie Pan Z może nadal wykonywać sam, lub przy 

niewielkiej pomocy, 

4)  wskazać jakiego rodzaju działania związane ze spędzaniem czasu byłyby dla pana 

Z odpowiednie i zgodne z jego zainteresowaniami, 

5)  wskazać w jaki sposób żona Pan Z powinna włączyć się w aktywizowanie Pana Z, 
6)  przygotować plan czynności na jeden dzień wykorzystując wypracowane wcześniej 

w ćwiczeniu rozwiązania, 

7)  zaproponować jakie udogodnienia powinny znaleźć się w mieszkaniu Pana Z, aby ułatwić 

mu samodzielne wykonywanie codziennych czynności, 

8)  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy, 
9)  ocenić propozycje koleżanek/kolegów, 
10) wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują  ćwiczenie indywidualnie lub w parach. Podsumowanie ćwiczenia 

odbywa się w formie dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja do ćwiczenia. 
 
Ćwiczenie 4 

Opracuj plan codziennych czynności Twojej podopiecznej, kierując się informacjami 

zawartymi w opisie sytuacji. Pani B wieczorem przyjmuje gości – przychodzą do niej dwie 
koleżanki, z którymi wcześniej pracowała. 
 
Opis sytuacji 

Pani B (68 lat) nie porusza się samodzielnie, korzysta z wózka inwalidzkiego. Pani B 

mieszka w wieżowcu na V piętrze, w budynku jest winda. Mieszkanie przystosowane jest do 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

poruszania się osoby na wózku W łazience Pani B korzysta z kąpieli pod specjalnie 
przygotowanym natryskiem. W kuchni meble przystosowane są do pracy osoby siedzącej na 
wózku. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres 

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia:  
 
Uczeń powinien:  

1.  przeczytać opis sytuacji, 
2.  przeanalizować jakie są możliwości i ograniczenia podopiecznego wynikające ze stanu 

jego zdrowia, 

3.  wskazać codzienne czynności jakie Pani B może wykonywać sama lub przy niewielkiej 

pomocy, 

4.  wskazać czynności, które powinny być wykonane w związku z przyjęciem koleżanek 

Pani B, 

5.  przygotować plan czynności na cały dzień wykorzystując wypracowane wcześniej 

w ćwiczeniu rozwiązania, 

6.  zaprezentować efekty swojej pracy na forum klasy, 
7.  ocenić propozycje koleżanek/kolegów, 
8.  wziąć udział w podsumowaniu ćwiczenia. 
 

Zalecane metody nauczania – uczenia się 

−  uczniowie wykonują  ćwiczenie indywidualnie lub w parach. Podsumowanie ćwiczenia 

odbywa się w formie dyskusji frontalnej. 

 

Środki dydaktyczne: 

−  instrukcja do ćwiczenia. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 
 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 

 

Sprawdzian I 

 

Test praktyczny nisko symulowany 

 
Zadanie praktyczne wymaga wykazania się przez ucznia umiejętnościami z poziomu 
podnadpodstawowego. 
 
Uczeń powinien być oceniany według następujących kryteriów: 
 

KARTA OCENY UCZNIA 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................................... 
 

Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej podopiecznego 

 
 

Kryterium  

Punkty 

Planowanie i właściwe wykonywanie działań (właściwa kolejność 
podejmowanych działań) 

 

Przestrzeganie zasad bhp przy obsłudze sprzętu gospodarstwa 
domowego 

 

Przestrzeganie zasad bhp przy używaniu środków czystości  
Ustawienie łóżka w sposób zapewniający właściwy dostęp opiekuna 
do podopiecznego 

 

Dobór sprzętu do sprzątania  
Dobór środków czystości  
Posprzątanie otoczenia podopiecznego (odkurzanie, sprzątanie 
podłogi na mokro w zależności od sprzątanej powierzchni) 

 

Zmiana bielizny pościelowej – właściwe postępowanie z bielizną 
brudną 

 

Ścielenie łóżka  
Zastosowanie podkładów dostosowanych do sytuacji 
podopiecznego (nie sygnalizuje potrzeb fizjologicznych) 

 

Zorganizowanie otoczenia podopiecznego (ustawienie krzesła 
stolika, przygotowanie dzwonka) 

 

Zapewnienie czystości sprzętu przeznaczonego do używania przez 
podopiecznego (wytarcie kurzu ze stolika) 

 

Razem  

 
 
 
 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

Sposób punktowania: 
 

Każde kryterium oceniane jest w skali 3-stopniowej 
0 – nie wykazuje umiejętności 
1 – wykazuje umiejętność w ograniczonym zakresie, ale pozwalającym na wykonanie zadania 
2 – wykazuje umiejętność w pełnym zakresie 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 
 

• 

dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 10 punktów, w tym przynajmniej po jednym 
punkcie za przestrzeganie zasad bhp, 

• 

dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 13 punktów, w tym przynajmniej po jednym 
punkcie za przestrzeganie zasad bhp, 

• 

dobry – uczeń uzyskał co najmniej 17 punktów, w tym przynajmniej po jednym punkcie 
za przestrzeganie zasad bhp, 

• 

bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 21 punktów, w tym po 2 punkty za 
przestrzeganie zasad bhp. 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Przebieg testowania 
 

Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie. 
5.  Przygotuj w pracowni potrzebny do wykonania zadania sprzęt i umieść go symulując 

nieporządek, wszystkie sprzęty powinny być ustawione nieprawidłowo. 

6.  Zapewnij uczniowi dostęp do sprzętu przeznaczonego do sprzątania oraz środków 

czystości. 

7.  Daj uczniowi przygotowane: instrukcję dla ucznia i treść zadania praktycznego (dla 

każdego ucznia). 

8.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
9.  Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na przygotowanej karcie oceny, 

uwzględniając podane kryteria i sposób punktowania. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

 
1.  Zapoznaj się z instrukcją dla ucznia. 
2.  Oglądając miejsce wykonania zadania, oceń jakie czynności powinny być wykonane dla 

prawidłowego zrealizowania zadania praktycznego. 

3.  Postępuj zgodnie z wytycznymi zawartymi w treści zadania praktycznego. 
4.  Pamiętaj o przestrzeganiu zasad bhp przy wykonywaniu prac porządkowych. 
5.  Na wykonanie zadania masz 20 minut. 
6.  Jeżeli masz jakieś pytania, zadaj je nauczycielowi przed przystąpieniem do wykonywania 

zadania. 

7.  Wszystkie czynności wykonuj starannie – pamiętaj, że Twoja praca będzie oceniana przez 

nauczyciela. 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia 

−  Instrukcja dla ucznia, 
−  Treść zadania praktycznego. 
 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

Zadanie praktyczne 

 

Twój podopieczny wraca ze szpitala i jakiś czas będzie unieruchomiony w łóżku, moczy 

się. W warunkach symulowanych (w pracowni szkolnej) przygotuj miejsce pobytu 
podopiecznego w domu. 
1.  Ustaw we właściwy sposób łóżko, tak aby umożliwić właściwe wykonywanie zabiegów 

pielęgnacyjnych. 

2.  Posprzątaj najbliższe otoczenie podopiecznego dobierając sprzęt i środki czystości do 

rodzaju sprzątanej powierzchni. 

3.  Zmień bieliznę pościelową i pościel łóżko podopiecznego. 
4.  Zorganizuj we właściwy sposób otoczenie łóżka podopiecznego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Sprawdzian II 

 

Test praktyczny wysoko symulowany 

 
Zadanie praktyczne wymaga wykazania się przez ucznia umiejętnościami z poziomu 
podnadpodstawowego. 
 

Sposób punktowania: 

0 – nie wskazał rozwiązania, 
1 – wskazał rozwiązanie – błędy w jego opisaniu lub odpowiedź niepełna, 
2 – wskazał i opisał poprawnie rozwiązanie. 
 
1.  Sytuacja mieszkaniowa podopiecznego – od 0 do 2 punktów. 
2.  Sytuacja bytowa podopiecznego – od 0 do 2 punktów. 
3.  Propozycje dostosowania mieszkania do potrzeb podopiecznego – od 0–2 punktów za 

każdą z trzech wymaganych propozycji 

4.  Uzasadnienie zaproponowanych zmian – od 0 – 2 punktów za każde z trzech 

wymaganych uzasadnień. 

5.  Podstawowe prace porządkowe – wskazanie trzech – od 0 do 2 punktów. 
6.  Sposób postępowania przy zaopatrzeniu w sprzęt ułatwiający poruszanie – od 0–2 

punktów. 

 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące 
oceny szkolne: 

• 

dopuszczający – uczeń uzyskał co najmniej 8 punktów 

• 

dostateczny – uczeń uzyskał co najmniej 11 punktów 

• 

dobry – uczeń uzyskał co najmniej 15 punktów 

• 

bardzo dobry – uczeń uzyskał co najmniej 18 punktów 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Przebieg testowania 

 
Instrukcja dla nauczyciela 

 
1.  Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania. 
3.  Podaj uczniom zasady oceniania wykonania zadania. 
4.  Uczniowie wykonują zadanie praktyczne indywidualnie. 
5.  Daj uczniowi przygotowane: instrukcję dla ucznia i treść zadania praktycznego (dla 

każdego ucznia). 

6.  Udzielaj odpowiedzi na pytania formalne uczniów. 
7.  Oceniaj wykonywanie zadania przez ucznia na przygotowanej karcie oceny, 

uwzględniając podane kryteria i sposób punktowania. 

 
 

Instrukcja dla ucznia 

 
1.  Przeczytaj uważnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się dokładnie z treścią zadania. 
4.  Dokonaj analizy sytuacji podopiecznego zgodnie z podanymi poleceniami. 
5.  Swoje odpowiedzi wpisz na kartę odpowiedzi. 
6.  Na wykonanie sprawdzianu osiągnięć masz 35 minut. 
7.  Jeżeli masz pytania i wątpliwości podnieś rękę i zadaj pytanie nauczycielowi. 
8.  Pamiętaj, że Twoja praca musi być samodzielna. 
9.  Przed oddaniem karty odpowiedzi sprawdź poprawność udzielonych odpowiedzi. 
10. Sprawdź ponownie, czy Twoja karta odpowiedzi jest prawidłowo podpisana. 

Powodzenia. 

 
 
Materiały dla ucznia 

− 

instrukcja dla ucznia, 

− 

treść zadania praktycznego. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Zadanie praktyczne 

 
Zapoznaj się z opisem sytuacji i wykonaj poniższe polecenia. 
1.  Określ sytuację mieszkaniowo-bytową podopiecznego. 
2.  Zadecyduj jakie podstawowe zmiany należy wprowadzić w mieszkaniu podopiecznego, 

aby je dostosować do jego stanu zdrowia (podaj trzy). 

3.  Uzasadnij zaproponowane zmiany. 
4.  Jakie podstawowe prace porządkowe powinieneś wykonać (podaj trzy)? 
5.  Jakie działania powinny zostać podjęte dla zaopatrzenia podopiecznego w potrzebny 

sprzęt ułatwiający poruszanie? 

 

Opis sytuacji 

Pan Jan ma 82 lata. Złamał nogę i przebywał w szpitalu. Teraz wraca do domu, 

w którym nie był od dłuższego czasu. Przez jakiś czas nie będzie mógł samodzielnie się 
poruszać, gdyż nie może obciążać chorej nogi. Mieszka z żoną (79 lat) na parterze w starym 
budownictwie, w mieszkaniu komunalnym. Żona samodzielnie dba o gospodarstwo domowe, 
ale ma kłopoty z większym sprzątaniem. Mieszkanie ma dwa pokoje, jeden duży, drugi 
średniej wielkości, dużą kuchnię. W mieszkaniu jest mała toaleta, ale nie ma łazienki. 
Mieszkanie nie ma balkonu, okna wychodzą na stare podwórko. W mieszkaniu nie ma CO, 
jest ogrzewane piecem węglowym, doprowadzony jest gaz.  Do tej pory w mniejszym pokoju 
urządzona była sypialnia – w niej dwa zestawione razem łóżka, toaletki, duża szafa. Poza tym 
pozostawało niewiele miejsca. W dużym pokoju stoi duży kredens, fotel, w którym Pan Jan 
lubi spędzać czas – oglądać telewizję lub czytać gazety, pośrodku duży stół i 4 krzesła, na 
stoliku telewizor. W kuchni oprócz typowych mebli kuchennych jest stół i dwa krzesła. 
Pośrodku kuchni pozostaje dosyć dużo miejsca. Pan Jan razem z żoną utrzymują się 
z emerytury – razem otrzymują 1300 zł miesięcznie. 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko .................................................................................................. 
 

Organizowanie miejsca i przestrzeni mieszkaniowej podopiecznego 
 
 

Problem Propozycja 

rozwiązania Punktacja 

Sytuacja mieszkaniowa 
podopiecznego 
 
 
 
 

 

 

Sytuacja bytowa 
podopiecznego 
 
 
 
 

 

 

Propozycje dostosowania 
mieszkania do potrzeb 
podopiecznego 
 
 
 

 

 

Uzasadnienie 
zaproponowanych zmian 
 
 
 
 

 

 

Podstawowe prace 
porządkowe 
 
 
 
 

 

 

Sposób postępowania przy 
zaopatrzeniu w sprzęt 
ułatwiający poruszanie 
 
 
 

 

 

Razem  

 

 

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

7.

 

LITERATURA 

 
1. 

Encyklopedia zdrowia, W.S. Gumułka, W. Rewerski (red.). Wydawnictwo Naukowe 
PWN, Warszawa 1997 

2. 

Katalogi wyposażenia mieszkań i sprzętu dla osób niepełnosprawnych 

3. 

Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”, 
Warszawa 1998 

4. 

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii 
Eksploatacji, Radom 1998 

5. 

Zrałek M.: Środowisko zamieszkania a niepełnosprawni. PWN, Warszawa 1994