„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Suligowska
Dobieranie
preparatów
do
trwałego
ondulowania
i prostowania włosów 514[01].Z5.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Zuzanna Sumirska
mgr Magdalena Góźdź
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.01
„Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania i prostowania włosów”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Budowa i właściwości wody
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Preparaty do ondulacji i prostowania chemicznego oraz ich działanie na
keratynę
15
5.2.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Dobieranie preparatów do trwałego
ondulowania i prostowania włosów”, który będzie pomocny w przekazywaniu wiedzy
i kształtowaniu umiejętności.
Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje. Poziom trudności wykonywanych
ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności
uczniów oraz uwzględniać wyposażenie pracowni fryzjerskiej.
Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się do zaproponowanych zabiegów. Jeśli ma
taką możliwość powinien uczestniczyć w targach i sympozjach, dających możliwość poznania
nowych technik fryzjerskich. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie
musiał wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów
i sprzętu fryzjerskiego. Informacje w dziedzinie fryzjerstwa szybko się dezaktualizują,
zwłaszcza te, które są ściśle związane ze sprzętem fryzjerskim i preparatami stylizującymi.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z5.01
Dobieranie preparatów do trwa
łego
ondulowania i prostowania w
łosów
514[01].Z5.02
Planowanie zabiegów trwa
łego
ondulowania i prostowania w
łosów
514[01].Z5.03
Wykonywanie trwa
łego ondulowania
i prostowania w
łosów
514[01].Z5
Chemiczne
zabiegi fryzjerskie
514[01].Z5.07
Dobieranie preparatów
do farbowania w
łosów
514[01].Z5.05
Planowanie zabiegów rozja
śniania
i odbarwiania w
łosów
514[01].Z5.06
Rozja
śnianie
i odbarwianie w
łosów
514[01].Z5.04
Dobieranie preparatów
do rozja
śniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.08
Planowanie zabiegów farbowania w
łosów
514[01].Z5.09
Farbowanie w
łosów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
czytać tekst ze zrozumieniem,
−
analizować wybrane fragmenty tekstu,
−
wykonywać proste schematy i rysunki,
−
wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną,
−
posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu chemii zdobytymi w gimnazjum,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń,
−
przestrzegać zasad higieny oraz przepisów bhp i ppoż. podczas świadczenia usług.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
zdefiniować pojęcia: pierwiastek, substancja, związek chemiczny, właściwości
chemiczne, właściwości fizyczne,
−
scharakteryzować rodzaje wody,
−
wyjaśnić budowę chemiczną wody,
−
scharakteryzować właściwości fizyczne, chemiczne i fizykochemiczne wody,
−
określić rodzaje twardości wody,
−
scharakteryzować sposoby zmiękczania wody,
−
wyjaśnić wpływ twardości wody na jakość świadczonych usług fryzjerskich,
−
scharakteryzować właściwości kwasów i zasad wykorzystywanych we fryzjerstwie,
−
zdefiniować pH roztworów kwasów i zasad,
−
określić skale pH,
−
zaprezentować przykłady kwasów i zasad stosowanych we fryzjerstwie,
−
wyjaśnić budowę chemiczną nadtlenku wodoru,
−
wyjaśnić proces katalitycznego rozkładu nadtlenku wodoru,
−
określić katalizatory i inhibitory rozkładu nadtlenku wodoru stosowne we fryzjerstwie,
−
wyjaśnić zastosowanie wodnych roztworów nadtlenku wodoru we fryzjerstwie,
−
scharakteryzować związki utleniające stosowane we fryzjerstwie,
−
sklasyfikować rodzaje środków redukujących i utleniających stosowanych w preparatach
do trwałej ondulacji, scharakteryzować środki zakwaszające,
−
oznaczyć odczyny preparatów do trwałej ondulacji,
−
scharakteryzować preparaty do trwałego prostowania włosów,
−
wyjaśnić mechanizm trwałego prostowania włosów,
−
określić wpływ środków do trwałej ondulacji na właściwości włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
………………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01].Z5
Jednostka modułowa:
Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania
i prostowania włosów514[01].Z5.01
Temat: Budowa i właściwości wody.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności charakteryzowania budowy i właściwości wody
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć :
−
określić budowę chemiczna cząsteczki wody,
−
wskazać właściwości fizyczne, chemiczne i fizykochemiczne wody,
−
określić cechy roztworu właściwego i koloidalnego,
−
zdefiniować pojecie twardości wody,
−
określić sposoby określania twardości wody,
−
określić metody zmiękczania wody,
−
określić wpływ twardości wody na jakość świadczonych usług fryzjerskich.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład połączony z pokazem,
−
ćwiczenia praktyczne,
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w grupach 2–osobowych.
Czas: 120 minut.
Środki dydaktyczne:
−
plansze budowy chemicznej wody i struktury grona,
−
2 zlewki o poj. 250 cm3,
−
żarówka,
−
przesłona z czarnego papieru,
−
odczynniki: chlorek sodu, białko jaja kurzego, woda destylowana,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia.
Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących budowy chemicznej wody
oraz jej właściwości chemicznych, fizycznych oraz fizykochemicznych.
4. Ćwiczenia praktyczne:
−
Uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe.
−
Nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
Każda z grup ma przeprowadzić doświadczenie obrazujące efekt Tyndalla
charakterystyczny dla roztworów koloidalnych.
−
Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy.
−
Nauczyciel
nadzoruje
pracę
uczniów
i
pomaga
w
razie
potrzeby
w realizacji ćwiczenia.
5. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń
praktycznych.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów
na zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do wykonywania ondulacji
chemicznej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5
Jednostka modułowa:
Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania
i prostowania włosów514[01]. Z5.01
Temat: Skład i funkcje składników preparatów do trwałej ondulacji.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania składu poszczególnych preparatów do ondulacji
chemicznej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać reduktory działające w środowisku kwaśnym i zasadowym,
−
określić składniki aktywne i pomocnicze w płynie do trwałej ondulacji i w utrwalaczu,
−
schrakateryzować funkcje składników płynu utrwalacza,
−
określić wpływ składników aktywnych płynu i utrwalacza na włosy,
−
scharakteryzować skład i funkcje składników preparatów pomocniczych stosowanych
przy trwałej ondulacji.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład połączony z pokazem,
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w grupach 2–osobowych.
Czas: 120 minut.
Środki dydaktyczne:
−
tabele ze składem płynu i utrwalacza,
−
zestaw pasm włosów o jednakowej długości i grubości zawierający: jedno pasmo włosów
normalnych, jedno pasmo włosów farbowanych, jedno pasmo włosów rozjaśnionych,
−
preparaty trwale ondulujące do włosów normalnych, farbowanych i rozjaśnionych,
−
trzy wałki o średnicy 10 mm,
−
rękawiczki lateksowe,
−
ręczniki jednorazowego użytku,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia.
Przebieg lekcji
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących zestawu preparatów
do wykonywania trwałej ondulacji i ich składu z uwzględnieniem składników aktywnych
i pomocniczych, określenie działania reduktorów i utleniaczy na włosy oraz wskazanie
funkcji składników pomocniczych w preparatach trwale ondulujących – wykład
informacyjny połączony z pokazem preparatów.
4. Ćwiczenia praktyczne:
−
Uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe.
−
Nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
Każda z grup ma przeprowadzić proces trwałego ondulowania włosów na próbkach
włosów o różnej strukturze stosując odpowiednie preparaty oraz określić wpływ
przeprowadzonego zabiegu na stan i strukturę włosów.
−
Liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy.
−
Nauczyciel
nadzoruje
pracę
uczniów
i
pomaga
w
razie
potrzeby
w realizacji ćwiczenia.
5. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń
praktycznych.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów
na zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do chemicznego prostowania włosów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Budowa i właściwości wody
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokończ poniższe zdania.
Pierwiastek chemiczny to ….…………………………………………………………..……
…………………………………………………………………………………………..……
Związek chemiczny to …………………………………………….………………................
…………………………………………………………………………………………...……
Najważniejszymi właściwościami fizycznymi substancji są:…………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…..……………………………………………………………………………………………
Właściwości chemiczne substancji to ………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………
…..…………………………………………………………………………………….………
Pierwiastki chemiczne dzieli się na: …………………………………………………………..
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem podstawowych pojęć chemicznych (materiał nauczania 4.1.1.),
2) dokończyć zdania,
3) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia.
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Właściwości wody
Opis właściwości wody
Fizyczne
Fizykochemiczne
Chemiczne
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem właściwości wody (materiał nauczania 4.1.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Określ stopień twardości wody w swojej Szkole.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem twardości wody (materiał nauczania 4.1.1.),
2) przygotować próbkę wody do badania,
3) wykonać pomiar stopnia twardości wody testerem,
4) odczytać stopień twardości wody,
5) porównać wynik Swojego badania z wynikami kolegów/ koleżanek z klasy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
−
zlewka o poj. 30 cm3 lub szkiełko zegarkowe,
−
paski do oznaczania twardości wody,
−
wzornik stopni twardości wody,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj doświadczenie zgodnie z instrukcją.
Instrukcja wykonania ćwiczenia
Odczynniki:
−
Chlorek sodu
−
Białko jaja kurzego
−
Woda destylowana
Sposób wykonania ćwiczenia:
Przygotuj w jednej zlewce roztwór chlorku sodu, a w drugiej zlewce – roztwór jaja białka
kurzego. Oba roztwory oświetl z boku silną żarówką, stosując odpowiednią przesłonę
z czarnego papieru. Obserwuj, w jaki sposób wiązka światła przechodzi przez badane
roztwory.
Obserwacje:
Roztwór I
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Roztwór II
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
2) przygotować roztwory do przeprowadzenia doświadczenia,
3) wykonać doświadczenie,
4) porównać wyniki swoich obserwacji z wynikami obserwacji kolegów/ koleżanek
z klasy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
−
2 zlewki o poj. 250 cm
3
,
−
żarówka, lampa dużej mocy,
−
przesłona z czarnego papieru,
−
odczynniki: chlorek sodu, białko jaja kurzego, woda destylowana,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Preparaty do ondulacji i prostowania chemicznego oraz ich
działanie na keratynę
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Skład i funkcje składników płynu do ondulacji chemicznej
Składniki
Nazwa związku
Działanie na włosy/funkcje
w preparacie
Środki redukujące
Węglan amonu, wodorowęglan amonu,
etanoloaminy
Umożliwiają zwilżenie włosów płynem,
ułatwiają uzyskanie właściwej formy
preparatu oraz rozpuszczenie substancji
zapachowych,
zapobiegają
przed
spływaniem płynu z włosów
Chronią włos przed nadmiernym wnikanie
płynu w uszkodzone części włosa
Antyutleniacze
Parabeny
Woda zdemineralizowana
Barwniki
-
Syntetyczne kompozycje zapachowe
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem składu płynu do ondulacji chemicznej (materiał nauczania 4.2.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Skład i funkcje składników utrwalacza do ondulacji chemicznej
Składniki
Nazwa związku
Działanie na włosy/funkcje
w preparacie
Powodują
odwodornienie
mostków
disiarczkowych (utrwalają ich zmienione w
pierwszym etapie zabiegu położenie),
uniemożliwiają
dalsze
rozmiękczenie
keratyny
Kwas fosforowy, słabe roztwory kwasów
cytrynowego i winowego
Środki
powierzchniowo
czynne
Woda zdemineralizowana
Chlorek sodu, pochodne celulozy
Środki
pielęgnacyjne
Hydrolizaty proteinowe
Poprawiają
wygląd
preparatu
oraz
pomagają w odróżnieniu preparatów
Substancje
zapachowe
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem składu płynu do ondulacji chemicznej (materiał nauczania 4.2.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę.
Składnik preparatu
Substancje aktywne
Działanie na włosy
Preparat zabezpieczający
Środek redukujący
Utrwalacz
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem składników preparatów do chemicznego prostowania włosów
(materiał nauczania 4.2.1.),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 4
Określ wpływ rodzaju preparatu trwale ondulującego na siłę skrętu i stan włosów.
Instrukcja wykonania ćwiczenia
I.
Przygotuj trzy próbki pasm włosów niepodanych obróbce chemicznej:
1. pierwsza próbka – pasmo włosów normalnych – zdrowych,
2. druga próbka – pasmo włosów farbowanych o lekko uszkodzonej strukturze,
3. trzecia próbka – pasmo włosów rozjaśnionych o uszkodzonej strukturze.
II. Nawiń pasma włosów na wałki o średnicy 10 mm i nasącz je płynami:
1. pierwsza próbka – płynem do włosów normalnych,
2. druga próbka – płynem do włosów farbowanych,
3. trzecia próbka – płynem do włosów rozjaśnianych.
Czas działania środka 20 minut.
III. Spłucz próbne pasma włosów po 20 minutach, zaaplikuj utrwalacz – czas działania 10
minut. Wysusz włosy.
IV. Uzupełnij tabelę.
Próbka pierwsza
Próbka druga
Próbka trzecia
Stopień
pofalowania
włosów
Sprężystość
włosów
Struktura
włosów
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni fryzjerskiej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem potrzebnym do wykonania ćwiczenia. Należy nadzorować
pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) wykonać ćwiczenie zgodnie z instrukcja,
4) uzupełnić tabele,
5) porównać swoja tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Środki dydaktyczne:
−
zestaw pasm włosów o jednakowej długości i grubości zawierający: jedno pasmo włosów
normalnych, jedno pasmo włosów farbowanych, jedno pasmo włosów rozjaśnionych,
−
preparaty do ondulacji chemicznej do włosów normalnych, farbowanych i rozjaśnionych,
−
trzy wałki o średnicy 10 mm,
−
rękawiczki lateksowe,
−
ręczniki jednorazowego użytku,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 5
Opisz poniższe schematy.
Schemat 1
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Schemat 2
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Schemat 3
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem mechanizmu chemicznego ondulowania włosów (materiał
nauczania 4.2.1.),
2) opisać przedstawione schematy,
3) porównać swoje opisy z opisami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie preparatów do
trwałego ondulowania i prostowania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
–
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
–
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
–
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. b, 5. d, 6. b, 7. b, 8. d, 9. a, 10. c, 11. c,
12. c, 13. d, 14. a, 15. b, 16. a, 17. a, 18. d, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie pierwiastek chemiczny
A
P
c
2
Wskazać właściwość fizyczną
C
P
c
3
Zdefiniować pojecie reakcja chemiczna
A
P
a
4
Wskazać wartość pH wody morskiej
C
P
b
5
Określić typ wiązania chemicznego
w cząsteczce wody
C
P
d
6
Rozróżnić właściwości wody
B
P
b
7
Wyliczyć rodzaje roztworów wodnych
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
8
Wyjaśnić proces autodysocjacji wody
B
P
d
9
Określić stopnie twardości wody
C
P
a
10
Wskazać ilu składnikowe są zestawy preparatów
do ondulacji chemicznej
B
P
c
11
Wskazać warunki optymalnego działania
reduktorów
B
P
c
12
Określić działanie węglanu amonu na włosy
w procesie trwałego ondulowania
C
P
c
13
Wskazać substancje ochronne stosowane
w płynach do ondulacji chemicznej
B
P
d
14 Określić grupy składników utrwalacza
C
P
a
15
Określić funkcje emulgatorów w procesie
trwałego ondulowania włosów
C
P
b
16 Określić budowę alfa – keratyny
C
PP
a
17 Wyjaśnić proces uwodornienia
B
PP
a
18
Przewidzieć składnik aktywny stosowany
w płynie do chemicznego prostowania włosów
farbowanych
D
PP
d
19
Wskazać różnicę między chemicznym
prostowania chemicznym ondulowaniem włosów
C
PP
b
20 Określić składnik aktywny w utrwalaczu
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących dobierania preparatów do trwałego ondulowania
i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pierwiastek chemiczny to
a) substancja o identycznych właściwościach fizycznych i różnych właściwościach
chemicznych.
b) substancja o identycznych właściwościach chemicznych i różnych właściwościach
fizycznych.
c) substancja czysta o identycznych właściwościach, której nie da się rozłożyć
na prostsze elementy.
d) substancja czysta o identycznych właściwościach, którą da się rozłożyć na prostsze
elementy.
2. Właściwością fizyczną nie jest
a) gęstość substancji.
b) rozpuszczalność substancji.
c) zdolność do tworzenia nowych substancji.
d) temperatura wrzenia.
3. Reakcja chemiczna to
a) proces, podczas którego jedne substancje zmieniają się w drugie.
b) przemiana, podczas której substancja zmienia stan skupienia.
c) proces rozpuszczania substancji.
d) proces rozdzielania mieszanin.
4. Woda morska ma odczyn o wartości pH
a) ok. 6.
b) ok. 8.
c) ok. 7.
d) ok. 11.
5. Między atomami wodoru, a atomami tlenu w cząsteczce wody występują wiązania
a) jonowe.
b) atomowe.
c) atomowe typu Π.
d) atomowe spolaryzowane.
6. Właściwością fizykochemiczną wody mającą duże znaczenie w pracy fryzjera jest jej
zdolność do
a) rozpuszczania substancji.
b) istnienia napięcia powierzchniowego na granicy faz.
c) topnienia.
d) wrzenia.
7. Roztwory wodne dzieli się na
a) nasycone i nienasycone.
b) właściwe i koloidalne.
c) nasycone i koloidalne.
d) nienasycone i koloidalne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8. Najważniejszą właściwością chemiczną wody jest zdolność do
a) reakcji z kwasami tlenowymi.
b) reakcji z solami.
c) rozpuszczania substancji.
d) autodysocjacji.
9. Stopień twardości wody miękkiej nie przekracza
a) 7°d.
b) 21°d.
c) 14°d.
d) 18°d.
10. Preparaty do ondulacji chemicznej są
a) jednoskładnikowe.
b) pięcioskładnikowe.
c) dwuskładnikowe.
d) sześcioskładnikowe.
11. Reduktory stosowane, jako składniki aktywne w płynie trwale ondulującym mogą działać
w środowisku
a) tylko zasadowym.
b) tylko kwaśnym.
c) zasadowym i lekko kwaśnym.
d) lekko zasadowym i silnie kwaśnym.
12. Węglan amonu jest składnikiem aktywnym płynu trwale ondulującego, który odpowiada za
a) odwodornienie mostków cystynowych.
b) uwodornienie mostków cystynowych.
c) podnoszenie odczynu włosów.
d) stabilizację rozkładu nadtlenku wodoru.
13. Za ochronę włosa przez nadmiernym wnikaniem płynu w uszkodzone części włosa
odpowiada
a) kwas tioglikolowy.
b) węglan amonu.
c) bromian sodu.
d) lanolina.
14. Składnikiem pomocniczym występującym tylko w utrwalaczu jest
a) zagęszczacz.
b) środek powierzchniowo czynny.
c) kompozycja zapachowa.
d) barwnik.
15. Emulgatory wprowadzane do preparatów trwale ondulujących należą do substancji
pomocniczych odpowiedzialnych za
a) podniesienie odczynu włosów.
b) uzyskanie właściwej postaci preparatu.
c) zakwaszenie włosów.
d) ochronę włosów prze uszkodzeniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
16. W alfa – keratynie mostki cystynowe między sąsiednimi łańcuchami keratyny są ułożone
a) prostopadle.
b) równolegle.
c) ukośnie.
d) łańcuchówna zewnątrz łańcuchów.
17. Uwodornienie polega na
a) przyłączeniu atomów wodoru do mostków cystynowych.
b) przyłączeniu atomów wodoru do wiązań peptydowych.
c) przyłączeniu atomów wodoru do wiązań jonowych.
d) tworzeniu mostków monocystynowych.
18. Siarczan amonu jest składnikiem płynu do chemicznego prostowania włosów
a) szklistych.
b) rozjaśnionych.
c) naturalnych.
d) farbowanych.
19. Proces chemicznego prostowania włosów przebiega podobnie jak chemicznego
ondulowania. Różnica polega na tym, że
a) włosy nawija się na wałki o dużej średnicy.
b) włosy wygładza się.
c) włosy wyciąga się na grubej szczotce.
d) włosy nawija się spiralnie na walki o dużej średnicy.
20. Składnikiem aktywnym w utrwalaczu jest
a) 1–2 % wodny roztwór nadtlenku wodoru.
b) 5–7 % wodny roztwór nadtlenku wodoru.
c) 7–15 % wodny roztwór nadtlenku wodoru.
d) 6 % wodny roztwór nadtlenku wodoru.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania i prostowania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie preparatów do
trwałego ondulowania i prostowania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. c, 6. a, 7. d, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c,
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. b, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować pojęcie związek chemiczny
A
P
b
2
Wyliczyć grupy pierwiastków chemicznych
A
P
c
3
Określić stany skupienia wody występującej na
Ziemi
C
P
b
4
Wybrać rodzaj wody stosowany do produkcji
preparatów fryzjerskich
B
P
b
5
Określić charakter wiązania wodorowego
B
P
c
6
Scharakteryzować roztwór koloidalny
C
P
a
7
Wskazać sposób obniżenia napięcia
powierzchniowego na granicy faz woda – włos
C
P
d
8
Określić odczyn czystej chemicznie wody
C
P
b
9
Wskazać sposób zmiękczania wody
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
10 Określić rodzaje twardości wody
C
P
a
11 Przewidzieć działanie sody na twardą wodę
D
P
c
12
Określić właściwości soli kwasu siarkowego
wykorzystywane we fryzjerstwie
C
P
a
13
Wskazać funkcje parabenów w płynie trwale
ondulującym
B
P
b
14
Wskazać substancje stabilizującą środek
utleniający w utrwalaczu
B
P
a
15 Przedstawić skład środka zabezpieczającego
B
P
a
16 Wyjaśnić proces trwałego ondulowania włosów
C
PP
b
17
Określić działanie substancji alkalicznych na
włosy w procesie ondulacji chemicznej
C
PP
c
18
Przewidzieć ilość przekształconych mostków
cystynowych podczas wykonywania ondulacji
chemicznej
D
PP
b
19
Wyjaśnić proces odwodornienia mostków
cystynowych
C
PP
a
20
Określić zasadę prostowania chemicznego na
gorąco
C
PP
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących dobierania preparatów do trwałego ondulowania
i prostowania włosów. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Związek chemiczny to
a) substancja czysta, która jest zbudowana z jednakowych atomów.
b) substancja, którą można rozłożyć na dwie lub więcej innych substancji prostych.
c) zbiór pierwiastków o takich samych właściwościach.
d) mieszanina substancji o podobnych właściwościach.
2. Pierwiastki chemiczne dzieli się na:
a) metale i niemetale.
b) półmetale i niemetale.
c) metale, półmetale i niemetale.
d) półmetale i metale.
3. Na Ziemi woda występuje
a) tylko w stanie ciekłym.
b) w trzech stanach skupienia.
c) w stanie ciekłym i stałym.
d) w stanie gazowym i ciekłym.
4. Do produkcji preparatów fryzjerskich stosuje się wodę
a) słoną.
b) destylowaną.
c) ze źródeł podziemnych.
d) opadową.
5. Wiązania wodorowe powstające między cząsteczkami wody to rodzaj
a) wiązania atomowego typu sigma.
b) wiązania atomowego typu pi.
c) przyciągania.
d) wiązania jonowego.
6. Roztwór koloidalny jest otrzymywany przez
a) rozpuszczenie w wodzie substancji o dużych rozmiarach cząstek.
b) rozpuszczenie w wodzie substancji o małych rozmiarach cząstek.
c) rozpuszczenie w acetonie substancji o małych rozmiarach cząstek.
d) rozpuszczenie w acetonie substancji o małych rozmiarach cząstek.
7. Warunkiem zwilżenia włosów wodą jest
a) podwyższenie jej temperatury.
b) obniżenie jej temperatury.
c) zastosowanie substancji odżywczych.
d) zastosowanie środków powierzchniowo-czynnych.
8. W wyniku autodysocjacji czystej chemicznie wody powstają jony wodorowe
i wodorotlenkowy, które powodują, że woda przyjmuje odczyn
a) kwaśny.
b) obojętny.
c) lekko zasadowy.
d) zasadowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
9. Do zmiękczania wody twardej stosuje się substancje chemiczne zwane
a) parabenami.
b) alkanami.
c) sekwestrantami.
d) propelentami.
10. Biorąc pod uwagę rodzaj rozpuszczonych w wodzie jonów, wyróżnia się twardość
a) przemijającą i stałą.
b) przemijającą i węglanową.
c) tylko stałą.
d) tylko węglanową.
11. Soda dodana do twardej wody powoduje
a) wytrącanie w formie osadu jonów węglanowych.
b) rozpuszczanie jonów wapnia i magnezu.
c) wytrącanie w formie osadu jonów wapnia i magnezu.
d) wytrącanie w formie osadu jonów wodorsiarczanowych.
12. Sole kwasu siarkowego stosowane w płynach trwale ondulujących pełnią funkcję
a) reduktorów działających w środowisku lekko kwaśnym.
b) reduktorów działających w środowisku zasadowym.
c) utleniaczy działających w środowisku zasadowym.
d) utleniaczy działających w środowisku kwaśnym.
13. Parabeny są składnikiem pomocniczym płynu trwale ondulującego, który
a) zapobiega przed redukcją kwasu tioglikolowego.
b) utleniania kwas tioglikolowy.
c) rozkłada lanoliny.
d) rozkłada środek alkalizujący.
14. Utrwalacz zawiera składnik stabilizujący środek utleniający. Najczęściej jest to
a) kwas winowy.
b) kwas azotowy.
c) kwas tioglikolowy.
d) bromian sodu.
15. Preparat zabezpieczający to kompozycja substancji pomocniczych i
a) substancji ochronnych.
b) substancji redukujących.
c) substancji utleniających.
d) środków powierzchniowo czynnych.
16. Proces ondulacji chemicznej polega na
a) tworzeniu wiązań wodorowych.
b) przekształcaniu położenia wiązań disiarczkowych.
c) przekształcaniu położenia wiązań jonowych.
d) tworzeniu wiązań peptydowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
17. Substancje alkalizujące zawarte w płynie
a) uwodorniają mostki cystynowe.
b) odwodarniają mostki cystynowe.
c) rozchylają łuski włosowe.
d) zamykają łuski włosowe.
18. W procesie trwałego ondulowania włosów przekształceniu ulega
a) 100 % mostków disiarczkowych.
b) 30 % mostków disiarczkowych.
c) 70 % mostków disiarczkowych.
d) 5 % mostków disiarczkowych.
19. Usunięcie wodorów w procesie utrwalania powoduje odtwarzanie mostków
a) cystynowych.
b) jonowych.
c) wodorowych.
d) peptydowych.
20. Przy zmianie struktury włosów podczas chemicznego prostowania na gorąco konieczne jest
a) prasowanie pasm żelazkiem fryzjerskim.
b) wyczesywanie pasm grzebieniem o gęsto rozstawionych zębach.
c) ogrzewanie włosów suszarka hełmową.
d) wmasowanie w pasma płynu redukującego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Dobieranie preparatów do trwałego ondulowania i prostowania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Hejwowska S., Marcinkowska R. Chemia zakres podstawowy, tom1, wyd. pedagogiczne
OPERON 2005
2. Kulig J., Bednarczyk J. Wybrane doświadczenia chemiczne dla licealistów, wyd. MAC
Edukacja, Kielce, 2003
3. Marzec A. Chemia kosmetyków , wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005
4. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
5. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
6. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.
SUZI, Warszawa 2005