13 Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Janina Pisarek






Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03







Poradnik dla nauczyciela













Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Emilia Niemiec-Jasińska
mgr Iwona Niespodziewana



Opracowanie redakcyjne:
mgr Janina Pisarek



Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[15].Z1.03
„Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu terapeuta zajęciowy.























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Podstawy kinezyterapii – metody, cele i zadania

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Fizykoterapia i patologia wysiłku i bezczynności

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Metody leczenia fizykalnego

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Działanie najczęściej stosowanych aparatów w fizykoterapii

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Fizykoterapia w rehabilitacji chorób narządu ruchu

19

5.5.1. Ćwiczenia

19

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

21

7. Literatura

35

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie terapeuta zajęciowy.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, które uczeń powinien posiadać, by bez
problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń wykształtuje pracując
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zaleconymi metodami
nauczania – uczenia się, oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone z wykorzystaniem metod

aktywizujących: analizy przypadków, dyskusji i ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4































Schemat układu jednostek modułowych

322[15].Z1.03

Stosowanie zabiegów

kinezyterapeutycznych

i fizykoterapeutycznych

322.[15].Z1

Podstawy kompleksowej rehabilitacji

322[15].Z1.04

Usprawnianie pacjenta

322[15]. Z1.01

Dobieranie zabiegów

rehabilitacyjnych do możliwości

i potrzeb pacjenta

322[15].Z1.02

Posługiwanie się sprzętem

rehabilitacyjnym

322[15].Z1.05

Posługiwanie się językiem

obcym zawodowym

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać potrzeby i problemy osób poddanych rehabilitacji,

korzystać z różnych metod pracy,

stosować umiejętności komunikacji interpersonalnej,

korzystać z różnych źródeł informacji,

wspierać osoby niepełnosprawne w posługiwaniu się sprzętem rehabilitacyjnym,

dobierać zabiegi rehabilitacyjne do możliwości i potrzeb pacjenta,

współpracować w grupie.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinieneś umieć:

określić miejsce kinezyterapii i fizykoterapii w procesie rehabilitacji medycznej,

wyjaśnić znaczenie kinezyterapii w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji,

określić zastosowanie naturalnych i sztucznych czynników fizykalnych w fizykoterapii,

zastosować usprawnienie ruchowe pod kontrolą lekarza lub rehabilitanta,

posłużyć się aparaturą stosowaną w fizykoterapii, urządzeniami do kinezyterapii
i sprzętem rehabilitacyjnym,

przewidzieć skutki działania aparatów stosowanych w fizykoterapii,

podjąć współpracę z zespołem terapeutycznym.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Terapeuta zajęciowy 322[15]

Moduł:

Postawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1

Jednostka modułowa:

Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03

Temat: Ćwiczenia korekcyjno-wyrównawcze.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

wykonywania

ćwiczeń

korekcyjnych

zapobiegających skoliozie.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

wykonać ćwiczenia korekcyjne,

wybrać ćwiczenia ruchowe,

współpracować w grupie.


Metody nauczania–uczenia się:

pogadanka,

ćwiczenia korekcyjne,

pokaz z objaśnieniem.


Formy organizacji pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa 6–7 osób.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

sprzęt w sali gimnastycznej:

ławki,

woreczki,

drabinki,

laski gimnastyczne.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.

Faza właściwa
1. Nawiązanie do tematu zajęć – usprawnianie osób z wadami postawy.
2. Realizacja zajęć:

przeprowadzenie zbiórki,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

pokaz prawidłowej postawy ciała przy drabinkach – Postawa: stanie twarzą przed
drabinką; chwyt za szczebel na wysokości barku – ruch: (1 faza) wspięcie na
palcach, (2 faza) przysiad, to samo tyłem do drabinki bez trzymania za szczeble.

Marsz
Rozdanie woreczków, dowolna zabawa z woreczkami, na sygnał gwizdka przyjęcie

prawidłowej postawy.

Ćwiczenia oddechowe – siad skrzyżny, woreczki na głowie; ruch: wyprost i głęboki

wdech – wydłużenie osi długiej kręgosłupa; luźny skłon głowy i tułowia w przód –
wydech(woreczki spadają na podłogę).

Ćwiczenia mięśni grzbietu, ruch nóg w kolanach – przysiad podparty „koci grzbiet”

(szyja wyciągnięta, pięty uniesione od podłogi).

Ćwiczenia mięśni brzucha i obręczy barkowej – leżenie tyłem nogi na ławce skośnej,

stopy ustawione pod szczeblem drabinki, ruch – krążenie rękami przodem w górę (1 faza),
siad prosty, ręce skurcz pionowy i wydłużenie kręgosłupa (2 faza).

Ćwiczenie zwis czynny na drabince (przodem).
Ćwiczenie czworakowanie – „pieski i kotki”.
Zabawa – marsz, rzuty i chwyty woreczków oburącz.
Marsz z woreczkiem na głowie.
Ćwiczenie oddechowe – leżenie tyłem, nogi w kolanach ugięte, ręce wzdłuż tułowia,

Ruch: wznos rąk bokiem w górę, wdech z uwypukleniem klatki piersiowej, ręce przodem
w dół, wydech.


Uczniowie wykonują ćwiczenia zgodnie z pokazem we własnym rytmie asekurowani.

Ćwiczenia powtarzane są 3–4 razy. Między poszczególnymi ćwiczeniami przerwa –
wykonanie ćwiczenia relaksacyjnego – marsz, zabawa z woreczkami.

Zakończenie zajęć:

analiza pracy ucznia i stwierdzenie czy została prawidłowo wykonana,

uczniowie wskazują, które etapy zajęć sprawiały im więcej trudności.

Praca domowa
Powtórz w domu ćwiczenia, które wykonywałeś na zajęciach korekcyjnych.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Terapeuta zajęciowy 322[15]

Moduł:

Postawy kompleksowej rehabilitacji 322[15].Z1

Jednostka modułowa:

Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych
i fizykoterapeutycznych 322[15].Z1.03

Temat: Metody fizykoterapeutyczne – wpływ zabiegów wodoleczniczych na ustrój.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania metod fizykoterapeutycznych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

scharakteryzować zabiegi wodolecznicze,

dokonać podziału zabiegów wodoleczniczych,

scharakteryzować wpływ zabiegów wodoleczniczych na różne narządy.


Metody nauczania–uczenia się:

praca z tekstem źródłowym,

dyskusja.


Formy organizacji pracy uczniów:

grupowa 3–4 osoby.


Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

tablice tematyczne,

notatnik,

przybory do pisania,

test źródłowy,

literatura z rozdziału 7 dotycząca metod fizykoterapeutycznych.


Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie celów i przebiegu zajęć.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy.
4. Podział na grupy 3–5 osobowe.
5. Przydział tematów zadań:

zabiegi z wykorzystaniem ciśnienia hydrostatycznego,

użycie wody pod określonym ciśnieniem,

użycie wody w postaci okładów i lodu,

użycie sprzętu do kąpieli.


Faza właściwa
1. Zaprezentowanie przez grupy swojego tematu.
2. Zapisanie najważniejszych informacji na tablicy.
3. Dyskusja – wpływ zabiegów wodoleczniczych na różne narządy,
4. Weryfikowanie przedstawionych informacji.
5. Podsumowanie ćwiczeń.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć:

dokonanie oceny poprawności przedstawionych informacji,

ocena aktywności grupy.

Praca domowa
Wyjaśnij na czym polega balneoterapiia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i nabytych umiejętności.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Podstawy kinezyterapii – metody, cele i zadania


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeprowadź ćwiczenia czynno-bierne, jakie mogą być wykonywane we współpracy

z fizykoterapeutą u pacjentki, lat 60, z nadmiernym napięciem mięśni wywołanym
unieruchomieniem po złamaniu kończyny dolnej lewej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić technikę ćwiczeń czynno-biernych,
2) zaplanować kolejność czynności, zgromadzić narzędzia i urządzenia niezbędne do

wykonania ćwiczenia,

3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać ćwiczenia zgodnie ze sporządzonym planem,
5) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory i przyrządy do ćwiczeń,

fartuch ochronny,

rękawiczki.

Ćwiczenie 2

Zaplanuj ćwiczenia ruchowe, które mógłbyś przeprowadzić z grupą 10-ciu osób w wieku

40–55 lat.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady prowadzenia ćwiczeń ogólnousprawniających,
2) określić możliwości i ograniczenia chorych,
3) uwzględnić zadania kinezyterapii ogólnousprawniającej,
4) przygotować zestaw ćwiczeń ogólnousprawniających,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5) zaprezentować zaplanowane ćwiczenia na forum grupy,
6) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materace (10 sztuk),

piłki lekarski 2kg (10 sztuk),

woreczki z grochem (10 sztuk),

drabinki szwedzkie.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Fizykoterapia i patologia wysiłku i bezczynności


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wskaż najważniejsze skutki bezczynności. Ustal ćwiczenia dla osoby spędzającej dużo

czasu w pozycji siedzącej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady ćwiczeń relaksacyjnych,
2) określić możliwości i ograniczenia,
3) przygotować zestaw ćwiczeń,
4) zaprezentować zaplanowane ćwiczenia na forum grupy,
5) ocenić poprawność wykonanych ćwiczeń.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 7 dotycząca skutków bezczynności,

przybory do pisania,

notatnik,

sprzęt rehabilitacyjny.


Ćwiczenie 2

Zaplanuj i wykonaj ćwiczenia czynne w odciążeniu dla pacjentki lat 30, z dysfunkcją

kończyny górnej – staw ramienny.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić rodzaje ćwiczenia w odciążeniu,
2) zaplanować kolejność czynności,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać ćwiczenie zgodnie ze sporządzonym planem,
5) ocenić poprawność wykonanych ćwiczeń.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory i przyrządy do ćwiczeń,

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7 dotycząca metod kinezyterapii.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Metody leczenia fizykalnego


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Przeprowadź zabieg – okład parafinowy na staw łokciowy, jaki może być wykonany przy

współpracy z fizykoterapeutą u chorej lat 30.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić szczególną uwagę na przestrzeganie zasad
bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić technikę wykonania zabiegu,
2) zaplanować kolejność czynności,
3) zgromadzić przybory i przyrządy do zabiegu,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) wykonać zabieg zgodnie ze sporządzonym planem,
6) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

kuchnia parafinowa,

parafina,

pędzel,

papier woskowy,

cerata,

kocyk,

zegar.


Ćwiczenie 2

Przeprowadź zabieg na okolicę krzyżowo-lędźwiową z techniki światłolecznictwa, lampą

Sollux, jaki może byś wykonany we współpracy z fizykoterapeutą u chorej lat 60.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia. Należy zwrócić uwagę na zasady użytkowania lampy Sollux.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje dotyczące fizykoterapii,
2) określić kolejność czynności i urządzenia niezbędne do wykonania zabiegu,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać zabieg zgodnie ze sporządzonym planem,
5) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenie praktyczne.

Środki dydaktyczne:

przybory i przyrządy do zabiegu,

lampa Sollux,

okulary,

zegar.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4. Działanie najczęściej stosowanych aparatów w fizykoterapii


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ cele i zadania stosowanych w zabiegach lamp i urządzeń do naświetlania.
Wykonaj zabieg przy użyciu lampy Sollux u chorej lat 45, w nerwobólach okolicy

lędźwiowej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje o światłolecznictwie,
2) określić cele i zadania światłolecznictwa,
3) zaprezentować wykonanie ćwiczenia,
4) określić poprawność wykonania ćwiczenia,
5) przeprowadzić dyskusję w grupie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

przybory i przyrządy do zabiegu,

okulary ochronne,

leżanka.


Ćwiczenie 2

Określ cele i zadania lecznicze z zastosowaniem krioterapii. Zaplanuj zabieg

z zastosowaniem aparatu Kriopol R-26 do schładzania stawów kolanowych u kobiety lat 55.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady prowadzenia zabiegu,
2) określić możliwości i ograniczenia chorej,
3) zaplanować zabieg schładzania
4) określić zabiegi kinezyterapeutyczne.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

dyskusja,

pokaz z objaśnieniem.

Środki dydaktyczne:

aparat Kriopol R-26,

krzesło,

fartuch,

rękawiczki,

notatnik.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Fizykoterapia w rehabilitacji chorób narządu ruchu


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ cele i zadania kinezyterapii stosowanej w schorzeniach układu ruchu.

Przeprowadź ćwiczenie u chorej lat 60 z niedowładem wiotkim kończyny górnej lewej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić cele i zadania kinezyterapii,
2) określić technikę ćwiczeń biernych,
3) zaplanować kolejność czynności,
4) zgromadzić przybory i przyrządy do ćwiczeń,
5) wykonać ćwiczenie zgodnie ze sporządzonym planem,
6) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

burza mózgów.

Środki dydaktyczne:

przybory i przyrządy do ćwiczeń,

fartuch,

rękawiczki,

talk,

wazelina,

wałek.


Ćwiczenie 2

Określ cele i zadania kinezyterapii w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Przygotuj dla chorej lat 40 indywidualny konspekt ćwiczeń.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać w materiale dydaktycznym informacje o leczeniu reumatoidalnego zapalenia

stawów,

2) przeprowadzić dyskusję w grupie na temat,
3) określić technikę ćwiczeń,

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

4) zaprezentować ćwiczenia,
5) ocenić poprawność wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

burza mózgów,

dyskusja.

Środki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 7 dotycząca kinezyterapii,

notatnik,

przybory do pisania.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie zabiegów
kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 3, 4, 6, 7, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. c, 7. a, 8. a, 9. b, 10. b, 11. b,
12. a, 13. b, 14. c, 15. c, 16. b, 17. c, 18. c, 19. a, 20. b

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzenie osiągnięć ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zidentyfikować zadania kinezyterapii

B

P

c

2

Rozróżnić działania kinezyterapii

B

P

a

3

Określić techniki w ćwiczeniach biernych

C

PP

b

4

Dobrać metody ćwiczeń biernych

C

PP

c

5

Określić formy pracy kinezyterapii

B

P

c

6

Określić cele fizjoterapii

D

PP

c

7

Rozróżnić zadania fizykoterapii

D

PP

a

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

8

Określić skuteczność działania fizykoterapii

B

P

a

9

Zdefiniować światłolecznictwo

A

P

b

10

Określić działanie czynnika fizycznego

B

P

b

11

Określić zastosowanie światłolecznictwa

B

P

b

12

Wyjaśnić działanie prądu impulsywnego

B

P

a

13

Dobrać zabiegi w schorzeniach
neurologicznych

B

P

a

14

Dobrać metody w korektywie

B

P

c

15

Określić cel ćwiczeń czynnych

B

P

c

16

Dobrać ćwiczenia korekcyjne

B

P

b

17

Zastosować przepisy bhp

A

P

c

18

Określić ćwiczenia usprawniające rzs

D

PP

c

19

Wzmocnić leczenie farmakologiczne

B

P

a

20

Wyjaśnić znaczenie ćwiczeń
ogólnokondycyjnych

B

P

b

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udziel odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem a następnie
ponownie określić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Do rozwiązania testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Kinezyterapia to

a) wykonanie pracy przez terapeutę.
b) pomoc w organizowaniu pracy terapeuty.
c) wykorzystanie ruchu jako środka leczniczego.
d) leczenie farmakologiczne.

2. Celem kinezyterapii jest

a) przywrócenie możliwie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej.
b) przywrócenie siły.
c) poprawa samopoczucia.
d) poprawa stylu życia.

3. W ćwiczeniach biernych można zastosować

a) techniki ogólne.
b) ćwiczenia bierne z dociskiem powierzchni stawowych.
c) ćwiczenia w odciążeniu.
d) ćwiczenia korekcyjne.

4. Ćwiczenia bierne stosuje się w

a) chorobach ogólnych.
b) porażeniach i niedowładach mięśni.
c) ostrych stanach zapalnych stawów.
d) ćwiczeniach korekcyjnych.

5. W kinezyterapii pomoc w prowadzeniu ćwiczeń usprawniających stosujemy

a) w prowadzeniu ćwiczeń korekcyjnych.
b) w prowadzeniu ćwiczeń ogólnorozwojowych.
c) w prowadzeniu ćwiczeń czynno-biernych.
d) w prowadzeniu treningu.

6. Fizjoterapia zajmuje się

a) leczeniem chorych stosując metody farmakologiczne.
b) leczeniem chorych metodą medycyny niekonwencjonalnej.
c) stosowaniem

metod fizycznych w celach leczniczych, zapobiegawczych

i diagnostycznych.

d) stosowaniem ćwiczeń ogólnych.

7. Fizykoterapia

a) wywołuje fizjologiczne reakcje tkanek za pomocą bodźców termicznych,

mechanicznych, elektrycznych.

b) likwiduje zmiany chorobowe w obrębie układu kostnego.
c) poprawia funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego.
d) wytwarza ciepło w celu ogrzania organizmu.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

8. Stosowanie ciepła w zabiegach fizykoterapeutycznych wpływa na

a) rozszerzenie naczyń krwionośnych skóry, podwyższenie przemiany materii.
b) podwyższenie przemiany materii, spowolnienie oddychania.
c) zwężenie naczyń głębokich, spowolnienie przemiany materii.
d) spadek wydzielania hormonów nadnerczy.

9. Światłolecznictwo to

a) wykorzystanie światła dziennego.
b) wykorzystanie promieni podczerwonych, widzialnych, nadfioletowych, promieni

słonecznych.

c) wykorzystanie prądów stałych.
d) wykorzystanie biostymulacji promieni słonecznych.

10. Działanie czynnika fizycznego na organizm zależy od

a) ilości energii w tkance tłuszczowej.
b) ilości energii, czasu działania, właściwości tkanek.
c) czasu działania energii, miejsca działania energii.
d) czasu działania energii, ilości zastosowanych zabiegów.

11. Światłolecznictwo stosujemy w

a) stanach zapalnych skóry, zwyrodnieniu stawów, gruźlica płuc.
b) zespołach bólowych rwy kulszowej, chorobach zwyrodnieniowych stawów,

zapaleniach zatok.

c) nerwobólach, nowotworach, łuszczycach.
d) zespołach bólowych rwy kulszowej, żylakach goleni, ostrogach kości piętowej.

12. Prąd impulsywny o małej częstotliwości działa na

a) mięśnie porażone kurczowo.
b) mięśnie z porażeniem wiotkim.
c) stany zapalne stawów.
d) zmiany ropne na skórze.

13. W schorzeniach neurologicznych stosujemy

a) ciepłolecznictwo, ćwiczenia w wodzie, ćwiczenia czynne.
b) elektroterapię, ciepłolecznictwo, ćwiczenia w wodzie.
c) elektroterapię, krioterapię, ćwiczenia ogólne.
d) elektroterapię, lampę Sollux, gimnastykę poranną.

14. Usprawnianie korekcyjne to

a) postępowanie operacyjne.
b) postępowanie ogólnousprawniające.
c) postępowanie wyrównawczo korekcyjne.
d) postępowanie korekcyjno-siłowe.

15. Ćwiczenia czynne wykonywane są

a) z zastosowaniem bloczków.
b) przez terapeutę.
c) samodzielnie z zastosowaniem ćwiczeń indywidualnych.
d) przy pomocy wyciągów.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

16. Ćwiczenia korekcyjne dobiera się według

a) wskazań terapeuty.
b) materiałów programowych, zajęć korekcyjnych.
c) metod ćwiczeń ogólnofizyczne.
d) metod ruchowych.

17. Stosując aparaty do elektrolecznictwa należy pamiętać o

a) postępowaniu zgodnie z instrukcją.
b) wymianie filtrów.
c) stosowaniu aparatów ściśle według wskazań lekarza.
d) regularnym stosowaniu zabiegów.

18. Ćwiczenia usprawniające w reumatoidalnym zapaleniu stawów (rzs) w okresie remisji to

a) ćwiczenia bierno-czynne.
b) ćwiczenia ogólnorozwojowe.
c) ćwiczenia wolne w odciążeniu z oporem.
d) ćwiczenia korekcyjne.

19. Ćwiczenia kinezyterapeutyczne w 1–2 dni po zawale mięśnia sercowego to

a) bierno-czynne i oddechowe.
b) grawitacyjne.
c) zachowawcze.
d) treningowe.

20. Ćwiczenia ogólnokondycyjne powodują

a) zmniejszenie przemiany materii.
b) poprawę kondycji ogólnej.
c) zmiany patologiczne w stawach.
d) pogłębianie skoliozy.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko……………………………………………………..

Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie zabiegów
kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych”


Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

zadania 1, 5, 11, 12, 14 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne z zajęć praktycznych:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. a, 5. c, 6. a, 7. a, 8. a, 9. a, 10. b, 11. c,
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. b, 17. a, 18. b, 19. b, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzenie osiągnięć ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Ocenić skuteczność działania lasera

C

PP

a

2

Rozróżnić przeciwwskazania do stosowania
ultradźwięków

B

P

b

3

Scharakteryzować metody leczenia

B

P

b

4

Rozpoznać działanie aerozoli

B

P

a

5

Określić działanie diatermii

C

PP

c

6

Zdefiniować leczenie balneoterapią

A

P

a

7

Określić stosowanie metod w kinezyterapii

B

P

a

8

Zdefiniować ćwiczenia czynne

A

P

a

9

Rozpoznać leczenie klimatologiczne

B

P

a

10

Zastosować działanie lecznicze wód
mineralnych

B

P

b

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

11

Uzasadnić stosowanie borowiny

C

PP

c

12

Określić czynności ruchowe mięśni

C

PP

a

13

Zastosować zabiegi kinezyterapii

B

P

b

14

Określić metody usprawniania

C

PP

c

15

Rozpoznać cele kinezyterapii

B

P

b

16

Ocenić zmniejszenie aktywności

B

P

b

17

Zastosować przepisy bhp

B

P

a

18

Określić działanie zimna

B

P

b

19

Wyjaśnić działanie sauny

B

P

b

20

Wyjaśnić działanie ćwiczeń
ogólnokondycyjnych

B

P

b

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej

jednotygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udziel odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem a następnie
ponownie określić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż rozwiązanie

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Do rozwiązania testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Działanie biologiczne promieni lasera polega na

a) pobudzeniu syntezy kolagenu białek, kwasu nukleinowego i układu nerwowego.
b) zmianach w strukturze błony komórkowej.
c) zmianach w obrębie komórek nerwowych.
d) pobudzeniu systemu immunologicznego.

2. Przeciwwskazania do stosowania ultradźwięków to

a) choroby zwyrodnieniowe stawów.
b) ciężki stan chorego z wyniszczeniem.
c) zespoły bólowe.
d) ostrogi kości piętowej.

3. Inhalacja to metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu leku

a) do układu oddechowego.
b) do układu oddechowego jako aerozole.
c) z powietrzem.
d) przez nos.

4. Wprowadzeniu leku w postaci aerozolu służą

a) urządzenia wytwarzające aerozole lecznicze.
b) urządzenia do wytwarzania leku.
c) urządzenia do przetwarzania rozproszonych leków.
d) urządzenia do nawadniania układu oddechowego.

5. Działanie diatermii krótkofalowej polega na

a) ociepleniu tkanek.
b) pobudzeniu tkanek do przemiany materii.
c) przegrzaniu tkanek.
d) podwyższeniu napięcia mięśni.

6. Balneoterapia to dział lecznictwa

a) wykorzystujący wody mineralne do leczenia.
b) zwalczający ból
c) uzdrowiskowego.
d) zamkniętego.

7. Metody stosowane w kinezyterapii to

a) opracowane przez prekursorów schematy ćwiczeń.
b) ćwiczenia bierno-czynne.
c) powtarzane ćwiczenia korekcyjne.
d) konspekt ćwiczeń dla osoby chorej.

8. Ćwiczenia czynne to

a) ćwiczenia, w których ćwiczący uczestniczy czynnie, stosując odciążenia i obciążenia.
b) gimnastyka poranna.
c) gimnastyka ogólnorozwojowa.
d) ćwiczenia kończyny po zdjęciu gipsu.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

9. Leczenie klimatologiczne wykorzystywane jest do

a) profilaktyki i leczenia.
b) leczenia chorób zakaźnych.
c) promowania zdrowia.
d) przebywania na świeżym powietrzu.

10. Wody mineralne stosowane są

a) tylko do leczenia profilaktycznego skóry.
b) do kuracji pitnej i kąpieli.
c) do leczenia układu oddechowego.
d) wyłącznie do leczenia schorzeń układu pokarmowego.

11. Borowinę stosuje się w

a) chorobach ogólnych.
b) stanach zapalnych skóry.
c) stanach zapalnych i zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów.
d) nerwobólach i nowotworach.

12. Czynność ruchowa mięśni związana jest z

a) impulsem nerwowym przepływającym od CUN do rogów przednich rdzenia kręgowego.
b) impulsem nerwowym przepływającym do antagonistów.
c) impulsem wywołującym ruch mięśni stabilizujących.
d) impulsem nerwowym działającym na koordynację ruchową.

13. Kinezyterapia

w

uszkodzeniu

obwodowego układu nerwowego powinno być stosowana w

a) ograniczonych stanach zwyrodnieniowych dotyczących stawów.
b) każdym przypadku uszkodzenia obwodowego układu nerwowego.
c) uszkodzeniu nerwów czuciowych.
d) każdym przypadku chorób o podłożu zapalnym.

14. Usprawnienie chorych w pierwszej dobie po zawale mięśnia sercowego to ćwiczenia

a) czynno-bierne.
b) usprawniające.
c) bierne kończyn dolnych i ćwiczenia oddechowe.
d) ogólnofizyczne.

15. Celem kinezyterapii jest

a) poprawa koordynacji wzrokowo ruchowej.
b) przywrócenie możliwie maksymalnej sprawności fizycznej i psychicznej.
c) poprawa samopoczucia.
d) poprawa stanu zdrowia.

16. Zmniejszenie ogólnoustrojowej aktywności fizycznej powoduje

a) zmiany w obrębie układu nerwowego.
b) zamiany w obrębie serca i krążenia obwodowego.
c) zmiany stawowe.
d) zmiany w zakresie ruchu kończyny dolnej.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

17. W schorzeniach neurologicznych przy stosowaniu ciepła należy pamiętać, aby nie doszło do

a) oparzenia.
b) nadmiernego przeciążenia.
c) przestudzenia.
d) odleżyn.

18. Leczenie zimnem stosuje się dla

a) działania przeciwbólowego.
b) pobudzenia organizmu do działań obronnych.
c) pobudzenia organizmu do produkcji karotenu.
d) pobudzenia przewodnictwa cieplnego.

19. Działanie sauny na ustrój to

a) ocieplenie całego organizmu
b) wywołanie następczych zmian odczynowych w całym ustroju.
c) wywołanie zmian odczynowych skóry.
d) pobudzenie wydzielania potu.

20. Ćwiczenia ogólnokondycyjne stosuje się dla poprawy

a) samopoczucia.
b) koordynacji ogólnej.
c) koordynacji ruchowej.
d) postawy.

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko……………………………………………………..

Stosowanie zabiegów kinezyterapeutycznych i fizykoterapeutycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

,,Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

7. LITERATURA

1. Dega W. (red)., Milanowska M.: Rehabilitacja Medyczna. PZWL, Warszawa 2002
2. Kasperczyk T.: Wady Postawy Ciała. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2004
3. Kowalik A. (red.): Rehabilitacja Medyczna Tom I i II. Wydawnictwo Medyczne,

Wrocław 2007

4. Kryś S.: Patologia. PZWL, Warszawa 2006
5. Mika T., Kasprzak W.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2003
6. Nowotny J.: Podstawy Fizjoterapii. AWF, Katowice 1998
7. Rosłowska A.: Podstawy Fizjoterapii w Chorobach Reumatycznych. AWF, Wrocław 1998
8. Straburzyńska-Lupa A., Staburzyński G.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2004
9. Walaszka R. (red.): Masaż z Elementami Rehabilitacji. Rehmed, Kraków 2006
10. Zembaty A. (red.): Kinezyterapia. Tom I i II. Wydawnictwo „Kasper”, Kraków 2002

