fryzjer 514[01] z5 03 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Magdalena Suligowska

Wykonywanie trwałego ondulowania i prostowania włosów
514[01].Z5.03







Poradnik dla nauczyciela















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Ewa Kurlej-Bielak
mgr inż. Marcin Kostrzewa



Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
mgr Marek Rudziński





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.03
„Wykonywanie trwałego ondulowania i prostowania włosów”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu fryzjer.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Przygotowanie stanowiska pracy

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Konsultacja z klientem

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Wykonanie zabiegu ondulacji chemicznej

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Chemiczne prostowanie włosów

26

5.4.1. Ćwiczenia

26

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

29

7. Literatura

39





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie fryzjer.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może

posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4
































Schemat układu jednostki modułowej

514[01].Z5.01

Dobieranie preparatów do trwa

łego

ondulowania i prostowania

w

łosów

514[01].Z5.02

Planowanie zabiegów trwa

łego

ondulowania i prostowania w

łosów

514[01].Z5.03

Wykonywanie trwa

łego ondulowania

i prostowania w

łosów

514[01].Z5

Chemiczne

zabiegi fryzjerskie

514[01].Z5.07

Dobieranie preparatów

do farbowania w

łosów

514[01].Z5.05

Planowanie zabiegów rozja

śniania

i odbarwiania w

łosów

514[01].Z5.06

Rozja

śnianie

i odbarwianie w

łosów

514[01].Z5.04

Dobieranie preparatów

do rozja

śniania i odbarwiania włosów

514[01].Z5.08

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów

514[01].Z5.09

Farbowanie w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

stosować zasady higieny i bezpieczeństwa pracy w trakcie świadczenia usług,

charakteryzować budowę włosa,

scharakteryzować jakie są cechy włosów zdrowych, suchych, zniszczonych,

określać czynniki wywołujące uszkodzenia,

dezynfekować narzędzia i przybory,

prawidłowo przygotować stanowisko,

wykonać mycie włosów na mokro,

wykonać strzyżenie,

dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów,

rozpoznawać rodzaje włosów i ich właściwości,

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego,

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy,

wykonać modelowanie.



















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przygotować stanowisko pracy do wykonywania trwałej ondulacji włosów zgodnie
z wymaganiami ergonomii,

przygotować klienta i włosy do wykonywania trwałego ondulowania i prostowania
włosów,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska w czasie wykonywania usługi,

ocenić stan włosów na podstawie rozmowy konsultacyjnej z klientem i analizy wyglądu
włosów,

wykonać próbę uczuleniową,

dobrać rodzaj trwałego ondulowania i prostowania włosów uwzględniając życzenia
klienta,

dobrać przybory, narzędzia i preparaty do rodzaju usługi,

nawinąć włosy na wałki klasycznie i cegiełkowo, stosując odpowiadającą rodzajowi
trwałej ondulacji siłę naprężania pasm,

wykonać trwałą ondulację na zimno,

wykonać trwałą ondulację na ciepło,

wykonać trwałą ondulację kwaśną,

wykonać chemiczne prostowanie włosów,

przeprowadzić kontrolę procesu trwałej ondulacji,

wykonać strzyżenie uzupełniające po trwałej ondulacji,

oszacować ilość preparatów potrzebnych do wykonania trwałej ondulacji, na podstawie
długości, grubości, gęstości i struktury włosów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5

Jednostka modułowa:

Wykonywanie zabiegów trwałego ondulowania
i prostowania włosów514[01].Z5.03

Temat: Nawijanie włosów do trwałej ondulacji technikami: klasyczną i cegiełkową.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności nawijania włosów techniką klasyczną i cegiełkową.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować stanowisko pracy,

określić sposób nawijania włosów techniką klasyczną i cegiełkową,

dobrać średnicę wałków do długości włosów i planowanej siły skrętu włosów,

nawijać włosy techniką klasyczną i techniką cegiełkową.


Metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas: 180 min.

Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5),

główki szkoleniowe,

zestaw grzebieni,

wałki do trwałej ondulacji o różnych średnicach,

spryskiwacze.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

scharakteryzowanie sposobów nawijania włosów do trwałej ondulacji technikami:

klasyczna i cegiełkową z uwzględnieniem przygotowania stanowiska pracy,

rozdanie uczniom główek szkoleniowych oraz przydzielenie stanowisk pracy,

nauczyciel przeprowadza instruktaż nawijania włosów technikami: klasyczną

i cegiełkową,

nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia,

nauczyciel przypomina uczniom sposoby nawijania włosów omawianymi technikami,

uczniowie wykonują ćwiczenia,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań,

w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze informacje na temat etapów wykonywania ondulacji chemicznej.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5

Jednostka modułowa:

Wykonywanie zabiegów trwałego ondulowania
i prostowania włosów514[01].Z5.03

Temat: Wykonywanie ondulacji chemicznej na zimno.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonania ondulacji chemicznej na zimno.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić etapy wykonywania zabiegu ondulacji chemicznej na zimno,

przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu,

wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,

przygotować klienta i włosy do zabiegu,

wykonać zabieg chemicznego ondulowania włosów na zimno,

określić wskazania pielęgnacyjne do domu.


Metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

w 2- osobowych grupach.


Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5),

karta diagnozy włosa,

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje),

zestaw wałków,

papierki zabezpieczające,

spryskiwacz,

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe,

bieliznę ochronną,

paski zabezpieczające,

spryskiwacz,

płyn-utrwalacz neutralizujący,

klamry,

grzebień do strzyżenia,

nożyczki,

kołnierz do strzyżenia,

kołnierz rynienka,

gąbka do nanoszeni płynu,

miseczka,

karkówka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Czas: 240 min.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

scharakteryzowanie wykonywania trwałej ondulacji na zimno z uwzględnieniem
przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przygotowania stanowiska pracy i klientki
do zabiegu oraz kolejności wykonywania poszczególnych czynności,

podzielenie uczniów na 2-osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:
jeden uczeń w grupie wykonuje trwałą ondulację, drugi jest modelem,

nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego,

nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu,

nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu ondulacji
chemicznej na zimno,

uczniowie wykonują zabieg,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań,
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich

informacje na temat chemicznego prostowania włosów i przynieś je na kolejne zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Przygotowanie stanowiska pracy


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zaznacz, jakie narzędzia powinny znajdować się na stanowisku pracy potrzebne

do wykonania trwałej ondulacji.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem wyposażenia stanowiska pracy do wykonania zabiegu trwałej

ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.1.1),

2) wybrać narzędzia niezbędne do wykonania usługi,
3) zaznaczyć znakiem X sprzęt potrzebny do wykonania trwałej ondulacji,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami koleżanki,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– zdjęcia narzędzi,
– literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Zaplanuj stanowisko pracy do wykonania operacji przygotowawczych wykonywanych

przed ondulacją chemiczną.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) zapoznać się opisem operacji przygotowawczych przed ondulacją chemiczną (materiał

nauczania 4.1.1),

2) ustalić zabiegi przygotowawcze,
3) sporządzić wykaz sprzętu potrzebnego do wykonania operacji przygotowawczych,
4) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

– arkusz papieru,
– literatura z rozdziału 7.


























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Konsultacja z klientem


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij zdania;

Przeprowadzając wywiad należy zapytać o:

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

.................................................................................................................................................

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem wykonania wywiadu (materiał nauczania 4.2.1),
2) wymienić elementy wywiadu i je zamontować,
3) skonsultować swoje odpowiedzi z koleżankami.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Przeprowadź diagnozę stanu włosów koleżanki z grupy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres.

Następnie należy przeprowadzić instruktaż przeprowadzania rozmowy konsultacyjnej
z klientem. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje
zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę
uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia
nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy
i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przeprowadzania stanu włosów (materiał nauczania pkt. 4.2.1),
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) przeprowadzić wywiad z klientem,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

karta klienta,

karta diagnozy,

literatura z rozdziału 7.









































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Wykonanie zabiegu ondulacji chemicznej


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Zidentyfikuj rodzaje uszkodzeń powstające podczas nieprawidłowo wykonanej trwałej

ondulacji.

………………………………………….

………………………………………….

………………………………………….

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

………………………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem najczęściej spotykanych uszkodzeń włosów (materiał nauczania

pkt 4.3.1),

2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

arkusz papieru,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Nawiń włosy technikami przedstawionymi na poniższych zdjęciach.

Technika klasyczna

Technika kreatywna

Technika cegiełkowa

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż w zakresie nawijania włosów różnymi technikami z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, sposobu wyznaczania sekcji i separacji oraz sposobu
nawijania pasma na wałek. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden
uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na główkach szkoleniowych.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po
zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania,
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem sposobów nawijania włosów,
2) umyć włosy,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) wykonać nawijanie włosów,
5) wykonać odciąganie gumki od wałka,
6) uporządkować stanowisko pracy,
7) zaprezentować efekt swojej pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

główka ćwiczeniowa,

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje),

zestaw wałków,

papierki zabezpieczające,

spryskiwacz,

środki fryzjerskie; szampon,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe,

peleryna jednorazowa,

paski zabezpieczające.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Ćwiczenie 3

Wybierz technikę trwałej ondulacji umożliwiającą uzyskanie fryzury przedstawionej na

poniższym zdjęciu i przygotuj plan obejmujący wykonanie zabiegu.


Instrukcja wykonania ćwiczenia
1) przygotować stanowisko pracy,
2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykonać diagnozę włosów,
4) umyć włosy,
5) zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,
6) wykonać nawijanie włosów,
7) wykonać odciąganie gumki od wałka,
8) zabezpieczyć klienta,
9) wykonać aplikowanie płynu,
10) określić czas działania płynu,
11) wykonać kontrolę skrętu,
12) wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci,
13) przeprowadzić zabieg pośredni,
14) przeprowadzić neutralizację,
15) wykonać spłukanie,
16) przeprowadzić zabieg końcowy,
17) wykonać strzyżenie,
18) wykonać stylizację,
19) uporządkować stanowisko pracy,
20) zaprezentować efekt swojej pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu trwałej ondulacji z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, techniki nawijania włosów oraz określenia wskazań
pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden
uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem technik wykonania trwałej ondulacji (materiały nauczania

pkt 4.3.1) i instrukcja wykonania ćwiczenia,

2) wybrać technikę wykonania trwałej ondulacji, która umożliwi uzyskanie fryzury

przedstawionej na zdjęciu,

3) przygotować plan pracy obejmujący przygotowanie, wykonanie trwałej ondulacji

wykonaną techniką,

4) porównać swój plan pracy z planami opracowanymi przez grupę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta diagnozy włosa,

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje),

zestaw wałków,

papierki zabezpieczające,

spryskiwacz,

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe,

bieliznę ochronną,

paski zabezpieczające,

spryskiwacz,

płyn-utrwalacz neutralizujący,

klamry,

grzebień do strzyżenia,

nożyczki,

kołnierz do strzyżenia,

kołnierz rynienka,

gąbka do nanoszeni płynu,

miseczka,

karkówka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 4

Wykonaj trwałą ondulację techniką umożliwiającą uzyskanie efektu przedstawionego na

poniższym zdjęciu.

Instrukcja wykonania ćwiczenia
1) przygotować stanowisko pracy,
2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykonać diagnozę włosów,
4) umyć włosy,
5) zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,
6) wykonać nawijanie włosów,
7) wykonać odciąganie gumki od wałka,
8) zabezpieczyć klienta,
9) wykonać aplikowanie płynu,
10) określić czas działania płynu,
11) wykonać kontrolę skrętu,
12) wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci,
13) przeprowadzić zabieg pośredni,
14) przeprowadzić neutralizację,
15) wykonać spłukanie,
16) przeprowadzić zabieg końcowy,
17) wykonać strzyżenie,
18) wykonać stylizację,
19) uporządkować stanowisko pracy,
20) zaprezentować efekt swojej pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu trwałej ondulacji z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, techniki nawijania włosów oraz określenia wskazań
pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden
uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem wykonywania trwałej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować załączone do instrukcji zdjęcie,
4) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
5) wykonać operacje przygotowawcze (mycie, stosownie do potrzeb strzyżenie,

zabezpieczenie włosów),

6) nawinąć włosy na wałki,
7) wykonać zabieg trwałego ondulowania,
8) wykonać operacje końcowe,
9) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta diagnozy włosa,

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje),

zestaw wałków,

papierki zabezpieczające,

spryskiwacz,

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe,

bieliznę ochronną,

paski zabezpieczające,

spryskiwacz,

płyn , utrwalacz neutralizujący,

klamry,

grzebień do strzyżenia,

nożyczki,

kołnierz do strzyżenia,

kołnierz rynienka,

gąbka do nanoszenia płynu,

miseczka,

karkówka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Ćwiczenie 5

Wykonaj trwałą ondulację techniką umożliwiającą uzyskanie efektu przedstawionego na

poniższym zdjęciu.


Instrukcja wykonania ćwiczenia
1) przygotować stanowisko pracy,
2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykonać diagnozę włosów,
4) umyć włosy,
5) zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,
6) wykonać nawijanie włosów,
7) wykonać odciąganie gumki od wałka,
8) zabezpieczyć klienta,
9) wykonać aplikowanie płynu,
10) określić czas działania płynu,
11) wykonać kontroę skrętu,
12) wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci,
13) przeprowadzić zabieg pośredni,
14) przeprowadzić neutralizację,
15) wykonać spłukanie,
16) przeprowadzić zabieg końcowy,
17) wykonać strzyżenie,
18) wykonać stylizację,
19) uporządkować stanowisko pracy,
20) zaprezentować efekt swojej pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu trwałej ondulacji z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, techniki nawijania włosów oraz określenia wskazań
pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden
uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem wykonywania trwałej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować załączone do instrukcji zdjęcie,
4) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
5) wykonać operacje przygotowawcze (mycie, stosownie do potrzeb strzyżenie,

zabezpieczenie włosów),

6) nawinąć włosy na wałki,
7) wykonać zabieg trwałego ondulowania
8) wykonać operacje końcowe,
9) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta diagnozy włosa,

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje),

zestaw wałków,

papierki zabezpieczające,

spryskiwacz,

środki fryzjerskie: szampon, odżywka, środek ochronny, płyn, utrwalacz, neutralizator,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe,

bieliznę ochronną,

paski zabezpieczające,

klamry,

grzebień do strzyżenia,

nożyczki,

kołnierz do strzyżenia,

kołnierz – rynienka,

gąbka do nanoszenia płynu,

miseczka,

karkówka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 6

Wykonaj trwałą ondulację techniką umożliwiającą uzyskanie efektu przedstawionego

na poniższym zdjęciu.

Instrukcja wykonania ćwiczenia
1) przygotować stanowisko pracy,
2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykonać diagnozę włosów,
4) umyć włosy,
5) zabezpieczyć miejsca uwrażliwione,
6) wykonać nawijanie włosów,
7) wykonać odciąganie gumki od wałka,
8) zabezpieczyć klienta,
9) wykonać aplikowanie płynu,
10) określić czas działania płynu,
11) wykonać kontrolę skrętu,
12) wykonać płukanie i osuszanie nadmiernej wilgoci,
13) przeprowadzić zabieg pośredni,
14) przeprowadzić neutralizację,
15) wykonać spłukanie,
16) przeprowadzić zabieg końcowy,
17) wykonać strzyżenie,
18) wykonać stylizację,
19) uporządkować stanowisko pracy,
20) zaprezentować efekt swojej pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu trwałej ondulacji z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, techniki nawijania włosów oraz określenia wskazań
pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden
uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem wykonywania trwałej ondulacji (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) przeanalizować załączone do instrukcji zdjęcie,
4) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
5) wykonać operacje przygotowawcze (mycie, stosownie do potrzeb strzyżenie,

zabezpieczenie włosów),

6) nawinąć włosy na wałki,
7) wykonać zabieg trwałego ondulowania,
8) wykonać operacje końcowe,
9) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta diagnozy włosa,

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec (ułatwiający separacje),

zestaw wałków,

papierki zabezpieczające,

spryskiwacz,

środki fryzjerskie; szampon, odżywka, środek ochronny, płyn, utrwalacz, neutralizator,

ręcznik frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe,

bieliznę ochronną,

paski zabezpieczające,

klamry,

grzebień do strzyżenia,

nożyczki,

kołnierz do strzyżenia,

kołnierz – rynienka,

gąbka do nanoszeni płynu,

miseczka,

karkówka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

5.4. Chemiczne prostowanie włosów


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ czynności obejmujące następujące etapy wykonania chemicznego prostowania

włosów.

PRZYGOTOWANIE WSTĘPNE
1. ...................................................................................................................................................
2. ...................................................................................................................................................
3. ...................................................................................................................................................
4. ...................................................................................................................................................

NAKŁADANIE KREMU PROSTUJĄCEGO
1. ...................................................................................................................................................
2. ...................................................................................................................................................

KONTROLA CZASU
1. ...................................................................................................................................................
2. ...................................................................................................................................................
3. ...................................................................................................................................................
4. ...................................................................................................................................................
5. ...................................................................................................................................................

NEUTRALIZACJA
1. ...................................................................................................................................................
2. ...................................................................................................................................................

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze sposobem wykonywania prostowania chemicznego (materiał nauczania

pkt.4.4.1),

2) zapoznać się etapami wyszczególnionymi w ćwiczeniu,
3) wpisać czynności obejmując poszczególne etapy pracy,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Ćwiczenie 2

Wykonaj zabieg chemicznego prostowania włosów.


Instrukcja wykonania ćwiczenia
1) przygotuj stanowisko pracy,
2) wykonaj diagnozę stanu włosów i skóry głowy,
3) ustal preparat do chemicznego prostowania włosów,
4) wykonaj próbę prostowania,
5) wykonaj przygotowania wstępne,
6) nałóż krem prostujący,
7) ustal czas,
8) kontrola czasu,
9) wykonaj neutralizację,
10) wykonaj zabieg końcowy,
11) wykonaj stylizację,
12) uporządkuj stanowisko pracy,
13) zaprezentuj swoją pracę.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu chemicznego prostowania włosów
z uwzględnieniem przygotowania klientki do zabiegu, techniki wygładzania włosów oraz
określenia wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 –
osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie
na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc
w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami
szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem wykonywania chemicznego prostowania włosów (materiał

nauczania pkt.4.4.1),

2) zapoznać się z instrukcja wykonania ćwiczenia,
3) przygotować stanowisko pracy i klienta do zabiegu,
4) wykonać mycie,
5) wykonać zabieg chemicznego prostowania włosów,
6) zaprezentować efekt końcowy zabiegu,
7) dokonać oceny wykonanej usługi.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestaw preparatów do chemicznego prostowania włosów,

szampon i odżywka,

grzebień do rozczesywania włosów,

klamry,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

szpikulec,

peleryna foliowa,

rękawiczki lateksowe,

nożyczki,

kołnierz do strzyżenia,

pędzelek,

folia,

ręcznik frotte,

ręczniki jednorazowego użytku.









































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie trwałego
ondulowania i prostowania włosów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. a,
12.
d, 13. d, 14. b, 15. d, 16. d, 17. b, 18. b, 19. c, 20. a.


Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wyliczyć grupy sprzętu fryzjerskiego potrzebne
do wykonania trwałej ondulacji

A

P

a

2

Rozróżnić bieliznę zabiegową

B

P

a

3

Rozróżnić preparaty do trwałej ondulacji

B

P

d

4

Określić czynności obejmujące etap
przygotowawczy przed trwałą ondulacją

B

P

c

5

Scharakteryzować mycie włosów przed ondulacją
chemiczną

B

P

b

6

Przewidzieć skutki niewłaściwego oczyszczania
włosów i skóry głowy

D

P

c

7

Określić wskazania do zastosowania
zabezpieczacza

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

8. Rozróżnić sposoby aplikacji płynu

B

P

b

9

Określić sposób odciągania gumek mocujących
wałki od włosów

C

P

a

10 Określić, do czego służy wałek próbny

C

P

b

11

Oszacować przedłużenie czasu działania płynu na
włosy przy niewystarczającej sile skrętu

D

P

a

12

Wskazać uszkodzenia włosów spowodowane
zbyt długim działaniem płynu na włosy

B

P

d

13

Podać sposób osuszania włosów po wykonaniu
kompresu

A

P

d

14 Określić czas działania utrwalacza na włosy

C

P

b

15 Wskazać cel stosowania neutralizacji

B

P

d

16

Określić kolejność aplikacji kremu trwale
prostującego włosy

C

PP

d

17

Rozróżnić błędy przy wykonywaniu trwałej
ondulacji

B

PP

b

18

Oszacować czas działania kremu trwale
prostującego na włosy farbowane

D

PP

b

19

Określić wskazania pielęgnacyjne po
chemicznym prostowaniu włosów

C

PP

c

20 Scharakteryzować trwałą kolorową

C

PP

a

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania trwałego ondulowania i prostowania

włosów. To zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 40 minut.


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Do wykonania trwałej ondulacji potrzebny jest zestaw

a) narzędzi, przyborów i bielizny.
b) narzędzi i bielizny.
c) przyborów i bielizny.
d) narzędzi, przyborów i odzieży ochronnej.


2. Bielizną zabiegową nie są

a) rękawiczki lateksowe.
b) ręcznik frotte.
c) peleryny do strzyżenia.
d) peleryny do zabiegów chemicznych.


3. Do zabiegu trwałej ondulacji stosuje się

a) oksydant o stężeniu 6 %.
b) szampon oleisty.
c) ampułki z hydrolizatami protein.
d) neutralizator.


4. Jedną z czynności etapu przygotowawczego przy trwałej ondulacji jest

a) kontrola skrętu.
b) zdjęcie wałków.
c) zabezpieczenie miejsc wrażliwych.
d) przywrócenie naturalnego odczynu włosom.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

5. Podczas mycia włosów przed trwałą ondulacją nie należy

a) spłukiwać odżywki.
b) masować skóry głowy.
c) spłukiwać szamponu.
d) stosować szamponu detergentowego.


6. Intensywne oczyszczanie skóry głowy przed zabiegiem trwałej ondulacji może

spowodować przedostanie się płynu do mieszków włosowych na skutek
a) zbyt mocnego naciągnięcia pasm włosów na wałkach.
b) natłuszczenia włosów.
c) odtłuszczenia włosów.
d) zastosowania zabezpieczacza.


7. Aplikację zabezpieczacza stosuje się, gdy włosy są:

a) zdrowe.
b) szkliste.
c) porowate.
d) naturalne.


8. Aplikowanie płynu trwale ondulującego metodą ciągłą wykonuje się stosując

a) aplikatur.
b) gąbkę.
c) rynienkę.
d) zakraplacz.


9. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) odciąganie gumek mocujących wałki od włosów.
b) nawijanie pasma.
c) zabezpieczenie końcówek włosów.
d) umocowanie wałków.


10. Wałek próbny służy do

a) określenia stopnia zniszczenia włosów.
b) określenia stopnia przekształcenia struktury włosów.
c) określenia stopnia skręcenia końcówek.
d) sprawdzenia siły naprężenia pasma na wałku.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

11. Jeżeli siła skrętu włosów jest niewystarczająca, a struktura włosów na to pozwala,

wydłuża się czas działania płynu o
a) 2–5 minut.
b) 1 minutę.
c) 10 minut.
d) 5–7 minut.


12. Które zdjęcie przedstawia uszkodzenie spowodowane za długim czasem działania płynu

na włosy

A

B

C

D

a) zdjęcie B.
b) zdjęcie C.
c) zdjęcie A.
d) zdjęcie D.


13. Osuszanie włosów po przerwaniu działania płynu na włosy wykonuje się

a) suszarką ręczna.
b) promiennikiem podczerwieni.
c) suszarką hełmową.
d) ręcznikami papierowymi.


14. Całkowite utrwalenie skrętu trwa

a) 15 minut.
b) 10 minut.
c) 5 minut.
d) 3 minuty.


15. Zabieg końcowy polega na obniżeniu odczynu włosów do poziomu

a) lekko zasadowego.
b) kwaśnego.
c) obojętnego.
d) lekko kwaśnego.


16. Chemiczne prostowanie włosów rozpoczyna się od nałożenia kremu na pasma

a) nad czołem.
b) na szczycie głowy.
c) po bokach.
d) nad karkiem.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

17. Poniższe zdjęcie przedstawia

a) podrażnienie skóry głowy.
b) załamanie włosów przy nasadzie.
c) odgniecenie przedziałków.
d) złamanie włosa.



18. Czas działania kremu trwale prostującego na włosach farbowanych wynosi

a) 5–10 minut.
b) 10–20 minut.
c) 30–40 minut.
d) 20–30 minut.


19. Po wykonaniu chemicznego prostowania włosów koloryzację można wykonać po upływie

a) 48 godzin.
b) 24 godzin.
c) 15 dni.
d) 4 tygodni.


20. Trwała kolorowa polega na

a) równoczesnym utrwaleniu skrętu i koloryzacji włosów.
b) uzyskaniu skrętu a następnie koloryzacji włosów.
c) koloryzacji a następnie uzyskaniu skrętu włosów.
d) równoczesnym przekształceniu struktury włosów i koloryzacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Wykonywanie trwałego ondulowania i prostowania włosów



Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Wykonywanie trwałego

ondulowania i prostowania włosów” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”,
gdyż pozwoli ono określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej
jednostce. Zadanie zostało tak skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony
poniżej układ umiejętności. Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia,
umożliwiających w określonym czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć
udostępnione stanowisko pracy z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym wykonanie
ondulacji chemicznej. Należy również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą
zgromadzone narzędzia, przybory, preparaty fryzjerskie oraz bielizna zabiegowa, spośród
których uczeń wybierze właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na
wykonanie zadania wynosi 240 minut.

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:

1) sporządzić plan pracy,
2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3) nawinąć włosy na wałki wybraną techniką,
4) wykonać zabieg chemicznego ondulowania włosów,
5) ostrzyc włosy,
6) uczesać włosy.

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.

Opis pracy:

2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.

przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy:

sprzętu fryzjerskiego: grzebienia do rozczesywania włosów, szpikulca,
grzebienia do strzyżenia, nożyczek fryzjerskich, zestawu wałków, papierków
zabezpieczających, spryskiwacza, pasków odciągających gumki, papierków do
zabezpieczania końcówek, klamry, miseczki, gąbka, kołnierz, rynienki,

preparatów fryzjerskich: szamponu, odżywki, środka ochronnego, płynu,
utrwalacza, neutralizatora, bielizny zabiegowej: ręcznika frotte, ręczników
papierowych, rękawiczki lateksowe, kołnierza do strzyżenia,

przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania
zabiegu, umycie włosów (raz, bez masowania skóry głowy), rozczesanie włosów,
aplikacja preparatu zabezpieczającego i wyrównującego strukturę włosów.

3. Nawiniecie włosów na wałki – ustalenie właściwej średnicy wałków i określenie techniki

nawijania włosów.

4. Przygotowanie płynu trwale ondulującego do aplikacji – dokładne wymieszanie preparatu

przelanie do miseczki i spienienie za pomocą gąbki.

5. Aplikacja płynu na włosy – preparat rozprowadza się równomiernie na pasmach

rozpoczynając od włosów na szczycie głowy następnie nad karkiem, z przodu
i po bokach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

6. Ustalenie czasu działania płynu, kontrola skrętu – ustalenie czasu działania preparatu: od

5 do 15 minut. Po 5 minutach sprawdzić skręt na wałkach próbnych usytuowanych nad
karkiem, na szczycie głowy i po bokach.

7. Wykonanie kompresu – płukanie włosów przez 5–8 min., dokładne osuszenie włosów

ręcznikami papierowymi.

8. Przygotowanie utrwalacza - wymieszanie preparatu przelanie do miseczki i spienienie

za pomocą gąbki.

9. Aplikacja utrwalacza – preparat nanieść na włosy analogicznie do aplikacji płynu trwale

ondulującego.

10. Określenie czasu działania utrwalacza – utrwalanie skrętu prowadzi jednoetapowo

(5minut) przy włosach krótkich, dwuetapowy przy włosach długich i półdługich ( 5 minut
na wałkach, 3 minuty po zdjęciu wałków).

11. Spłukanie utrwalacza przez ok. 5 minut, osuszenie włosów ręcznikiem.
12. Przywrócenie naturalnego odczynu włosom.
13. Strzyżenie nadający ostateczny kształt fryzurze – umiejętność sprawdzana w JM 514[01]

Z4.02.


Treść zadania

Wykonaj ondulację chemiczną na zimno zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując

dostępne preparaty fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie
planu pracy, przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu, wykonanie ondulacji
chemicznej, strzyżenie nadające ostateczny kształt fryzurze. Na stanowisku pracy
przygotowano wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez
nauczyciela miejscu umieszczono narzędzia, przybory, preparaty fryzjerskie oraz bieliznę
zabiegową, spośród, których wybierzesz środki potrzebne Ci do wykonania zadania.
Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 180 minut.

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

1.

Sporządzanie planu pracy

0,6

2.

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do
zabiegu

0,6

3.

Nawiniecie włosów na wałki

0,8

4.

Przygotowanie płynu trwale ondulującego do
aplikacji

0,7

5.

Aplikacja płynu na włosy

0,5

6.

Ustalenie czasu działania płynu, kontrola skrętu

0,7

7.

Wykonanie kompresu

0,5

8.

Utrwalenie skrętu

0,7

9.

Neutralizacja odczynu włosów

0,5


* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

Klucz oceniania

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów.

18 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań.

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy.

10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono.

7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek.

0 pkt. czynność wykonana błędnie.

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

dopuszczający

75

dostateczny

90

dobry

140

bardzo dobry

160





























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.

SUZI, Warszawa 2005

4. Optymalna trwała ondulacja, wskazówki i zastosowanie, GOLDWELL

