„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dorota Frąk
Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych stosowanych
we fryzjerstwie 514[01].Z2.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Danuta Matuszewska
mgr inż. Izabela Suligowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z2.05
,,Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie'', zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
10
5.1. Podstawowe wiadomości o kolorach
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Systematyka i cechy kolorów
12
5.2.1. Ćwiczenia
12
5.3. Typy kolorystyczne
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Kolory we fryzjerstwie
16
5.4.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
30
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. Rozpoznawanie barw i form
kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,
−
zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;
−
sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
−
literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z2.03
Rozpoznawanie form przestrzennych
stosowanych we fryzjerstwie
514[01].Z2.04
Rozpoznawanie form kształtowania fryzury
514[01].Z2.05
Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych
stosowanych we fryzjerstwie
514[01].Z2.06
Wykonywanie rysunku instruktażowego fryzury
514[01].Z2.02
Charakteryzowanie historii rzemiosła
i sztuki fryzjerskiej
514[01].Z2
Podstawy projektowania fryzur
514[01].Z2.01
Organizowanie stanowiska pracy fryzjera
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
interpretować rysunki i zdjęcia,
−
szkicować elementy fryzur,
−
dobierać narzędzia i przybory do rysowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
scharakteryzować systematykę barw,
–
scharakteryzować cechy koloru,
–
rozpoznać rodzaje kontrastów kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie,
–
określić wpływ koloru włosów na samopoczucie człowieka,
–
scharakteryzować barwy stosowane we fryzjerstwie,
–
wyjaśnić palety kolorystyczne stosowane we fryzjerstwie,
–
określić naturalne kolory włosów,
–
scharakteryzować typy kolorystyczne urody,
–
rozpoznać typ kolorystyczny urody klienta,
–
wyjaśnić zasady doboru koloru włosów do typu urody klienta,
–
dobrać kolor włosów do typu urody i wieku klienta.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Podstawy projektowania fryzur514[01].Z2
Jednostka modułowa:
Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych
stosowanych we fryzjerstwie14[03]. Z2.05
Temat: Koło barw
Cel ogólny: Identyfikowanie barw podstawowych i pochodnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżniać barwy podstawowe i pochodne,
−
wykonać rysunek podstawowych barw pierwszego i drugiego rzędu,
−
wskazać sposoby otrzymywania barw drugiego rzędu,
−
wykonać farbami rysunek dwunastobiegunowego koła barw.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład połączony z pokazem,
−
prezentacja multimedialna slajdów z przykładami otrzymywania barw,
−
dyskusja,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
prezentacja zdjęć przedstawiających powstawanie barw,
−
wzorniki kolorów pierwszego i drugiego rzędu,
−
zestaw farb.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela teorii powstawania kolorów (według Younga),
przedstawienie barw światła oraz barw pigmentów, wyjaśnienie zasady podziału barw
oraz zasady wykonania dwunastobiegunowego koła barw.
4. Ćwiczenia praktyczne
−
Uczniowie pracują indywidualnie,
−
Wykonują szkic koła barw z podziałem na dwanaście części,
−
Wykonują farbami rysunki barw pierwszego rzędu,
−
Wykonują farbami rysunki barw drugiego rzędu,
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonywaniu koła
barw.
5. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na
zajęciach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć:
Praca domowa
Wyjaśnij pojecie „systematyka barw”.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Podstawy projektowania fryzur514[01].Z2
Jednostka modułowa:
Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych
stosowanych we fryzjerstwie14[03]. Z2.05
Temat: Typy kolorystyczne urody
Cel ogólny: Umiejętność rozpoznawania typów kolorystycznych urody.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymienić podstawowe typy kolorystyczne,
−
podać podstawowe cechy typów kolorystycznych,
−
określić typ kolorystyczny danej osoby w naturze i na zdjęciu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład połączony z pokazem,
−
prezentacja multimedialna,
−
dyskusja,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w 2 osobowych zespołach.
Czas: 45 minut.
Środki dydaktyczne:
−
prezentacja multimedialna,
−
zdjęcia żurnalowe z poszczególnymi typami kolorystycznymi,
−
literatura zawodowa.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne,
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizowanie tematu lekcji:
4. Scharakteryzowanie poszczególnych typów kolorystycznych z uwzględnieniem koloru
włosów, oczu i cery. Wskazanie na prezentowanych przykładach poszczególnych typów
kolorystycznych.
5. Podział na grupy dwuosobowe:
6. Opracowanie poszczególnych typów kolorystycznych, dobranie do nich ilustracji.
7. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy.
8. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.(5 min).
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na
zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Określ typ swój kolorystyczny.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe wiadomości o kolorach
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj farbami rysunek tęczy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.1.1.),
2) wykonać rysunek tęczy przy pomocy farb,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały malarskie,
−
arkusze papieru A3,
−
reprodukcja zjawiska tęczy,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj zjawiska: barw widma i barw pigmentowych, wskaż występujące różnice.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.1.1.),
2) scharakteryzować zjawiska: barw widma i barw pigmentowych,
3) zapisać występujące różnice,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A3,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wyjaśnij terminy: barwa, barwnik, pigment.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.1.1.),
2) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
3) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.2. Systematyka i cechy kolorów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj dwunastobiegunowe koło barw.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.2.1.),
2) wykonać farbami rysunek kolorów podstawowych,
3) wykonać farbami rysunek kolorów pochodnych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A3,
−
materiały malarskie,
−
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj podstawowy podział kolorów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.2.1.),
2) opisać podział kolorów,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 3
Podaj przykłady kolorów, które świadczą o temperaturze kolorów (najcieplejsze
i najzimniejsze).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.2.1.),
2) opisać przykłady kolorów najcieplejszych,
3) opisać przykłady kolorów najzimniejszych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Typy kolorystyczne
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeanalizuj typy kolorystyczne i określ, do którego z nich należysz.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.3.1.),
2) określić własny typ kolorystyczny,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 2
Na podstawie materiału nauczania scharakteryzuj zimne typy kolorystyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.3.1.),
2) scharakteryzować zimne typy kolorystyczne,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 3
Wskaż przykłady ciepłych typów kolorystycznych w Twoim otoczeniu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.3.1.),
2) wskazać przykłady ciepłych typów kolorystycznych,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.4. Kolory we fryzjerstwie
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podaj przykładowe poziomy kolorystyczne i ich numerację.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem poziomów kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie (materiał
nauczania pkt. 4.4.1.),
2) zapoznać się z kartami kolorów różnych firm fryzjerskich,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
karty kolorystyczne włosów,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Omów, o czym decydują kierunki kolorystyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.4.1.),
2) zapoznać się z kartami kolorów różnych firm kosmetycznych,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
karty kolorystyczne włosów,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 3
Omów, jak korzysta się z palet kolorystycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał pkt. 4.4.1.),
2) zapoznać się z kartami kolorów różnych firm kosmetycznych,
3) scharakteryzować etapy korzystania z palet kolorystycznych,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiały piśmiennicze,
−
karty kolorystyczne włosów,
−
arkusze papieru A4,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie barw i form
kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. d, 10. d, 11. d,
12. a, 13. b, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić pojęcie barwy achromatyczne
B
P
a
2
Wskazać sposób otrzymywania barw widma
A
P
b
3
Zdefiniować pojęcie barwnik
A
P
b
4
Rozróżnić kolory podstawowe
A
P
d
5
Określić położenie barw dopełniających w kole
barw
C
P
b
6
Wskazać cechy koloru
A
P
a
7
Wyjaśnić pojecie temperatura koloru
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
8
Zdefiniować pojęcie koło barw
A
P
c
9
Wyjaśnić pojęcie typy kolorystyczne urody
B
P
d
10 Scharakteryzować zimowy typ urody
C
P
d
11 Określić znaczenie melaniny we włosie
C
P
d
12 Przewidzieć wpływ kierunku koloru na barwę
D
P
a
13 Określić jak wpływa głębią koloru na barwę
C
P
b
14 Scharakteryzować naturalny kolor włosów
C
P
c
15 Wyjaśnić pojecie refleks koloru
B
P
a
16
Określić czynniki decydujące o prawidłowym
widzeniu barw
C
PP
b
17 Wyjaśnić pojęcie kolorant
B
PP
c
18
Określić kolor oczu właściwy dla letniego typu
urody
C
PP
b
19
Zaproponować barwnik decydujący o rudym
kolorze włosów
D
PP
b
20 Określić przyczynę albinizmu
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. Test zawiera 20 zadań dotyczących
Rozpoznawania barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie. To zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 40 min.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Barwy achromatyczne to barwy
a) neutralne.
b) tęczowe.
c) podstawowe.
d) dopełniające.
2. Barwy widma otrzymujemy dzięki przejściu promienia światła białego przez
a) szybę okienną.
b) pryzmat.
c) soczewkę wklęsłą.
d) soczewkę wypukłą.
3. Barwnik to
a) Kolor farby.
b) Substancja barwiąca.
c) Wynik połączenia światła i koloru.
d) Sztuczny pigment.
4. Kolory podstawowe to:
a) czerwony i zielony.
b) czerwony i biały.
c) czerwony i oliwkowy.
d) czerwony i niebieski.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5. Kolory dopełniające leżą w kole barw
a) koło siebie.
b) naprzeciw siebie.
c) oddalone o jeden kolor.
d) oddalone o dwa kolory.
6. Cechy koloru to
a) walor.
b) achromatyczność.
c) dopełnienie.
d) obiektywizm.
7. Temperatura koloru określa
a) podział na barwy ciemne i jasne.
b) podział na barwy tęczowe i pastelowe.
c) podział na barwy ciepłe i zimne.
d) podział na palety kolorów.
8. Koło barw to
a) zestawienie barw ziemi.
b) zestawienie kolorów neutralnych.
c) zestawienie kolorów podstawowych i pochodnych.
d) zestawienie kolorów ciepłych.
9. Typy kolorystyczne określają
a) kolor włosów.
b) kolor skóry i włosów.
c) kolor oczu.
d) kolor oczu, włosów i skóry.
10. Typ zimowy urody to
a) niebieskooka blondynka.
b) miedzianowłosa o jasnej skórze.
c) popielata blondynka.
d) brunetka o jasnej cerze.
11. Melanina decyduje o
a) fakturze włosów.
b) długości włosów.
c) grubości włosów.
d) barwie włosów.
12. Kierunek koloru decyduje o
a) właściwym zabarwieniu włosów.
b) temperaturze kolory włosów.
c) nazwie koloru włosów.
d) głębi koloru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
13. Głębia koloru decyduje o
a) kierunku koloru.
b) jasności włosów.
c) rodzaju pigmentu.
d) sposobie koloryzacji.
14. Naturalny kolor włosów
a) nigdy nie ulega zmianie.
b) tylko siwieje.
c) zmienia się pod wpływem zjawisk zewnętrznych.
d) zawsze ciemnieje.
15. Refleks jest
a) uzupełnieniem odcienia włosów.
b) rodzajem koloryzacji.
c) pigmentem.
d) naturalnym kolorem włosów.
16. Addytywna mieszanina barw decyduje o
a) powstawaniu kolorów neutralnych.
b) prawidłowym widzeniu kolorów.
c) powstawaniu kolorów dopełniających.
d) powstawaniu barw komplementarnych.
17. Kolorant to
a) kolor podstawowy.
b) kolor dopełniający.
c) sztuczny pigment.
d) karta kolorów.
18. Typowe kolory oczu w letnim typie kolorystycznym to
a) czarne.
b) jasnoszare.
c) piwne.
d) zielone ze złotymi plamkami.
19. Czynnik wpływający na rude zabarwienie włosów to
a) melanina.
b) feomelanina o mniejszych cząsteczkach.
c) kreatynina.
d) białka.
20. Włosy bez zawartości melaniny występują u
a) blondynów.
b) brunetów.
c) albinosów.
d) u osób siwych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozpoznawanie barw i form
kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. d, 10. d, 11. d,
12. a, 13. d, 14. c, 15. d, 16. c, 17. a, 18. d, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie barwnik
A
P
d
2
Wyjaśnić proces tworzenia barw spektralnych
B
P
b
3
Wskazać kolory podstawowe
C
P
c
4
Określić barwy dopełniające
C
P
b
5
Zdefiniować pojęcie barwy achromatyczne
A
P
a
6
Określić cechy barwy
C
P
d
7
Wyjaśnić wpływ temperatury barwy na odbiór
koloru
B
P
b
8
Wskazać czynniki wpływające na natężenie barw
C
P
a
9
Wskazać cechy opisujące kolorystyczne typy
urody
C
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
10 Scharakteryzować letni typ urody
C
P
d
11
Określić składnik włosa decydujący o odcieniu
włosów naturalnych
C
P
d
12 Określić parametr określający temperaturę koloru
C
P
a
13 Wskazać parametr uzupełniający odcień koloru
C
P
d
14 Scharakteryzować naturalny kolor włosów
C
P
c
15
Określić położenie kierunku koloru w palecie
fryzjerskiej
C
P
d
16.
Określić czynniki decydujące o prawidłowym
widzeniu barw
C
PP
c
17 Wyjaśnić pojęcie kolorant
C
PP
a
18
Określić kolor oczu właściwy dla wiosennego
typu urody
C
PP
d
19
Zaproponować barwnik decydujący o kolorze
włosów
D
PP
c
20 Określić przyczynę albinizmu
C
PP
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. Test zawiera 20 zadań dotyczących
Rozpoznawania barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie. To zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
4. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
5. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
6. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 40 min.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Barwnik to
a) kolor farby.
b) substancje barwiące.
c) wynik połączenia światła i koloru.
d) sztuczny pigment.
2. Barwy spektralne otrzymujemy dzięki
a) wymieszaniu ze sobą kilku barwników.
b) przejściu promienia przez pryzmat.
c) połączenie kolorów pierwszego rzędu.
d) soczewce wypukłej.
3. Kolory podstawowe to
a) niebieski i zielony.
b) niebieski i biały.
c) niebieski i czerwony.
d) niebieski i biały.
4. Kolory dopełniające to
a) barwy sczerniałe.
b) umiejscowione naprzeciw siebie w kole barw.
c) oddalone o jeden kolor w kole barw.
d) żółty, czerwony i niebieski.
5. Barwy achromatyczne to
a) neutralne.
b) tęczowe.
c) podstawowe.
d) dopełniające.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. Cecha barwy to
a) obiektywizm.
b) achromatyczność.
c) dopełnienie.
d) walor.
7. Temperatura barw określa
a) podział na barwy chromatyczne.
b) podział na barwy ziemi.
c) podział na barwy ciepłe i zimne.
d) podział na barwy zszarzałe i sczerniałe.
8. Natężenie barw tęczy zależy od
a) stopnia rozszczepienia światła oraz czystości powietrza.
b) natężenia opadów atmosferycznych.
c) pory roku.
d) pory dnia.
9. Typy urody określane są za pomocą
a) kolorów włosów.
b) pór roku.
c) pór dnia.
d) kolorów podstawowych.
10. Typ letni urody to
a) niebieskooka blondynka.
b) miedzianowłosa o jasnej skórze.
c) popielata blondynka.
d) brunetka o jasnej cerze.
11. Eumelanina, decyduje o
a) fakturze włosów.
b) długości włosów.
c) drubości włosów.
d) poziomie kolorystycznym włosów.
12. Odcień określa
a) temperaturę koloru włosów.
b) głębię koloru.
c) stopień siwizny.
d) gamę czerwieni.
13. Refleks jest uzupełnieniem
a) kierunku koloru.
b) jasności włosów.
c) rodzaju pigmentu.
d) odcienia koloru włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
14. Naturalny kolor włosów
a) nigdy nie ulega zmianie.
b) tylko siwieje.
c) zmienia się pod wpływem zjawisk zewnętrznych.
d) zawsze ciemnieje.
15. Kolory poziomo ustawione w kartach kolorów określają
a) głębię koloru.
b) odcień koloru.
c) numer koloru.
d) kierunek koloru.
16. Addytywna mieszanina barw decyduje o
a) powstawaniu kolorów naturalnych.
b) powstawaniu kolorów dopełniających.
c) prawidłowym widzeniu kolorów.
d) powstawaniu barw przeciwstawnych.
17. Kolorant to
a) sztuczny pigment.
b) odcień włosów.
c) kolor włosów.
d) karta kolorów.
18. Typowe kolory oczu w wiosennym typie kolorystycznym to
a) czarne.
b) jasnoszare.
c) piwne.
d) zielone ze złotymi plamkami.
19. Czynnik wpływający zabarwienie włosów to
a) sole mineralne.
b) kreatynina.
c) melanina.
d) białka.
20. Włosy bez zawartości melaniny występują u
a) szatynów.
b) brunetów.
c) rudych.
d) albinosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Rozpoznawanie barw i form kolorystycznych stosowanych we fryzjerstwie
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
7. LITERATURA
1. Buscher Ch.: Znajdź swój kolor. Wyd. MUZA S.A., Warszawa 1992
2. Cieślak F.: Rysunek zawodowy dla zasadniczych szkól fryzjerskich. Wydawnictwa
Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1994
3. Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi – podręcznik do nauki zawodu. Wyd. REA
s.j., Warszawa 2000
4. Lühr G. Stylizacja – elementy projektowania fryzur. Wyd. REA s.j., Warszawa 2006
5. Kuss E., Sedlmaier S.: Stylizacja twarzy. Grupa wydawnicza Bertelsman Media
Diagenes, Warszawa 2001
6. Sheybal S.: Kompozycja plastyczna. PZWS, Warszawa 1964
7. Sumirska Z. (red.): Stylizacja, P.P.H.U. SUZI, Warszawa 2004
8. Zeszyt ćwiczeń do nauki zawodu – Wiedza o stylach fryzjerskich i kształtowaniu fryzur.
Wyd. REA s.j., Warszawa 2000
9. Czasopisma: Paryska fryzura, Świat fryzjerstwa, LAURENT – fryzury