„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Magdalena Suligowska
Farbowanie włosów 514[01].Z5.09
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Marcin Kostrzewa
mgr Danuta Matuszewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
mgr inż. Marek Rudziński
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.09
„Farbowanie włosów”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Kolor we fryzjerstwie
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Sporządzanie emulsji farbującej
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Przebieg technologiczny koloryzacji włosów
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
26
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Farbowanie włosów”, który będzie
pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności związanych
z przebiegiem zabiegów koloryzacji włosów.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych,
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy,
pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
−
literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z5.01
Dobieranie preparatów do trwa
łego
ondulowania i prostowania
w
łosów
514[01].Z5.02
Planowanie zabiegów trwa
łego
ondulowania i prostowania w
łosów
514[01].Z5.03
Wykonywanie trwa
łego ondulowania
i prostowania w
łosów
514[01].Z5
Chemiczne zabiegi fryzjerskie
514[01].Z5.07
Dobieranie preparatów
do farbowania w
łosów
514[01].Z5.05
Planowanie zabiegów rozja
śniania
i odbarwiania w
łosów
514[01].Z5.06
Rozja
śnianie i odbarwianie włosów
514[01].Z5.04
Dobieranie preparatów
do rozja
śniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.08
Planowanie zabiegów farbowania w
łosów
514[01].Z5.09
Farbowanie w
łosów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
analizować tekst ze zrozumieniem,
−
charakteryzować budowę włosa,
−
przeprowadzać diagnozę stanu włosów i skóry głowy,
−
diagnozować uszkodzenia włosów,
−
identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy,
−
określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,
−
rozróżniać farby fryzjerskie,
−
wyjaśniać mechanizm farbowania włosów barwnikami jonowymi i utleniającymi,
−
planować zabieg koloryzacji,
−
stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie świadczenia usług,
−
dezynfekować narzędzia i przybory,
−
charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego,
−
przygotować stanowisko pracy do mycia włosów,
−
wykonać mycie włosów na mokro,
−
wykonywać strzyżenie włosów zgodnie z życzeniem klienta,
−
dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów,
−
wykonywać czesanie włosów na mokro i na sucho.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
przygotować stanowisko pracy do wykonywania farbowania włosów zgodnie
z wymaganiami ergonomii,
–
przygotować klienta i włosy do farbowania,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska w czasie wykonywania usługi,
–
ocenić stan włosów na podstawie rozmowy konsultacyjnej z klientem i analizy wyglądu
włosów,
–
wykonać próbę uczuleniową,
–
ustalić wyjściowy i docelowy kolor włosów klienta,
–
ustalić udział włosów siwych,
–
przygotować emulsje do farbowania,
–
dobrać przybory i narzędzia do farbowania włosów,
–
wykonać farbowanie włosów po raz pierwszy,
–
wykonać farbowanie odrostów,
–
wykonać farbowanie całego porostu,
–
wykonać farbowanie pasemek różnymi technikami,
–
wykonać balejaż dwuodcieniowy różnymi technikami,
–
wykonać farbowanie sekcyjne różnymi technikami,
–
wykonać farbowanie włosów siwych i szpakowatych,
–
wykonać korektę koloru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5
Jednostka modułowa:
Farbowanie włosów514[01]. Z5.09
Temat: Określanie składu i określanie emulsji farbujących.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowywania receptur emulsji farbujących.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przygotować stanowisko pracy,
−
określić składniki emulsji farbujących zależnie od planowanego zabiegu koloryzacji,
−
dobrać stężenie oksydanta do planowanego zabiegu koloryzacji,
−
sporządzić emulsję farbującą zgodnie z planowanym rodzajem koloryzacji.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 90 minut.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie,
−
farby fryzjerskie,
−
emulsje utleniające o różnych stężeniach,
−
miseczka do rozrabiania farby,
−
pędzelek,
−
waga fryzjerska,
−
cylinder miarowy,
−
rękawiczki lateksowe,
−
karty kolorów farb fryzjerskich różnych producentów,
−
karty ćwiczeń.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
scharakteryzowanie zasad sporządzania emulsji farbujących z uwzględnieniem
proporcji mieszania składników, stężenia utleniacza i zastosowania składników
dodatkowych,
−
przygotowanie przykładowej emulsji farbującej – pokaz z objaśnieniem,
−
omówienie pokazu,
−
rozdanie uczniom kart ćwiczeń,
−
nauczyciel zleca uczniom rozwiązanie zadań zamieszczonych na kartach ćwiczeń,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
nauczyciel przypomina uczniom zasady sporządzania emulsji farbujących,
−
uczniowie wykonują ćwiczenia,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań,
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,
−
po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat technik farbowania włosów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5
Jednostka modułowa:
Farbowanie włosów514[01]. Z5.09
Temat: Wykonywanie farbowania włosów
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania zabiegu trwałej koloryzacji włosów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić etapy wykonywania zabiegu koloryzacji,
−
przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu,
−
wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
−
przygotować klienta i włosy do zabiegu,
−
wykonać zabieg koloryzacji włosów zgodnie z życzeniem klienta,
−
określić wskazania pielęgnacyjne do domu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
w 2- osobowych grupach
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Czas: 300 min.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5),
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
−
suszarka ręczna,
−
prostownica,
−
zestaw szczotek do modelowania włosów,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
papierki (folia),
−
spryskiwacz,
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,
−
środki pomocnicze np. rozjaśniacz, dekoloryzator,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy,
−
paleta koloru farb fryzjerskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
scharakteryzowanie wykonywania koloryzacji trwałej włosów z uwzględnieniem
przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przygotowania stanowiska pracy i klientki do
zabiegu, zasad doboru technik pracy oraz kolejności wykonywania poszczególnych
czynności,
−
podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje koloryzację, drugi jest modelem,
−
nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego,
−
nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu,
−
nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu trwałej
koloryzacji,
−
uczniowie wykonują zabieg,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.
−
po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich
informacje na temat kreatywnych technik farbowania włosów i przynieś je na kolejne zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Kolor we fryzjerstwie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ numery farb i opisz odpowiadające im kolory
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem konstrukcji karty kolorów preparatów do koloryzacji (materiał
nauczania 4.1.1),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
2) dokonać analizy karty kolorów danego producenta,
3) określić numery farb i odpowiadające im kolory,
4) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczeń,
−
karty kolorów preparatów do koloryzacji różnych producentów,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Określ kolory:
6.46-…………………………………………………
7.43-…………………………………………………
7.3-…………………………………………………
8.3-…………………………………………………
7,1-…………………………………………………
8.2-…………………………………………………
6,64-…………………………………………………
9.03-…………………………………………………
4.26-…………………………………………………
5.52-…………………………………………………
4.45-…………………………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem sposobu numeracji farb fryzjerskich (materiał nauczania 4.1.1),
2) dokonać analizy palety kolorystycznej,
3) określić poziom i odcień farb,
4) wpisać nazwy kolorów, odpowiadające poszczególnym symbolom,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczeń,
−
karta kolorów farb różnych producentów (ćwiczenie opracowano w oparciu o kartę
kolorów farb Majirel firmy L’OREAL),
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 3
Stosując zasadę mieszania kolorów, zaproponuj barwy neutralizujące następujące
odcienie:
1) żółty - ……………………………………………….
2) czerwony - ……………………………………………
3) niebieski - ……………………………………………..
4) zielony - ………………………………………………..
5) fioletowy - ……………………………………………….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z kołem barw i zasadą mieszania kolorów (materiał nauczania 4.1.1),
2) dokonać analizy palety kolorystycznej,
3) wpisać barwy neutralizujące dany odcień,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
koło barw,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Sporządzanie emulsji farbującej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Stężenie emulsji
utleniającej
Skala odbarwienia włosów
(ilość tonów)
% uwalnianego tlenu
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem emulsji utleniających stosowanych do sporządzania emulsji
farbującej (materiał nauczania 4.2.1),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę
Rodzaj zabiegu
Planowany efekt
Stężenie emulsji
utleniającej
Koloryzacja trwała
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Koloryzacja półtrwała
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem zasad sporządzania emulsji farbującej (materiał nauczania 4.2.1),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Określ proporcje składników emulsji farbującej.
KARTA ĆWICZENIA
I.
Farbowanie właściwe na kolor ciemniejszy od wyjściowego o 2 tony. Włosy
krótkie, bez udziału siwizny.
Proporcje: ……… ml farby + …… ml oksydanta o stężeniu ………
II.
Farbowanie rozjaśniające na kolor jaśniejszy od wyjściowego o 3 tony. Włosy
długie, gęste, z 50 % udziałem siwizny
Proporcje: ……… ml farby + ……… ml oksydanta o stężeniu ………
III.
Farbowanie właściwe, kolor docelowy na tym samym poziomie kolorystycznym,
co kolor wyjściowy. Włosy półdługie, z 70 % udziałem siwizny
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Proporcje: ……… ml farby + ……… ml farby o odcieniu naturalnym + ….. ml oksydanta
o stężeniu ………
IV.
Farbowanie rozjaśniające na kolor jaśniejszy o 2 tony z intensywnym odcieniem.
Włosy krótkie, gęste, bez udziału siwizny.
Proporcje: ……… ml farby + …..ml mix + ..… ml oksydanta o stężeniu ………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem zasad sporządzania emulsji farbującej (materiał nauczania 4.2.1),
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) określić proporcje emulsji farbującej,
4) uzupełnić zdania,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3.
Przebieg technologiczny koloryzacji włosów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym
zdjęciu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał
nauczania pkt. 4.3.1),
2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) ustalić technikę koloryzacji,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje farbującą,
9) wykonać farbowanie włosów,
10) uczesać włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
−
suszarka ręczna,
−
zestaw szczotek do modelowania włosów,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
papierki (folia),
−
spryskiwacz,
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,
−
środki pomocnicze np. rozjaśniacz, dekoloryzator,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy,
−
paleta koloru farb fryzjerskich.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym
zdjęciu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał
nauczania pkt. 4.3.1),
2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) ustalić technikę koloryzacji,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje farbującą,
9) wykonać farbowanie włosów,
10) uczesać włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
−
suszarka ręczna,
−
zestaw szczotek do modelowania włosów,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
spryskiwacz,
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy,
−
paleta koloru farb fryzjerskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 3
Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym
zdjęciu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po
zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji ćwiczenia,
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał
nauczania pkt. 4.3.1),
2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) ustalić technikę koloryzacji,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje farbującą,
9) wykonać farbowanie włosów,
10) uczesać włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
−
suszarka ręczna,
−
szczotka tunelowa,
−
prostownica,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
papierki (folia),
−
spryskiwacz,
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy,
−
paleta koloru farb fryzjerskich.
Ćwiczenie 4
Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg koloryzacji. Naturalny kolor jej
włosów to ciemny blond (odrost 3 cm), na długości i końcach – ciemny brąz w odcieniu
popielatym. Włosy długie, grube o lekko przesuszonych końcach. Efekt koloryzacji będący
życzeniem klientki przedstawiono na poniższym zdjęciu:
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał
nauczania pkt. 4.3.1),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) ustalić technikę koloryzacji,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) przygotować klientkę i włosy do zabiegu,
6) sporządzić emulsje farbującą,
7) wykonać farbowanie włosów,
8) uczesać włosy,
9) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
−
prostownica,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
papierki (folia),
−
spryskiwacz,
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające, rozjaśniacz,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy.
Ćwiczenie 5
Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg koloryzacji. Naturalny kolor jej
włosów to jasny brąz z 50 % siwizną. Włosy krótkie, grube i sztywne. Życzeniem klientki jest
koloryzacja włosów na średni blond z pasemkami w przedniej części porostu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po
zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji ćwiczenia,
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów siwych (materiał
nauczania pkt. 4.3.1),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) ustalić technikę koloryzacji,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
6) sporządzić emulsje farbującą,
7) wykonać farbowanie włosów,
8) uczesać włosy,
9) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
−
suszarka ręczna,
−
zestaw szczotek do modelowania włosów,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
papierki (folia),
−
spryskiwacz
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Ćwiczenie 6
Wykonaj korektę koloru włosów ufarbowanych na kolor jaśniejszy od planowanego o 2 tony.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania korekty koloru z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej oraz techniki pracy. Ćwiczenie należy
realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem)
lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby
pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem technik korekty koloru (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
5) sporządzić emulsje farbującą,
6) wykonać podciągnięcie koloru,
7) uczesać włosy,
8) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
−
suszarka ręczna,
−
zestaw szczotek do modelowania włosów,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
spryskiwacz,
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Ćwiczenie 7
Wykonaj korektę koloru włosów ufarbowanych na kolor ciemniejszy od planowanego
o 1 ton.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania korekty koloru z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej oraz techniki pracy. Ćwiczenie należy
realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem)
lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby
pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem technik korekty koloru (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
5) sporządzić emulsje farbującą,
6) wykonać modyfikację koloru,
7) uczesać włosy,
8) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),
−
suszarka ręczna,
−
zestaw szczotek do modelowania włosów,
−
klamry,
−
waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,
−
miseczki lub aplikator,
−
pędzelki,
−
spryskiwacz,
−
preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,
−
ręczniki frotte,
−
ręczniki papierowe,
−
rękawiczki lateksowe lub foliowe,
−
peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,
−
karta diagnozy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Farbowanie włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. c, 7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c,
12. a, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić kolory farb umieszczonych w palecie
fryzjerskiej
B
P
c
2
Określić udział pigmentów w refleksach ciepłych
C
P
b
3
Zaproponować kolor komplementarny
neutralizujący żółty odcień włosów
D
P
a
4
Przewidzieć efekt koloryzacji wskazaną farbą
D
P
d
5
Określić zasady doboru stężenia utleniacza
użytego do sporządzania emulsji farbującej
C
P
c
6
Wskazać stężenie utleniacza stosowanego do
odbarwiania włosów o 3 tony w procesie
koloryzacji rozjaśniającej
C
P
c
7
Wskazać stężenie utleniacza stosowanego do
uzyskania ciemniejszego odcienia włosów
w procesie koloryzacji półtrwałej
C
P
a
8
Określić proporcje składników emulsji farbującej
C
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9
Rozróżnić skład emulsji farbującej stosowanej do
koloryzacji włosów siwych
B
P
d
10
Wskazać stężenie oksydanta stosowanego do
farbowania włosów siwych
C
P
b
11
Rozróżnić czynności etapu przygotowawczego
koloryzacji włosów
B
P
c
12 Rozróżnić techniki koloryzacji włosów
B
P
a
13
Rozróżnić kreatywne techniki farbowania
włosów
B
P
d
14
Określić czas działania farby na włosy w procesie
koloryzacji trwałej
B
P
b
15
Określić wskazania do mycia włosów przed
koloryzacją
B
P
c
16 Określić wskazania do wykonania prekoloryzacji
C
PP
b
17 Zaproponować sposób korekty koloru
D
PP
a
18
Określić zasady składowania pustych opakowań
po farbach i utleniaczach
C
PP
c
19
Określić przygotowanie włosów do koloryzacji
półtrwałej
C
PP
a
20
Zaproponować kolor włosów odpowiedni do
wiosennego typu urody
D
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących farbowania włosów. To zadania wielokrotnego
wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Naturalnym kolorem włosów w palecie fryzjerskiej odpowiadają
a) odcienie kolorystyczne.
b) refleksy.
c) poziomy kolorystyczne.
d) refleksy wzmocnione.
2. Refleksy ciepłe zawierają więcej pigmentów żółtych i niebieskich
a) żółtych i niebieskich.
b) czerwonych i żółtych.
c) fioletowych i niebieskich.
d) czerwonych i niebieskich.
3. Do zneutralizowania żółtego odcienia włosów stosuje się preparat z udziałem pigmentów
w kolorze
a) fioletowym.
b) czerwonym.
c) zielonym.
d) pomarańczowym.
4. Do zabiegu koloryzacji użyto farby o symbolu 6,4. przyjmując, że producent farb
fryzjerskich symbolem 4 określa odcień miedziany, po koloryzacji wskazaną farbą
uzyskano kolor
a) jasny miedziany blond.
b) ciemny miedziany brąz.
c) intensywnie miedziany brąz.
d) ciemny miedziany blond.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
5. O stężeniu utleniacza użytego do sporządzania emulsji farbującej decyduje
a) długość włosów.
b) gęstość porostu.
c) różnica tonów.
d) różnica odcieni.
6. Do koloryzacji utlenijącej włosów naturalnych, bez udziału siwizny o 3 tony używa się
utleniacza o stężeniu
a) 3 %.
b) 6 %.
c) 9 %.
d) 12 %.
7. Do uzyskania odcienia ciemniejszego od wyjściowego w procesie koloryzacji półtrwałej
stosuje się oksydant o stężeniu
a) 1,9 %.
b) 4 %.
c) 6 %.
d) 12 %.
8. Sporządzając emulsję farbującą do zabiegu koloryzacji właściwej, składniki łączy się
w proporcji
a) 1 : 2.
b) 1 : 1.
c) 1 : 3.
d) 1 : 4.
9. Wprowadzenie farby w kolorze naturalnym do emulsji farbującej jest stosowane przy
farbowaniu włosów z
a) 20 % udziałem siwizny.
b) 30 % udziałem siwizny.
c) 40 % udziałem siwizny.
d) 50 % udziałem siwizny.
10. Do koloryzacji włosów siwych stosuje się oksydant o stężeniu
a) 3 %.
b) 6 %.
c) 9 %.
d) 12 %.
11. Czynnością etapu przygotowawczego do zabiegu koloryzacji nie jest
a) ustalenie koloru wyjściowego.
b) ustalenie koloru docelowego.
c) korekta koloru.
d) sporządzenie emulsji farbującej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
12. Na poniższym zdjęciu przedstawiono technikę
a) koloryzacji pasemek.
b) koloryzacji całego porostu.
c) koloryzacji odrostów.
d) kreatywną koloryzację.
13. Na poniższym zdjęciu przedstawiono jedną z technik koloryzacji kreatywnej. Jest to
technika
a) rombu.
b) blokowa.
c) panelowa.
d) różnobarwnych pasów.
14. Całkowity czas farbowania trwałego włosów bez dodatkowego źródła ciepła wynosi
a) 20 minut.
b) 35 minut.
c) 50 minut.
d) 15 minut.
15. Wskazaniem do mycia włosów przed zabiegiem koloryzacji trwałej jest
a) siwizna do 50 %.
b) zróżnicowanie koloru włosów.
c) silne zabrudzenie włosów.
d) siwizna powyżej 50 %.
16. Prekoloryzację wykonuje się, gdy włosy mają barwę
a) jaśniejszą o 1 ton od planowanej.
b) jaśniejszą o 2–3 tony od planowanej.
c) ciemniejszą o 1 ton od planowanej.
d) ciemniejszą o więcej niż 1 ton od planowanej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17. Kolor komplementarny nie może być zastosowany do zlikwidowania
a) zbyt ciemnego odcienia włosów.
b) żółtego odcienia włosów.
c) czerwonego odcienia włosów.
d) niebieskiego odcienia włosów.
18. Puste opakowania po preparatach do koloryzacji należy
a) składować w magazynie.
b) wyrzucać do kosza.
c) składować w szczelnie zamykanych pojemnikach.
d) myć z stosować do powtórnego użytku.
19. Włosy przed zabiegiem koloryzacji półtrwałej należy
a) umyć, nie wykonując masażu skóry głowy.
b) umyć z wykonaniem masażu skóry głowy.
c) nie myć.
d) umyć szamponem głęboko myjącym.
20. Przy wiosennym typie urody preferuje się kolor włosów o odcieniu
a) złocistym.
b) metalicznym.
c) popielatym.
d) intensywnie czerwonym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Farbowanie włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”
Instrukcja dla nauczyciela
W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Farbowanie włosów” przewiduje
się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom
ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko pracy
z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym wykonanie koloryzacji włosów. Należy
również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone narzędzia, przybory,
preparaty fryzjerskie oraz bielizna ochronna i zabiegowa, spośród których uczeń wybierze
właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosi
240 minut.
Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:
1) sporządzić plan pracy,
2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3) przeprowadzenie diagnozy stanu włosów,
4) wykonanie zabiegu koloryzacji trwałej włosów,
5) nadanie kształtu fryzurze,
6) uczesanie włosów.
Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.
−
przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy:
−
narzędzi i przyborów: grzebienia do rozczesywania włosów, grzebienia – szpikulca
z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), klamer, wagi i cylindra ze skalą
do odmierzania ilości składników, 4 miseczki, 4 pędzelki, papierków do oddzielania
sekcji, spryskiwacza
−
preparatów fryzjerskich: szamponu, odżywki do włosów po koloryzacji, farb
fryzjerskich, emulsji utleniających, rozjaśniacza
−
bielizny zabiegowej: ręczników frotte, ręczników papierowych, peleryny foliowej,
−
bielizny ochronnej: rękawiczek lateksowych,
−
przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu,
zabezpieczenie odzieży klientki ręcznikiem frotte, peleryna foliową i ręcznikami
papierowymi, zabezpieczenie skóry wokół granicy porostu
3. Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów – określenie koloru wyjściowego i docelowego,
wybór techniki koloryzacji, określenie receptury emulsji farbującej
Wynik:
Kolor wyjściowy: włosy naturalne na poziomie ciemny blond, końce lekko zniszczone, brak
siwizny
Kolor docelowy: podstawa: jasny blond złocisty, pasma: ciemny blond złocisto – opalizujący
oraz blond popielaty
Technika: różnobarwnych pasów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
źródło poz. 5
Receptura:
Platinium + 6 % emulsja aktywująca w proporcji 1 : 1,5
a) Majirel 8,3 + 9 % oksydant w proporcji 1 : 1,5
b) Majirel 6,32 + 6 % oksydant w proporcji 1 : 1,5
c) Majirel 7,1 + 6 % oksydant w proporcji 1: 1,5*
4. Na wyznaczone sekcje nałożyć przygotowane emulsje farbujące (najpierw sekcje
prostokątów i kwadratów następnie na resztę porostu, każdą sekcję oddzielić
papierkami). Pozostawić emulsje na włosach przez 35 minut. Starannie zmalaksowac
emulsję w sekcji 1 (podstawa) i spłukać preparat, następnie zmalaksować i spłukać
emulsję z sekcji 2 (kwadraty). Na koniec spłukać podkład rozjaśniający z sekcji 3
(prostokąty). Całość włosów umyć szamponem. Sporządzić emulsję c). Preparat nałożyć
na włosy w sekcji 3. Mieszankę pozostawić na włosach na 10 minut, stale malaksując.
Spłukać preparat i umyć włosy. Nałożyć odżywkę. Spłukać preparat.
5. Nadanie kształtu fryzurze – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z4.02
6. Czesanie włosów – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z3.02
* recepturę opracowano w oparciu o preparaty Majirel i Platinium firmy L’OREAL
Treść zadania
Wykonaj zabieg koloryzacji trwałej zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując dostępne
preparaty fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu
pracy, przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu, przeprowadzenie diagnozy
stanu włosów, wykonanie koloryzacji oraz nadanie ostatecznego kształtu fryzurze. Na
stanowisku pracy przygotowano wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania. We
wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono narzędzia, przybory, preparaty
fryzjerskie oraz bieliznę zabiegową, spośród, których wybierzesz środki potrzebne Ci do
wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 180 minut.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonana przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
1.
Sporządzanie planu pracy
0,6
2.
Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do
zabiegu
0,5
3.
Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów
0,8
4.
Wyznaczenie sekcji do koloryzacji
0,8
5.
Aplikacja emulsji farbujących na włosy
0,8
6.
Ustalenie czasu działania mieszanek
0,6
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
Lp.
Czynność wykonana przez ucznia
Punkty
Waga*
Wynik
7.
Spłukanie mieszanek farbujących
0,7
8.
Mycie włosów
0,4
9.
Neutralizacja odczynu włosów
0,5
* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.
Klucz oceniania
−
20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów.
−
18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań.
−
14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy.
−
10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono.
−
7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek.
−
0 pkt. czynność wykonana błędnie.
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Minimalna liczba
uzyskanych punktów
dopuszczający
75
dostateczny
90
dobry
140
bardzo dobry
160
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.
SUZI, Warszawa 2005
4. Przewodnik szkoleniowy L’OREAL
5. strona internetowa: www.fryzjer.pl