„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Magdalena Suligowska
Planowanie zabiegów rozjaśniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Zuzanna Sumirska
mgr Magdalena Góźdź
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.05
„Planowanie zabiegów rozjaśniania i odbarwiania włosów”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Surowce fryzjerskie pochodzenia naturalnego i źródła ich pozyskiwania
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Zabiegi odbarwiania włosów
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Planowanie zabiegów rozjaśniania
i odbarwiania włosów”, który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy
i kształtowaniu umiejętności wykonywania tego rodzaju zabiegów.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
−
literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z5.01
Dobieranie preparatów do trwa
łego
ondulowania i prostowania
w
łosów
514[01].Z5.02
Planowanie zabiegów trwa
łego
ondulowania i prostowania w
łosów
514[01].Z5.03
Wykonywanie trwa
łego ondulowania
i prostowania w
łosów
514[01].Z5
Chemiczne zabiegi fryzjerskie
514[01].Z5.07
Dobieranie preparatów
do farbowania w
łosów
514[01].Z5.05
Planowanie zabiegów rozja
śniania
i odbarwiania w
łosów
514[01].Z5.06
Rozja
śnianie i odbarwianie włosów
514[01].Z5.04
Dobieranie preparatów
do rozja
śniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.08
Planowanie zabiegów farbowania w
łosów
514[01].Z5.09
Farbowanie w
łosów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
charakteryzować budowę włosa,
−
przeprowadzać diagnozę stanu włosów i skóry głowy,
−
identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy,
−
określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,
−
rozróżniać preparaty do rozjaśniania i dekoloryzacji włosów,
−
wyjaśniać mechanizm rozjaśniania włosów,
−
wyjaśniać mechanizm dekoloryzacji włosów przez utlenianie i redukcję.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
scharakteryzować naturalne źródła pozyskiwania surowców fryzjerskich,
–
wyjaśnić właściwości witamin stosowanych we fryzjerstwie,
–
określić działanie witamin na włosy i skórę głowy,
–
wskazać działanie mikro i makroelementów na włosy i skórę głowy,
–
scharakteryzować tłuszcze roślinne stosowane we fryzjerstwie,
–
określić woski naturalne stosowane we fryzjerstwie,
–
określić działanie ceramidów na włosy i skórę głowy,
–
wyjaśnić działanie barwników roślinnych stosowanych we fryzjerstwie,
–
scharakteryzować produkty mleczne i pszczele stosowane we fryzjerstwie,
–
sklasyfikować zabiegi rozjaśniania włosów,
–
scharakteryzować zabieg pojaśniania włosów,
–
scharakteryzować zasady wykonania podkładu rozjaśniającego,
–
objaśnić zabieg farbowania rozjaśniającego włosy,
–
określić zabiegi rozjaśniania właściwego,
–
wyjaśnić techniki rozjaśniania całego porostu i odrostów,
–
wyjaśnić techniki wykonywania pasemek i balejażu,
–
dobrać narzędzia i przybory oraz technikę wykonywania pasemek i balejażu,
–
określić zasady doboru stężenia oksydantu do planowanego stopnia rozjaśnienia włosów,
–
scharakteryzować proces technologiczny rozjaśniania całego porostu, odrostów, pasemek
i balejażu,
–
określić czas działania rozjaśniacza na włosy,
–
określić przeciwwskazania do rozjaśniania włosów,
–
sporządzić plan wykonania zabiegu rozjaśniania i odbarwiania włosów,
–
wyjaśnić proces technologiczny wykonania dekoloryzacji za pomocą reduktora i przez
utlenianie,
–
określić stężenie wody utlenionej do zabiegu odbarwiania utleniającego,
–
wyjaśnić proces dekoloryzacji włosów farbowanych barwnikami jonowymi,
–
określić przeciwwskazania do zabiegu dekoloryzacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5
Jednostka modułowa:
Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.05
Temat: Rozróżnianie zabiegów zaliczanych do rozjaśnień.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania zabiegów zaliczanych do rozjaśnień.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wyjaśnić pojęcie: rozjaśnianie włosów,
−
wymienić rodzaje zabiegów zaliczanych do rozjaśniania (zgodnie z definicją procesu),
−
scharakteryzować poszczególne zabiegi rozjaśniania,
−
określić podstawowe zasady dotyczące rodzaju zabiegu do planowanego efektu
kolorystycznego,
−
rozpoznać poszczególne rodzaje zabiegi rozjaśniania.
Metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w 2- osobowych grupach.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Środki dydaktyczne:
−
opisy poszczególnych rodzajów zabiegów rozjaśniania,
−
karty ćwiczeń,
−
tablica szkolna.
Czas: 180 min.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących rozjaśniania włosów
z uwzględnieniem rodzajów zabiegów, zasad i technik ich wykonywania.
4. Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń.
5. Uczniowie rozwiązują zadania.
6. Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań.
7. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń.
8. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów
na zajęciach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat kreatywnych technik rozjaśniania pasemek.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5
Jednostka modułowa:
Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.05
Temat: Zastosowanie tłuszczowców we fryzjerstwie
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania źródeł pozyskiwania tłuszczowców oraz
ich działania na włosy i skórę głowy
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać grupy związków zaliczanych do tłuszczowców,
−
określać źródła pozyskiwania tłuszczów właściwych, ceramików i wosków naturalnych,
−
określać działanie tłuszczowców na włosy i skórę głowy,
−
określić zastosowanie tłuszczowców we fryzjerstwie.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład z pokazem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 120 min.
Środki dydaktyczne:
−
tabele poglądowe,
−
preparaty fryzjerskie zawierające w swoim składzie tłuszczowce,
−
karty ćwiczeń.
Przebieg lekcji:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie
przez
nauczyciela
wiadomości
dotyczących
tłuszczowców
z uwzględnieniem grup związków i przykładowych substancji, działania wskazanej grupy
związków organicznych na włosy i skórę głowy oraz ich zastosowania we fryzjerstwie
4. Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń.
5. Uczniowie rozwiązują zadania.
6. Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań.
7. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń
praktycznych.
8. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów
na zajęciach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów nowej generacji do koloryzacji
włosów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Surowce fryzjerskie pochodzenia naturalnego i źródła ich
pozyskiwania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Witamina
Działanie na skórę głowy i włosy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem zastosowania witamin we fryzjerstwie (materiał nauczania pkt.
4.1.1),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki / kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Nazwa
Grupa/ pochodzenie Działanie/ właściwości
Zastosowanie
lanolina
wosk pochodzenia
zwierzęcego -
wydzielina gruczołów
łojowych owiec
szampony,
odżywki, maski,
środki do stylingu
alkohole
lanolinowe
natłuszczają,
zmiękczają, ułatwiają
wprowadzenie do
włosów substancji
aktywnych, emulgują
i stabilizują emulsje
olej
z jojoby
szampony, olejki
i odżywki do
włosów, środki
do wodnej ondulacji
- nakładane na
mokre włosy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.1.1,
2) zapoznać się z zapisami umieszczonymi w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki / kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 3
Przyporządkuj nazwy grup związków/ związki to podanych niżej opisów.
Opis I
Łagodzą podrażnienia skóry głowy, uelastyczniają i zmiękczają włosy. Znalazły szerokie
zastosowanie w produkcji odżywek i środków stylizujących – żeli i gum fryzjerskich. Do
najczęściej stosowanych związków wskazanej grupy zalicza się agar – agar, karagen
i alginiany.
Opis II
Służy do produkcji tzw. polimeru JR, który chroni włosy przed uszkodzeniami, nadaje
im połysk, ułatwia rozczesywanie, wzmacnia skręt oraz zlepia rozdwojone końcówki.
Opis III
Wskazane substancje działają zmiękczająco na włosy i nadają preparatom fryzjerskim żelową
konsystencję. Do celów fryzjerskich najczęściej wykorzystuje się gumę arabską i tragant.
Opis IV
Powstają wewnątrz rogowaciejących komórek naskórka i w korzeniu włosa. Odpowiadają
za nawilżenie i odbudowywanie struktur białkowych włosów uszkodzonych przez słońce,
rozjaśnianie, farbowanie i trwałe ondulowanie.
Opis V
Stanowią fazę olejową w odżywkach, maskach i szamponach do włosów zniszczonych
i suchych. Działają ochronnie, natłuszczająco i odżywczo na włosy i skórę głowy.
Nazwy grup związków/ związków:
A gumy roślinne
B: celuloza,
C: śluzy
D: tłuszcze właściwe
E: ceramidy
Opis I
Opis II
Opis III
Opis IV
Opis V
………….
………….
………….
………….
………….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem surowców fryzjerskich pochodzenia naturalnego (materiał
nauczania 4.1.1),
2) zapoznać się z opisami umieszczonymi w karcie ćwiczenia,
3) przyporządkować nazwy grup związków/ związków do opisów,
4) uzupełnić tabelę,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki /kolegów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Zabiegi odbarwiania włosów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyjaśnij pojęcia:
1. Pojaśnianie włosów
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………...
2. Farbowanie rozjaśniające
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………...
3. Podkład rozjaśniający
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………...
4. Dekoloryzacja utleniająca
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………………………...
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem rodzajów zabiegów zaliczanych do rozjaśniania włosów (materiał
nauczania pkt. 4.2.1),
2) podkreślić w tekście fragmenty dotyczące opisu wskazanych w ćwiczeniu zabiegów
rozjaśniania,
3) wyjaśnić pojęcia,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę
Stężenie oksydantu
Zalecenia do techniki rozjaśniania
6%
9%
12%
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem zasad doboru stężenia oksydanta do planowanego stopnia
rozjaśnienia włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg rozjaśniania włosów. Kolor
wyjściowy jej włosów to blond. Klientka życzy sobie pasemek w wierzchniej części porostu
w odcieniu bardzo jasny blond (poziom 8). Sposób ich rozmieszczenia przedstawiono na
poniższym zdjęciu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sporządź plan pracy obejmujący wykonanie rozjaśniania włosów zgodnie z życzeniem
klientki.
Plan pracy
I. Operacje przygotowawcze
Kolor wyjściowy:
Kolor docelowy:
Receptura:
Technika pracy:
Wykaz czynności etapu przygotowawczego zabiegu
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
II. Wykonanie
Wykaz czynności niezbędnych do wykonania zabiegu
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
III. Operacje końcowe
Wykaz czynności etapu końcowego zabiegu
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem rozjaśniania włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) zapoznać się z treścią zadania i planem pracy,
3) ustalić czynności technologiczne wykonania zabiegu rozjaśniania pasemek,
4) sporządzić plan pracy,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
paleta kolorystyczna,
−
opis (producenta) sporządzania emulsji rozjaśniających,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg rozjaśniania włosów. Wyjściowy
kolor jej włosów to: odrost: blond, długość i końce: średni blond. Życzeniem klientki jest
ufarbowanie włosów na kolor jasny blond beżowy. Sporządź plan pracy obejmujący operacje
przygotowawcze do wykonania farbowania rozjaśniającego zgodnie z życzeniem klientki.
Plan pracy
Operacje przygotowawcze
Kolor wyjściowy:
Kolor docelowy:
Receptura:
Technika pracy:
Wykaz czynności etapu przygotowawczego zabiegu
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem farbowania rozjaśniającego włosów (materiał nauczania pkt.
4.2.1),
2) zapoznać się z treścią zadania i planem pracy,
3) ustalić czynności technologiczne etapu przygotowawczego przed wykonaniem
farbowania rozjaśniającego,
4) sporządzić plan pracy,
5) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
paleta kolorystyczna,
−
opis (producenta) sporządzania emulsji farbującej,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 5
Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka. Jej życzeniem jest ściągnięcie koloru, który
przestał Jej się podobać. Odrost – długości około 3 cm na poziomie 8, długość i końce to
ciemny blond złoty. Zaproponuj sposób wykonania usługi z uwzględnieniem życzenia
klientki.
Opis powinien zawierać:
−
diagnozę stanu włosów z określeniem kolorów wyjściowego i docelowego,
−
rodzaj zabiegu, jaki proponujesz,
−
krótki opis jego wykonania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem dekoloryzacji utleniającej (materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) zapoznać się z treścią zadania,
3) sporządzić opis pracy,
4) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
paleta kolorystyczna,
−
opis (producenta) sporządzania emulsji farbującej,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie rozjaśniania
i odbarwiania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. d, 4. b, 5. a, 6. b, 7. a, 8. d, 9. d, 10. c, 11. c,
12. d, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić proces rozjaśniania włosów
B
P
b
2
Scharakteryzować pojaśnienie włosów
C
P
c
3
Rozróżnić witaminy rozpuszczalne w tłuszczach
B
P
d
4
Określić działanie lecznicze wit. A
C
P
b
5
Rozróżnić mikro – i makroelementy
B
P
a
6
Rozróżnić tłuszcze roślinne
B
P
b
7
Wskazać zastosowanie oleju z awokado
C
P
a
8
Wskazać źródło pozyskiwania lanoliny
C
P
d
9
Wskazać źródło pozyskiwania henny
C
P
d
10 Scharakteryzować podkład rozjaśniający
C
P
c
11 Wskazać rodzaje zabiegów rozjaśniania
C
P
c
12
Zaproponować stężenie oksydanta do
rozjaśniania właściwego
D
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
13. Rozróżnić techniki rozjaśniania włosów
B
P
a
14
Określić wskazania do zastosowania techniki
balejażu piórkowego
C
P
b
15
Rozróżnić czynności operacji końcowych
podczas rozjaśniania
B
P
d
16
Określić przeciwwskazania do rozjaśniania
włosów
C
PP
c
17
Zaproponować rodzaj zabiegu rozjaśniania
odpowiedni do uzyskania danego efektu
kolorystycznego
D
PP
a
18 Wskazać źródło pozyskiwania apegininy
C
PP
d
19
Określić działanie hydrolizatów keratyny na
włosy
C
PP
a
20
Wskazać związek należący do grupy gum
roślinnych
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania rozjaśniania i odbarwiania włosów.
To zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Rozjaśnianie właściwe to zabieg polegający na
a) usunięciu sztucznych barwników z włosów.
b) usunięciu naturalnych barwników z włosów.
c) wprowadzeniu do kory włosa sztucznych barwników.
d) osadzeniu na łuskach sztucznych barwników.
2. Pojaśnianie wykonuje się w celu odbarwienia włosów o
a) 3 tony.
b) 7 tonów.
c) 1–2 tony.
d) 3–4 tony.
3. Witaminą rozpuszczalną w tłuszczach jest witamina
a) B6.
b) H.
c) PP.
d) E.
4. Jaka witamina wspomaga zahamowanie zaburzeń wzrostu włosów
a) E.
b) A.
c) B5.
d) B6.
5. Mikroelementem nie jest
a) magnez.
b) selen.
c) cynk.
d) jod.
6. Tłuszczem pochodzenia roślinnego jest
a) smalec.
b) oliwa.
c) tran.
d) łój.
7. Olej z awokado jest wprowadzany do
a) masek odżywczych do włosów suchych.
b) szamponów przeciwłupieżowych.
c) płynów przeciwłojotokowych.
d) odżywek do rzęs.
8. Lanolina jest woskiem naturalnym pozyskiwanym z wydzieliny gruczołów łojowych
a) kaszalota.
b) królika.
c) kota.
d) owcy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9. Garbnik, który barwi włosy jest pozyskiwany z
a) oczaru.
b) słonecznika.
c) pokrzywy.
d) kory dębu.
10. Podkład rozjaśniający jest
a) zabiegiem zaliczanym do rozjaśniania właściwego.
b) techniką rozjaśniania odrostów.
c) zabiegiem pomocniczym.
d) sposobem dekoloryzacji.
11. Poniższy schemat obrazuje proces
a) dekoloryzacji redukcyjnej.
b) dekoloryzacji utleniającej.
c) farbowania rozjaśniającego.
d) rozjaśniania i tonowania.
12. Do rozjaśniania włosów o 4 tony zastosujesz oksydant o stężeniu
a) 6 %.
b) 12 %.
c) 3 %.
d) 9 %.
13. Na poniższych zdjęciach przedstawiono technikę
a) rozjaśniania odrostów.
b) dekoloryzacji redukcyjnej.
c) dekoloryzacji utleniającej.
d) rozjaśniania całego porostu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
14. Technikę wykonywania balejażu piórkowego stosuje się do odbarwiania włosów
a) długich.
b) krótkich.
c) półdługich.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
15. Operacją końcową podczas rozjaśniana nie jest
a) mycie włosów.
b) neutralizacja.
c) tonowanie.
d) wypłukanie rozjaśniacza.
16. Do salonu zgłosiła się klientka, której włosy poddano farbowaniu preparatem roślinnym.
Czy można wykonać odbarwianie włosów
a) Tak, ale nie wolno używać oksydantów o stężeniu 9 i 12 %.
b) Tak, ale tylko przez odbarwianie utleniające.
c) Nie.
d) Tak, ale tylko przez dekoloryzację redukcyjną.
17. Wyjściowy kolor (naturalny) klientki to ciemny blond (poziom 6) a kolor docelowy to
bardzo jasny blond (poziom 10). Jaki rodzaj rozjaśniania należy wykonać
a) Rozjaśnianie właściwe.
b) Pojaśnianie.
c) Dekoloryzację.
d) Farbowanie rozjaśniające.
18. Apegina to flawonoid działający rozjaśniająco na włosy. Źródłem jego pozyskiwania jest
a) lawsonia.
b) szałwia.
c) kora dębu.
d) rumianek rzymski.
19. Keratyna w formie hydrolizatu
a) wbudowuje się w zniszczone łańcuchy włosa.
b) oblepia włos.
c) uszczelnia rdzeń włosa.
d) likwiduje elektryzowanie włosów.
20. Tragant to
a) ceramid.
b) białko.
c) guma roślinna.
d) hydrolizat proteinowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie rozjaśniania
i odbarwiania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. d, 4. b, 5. a, 6. d, 7. b, 8. b, 9. c, 10. c, 11. b,
12. b, 13. b, 14. a, 15. b, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wyjaśnić proces dekoloryzacji
B
P
a
2
Scharakteryzować rozjaśnianie włosów
C
P
b
3
Określić działanie liści szałwi na włosy
C
P
d
4
Wskazać zastosowanie celulozy
C
P
b
5
Określić działanie wit. B6 na włosy i skórę głowy
C
P
a
6
Rozróżnić grupy związków zaliczanych do
tłuszczowców
B
P
d
7
Wskazać źródła pozyskiwania ceramidów
C
P
b
8
Wskazać cel pojaśniania włosów
C
P
b
9
Wskazać cel wykonywania podkładu
rozjaśniającego
C
P
c
10 Rozróżnić zabieg rozjaśniania właściwego
B
P
c
11 Rozróżnić techniki rozjaśniania włosów
B
P
b
12
Określić czynności technologiczne procesu
rozjaśniania
C
P
b
13
Zaproponować stężenie oksydanta do
dekoloryzacji
D
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
14
Określić cel koloryzacji włosów po dekoloryzacji
redukcyjnej
C
P
a
15
Określić przeciwwskazania do rozjaśniania
włosów
C
P
b
16
Wskazać działanie propolisu na włosy i skórę
głowy
C
PP
b
17
Zaproponować preparat pielęgnacyjny
przeznaczony do włosów rozjaśnionych
D
PP
c
18 Wyjaśnić proces farbowania rozjaśniającego
B
PP
a
19
Wskazać stężenie oksydanta do farbowania
rozjaśniającego na dany kolor
C
PP
d
20 Wyjaśnić pojęcie balejaż
B
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania rozjaśniania i odbarwiania włosów. Są to
zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Zaznacz prawidłową
odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Dekoloryzacja polega na
a) usunięciu sztucznych barwników z włosów.
b) usunięciu naturalnych barwników z włosów.
c) wprowadzeniu do kory włosa sztucznych barwników.
d) osadzeniu na łuskach sztucznych barwników.
2. Rozjaśnianie właściwe to odbarwienie włosów o
a) 1–2 tony.
b) 3–7 tonów.
c) 3–4 tony.
d) 1 ton.
3. Liście szałwi działają na włosy
a) natłuszczająco.
b) nawilżająco.
c) odżywczo.
d) przeciwbakteryjnie.
4. Do produkcji polimeru IR stosuje się
a) kazeinę.
b) celulozę.
c) jedwab.
d) glukozę.
5. Leczenie łojotoku wspomaga witamina
a) B6.
b) B5.
c) C.
d) D.
6. Tłuszczowcami nie są
a) ceramidy.
b) woski.
c) tłuszcze właściwe.
d) garbniki.
7. Ceramidy pozyskiwane są z
a) miodu.
b) drożdży.
c) tłuszczu zwierzęcego.
d) jedwabiu.
8. Pojaśnianie włosów jest wykonywane w celu
a) całościowego odbarwienia włosów, o co najmniej 3 tony.
b) podkreślenia linii fryzury.
c) częściowego odbarwienia włosów o 4 tony.
d) wyrównanie wyjściowego koloru włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9. Podkład rozjaśniający wykonuje się w celu
a) zlikwidowania żółtego odcienia włosów.
b) uzyskania refleksów nadających fryzurze blasku.
c) zwiększeniu chłonności włosów.
d) odbarwieniu włosów o 6–7 tonów.
10. Do rozjaśniania właściwego nie zalicza się
a) rozjaśniania odrostów.
b) rozjaśniania pasemek.
c) pojaśniania.
d) rozjaśniania globalnego.
11. Na poniższym zdjęciu przedstawiono podział porostu na sekcje przy rozjaśnianiu
a) odrostów.
b) całego porostu.
c) pasemek na folię.
d) pasemek na czepek.
12. Przygotowanie emulsji rozjaśniającej to czynność technologiczna etapu
a) przygotowawczego.
b) wykonania rozjaśniania.
c) końcowego.
d) wszystkie odpowiedzi są błędne.
13. Do dekoloryzacji włosów barwionych na odcień ciemnego brązu stosuje się oksydant o
stężeniu
a) 3%.
b) 12%.
c) 9%.
d) 6%.
14. Po dekoloryzacji redukcyjnej wykonuje się koloryzację preparatem o zasadowym
odczynie, który
a) wyrównuje przebarwienia włosów.
b) podwyższa odczyn włosów do pH 8.
c) nadaje włosom połysk.
d) obniża odczyn włosów do pH 3.
15. Rozjaśniania nie wykonuje się, gdy
a) włosy są barwione na odcienie brązu.
b) klient jest uczulony na składniki rozjaśniacza.
c) włosy są barwione farbami jonowymi.
d) włosy są barwione farbami utleniającymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
16. Propolis – produkt pszczeli – jest stosowany do produkcji
a) preparatów ochronnych i nabłyszczających.
b) maści leczących choroby skóry.
c) odżywek o działaniu kondycjonującym.
d) preparatów do regeneracji włosów.
17. Do pielęgnacji włosów rozjaśnionych poleca się preparaty zwierające
a) szałwi.
b) pokrzywę.
c) kolagen.
d) wosk pszczeli.
18. Farbowanie rozjaśniające polega na
a) równoczesnym rozjaśnianiu i koloryzacji.
b) najpierw rozjaśnianiu, potem koloryzacja.
c) najpierw koloryzacji, potem rozjaśnianiu.
d) koloryzacji na tym samym poziomie kolorystycznym.
19. Gdy odcień docelowy jest jaśniejszy od wyjściowego wykonuje się farbowanie
rozjaśniające, dodając do farby oksydant o stężeniu
a) 3 %.
b) 6 %.
c) 9 %.
d) 12 %.
20. Balejaż to rozjaśnianie
a) globalne.
b) pasemek na części porostu.
c) pasemek na całym poroście w kontrastowym kolorze.
d) pasemek na całym poroście o łagodnej różnicy kolorystycznej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Planowanie rozjaśniania i odbarwiania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.
SUZI, Warszawa 2005
4. Przewodnik szkoleniowy „klucz koloru” L’OREAL
5. strona internetowa: www.fryzjer.pl