fryzjer 514[01] z5 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Magdalena Suligowska





Rozjaśnianie i odbarwianie włosów 514[01].Z5.06








Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Danuta Matuszewska
mgr inż. Marcin Kostrzewa



Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.06
„Rozjaśnianie i odbarwianie włosów”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu fryzjer.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Operacje przygotowawcze przed rozjaśnianiem i dekoloryzacją włosów

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Wykonywanie rozjaśniania i dekoloryzacji włosów

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

33

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer 514[01].Z5.06

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych,

sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,

literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4






Schemat układu jednostki modułowej

514[01].Z5.01

Dobieranie preparatów do trwa

łego

ondulowania i prostowania

w

łosów

514[01].Z5.02

Planowanie zabiegów trwa

łego

ondulowania i prostowania w

łosów

514[01].Z5.03

Wykonywanie trwa

łego ondulowania

i prostowania w

łosów

514[01].Z5

Chemiczne zabiegi fryzjerskie

514[01].Z5.07

Dobieranie preparatów

do farbowania w

łosów

514[01].Z5.05

Planowanie zabiegów rozja

śniania

i odbarwiania w

łosów

514[01].Z5.06

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów

514[01].Z5.04

Dobieranie preparatów

do rozja

śniania i odbarwiania włosów

514[01].Z5.08

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów

514[01].Z5.09

Farbowanie w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

charakteryzować budowę włosa,

przeprowadzać diagnozę stanu włosów i skóry głowy,

diagnozować uszkodzenia włosów,

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy,

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,

rozróżniać preparaty do rozjaśniania i dekoloryzacji włosów,

wyjaśniać mechanizm rozjaśniania włosów,

wyjaśniać mechanizm dekoloryzacji włosów przez utlenianie i redukcję,

planować zabieg rozjaśniania,

określać stężenie emulsji utleniającego do planowanego stopnia odbarwienia koloru włosów,

rozróżniać rodzaje zabiegów rozjaśniania i dekoloryzacji,

charakteryzować rodzaje zabiegów odbarwiania włosów,

dezynfekować narzędzia i przybory,

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego,

przygotować stanowisko pracy do mycia włosów,

wykonać mycie włosów na mokro,

wykonywać strzyżenie włosów zgodnie z życzeniem klienta,

dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów,

wykonywać czesanie włosów na mokro i na sucho.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przygotować stanowisko pracy do wykonywania rozjaśniania i odbarwiania włosów
zgodnie z wymaganiami ergonomii,

przygotować klienta i włosy do wykonywania rozjaśniania i odbarwiania włosów,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska w czasie wykonywania usługi,

ocenić stan włosów na podstawie rozmowy konsultacyjnej z klientem i analizy wyglądu
włosów,

wykonać próbę uczuleniową,

dobrać kosmetyki i preparaty do rozjaśniania i odbarwiania włosów,

dobrać przybory i narzędzia do rozjaśniania i odbarwiania włosów,

wykonać pojaśnianie włosów,

wykonać rozjaśnianie całego porostu,

wykonać rozjaśnianie odrostów,

wykonać odbarwianie włosów barwionych farbą utleniającą,

wykonać pasemka różnymi technikami,

wykonać balejaż różnymi technikami,

wykonać tonowanie niepożądanego odcienia włosów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5

Jednostka modułowa:

Rozjaśnianie i odbarwianie włosów 514[01].Z5.06

Temat: Określanie emulsji odbarwiających.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowywania receptur emulsji odbarwiających.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować stanowisko pracy,

określić składniki emulsji odbarwiających zależnie od planowanego zabiegu,

dobrać stężenie oksydanta do planowanego zabiegu odbarwiającego,

sporządzić emulsję odbarwiającą zgodnie z planowanym rodzajem zabiegu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5),

rozjaśniacz, dekoloryzator redukcyjny, szampon, odżywka,

emulsje utleniające o różnych stężeniach,

aktywator do dekoloryzator redukcyjnego,

miseczka do rozrabiania farby,

pędzelek,

waga fryzjerska,

cylinder miarowy,

rękawiczki lateksowe,

karty ćwiczeń.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

Scharakteryzowanie zasad sporządzania emulsji odbarwiających z uwzględnieniem
proporcji mieszania składników, stężenia utleniacza i zastosowania składników
dodatkowych (kąpiel rozjaśniająca).

Przygotowanie przykładowej emulsji odbarwiającej – pokaz z objaśnieniem.

Omówienie pokazu.

Rozdanie uczniom kart ćwiczeń.

Nauczyciel zleca uczniom rozwiązanie zadań zamieszczonych na kartach ćwiczeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Nauczyciel przypomina uczniom zasady sporządzania emulsji odbarwiających.

Uczniowie wykonują ćwiczenia.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń.

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat technik odbarwiania włosów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01].Z5

Jednostka modułowa:

Rozjaśnianie i odbarwianie włosów 514[01].Z5.06

Temat: Wykonywanie rozjaśniania włosów.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania zabiegu rozjaśniania włosów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić etapy wykonywania zabiegu rozjaśniania,

przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu,

wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,

przygotować klienta i włosy do zabiegu,

wykonać zabieg rozjaśniania włosów zgodnie z życzeniem klienta,

określić wskazania pielęgnacyjne do domu.


Metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

w 2– osobowych grupach.


Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas: 240 minut.

Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5),

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

prostownica,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, rozjaśniacz,
dekoloryzator, emulsje utleniające, tonery,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

Scharakteryzowanie wykonywania rozjaśniania włosów z uwzględnieniem
przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przygotowania stanowiska pracy i klientki
do zabiegu, zasad doboru technik pracy oraz kolejności wykonywania
poszczególnych czynności.

Podzielenie uczniów na 2– osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje koloryzację, drugi jest modelem.

Nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego.

Nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu.

Nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu
rozjaśniania włosów.

Uczniowie wykonują zabieg.

Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.

Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Zakończenie zajęć

Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich
informacje na temat kreatywnych technik rozjaśniania pasemek i przynieś je na kolejne
zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Operacje przygotowawcze przed rozjaśnianiem i dekoloryzacją

włosów


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Rodzaj zabiegu

Proporcje składników

………….na wolnym powietrzu

Rozjaśnianie częściowe

………….w zamknięciu

………….na wolnym powietrzu

Dekoloryzacja częściowa

………….. w zamknięciu

Rozjaśnianie całego porostu

……………na wolnym powietrzu

Dekoloryzacja całego porostu

…………na wolnym powietrzu

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przygotowywania receptury emulsji rozjaśniającej do

dekoloryzacji (materiał nauczania 4.1.1),

2) zapoznać się z zapisami umieszczonymi w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki /kolegów z klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Przeprowadź diagnozę stanu włosów koleżanki z grupy.

KARTA DIAGNOZY – ROZJAŚNIANIE/ DEKOLORYZACJA


Życzenie klienta
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………

Naturalny kolor włosów

Nasada


Długość


Końce


Udział siwizny

*


* )określany, gdy wykonuje się zabieg dekoloryzacji i konieczne jest wykonanie koloryzacji
włosów

Ocena stanu włosów i skóry głowy

Uszkodzenia włosów
Mechaniczne


Chemiczne


Uszkodzenia skóry głowy
Rany/ zadrapania


Choroby skóry


Tak

Nie


Przeciwwskazania

¨

¨


Kolor docelowy: ………………………………………………………………………………...
Receptura:

Techniki pracy:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem operacji przygotowawczych przed rozjaśnianiem/ dekoloryzacją

włosów (materiał nauczania 4.1.1),

2) dokonać analizy karty diagnozy,
3) przeprowadzić wywiad z klientką,
4) przeprowadzić badanie organoleptyczne włosów i skóry głowy klientki,
5) uzupełnić kartę diagnozy,
6) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta diagnozy,

karta koloru,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Opracuj receptury emulsji utleniających wiedząc, że:


Karta ćwiczenia

Wariant I
Klient ma włosy w naturalnym kolorze na poziomie 6,0. Po przeprowadzonym wywiadzie
ustalono:
1) pasemka w górnej części porostu,
2) stopień rozjaśnienia o 2 tony jaśniejsze od koloru wyjściowego.

Wariant II
Klientka ma włosy poddane koloryzacji na odcień ciemny blond złocisty. Po przeprowadzonym
wywiadzie ustalono:
1) balejaż,
2) stopień rozjaśnienia o 3 tony jaśniejsze od koloru wyjściowego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przygotowywania emulsji odbarwiającej włosy (materiał

nauczania 4.1.1),

2) dokonać analizy karty ćwiczenia,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

3) przygotować receptury emulsji odbarwiających,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki /kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

karta koloru,

literatura z rozdziału 7.








































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Wykonywanie rozjaśniania i dekoloryzacji włosów


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj balejaż włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym zdjęciu.

[www.fryzjer.pl]

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy rozjaśniania włosów z uwzględnieniem przygotowania klientki
do zabiegu, składu emulsji rozjaśniającej, techniki wykonania balejażu oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po
zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji ćwiczenia,
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego odbarwiania włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) ustalić technikę rozjaśniania,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje rozjaśniającą,
9) rozjaśnić włosy,
10) uczesać włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające,
rozjaśniacz,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Wykonaj rozjaśnianie pasemek tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym

zdjęciu.

[www.fryzjer.pl]



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy rozjaśniania włosów z uwzględnieniem przygotowania klientka
do zabiegu, składu emulsji rozjaśniającej, techniki rozjaśniania pasemek na całym poroście
oraz określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2–
osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie
na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc
w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego rozjaśniania włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) ustalić technikę rozjaśniania,
5) przygotować stanowisko pracy,
6) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
7) sporządzić emulsje rozjaśniającą,
8) wykonać zabieg,
9) uczesać włosy,
10) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczka,

pędzelek,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające,
rozjaśniacz,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 3

Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg koloryzacji. Naturalny kolor jej

włosów to ciemny blond (odrost 3 cm), na długości i końcach – brąz w odcieniu popielatym.
Wykonaj dekoloryzację tak, aby wyrównać kolor na długości i końcach z kolorem włosów
przy nasadzie.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania dekoloryzacji utleniającej z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji odbarwiającej, techniki pracy oraz
określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych
zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym
modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego odbarwiania włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) ustalić technikę dekoloryzacji,
5) przygotować stanowisko pracy,
6) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
7) sporządzić emulsje do dekoloryzacji utleniającej,
8) wykonać zabieg,
9) uczesać włosy,
10) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające,
rozjaśniacz,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 4

Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg koloryzacji. Naturalny kolor jej

włosów to ciemny brąz. Jej życzeniem są pasemka w wierzchniej części porostu
podkreślające linie strzyżenia, w kolorze średni blond głęboko miedziany. Wykonaj podkład
rozjaśniający w celu przygotowania włosów klientki do koloryzacji na wybrany kolor.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania podkładu rozjaśniającego z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji rozjaśniającej, techniki pracy oraz
określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych
zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym
modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego rozjaśniania włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić stopień rozjaśnienia włosów,
5) ustalić technikę rozjaśniania,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje rozjaśniającą,
9) rozjaśnić włosy,
10) umyć włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

klamry,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, emulsje utleniające, rozjaśniacz,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 5

Wykonaj rozjaśnianie pasemek techniką „w trójkąty”, aby uzyskać efekt przedstawiony

na zdjęciu.

[źródło poz. 4]


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania rozjaśniania pasemek techniką w trójkąty
z uwzględnieniem przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji rozjaśniającej oraz
określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych
zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym
modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego rozjaśniania pasemek techniką

w trójkąty (materiał nauczania pkt. 4.2.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) przygotować stanowisko pracy,
6) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
7) sporządzić emulsje rozjaśniającą,
8) rozjaśnić włosy,
9) uczesać włosy,
10) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczka,

pędzelek,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsje utleniające,
rozjaśniacz,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 6

W wyniku rozjaśniania włosów uzyskano kolor na poziomie 9 o żółtym odcieniu.

Wykonaj tonowanie wskazanego odcienia włosów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania korekty koloru z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, składu emulsji tonującej, techniki wykonywania tonowania
niepożądanego odcienia włosów oraz określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu.
Ćwiczenie należy realizować w 2– osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien
omówić z uczniami szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem korekty koloru kolorem komplementarnym (materiał nauczania

pkt. 4.2.1),

2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować klienta do zabiegu,
4) wykonać tonowanie odcienia włosów,
5) umyć włosy,
6) zneutralizować odczyn włosów,
7) uczesać włosy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

miseczka,

pędzelek,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po rozjaśnianiu, emulsja utleniająca,
płukanka tonująca,

ręczniki frotte,

literatura z rozdziału 7.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Rozjaśnianie i odbarwianie
włosów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. d, 11. c,
12.
c, 13. d, 14. a, 15. c, 16. c, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b.


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić czynności etapu przygotowawczego
rozjaśniania włosów

B

P

b

2

Określić proporcje składników emulsji
rozjaśniającej stosowanej do rozjaśniania włosów
na powietrzu

C

P

d

3

Wskazać narzędzia potrzebne do odbarwiania
włosów

C

P

c

4

Rozróżnić preparaty fryzjerskie niezbędne do
odbarwiania włosów

B

P

a

5

Określić działanie preparatu przygotowującego
włosy do zabiegu

C

P

b

6

Określić zasadę doboru techniki odbarwiania
włosów

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

7

Zaproponować zabieg odbarwiania włosów, do
wykonania, którego można zastosować emulsję
odbarwiającą o znanym składzie

D

P

a

8

Określić sposób aplikacji rozjaśniacza na włosy

C

P

b

9

Rozróżnić techniki odbarwiania włosów

B

P

c

10.

Scharakteryzować techniki rozjaśniania pasemek
na folię

C

P

d

11 Rozróżnić techniki rozjaśniania pasemek na folię

B

P

c

12

Określić wskazania do wykonania kąpieli
rozjaśniającej

C

P

c

13

Określić skład mieszaniny utleniającej do
wykonania kąpieli rozjaśniającej

C

P

d

14

Określić maksymalny czas działania emulsji
odbarwiającej na włosy

C

P

a

15

Określić sposób spłukiwania emulsji
odbarwiającej z włosów

C

P

c

16

Określić zasady bhp obowiązujące przy
postępowaniu z odpadami chemicznymi

C

PP

c

17 Rozróżnić sposoby wyznaczania separacji

B

PP

c

18 Zaproponować rodzaj zabiegu rozjaśniania

D

PP

b

19 Oszacować odczyn neutralizatora

D

PP

a

20 Wyjaśnić proces tonowania odcienia włosów

B

PP

b

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru.
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących rozjaśniania i odbarwiania włosów. To zadania

wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Czynnością etapu przygotowawczego rozjaśniania włosów jest

a) aplikacja mieszanki utleniającej na włosy.
b) opracowanie receptury emulsji rozjaśniającej.
c) korekta koloru.
d) neutralizacja odczynu włosów.


2. Do częściowego rozjaśniania włosów na powietrzu, proporcje emulsji rozjaśniającej

wynoszą
a) 2:1.
b) 1:3.
c) 1:2.
d) 1:1.


3. Narzędziami fryzjerskimi niezbędnymi do przeprowadzenia odbarwiania włosów są

a) suszarka ręczna i nożyczki.
b) grzebień do strzyżenia i szpikulec.
c) grzebień do rozczesywania włosów i szpikulec.
d) suszarka i grzebień do rozczesywania włosów.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

4. Do wykonania odbarwiania włosów nie używa się

a) wosku fryzjerskiego.
b) rozjaśniacza.
c) szamponu.
d) tonera.


5. Preparat przygotowujący włosy do rozjaśniania odpowiada za

a) rozchylenie łusek włosowych.
b) wyrównanie chłonności włosów.
c) zróżnicowanie chłonności włosów.
d) przyspieszenie rozjaśniania.


6. Dobór techniki odbarwiania włosów zależy od

a) chłonności włosów.
b) planowanego efektu odbarwienia włosów.
c) żądanego poziomu kolorystycznego.
d) żądanego refleksu.


7. Rozjaśniacz i emulsję utleniającą łączy się w proporcji 1:3, gdy wykonuje się zabieg

a) dekoloryzacji całego porostu na wolnym powietrzu.
b) dekoloryzacji częściowej na wolnym powietrzu.
c) dekoloryzacji częściowej w zamknięciu.
d) rozjaśniania częściowego w zamknięciu.


8. Podczas rozjaśniania włosów emulsję utleniającą aplikuje się najpierw na

a) odrost, potem na długość i końce.
b) długość i końce, potem na odrost.
c) końce, potem na odrost i długość.
d) odrost i długość, potem na końce.


9. Poniższy schemat przedstawia technikę aplikacji emulsji utleniającej przy odbarwianiu

a) odrostów.
b) pasemek na części porostu.
c) całym poroście.
d) pasemek na całym poroście.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

10. Poniższy schemat przedstawia technikę odbarwiania włosów pasemek na folię. Brakujący

opis rysunku poglądowego to

Wyznaczyć trójkątną

sekcję ze wzorem

Nakładać emulsję

odbarwiającą na

separacjach poziomych

Emulsję odbarwiającą

aplikować, na co drugie

pasmo

?

a) uczesać włosy.
b) aplikację rozpocząć od włosów nad karkiem.
c) wyznaczyć 4 sekcje.
d) ostatnie pasmo powinno być wąskie i w kształcie trójkąta.

11. Rozjaśnianie pasemek na folię techniką „na mandarynkę” przedstawia

A

B

C

D

a) rysunek B.
b) rysunek D.
c) rysunek C.
d) rysunek A.


12. Wskazaniem do wykonania kąpieli rozjaśniającej jest

a) odbarwienie włosów, w celu korekty koloru o więcej niż 2 tony.
b) odbarwienie włosów o 3 tony.
c) pojaśnienie włosów o 1–2 tony.
d) odbarwienie włosów o 3 tony w celu przygotowania do dalszej koloryzacji.


13. Mieszanina utleniająca do wykonania kąpieli rozjaśniającej zawiera

a) 1 miarkę rozjaśniacza + 40 ml 9 % wody utlenionej + 20 ml wody.
b) 2 miarki rozjaśniacza + 30 ml 6 % wody utlenionej + 30 ml wody.
c) 1,5 miarki rozjaśniacza + 30 ml 6 % wody utlenionej + 30 ml wody.
d) 1 miarkę rozjaśniacza + 30 ml 6 % wody utlenionej + 30 ml wody.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

14. Maksymalny czas pozostawienia emulsji odbarwiającej na włosach wynosi

a) 50 minut.
b) 10 minut.
c) 40 minut.
d) 60 minut.


15. Podczas spłukiwania rozjaśniacza z włosów należy

a) zemulgować rozjaśniacz na długości i końcach.
b) zemulgować rozjaśniacz na odrostach.
c) usunąć preparat bez masowania włosów i skóry głowy.
d) nałożyć odżywkę i zemulgować mieszaninę na włosach.


16. Po wykonaniu rozjaśniania, resztki preparatu należy

a) przelać do umywalki i spłukać wodą.
b) wyrzucić do kosza.
c) przelać do specjalnego pojemnika na odpady chemiczne.
d) pozostawić do wyschnięcia i wyrzucić do kosza.


17. Na poniższym rysunku poglądowym przedstawiono technikę rozjaśniania pasemek na

folię. Na rysunku 2 przedstawiono sposób wyznaczania separacji
a) poziomych.
b) ukośnych.
c) pionowych.
d) na mandarynkę.

Rysunek 1

Rysunek 2

Rysunek 3

Rysunek 4

18. Klientka ma włosy o naturalnym kolorze na poziome 7. Jej życzeniem jest odbarwienie

całego porostu o 2 tony. Uwzględniając życzenie klientki, powinno się zorganizować
a) rozjaśnianie częściowe.
b) kąpiel rozjaśniającą.
c) dekoloryzację częściową.
d) dekoloryzację globalną.


19. Preparat neutralizujący stosowany po zabiegu odbarwiania włosów ma odczyn

a) lekko kwaśny.
b) obojętny.
c) lekko zasadowy.
d) kwaśny.


20. Tonowanie niepożądanego odcienia włosów polega na

a) wykonaniu kąpieli rozjaśniającej.
b) zastosowaniu preparatu z udziałem koloru komplementarnego.
c) koloryzacji włosów preparatem o ciepłym refleksie.
d) wykonaniu prepigmentacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Rozjaśnianie i odbarwianie włosów



Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Rozjaśnianie i odbarwianie

włosów” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić
poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko pracy
z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym wykonanie koloryzacji włosów. Należy
również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone narzędzia, przybory,
preparaty fryzjerskie oraz bielizna ochronna i zabiegowa, spośród których uczeń wybierze
właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosi
240 minut.

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:

1) sporządzić plan pracy,
2) przeprowadzenie diagnozy stanu włosów,
3) przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu,
4) wykonanie zabiegu rozjaśniania włosów,
5) nadanie kształtu fryzurze,
6) uczesanie włosów.

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.

Opis pracy:

2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.

przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy:

narzędzi i przyborów: grzebienia do rozczesywania włosów, grzebienia –
szpikulca z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), klamer, wagi
i cylindra ze skalą do odmierzania ilości składników, miseczki, pędzelka,
papierków do oddzielania sekcji,

aparatu fryzjerskiego: promiennik podczerwieni,

preparatów fryzjerskich: szamponu, odżywki do włosów po rozjaśnianiu,
emulsji utleniającej 9%, rozjaśniacza,

bielizny zabiegowej: ręczników frotte, ręczników papierowych, peleryny
foliowej,

bielizny ochronnej: rękawiczek lateksowych,

przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania
zabiegu, zabezpieczenie odzieży klientki ręcznikiem frotte, peleryną foliową
i ręcznikami papierowymi, zabezpieczenie skóry wokół granicy porostu.

3. Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów – określenie koloru wyjściowego i docelowego,

wybór techniki rozjaśniania, określenie receptury emulsji rozjaśniającej.

Wynik:
Kolor wyjściowy: włosy naturalne na poziomie blond, końce lekko zniszczone, brak siwizny.
Kolor docelowy: pasemka w wierzchniej części porostu na poziomie 10.
Technika: rozjaśnianie pasemek na folie techniką w trójkąty.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

źródło poz. 4

Receptura:
Platinium + 9% emulsja aktywująca w proporcji 1 : 2
Czas działania: 15 minut bez przykrycia z dodatkowym źródłem ciepła
4. Na wyznaczone sekcje nałożyć naprzemiennie emulsję rozjaśniającą. Ustawić parametry

pracy promiennika. Po 15 minutach spłukać preparat i umyć włosy. Nałożyć odżywkę.
Spłukać preparat.

5. Nadanie kształtu fryzurze – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z4.02.
6. Czesanie włosów – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z3.02.

* recepturę opracowano w oparciu o preparat Platinium firmy L’OREAL

Treść zadania

Wykonaj zabieg rozjaśniania pasemek zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując

dostępne preparaty fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie
planu pracy, przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu, przeprowadzenie
diagnozy stanu włosów, dobór techniki rozjaśniania pasemek, wykonanie rozjaśniania oraz
nadanie ostatecznego kształtu fryzurze. Na stanowisku pracy przygotowano wyposażenie
umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono
narzędzia, przybory, aparaty, preparaty fryzjerskie oraz bieliznę zabiegową, spośród których
wybierzesz środki potrzebne Ci do wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania
zadania: maksymalnie 180 minut.

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

1

Sporządzanie planu pracy

0,6

2

Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów

0,5

3

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do
zabiegu

0,8

4

Wyznaczenie sekcji do rozjaśniania pasemek

0,8

5

Aplikacja emulsji rozjaśniającej na włosy

0,8

6

Ustalenie czasu działania emulsji rozjaśniającej

0,6

7

Spłukanie mieszanki rozjaśniającej

0,7

8

Mycie włosów

0,4

9

Neutralizacja odczynu włosów

0,5

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

Klucz oceniania

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów,

18 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań,

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy,

10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku
przeprowadzonej korekty naprawiono,

7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek,

0 pkt. – czynność wykonana błędnie.

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

dopuszczający

75

dostateczny

90

dobry

140

bardzo dobry

160

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.

SUZI, Warszawa 2005

4. Album fryzjera – stylisty jesień-zima 05/06 L’OREAL
5. Album fryzjera – stylisty jesień-zima 2006/07

