„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Zuzanna Sumirska
Planowanie zabiegów farbowania włosów 514[01].Z5.08
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Izabela Suligowska
mgr Danuta Matuszewska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.08
„Planowanie zabiegów farbowania włosów”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Charakterystyka i rodzaje farbowania włosów, planowanie zabiegu
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Techniki farbowania włosów oraz planowanie zabiegu
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Wpływ właściwości włosów na zabieg farbowania oraz błędy
i przeciwwskazania zabiegu farbowania włosów
22
5.3.1. Ćwiczenia
22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
25
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Planowanie zabiegów farbowania
włosów”, który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu
umiejętności.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;
−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
−
literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z5.01
Dobieranie preparatów do trwa
łego
ondulowania i prostowania
w
łosów
514[01].Z5.02
Planowanie zabiegów trwa
łego
ondulowania i prostowania w
łosów
514[01].Z5.03
Wykonywanie trwa
łego ondulowania
i prostowania w
łosów
514[01].Z5
Chemiczne zabiegi fryzjerskie
514[01].Z5.07
Dobieranie preparatów
do farbowania w
łosów
514[01].Z5.05
Planowanie zabiegów rozja
śniania
i odbarwiania w
łosów
514[01].Z5.06
Rozja
śnianie i odbarwianie włosów
514[01].Z5.04
Dobieranie preparatów
do rozja
śniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.08
Planowanie zabiegów farbowania w
łosów
514[01].Z5.09
Farbowanie w
łosów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
czytać tekst ze zrozumieniem,
−
analizować wybrane fragmenty tekstu,
−
wykonywać proste schematy i rysunki,
−
wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną,
−
posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu składu i działania na włosy
preparatów barwiących,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
korzystać z aktywizujących i praktycznych metod nauczania,
−
planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
sklasyfikować zabiegi farbowania włosów,
–
scharakteryzować rodzaje zabiegów farbowania włosów,
–
wyjaśnić zasady określania koloru wyjściowego i docelowego włosów,
–
określić zasady ustalania ilości siwizny we włosach naturalnych,
–
wyjaśnić zasady mieszania farb fryzjerskich,
–
wyjaśnić zasady przygotowywania emulsji farbującej,
–
scharakteryzować rodzaje zabiegów wstępnych przed farbowaniem,
–
scharakteryzować techniki farbowania włosów po raz pierwszy,
–
scharakteryzować techniki farbowania odrostów,
–
wyjaśnić techniki barwienia włosów farbowanych na kolor inny niż wyjściowy,
–
scharakteryzować techniki farbowania włosów siwych i szpakowatych,
–
scharakteryzować techniki farbowania balejażu wieloodcieniowego,
–
scharakteryzować kreatywne techniki farbowania włosów,
–
wyjaśnić proces technologiczny farbowania włosów,
–
określić proces technologiczny farbowania odrostów,
–
wyjaśnić techniki korygowania koloru włosów,
–
określić błędy popełniane przy farbowaniu włosów i wskazać ich przyczyny,
–
sporządzić plan wykonania zabiegu farbowania włosów,
–
wyjaśnić przeciwwskazania do farbowania włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5
Jednostka modułowa:
Planowanie zabiegów farbowania włosów 514[01].Z5.08
Temat: Podstawowe techniki farbowania włosów
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania techniki farbowania
całego porostu, odrostów i pasemek.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać techniki farbowania włosów,
−
określić zasady doboru techniki farbowania do planowanego efektu kolorystycznego,
−
scharakteryzować techniki farbowania całego porostu,
−
scharakteryzować technikę farbowania odrostów z uwzględnieniem technik przeciągania
koloru,
−
rozróżnić podstawowe techniki farbowania pasemek,
−
scharakteryzować techniki farbowania pasemek na włosach krótkich i długich,
−
dobrać technikę farbowania włosów do planowanego efektu kolorystycznego.
Metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Czas: 240 min.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko pracy fryzjera, grzebień do rozczesywania włosów,
−
główki fryzjerskie z uchwytami,
−
grzebień,
−
pędzel do farbowania,
−
miseczka plastikowa,
−
wybrane farby, oksydanty o różnej mocy,
−
rękawiczki jednorazowe,
−
ręczniki jednorazowego użytku,
−
kartka do wykonania notatek,
−
karty ćwiczeń.
Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących technik farbowania całego
porostu, odrostów oraz pasemek z uwzględnieniem efektu kolorystycznego przy
zastosowaniu każdej z nich.
4. Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń.
5. Uczniowie rozwiązują zadania.
6. Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań.
7. nauczyciel przeprowadza instruktaż w zakresie wykonywania farbowania całego porostu
po raz pierwszy, techniki farbowania całego porostu włosów wcześniej koloryzowanych
oraz techniki farbowania pasemek na czepek.
8. Nauczyciel rozdaje uczniom główki ćwiczeniowe i określa zadanie do wykonania.
9. Uczniowie wykonują ćwiczenia określone przez nauczyciela.
10. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń.
11. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
12. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na
zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat kreatywnych technik farbowania włosów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5
Jednostka modułowa:
Planowanie zabiegów farbowania włosów 514[01].Z5.08
Temat: Kreatywne techniki farbowania włosów
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania technik farbowania
kreatywnego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wyjaśnić pojecie farbowanie kreatywne
−
wskazać techniki farbowania kreatywnego,
−
określić zasady doboru techniki farbowania kreatywnego do planowanego efektu
kolorystycznego,
−
scharakteryzować techniki: tęczy, rombu, panelowej oraz farbowania sekcyjnego,
−
dobrać technikę farbowania kreatywnego do planowanego efektu kolorystycznego.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
−
prezentacja multimedialna kreatywnych technik farbowania włosów,
−
zdjęcia fryzur,
−
karty ćwiczeń.
Czas: 180 min.
Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących kreatywnych technik
farbowania włosów z uwzględnieniem efektu kolorystycznego przy zastosowaniu każdej
z nich – prezentacja multimedialna.
4. Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń.
5. Uczniowie rozwiązują zadania.
6. Nauczyciel nadzoruje uczniów i pomaga w razie potrzeby w rozwiązywaniu zadań.
7. Nauczyciel przeprowadza instruktaż w zakresie wykonywania farbowania kreatywnego
wybranymi technikami (np. tęczy i rombu).
8. Nauczyciel rozdaje uczniom główki ćwiczeniowe i określa zadanie do wykonania.
9. Uczniowie wykonują ćwiczenia określone przez nauczyciela.
10. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń.
11. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
12. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na
zajęciach.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich
wiadomości na temat: Ramowych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na włosach po
koloryzacji. Opis przykładowego zabiegu przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Charakterystyka i rodzaje farbowania włosów, planowanie
zabiegu
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij zdania.
Pigmenty mogą mieć pochodzenie ……………………… lub …………………………..
Eumelaniny odbarwiają się ……………………………… Feomelaniny znajdują się
w ……………………….. i ………………………… włosach. O widocznym kolorze włosów
naturalnych decyduje barwa ………………………………….... Kolory naturalne znajdują się
po ………………………….. stronie palety. Jeżeli włosy farbuje się na odcień ciemniejszy
lub na tym samym ……………………….……., co kolor ……………..……………….,
zabieg taki nazywa się farbowaniem ………………………….. Efekt końcowy farbowania
zależy od …………………………………. fryzjera i ……………………………. klienta/tki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z charakterystyką i rodzajami farbowania (materiał nauczania 4.1.1),
2) dokończyć zdania,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Nazwa kierunku koloru Oznaczenie numeryczne
Oznaczenie literyczne
Naturalny
Popielaty
Złoty
Miedziany
Czerwony
Fioletowy
Beżowy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tabelą w materiale nauczania 4.1.1,
2) wypełnić puste pola w tabeli,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Na znajdującej się poniżej palecie kolorystycznej wskaż grupy barw o następujących
kierunkach: - naturalne, - neutralne, - ciepłe, - zimne. Uzasadnij swój wybór.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem palety kolorów (materiałem nauczania pkt. 4.1.1),
2) zapoznać się z opisem palety producenta farb,
3) wskazać odpowiednie grupy barw i uzasadnić wybór,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie przed klasą.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
paleta kolorystyczna (poniżej),
−
wskaźnik.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
PALETA KOLORÓW
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Podstawowe techniki farbowania włosów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypełnij wykropkowane miejsca opisami oraz nazwami technik.
Farbowanie po raz pierwszy (włosów naturalnych)
Technika I
Farbowanie włosów na tym samym poziomie lub na odcienie ciemniejsze –
………………………………………………………………………………………………….
Technika II
Farbowanie na odcienie jaśniejsze –
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Technika III
Farbowanie włosów na odcienie o intensywnych fantazyjnych barwach –
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Farbowanie po raz kolejny (włosów farbowanych)
Technika I
………………………………………………………………………………………………….
– emulsję farbująca nakłada się na długość i końce, a po 5-10 min na nasadę.
Technika II
…………………………………………………………………………………………………..
– przygotowuje się dwie emulsje farbujące: na nasadę (odrost) nakłada się pierwszą farbę
z oksydantem o stężeniu uzależnionym od różnicy tonów między naturalnym kolorem
włosów a docelowym, następnie na długości włosów i końce nakłada się drugą farbę
z oksydantem o stężeniu uzależnionym od różnicy tonów między wyjściowym kolorem
włosów a docelowym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem podstawowych technik farbowania włosów (materiał nauczania
4.2.1),
2) uzupełnić wykropkowane miejsca,
3) porównać swoją pracę z opracowanymi przez koleżanki/ kolegów,
4) przedstawić wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Zastanów się i napisz, co przedstawiają podane niżej rysunki.
1. 2.
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) podstawowych technik farbowania włosów (materiał nauczania 4.2.1),
2) uzupełnić wykropkowane miejsca,
3) porównać swoją pracę z opisami koleżanek/ kolegów,
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 3
Uzupełnij zdania.
Odrosty występują przy włosach wcześniej …………………………... Farbowanie odrostów
ma na celu ……………………………………………… znajdującego się na reszcie porostu,
na całej głowie. Odrosty farbuje się nakładając ……………………. przygotowaną właściwie
……………………………………………………... Po upływie określonego czasu preparat
przeciąga się na długość włosów w celu ………………………………. koloru na reszcie
porostu. Przeciągnięcie koloru można wykonać ………………………………… delikatnie
grzebieniem preparat lub …………………………………….. farbę na zwilżonych włosach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem podstawowych technik farbowania włosów (materiał nauczania
4.2.1),
2) uzupełnić wykropkowane miejsca,
3) porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 4
Na główkach ćwiczebnych zaprezentuj i wyjaśnij technikę farbowania całego porostu
a) w przypadku włosów naturalnych;
b) w przypadku włosów wcześniej farbowanych.
Wykonać po jednej technice dla każdego przypadku. Emulsję farbującą wybierz według
uznania. Zadaniem ćwiczenia jest sprawdzenie twoich umiejętności aplikowania preparatu na
włosy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy rozdać uczniom główki
ćwiczeniowe i określić zadanie: każdy uczeń aplikuje farbę na włosy wskazaną techniką.
Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu zasad aplikacji emulsji
farbującej na włosy przy farbowaniu włosów naturalnych oraz wcześniej farbowanych.
Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w realizacji zadania.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1,
2) przygotuj stanowisko pracy,
3) wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem,
4) zanotuj uwagi,
5) w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem,
6) porównaj swoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów,
7) zaprezentuj i opisz swoją pracę w klasie,
8) zanotuj wszelkie popełnione błędy i zastanów się, co sprawiło ci najwięcej problemu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
główki fryzjerskie z uchwytami,
−
grzebień,
−
pędzel do farbowania,
−
miseczka plastikowa,
−
wybrane farby, oksydanty o różnej mocy,
−
rękawiczki jednorazowe,
−
ręczniki jednorazowego użytku,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia,
−
kartka do wykonania notatek,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 5
Na podstawie zdjęcia poniżej opisz, jakie techniki zostały wykorzystane do osiągnięcia
takiego efektu, biorąc pod uwagę, że klientka miała włosy naturalne, na poziomie 6.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1,
2) wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem,
3) zanotuj uwagi,
4) w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem i poproś go o pomoc,
5) porównaj twoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów,
6) zaprezentuj swoją pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
długopis,
−
notatnik,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 6
Na główce ćwiczebnej zaprezentuj wykonanie etapu balejażu przygotowującego
do farbowania pasemek. Nałóż czepek na główkę i wyciągnij włosy. Opowiedz, co
powinieneś zrobić, aby efekt balejażu był bardzo naturalny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy rozdać uczniom główki
ćwiczeniowe i określić zadanie: każdy uczeń wykonuje etap balejażu przygotowujący do
farbowania pasemek techniką na czepek. Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić
instruktaż z zakresu zasad zakładania czepka na włosy i sposobu wybierania pasm włosów.
Podczas wykonywania ćwiczenia nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie
potrzeby pomóc w realizacji zadania.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1,
2) przygotuj główkę fryzjerską,
3) przygotuj stanowisko pracy,
4) wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem,
5) zanotuj uwagi,
6) w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem,
7) porównaj swoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów,
8) zaprezentuj i opisz swoją pracę w klasie,
9) zanotuj wszelkie popełnione błędy i zastanów się, co sprawiło ci najwięcej problemu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
główka fryzjerska z uchwytem,
−
czepek,
−
grzebień,
−
rękawiczki jednorazowe,
−
kartka do wykonania notatek,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 7
Na główce ćwiczebnej wykonaj farbowanie pasemek na włosach krótkich. Opisz ustnie
przebieg swojej pracy i uzyskany efekt.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Należy rozdać uczniom główki
ćwiczeniowe i określić zadanie: każdy uczeń wykonuje farbowanie pasemek na włosach
krótkich. Następnie nauczyciel powinien przeprowadzić instruktaż z zakresu zasad
sporządzania emulsji farbującej, techniki wykonania pasemek, określania czasu działania
farby na włosy oraz wypłukania emulsji z włosów. Podczas wykonywania ćwiczenia
nauczyciel powinien nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w realizacji
zadania.
Na zakończenie nauczyciel powinien omówić z uczniami przebieg wykonania ćwiczenia,
odnieść się do błędów popełnionych podczas jego realizacji i wskazać sposoby
wyeliminowania wskazanych błędów w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.2.1,
2) przygotuj główkę fryzjerską,
3) przygotuj stanowisko pracy,
4) wykonaj ćwiczenie zgodnie z poleceniem,
5) zanotuj uwagi,
6) w razie wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem,
7) porównaj swoją pracę z pracami wykonanymi przez koleżanki/ kolegów,
8) zaprezentuj i opisz swoją pracę w klasie,
9) zanotuj wszelkie popełnione błędy i zastanów się, co sprawiło ci najwięcej problemu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
główka fryzjerska z uchwytem,
−
grzebień,
−
preparaty do farbowania: farby i oksydanty o różnej mocy,
−
rękawiczki jednorazowe,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia,
−
kartka do wykonania notatek,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Ćwiczenie 8
Uzupełnij tabelę.
Nazwa techniki
Długość włosów dla techniki
Opis techniki
Technika panelowa
Technika diagonalna
Technika rombu
Technika tęczy
Techniki sekcyjne
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tabelą w materiale nauczania 4.2.1,
2) wypełnić puste pola w tabeli,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.3. Wpływ właściwości włosów na zabieg farbowania oraz błędy
i przeciwwskazania zabiegu farbowania włosów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij zdania.
Zdolność pęcznienia włosów oraz ich chłonność pozwala na dostanie się do wnętrza włosa
………………………………………………………. Przy włosach twardych i szklistych
proces farbowania jest ……………………………, a odcienie wychodzą ……………………
i ………………………………. Przy włosach o strukturze porowatej i cieńszych kolor farby
powinien być …………………………………………… Przeciwwskazania do farbowania
włosów występują w dwu przypadkach ……………………………………………………….
oraz …………………………………………………………………………………………….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1,
2) uzupełnić wykropkowane miejsca,
3) porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wskaż powody powstawania błędów w procesie farbowania.
1. ……………………………………………………………………………………………..…
2………………………………………………………………………………………………….
3………………………………………………………………………………………………….
4………………………………………………………………………………………………….
5………………………………………………………………………………………………….
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania 4.3.1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
2) uzupełnić wykropkowane miejsca,
3) porównać swoją pracę opracowaniami koleżanek/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Docelowy
odcień włosów
Możliwe przyczyny
Proponowana korekta
koloru
Zbyt ciemny
Zbyt jasny
Zbyt jaskrawy
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tabelą w materiale nauczania 4.3.1,
2) wypełnić puste pola w tabeli,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
farbowania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. d, 6. b, 7. b, 8. c, 9. c, 10. b, 11. a,
12. b, 13. a, 14. a, 15. d, 16. a, 17. d, 18. a, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić naturalne barwniki włosa
B
P
a
2
Określić, za co odpowiada barwa dominująca
włosów
C
P
b
3
Zdefiniować pojęcie farbowanie włosów
A
P
c
4
Wskazać numeryczny symbol kierunku
kolorystycznego farby
B
P
c
5
Wskazać literowy symbol kierunku
kolorystycznego farby
B
P
d
6
Scharakteryzować paletę kolorystyczną
C
P
b
7
Wyjaśnić pojęcie farbowanie całego porostu
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
8
Rozróżnić podstawowe rodzaje zabiegów
farbowania włosów
B
P
c
9
Scharakteryzować zabieg farbowania właściwego
C
P
c
10
Scharakteryzować zabieg farbowania
rozjaśniającego
C
P
b
11
Wyjaśnić pojęcie analiza włosów przed
farbowaniem
B
P
a
12
Wskazać rodzaje zabiegów wstępnych
wykonywanych przed farbowaniem
B
P
b
13 Wskazać zasadę doboru techniki farbowania
C
P
a
14 Określić cel farbowania całego porostu
C
P
a
15 Określić cel farbowania odrostów
C
P
d
16
Zaproponować sposób aplikacji emulsji
farbującej przy koloryzacji włosów naturalnych
na odcienie jaśniejsze
D
PP
a
17 Określić cel przeciągnięcia koloru
C
PP
d
18
Rozróżnić kreatywne techniki farbowania
włosów
B
PP
a
19 Scharakteryzować technikę tęczy
C
PP
b
20
Zaproponować sposób korekty koloru włosów o
zbyt jaskrawym odcieniu
D
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów farbowania włosów. Są to
zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zaznacz prawidłową
odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W skład barwnika naturalnego melaniny wchodzą
a) eumelanina i feomelanina.
b) melanina i alanina.
c) fimelanina i eumelanina.
d) feomelanina i pigmenty szkliste.
2. O widocznym kolorze włosów naturalnych decyduje:
a) złocisty odcień.
b) barwa dominująca.
c) kolor szczególny.
d) poziom koloru.
3. Farbowanie włosów to
a) zabieg, podczas którego zmienia się kształt włosów.
b) przekształcenie pigmentu naturalnego w sztuczny.
c) zmiana koloru włosów przez użycie sztucznych pigmentów.
d) wprowadzenie we włosy pigmentów naturalnych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
4. W oznaczeniu numerycznym kierunek kolorystyczny miedziany to
a) 6.
b) 8.
c) 4.
d) 3.
5. W oznaczeniu literowym kierunek kolorystyczny popielaty to
a) N.
b) R.
c) V.
d) A.
6. Paleta kolorystyczna wskazuje
a) głębię i poziom koloru.
b) poziom i kierunek koloru.
c) ton i kierunek koloru.
d) refleks odcienia koloru.
7. Farbowanie całego porostu dotyczy farbowania włosów na
a) różne kolory.
b) kolor jednolity.
c) kolor wyjściowy.
d) kolor bazowy.
8. Podstawowe rodzaje zabiegów farbowania to farbowanie:
a) neutralne i rozjaśniające.
b) naturalne i rozjaśniające.
c) właściwe i rozjaśniające.
d) bazowe i rozjaśniające.
9. Podczas zabiegu farbowania właściwego włosy uzyskują
a) kolor jaśniejszy z zachowaniem refleksu.
b) kolor naturalny na tym samym poziomie.
c) kolor na tym samym poziomie lub ciemniejszy.
d) odświeżenie koloru.
10. Podczas farbowania rozjaśniającego włosy są
a) tylko rozjaśnione.
b) rozjaśnione i mają zmieniony kolor.
c) utlenione i odświeżone.
d) rozjaśnione z zachowaniem koloru.
11. Analiza włosów oznacza
a) diagnozę włosów, określenie koloru, określenie udziału siwizny, wybór techniki
farbowania.
b) określenie koloru, pigmentację, zaplanowanie mieszaniny farbującej.
c) diagnozę włosów, zaplanowanie zabiegu farbowania.
d) przeprowadzenie badania stanu włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
12. Do zabiegów wstępnych zalicza się
a) przygotowanie klienta do zabiegu, pigmentacja, mycie włosów.
b) pigmentacja, podkład rozjaśniający, dekoloryzacja.
c) przygotowanie klienta do zabiegu, mycie włosów, aplikacja produktu na włosy.
d) diagnoza włosów, przygotowanie klienta do zabiegu, mycie włosów.
13. Podstawowym celem zastosowania techniki farbowania jest
a) uzyskanie określonego efektu kolorystycznego.
b) aplikacja produktu na włosy.
c) dobranie emulsji farbującej.
d) całkowita zmiana koloru włosów.
14. Farbowanie całego porostu oznacza farbowanie
a) włosów na jednolity kolor.
b) wszystkich włosów.
c) włosów wieloma technikami.
d) włosów naturalnych.
15. Celem farbowania odrostów jest
a) przyciemnienie koloru na odrostach.
b) odświeżenie koloru na odrostach.
c) wprowadzenie nowego we włosy.
d) wyrównanie koloru na całej głowie.
16. Farbując włosy naturalne na odcienie jaśniejsze emulsję nakłada się w kolejności
a) długości – końce – nasadę.
b) końce – długości – nasadę.
c) nasadę – długości – końce.
d) końce – nasadę – długości.
17. Przeciągnięcie koloru wykonuje się w celu
a) zmiany koloru na długościach.
b) przyciemnienia koloru odrostów.
c) odświeżenia koloru na długościach.
d) odświeżenia koloru na długościach i końcach.
18. Kreatywne techniki farbowania to
a) diagonalna, panelowa, rombu, tęczy.
b) trójkątna, rombu, tęczy panelowa.
c) diagonalna, sekcyjna, owalna.
d) kwadratowa, diagonalna, rombu.
19. Technika tęczy polega na
a) podkreśleniu koloru sekcji.
b) rozproszeniu koloru pasemek.
c) zaznaczeniu koloru podstawy.
d) rozmgleniu koloru pasemek.
20. Przy zbyt jaskrawym odcieniu włosów, kolor należy
a) tonować odcieniem naturalnym.
b) dekoloryzować.
c) tonować odcieniem komplementarnym.
d) poddać kąpieli rozjaśniającej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Planowanie zabiegów farbowania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
farbowania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. c, 4. c, 5. d, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. c, 11. a,
12. b, 13. d, 14. a, 15. c, 16. d, 17. b, 18. b, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić barwniki wpływające na naturalną barwę
włosów
B
P
c
2
Zdefiniować pojęcie paleta kolorystyczna
A
P
b
3
Rozróżnić czynności analizy włosów przed
farbowaniem
B
P
c
4
Określić sposób aplikacji emulsji farbującej na
włosy przy farbowaniu całego porostu po raz
pierwszy
C
P
c
5
Rozróżnić techniki przeciągania koloru
B
P
d
6
Zaproponować technikę farbowania włosów przy
znanym efekcie kolorystycznym
D
P
c
7
Wyjaśnić pojęcie balejaż
B
P
a
8
Przewidzieć efekt farbowania pasemek techniką
panelową
D
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
9
Wskazać
czynniki
decydujące
o
efekcie
farbowania włosów
C
P
c
10
Określić sposób korekty zbyt ciemnego koloru
włosów
C
P
c
11
Określić przyczyny uzyskania zbyt jasnego
koloru włosów
C
P
a
12
Określić przeciwwskazania do wykonania
farbowania włosów
C
P
b
13
Określić zasady doboru składników emulsji
farbującej do rodzaju włosów poddawanych
koloryzacji
C
P
d
14
Wskazać parametry farbowania zależne od
stężenia oksydanta
C
P
a
15 Scharakteryzować technikę tęczy
C
P
c
16
Zaproponować technikę farbowania kreatywnego
uwzględniając oczekiwania klienta
D
PP
d
17
Określić kolejność farbowania pasemek na
włosach długich
C
PP
b
18 Określić warunki wykonania próby uczuleniowej
C
PP
b
19 Scharakteryzować pojęcie technika farbowania
C
PP
c
20
Rozróżnić kierunki kolorystyczne palety
fryzjerskiej
C
PP
c
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów farbowania włosów. Są to
zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zaznacz prawidłową
odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. We włosach jasnych i cienkich występuje
a) eumelanina.
b) feomelanina.
c) więcej feomelaniny w stosunku do eumelaniny.
d) więcej eumelaniny w stosunku do feomelaniny.
2. Paleta barw we fryzjerstwie to wzornik
a) odpowiadający naturalnym kolorom włosów.
b) odpowiadający kolorom preparatów do farbowania włosów.
c) barw o tym samym poziomie kolorystycznym i różnych odcieniach.
d) barw o różnych poziomach i tych samych odcieniach kolorystycznych.
3. Analiza koloru nie obejmuje
a) określania koloru wyjściowego.
b) diagnozy stanu włosów.
c) pigmentacji.
d) określania udziału siwizny.
4. Przy farbowaniu włosów naturalnych na odcienie ciemniejsze od koloru wyjściowego,
emulsję farbującą aplikuje się na
a) długości i końce, potem na nasadę.
b) nasadę, potem na długości i końce.
c) całość porostu równocześnie.
d) nasadę i długość, potem na końce.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
5. Emulgowanie farby na zwilżonych włosach to jedna z technik
a) koloryzacji odrostów.
b) farbowania całego porostu.
c) farbowania pasemek.
d) przeciągnięcia koloru.
6. Poniższe zdjęcie przedstawia efekt farbowania włosów techniką
a) tęczy.
b) rombu.
c) na folię.
d) aury.
7. Balejaż to technika farbowania pasemek na
a) całym poroście.
b) wierzchniej części porostu.
c) spodniej części porostu.
d) dowolnej części porostu.
8. Technika panelowa farbowania kreatywnego daje
a) efekt rozproszenia koloru w wierzchniej części porostu.
b) efekt barwnego rozłożenia koloru.
c) trójwymiarowy efekt kolorystyczny różniący się poziomem barwy.
d) trójwymiarowy efekt kolorystyczny różniący się głębokością tonu.
9. Na efekt farbowania nie ma wpływu
a) zdolność pęcznienia włosów.
b) chłonność włosów.
c) długość włosów.
d) grubość włosów.
10. Przy zbyt ciemnym odcieniu włosów należy wykonać
a) tonowanie kolorem komplementarnym.
b) tonowanie płukanką barwiącą.
c) kąpiel rozjaśniającą.
d) Repigmentacja.
11. Zbyt jasny odcień włosów może być wynikiem
a) za wysokiego stężenia oksydanta.
b) za niskiego stężenia oksydanta.
c) nie uwzględnienia grubości włosów.
d) zbyt wysokim nasyceniem odcienia we włosach rozjaśnionych.
12. Jednym z przeciwwskazań do wykonania farbowania jest obecność we włosach
barwników
a) anilinowych.
b) roślinnych.
c) utleniających.
d) jonowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
13. Przy włosach grubych i mocnych o zwartej strukturze odcienie farby powinny być
zgodne z kolorem oczekiwanym, a stężenie oksydantu
a) niższe.
b) określa producent farby użytej do zabiegu.
c) nie wpływa na efekt farbowania.
d) wyższe.
14. Zdolność pęcznienia i penetracji do wnętrza włosa, jak również czas, w jakim przebiega
zabieg farbowania zależą od
a) stężenia oksydantu.
b) poziomu kolorystycznego użytej farby.
c) odcienia kolorystycznego użytej farby.
d) techniki farbowania.
15. Technika polecana do farbowania włosów długich. Polega na uzyskaniu efektu
rozproszenia koloru w częściach przedniej i tylnej (potylicznej). Pasma wybierane są
diagonalnie (ukośnie). Im większe nachylenie pasma, tym większe jest rozproszenie
koloru. Powyższy opis dotyczy techniki
a) diagonalnej.
b) rombu.
c) tęczy.
d) panelowej.
16. Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klienta, której życzeniem jest kolorystyczne
podkreślenie ostrych i asymetrycznych linii strzyżenia. Jaką technikę farbowania
kreatywnego zaproponujesz?
a) Rombu.
b) Aury.
c) Tęczy.
d) Sekcyjną.
17. W technice farbowania pasemek na włosach długich
a) najpierw farbuje się podstawę, potem pasemka.
b) najpierw farbuje się pasemka, potem podstawę.
c) farbowanie pasemek i podstawy wykonuje się równocześnie.
d) kolejność koloryzacji nie wpływa na końcowy efekt.
18. Przed farbowaniem włosów po raz pierwszy należy wykonać próbę uczuleniową.
Czynność wykonuje się na
a) 24 godziny przed wykonaniem usługi.
b) 48 godziny przed wykonaniem usługi.
c) 72 godziny przed wykonaniem usługi.
d) 5 dni przed wykonaniem usługi.
19. Technika farbowania określa
a) zasady określania koloru wyjściowego i docelowego.
b) sposób doboru koloru włosów do typu urody klienta.
c) sposób aplikacji emulsji farbującej na włosy.
d) zasady analizy włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
20. Kierunkiem kolorystycznym palety fryzjerskiej nie jest
a) odcień ciepły.
b) refleks zimny.
c) poziom blond.
d) odcień neutralny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Planowanie zabiegów farbowania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.
SUZI, Warszawa 2005
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006