„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ewa Stefaniak-Piasek
Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym
341[03].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Agnieszka Mikina
mgr Małgorzata Sienna
Opracowanie redakcyjne:
mgr Maria Olejnik
Konsultacja:
dr Bożena Zając
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 341[03].Z1.04
„Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik handlowiec.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Formy przedsiębiorstw handlowych
11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Wyposażenie sklepu i magazynu
15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Proces sprzedaży i obsługa klienta
17
5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prowadzenie rozmowy sprzedażowej
w języku obcym”, który będzie pomocny w wyborze podręcznika do nauki języka obcego,
określenia zakresu wiedzy i umiejętności. Staraliśmy się podpowiedzieć jakiego rodzaju
ćwiczenia można wykonywać z uczniami podczas prowadzenia zajęć dydaktycznych
w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii handlowiec 341[03].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktację zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
341[03].Z1.04
Prowadzenie rozmowy sprzedażowej
w języku obcym
341[03].Z1.03
Wykonywanie czynności związanych
z procesem sprzedaży
341[03].Z1.01
Organizowanie i wyposażanie obiektów
handlowych
341[03].Z1.02
Identyfikacja zachowań
konsumentów
Moduł 341[03].Z1
Obsługa klienta
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
− pisać teksty w języku obcym na poziomie podstawowym,
− tłumaczyć teksty w języku obcym na poziomie podstawowym,
− stosować podstawowe zwroty handlowe w języku obcym
− prowadzić rozmowy handlowe w języku polskim,
− zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,
− korzystać z oprogramowania Microsoft Office,
− korzystać z różnych źródeł informacji,
− posłużyć się pojęciami z zakresu handlu i towaroznawstwa,
− zorganizować proces sprzedaży detalicznej i hurtowej,
− dobrać i zastosować formę sprzedaży odpowiednio do asortymentu towarowego,
− określić prawa konsumenta,
− przeprowadzić postępowanie reklamacyjne,
− udzielić porady dotyczącej sprzedawanego towaru, w tym zaoferować towary
komplementarne i substytucyjne,
− zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prowadzenia procesu
sprzedaży.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji jednostki modułowej, uczeń powinien umieć w języku obcym:
− określić czynności związane z obsługą klienta,
− sporządzić notatkę na temat wysłuchanego tekstu,
− zabrać głos w dyskusji na temat wysłuchanego tekstu,
− posłużyć się kontekstem w zrozumieniu wypowiedzi z użyciem specjalistycznego
słownictwa,
− zaplanować i przeprowadzić rozmowę sprzedażową,
− zastosować zwroty grzecznościowe w rozmowach sprzedażowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik handlowiec 341[03]
Moduł:
Obsługa klienta 341[03].Z1.
Jednostka modułowa: Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym 341[03].Z1.04
Temat: Przeprowadzenia rozmowy sprzedażowej – w języku obcym na wybrany
temat.
Cel ogólny: przygotować i przeprowadzić rozmowę sprzedażową.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
− zdefiniować pojęcie rozmowy sprzedażowej,
− wymienić rodzaje dokumentów niezbędnych do przygotowania i prowadzenia
rozmowy sprzedażowej,
− omówić zasady prowadzenia rozmowy sprzedażowej,
− przeprowadzić rozmowę,
− korzystać z różnorodnych źródeł informacji;
− pracować zespołowo;
− prezentować wyniki opracowań;
− wykorzystać wiedzę z innych przedmiotów;
− zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce.
Metody nauczania–uczenia się:
− dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie
Czas: 90
minut.
Środki dydaktyczne:
− komputer,
− pakiet biurowy Microsoft Office i Internet,
− słowniki,
− drukarka.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest przygotowanie rozmowy sprzedażowej w języku obcym.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji.
FAZA 1
Nauczyciel wyjaśnia uczniom istotę metody; precyzuje, czego oczekuje i przedstawia swoje
wymagania w stosunku do uczniów. Wybiera z uczniami zespoły, które będą prowadziły
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
rozmowę, obserwatorów i odpowiedni zakres materiału, który powinien być zrealizowany;
uczniowie proponują tematy rozmów sprzedażowych i zapisują na tablicy.
Nauczyciel zadaje pytania:
1. Co to jest rozmowa sprzedażowa?
2. Kiedy w handlu ma zastosowanie rozmowa sprzedażowa?
3. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie zwroty obcojęzyczne do przygotowania
i poprowadzenia rozmowy sprzedażowej?
FAZA 2 – nauczyciel ustala parametry dyskusji na temat rozmowy sprzedażowej:
− czas – przygotowania rozmowy,
− ustala kolejność prezentacji zespołów,
− wspólnie z uczniami dokonuje wyboru prowadzącego dyskusję w grupie
obserwatorów.
FAZA 3
Konsultacje, w wyniku których dokonuje się weryfikacji sposobów wykonania oraz treści
prac.
FAZA 4
Prezentacja
Dyskusja na temat rozmowy sprzedażowej.
Ocena prac dokonana przez zespół powołany przez nauczyciela.
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze branżowej obcojęzycznej wiadomości na temat: obsługi klienta.
Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj informacje i przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik handlowiec 341[03]
Moduł:
Obsługa klienta 341[03].Z1.
Jednostka modułowa: Prowadzenie rozmowy sprzedażowej w języku obcym 341[03].Z1.04
Temat: Dyskusja na temat wysłuchanego tekstu.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności zabrania głosu w dyskusji, na temat
wysłuchanego tekstu – wyposażenie sklepu i magazynu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zorganizować stanowisko do wykonywania pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
i higieny pracy,
− zabrać głos w dyskusji na temat wysłuchanego tekstu, w języku obcym,
− zaplanować wyposażenie sklepu i przedstawić w języku obcym,
− zaplanować wyposażenie magazynu i zrobić notatkę w języku obcym,
− skutecznie porozumiewać się w różnych sytuacjach – l w języku obcym,
− efektywnie współdziałać w zespole,
− rozwiązywać problemy w sposób twórczy,
− operować informacjami i efektywnie posługiwać się technologią informacyjną.
Metody nauczania–uczenia się:
− metoda 6 kapeluszy myślowych.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna,
− grupowa.
Czas: 180
minut.
Środki dydaktyczne:
− komputer,
− pakiet biurowy Microsoft Office i Internet,
− kartki oznaczające kolory kapeluszy,
− słowniki,
− drukarka.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− uczniowie, którzy wcześniej przygotowali prace czytają tekst w języku obcym na
temat wyposażenie sklepu i magazynu,
− uczniowie wybierają moderatora – prowadzącego dyskusję na temat wyposażenia
sklepu i magazynu,
− przed dyskusją uczniowie losują kapelusze (albo karteczki z kolorami):
− biały – fakty, to co wiemy, co zbadane, liczby;
− czerwony – emocje, co nam się podoba, a co nie, osobiste wrażenia na gorąco,
przeczucia;
− czarny – pesymizm, wady, niedociągnięcia, uboczne skutki, krytyka, czarne okulary;
− żółty – optymizm, zalety i korzyści, widzenie przez różowe okulary, entuzjazm;
− zielony – możliwości, co można jeszcze zrobić, co by było gdyby, co poprawić,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
− niebieski – obserwacja całego procesu z góry, jaki kolor dominuje,
− uczniowie prowadzą dyskusję zgodnie z przydzielonymi wcześniej kartkami
odpowiadającymi kapeluszom.
5. Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga.
6. Po wykonaniu wszystkich czynności uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego
ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac wszystkich uczniów (także tych,
którzy odczytywali teksty w języku obcym na temat wyposażenie sklepu i magazynu.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: form przedsiębiorstw handlowych. Na
podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj informacje i przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Formy przedsiębiorstw handlowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W literaturze branżowej obcojęzycznej, albo w Internecie znajdź tekst dotyczący sklepów
dyskontowych w kontekście marki własnej Dokonaj analizy struktury tekstu, zidentyfikuj
zagadnienia główne i sporządź notatkę w języku obcym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać tekst pod kątem sklepy dyskontowe a marka własna,
3) zapoznać się z tekstem,
4) dokonać analizy tekstu pod względem: struktury, zagadnień głównych,
5) wykonać ćwiczenie krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 2
Przeczytaj tekst dotyczący form organizacyjnych sklepów. Sformułuj pytania związane
z
przeczytanym tekstem. Przeprowadź dyskusję w języku obcym kontekście formy
organizacyjnej sklepu, który ma największą szansę rozwoju w Twojej okolicy?
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z tekstem,
3) zastanowić się nad sformułowaniem wypowiedzi na temat zadany w ćwiczeniu,
4) użyć specjalistycznego słownictwa,
5) wypisać swoje spostrzeżenia,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne,
– dyskusja panelowa,
– praca w grupach 2-3 osobowych.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office, Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 3
W literaturze branżowej obcojęzycznej, albo w Internecie znajdź tekst dotyczący różnych
rodzajów punktów sprzedaży detalicznej. Zaprezentuj najpopularniejsze z nich – w języku
obcym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać tekst dotyczący różnych rodzajów punktów sprzedaży detalicznej,
3) zapoznać się z tekstem,
4) dokonać analizy tekstu pod względem: najpopularniejszych punktów sprzedaży
detalicznej,
5) przygotować plan prezentacji,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Przeczytaj tekst dotyczący sprzedaży hurtowej i sformułuj pytania w języku obcym na temat
wysłuchanego tekstu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) wyszukać tekst o sprzedaży handlowej,
3) zastanowić się nad formą sprzedaży hurtowej,
4) zidentyfikować możliwości finansowe realizacji sprzedaży,
5) zastanowić się nad potrzebą organizacji magazynów hurtu,
6) przygotować pytania w języku obcym,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– praca z tekstem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 5
Na podstawie opisanej struktury organizacyjnej sporządź schemat tej struktury: stoiskiem
mięso i wędliny zarządza kierownik sklepu (jeden z trzech, pracujących na zmiany). Podlega
właścicielowi sklepu. Stoisko działa pod patronatem producenta mięsa i wędlin, który
organizuje regularne szkolenia dla personelu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) przypomnieć sobie rodzaje schematów struktury organizacyjnej,
3) zidentyfikować odpowiedni schemat organizacyjny,
4) określić poszczególne komórki i zależności,
5) przygotować pracę w języku obcym,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– praca z tekstem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.2. Wyposażenie sklepu i magazynu
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sprzedajesz wyposażenia magazynu zaprezentuj w języku obcym rozmowę z klientem,
który jest zainteresowany zakupem wyposażenia magazynu z tkaninami.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami wyposażenia magazynu z tkaninami tekstylnymi,
3) odnaleźć w Internecie informacje na temat ofert wyposażenia magazynu z tkaninami
tekstylnymi,
4) wykonać wstępny plan wyposażenia magazynu z tkaninami tekstylnymi,
5) przygotować informacje z Internetu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– praca z tekstem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office,
– Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 2
Sprzedajesz wyposażenia sklepów zaprezentuj w języku obcym rozmowę z klientem,
który jest zainteresowany zakupem wyposażenia sklepu obuwniczego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami wyposażenia sklepu obuwniczego,
3) odnaleźć w Internecie informacje na temat ofert wyposażenia sklepu obuwniczego,
4) wykonać wstępny plan wyposażenia sklepu obuwniczego,
5) przygotować informacje z Internetu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office,
– Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 3
Sprzedajesz wyposażenia sklepów zaprezentuj w języku obcym rozmowę z klientem,
który jest zainteresowany zakupem wyposażenia sklepu dyskontowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami wyposażenia sklepu dyskontowego,
3) odnaleźć w Internecie informacje na temat ofert wyposażenia sklepu dyskontowego,
4) wykonać wstępny plan wyposażenia sklepu dyskontowego,
5) przygotować informacje z Internetu,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office,
– Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Proces sprzedaży i obsługa klienta
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj i przeprowadź rozmowę telefoniczną sprzedażową w języku obcym –
przedmiotem sprzedaży będzie fotel wypoczynkowy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem),
2) zapoznać się z prowadzenia rozmowy telefonicznej i sprzedażowej ,
3) odnaleźć w internecie informacje na temat produktu, który chcesz sprzedać,
4) wykonać wstępny szkic rozmowy,
5) przygotować informacje z internetu,
6) przygotować rozmowę w języku obcym,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– gra – odgrywanie ról,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office, Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj i przeprowadź rozmowę sprzedażową w języku obcym – przedmiotem
sprzedaży będzie rower górski.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Uczeń powinien:
1) dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem),
2) zapoznać się z prowadzenia rozmowy sprzedażowej,
3) odnaleźć w internecie informacje na temat produktu, który chcesz sprzedać,
4) wykonać wstępny szkic rozmowy,
5) przygotować informacje z internetu dotyczącą produktu (ceny, j.m., procent sprzedanych
art.),
6) przygotować rozmowę,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– gra symulacyjna,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office, Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 3
Na podstawie obejrzanego filmu sporządź notatkę oraz zaplanuj i przygotuj, w języku
obcym rozmowę dotyczącą transakcji kupna – sprzedaży okularów przeciwsłonecznych. Z
zastosowaniem zwrotów grzecznościowych, typowych przy obsłudze klienta.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem),
2) obejrzeć film dotyczący psychologii obsługi klienta w języku obcym,
3) zrobić notatkę,
4) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
5) zapoznać się zasadami obsługi klienta, prowadzenia rozmowy sprzedażowej,
6) przeanalizować notatkę z filmu,
7) odnaleźć w Internecie informacje na temat produktu, który chcesz sprzedać,
8) wykonać wstępny szkic rozmowy,
9) przygotować informacje z Internetu dotyczącą produktu (ceny, j.m., procent sprzedanych
art.),
10) przygotować rozmowę,
11) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
12) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– inscenizacja,
– ćwiczenia praktyczne,
– praca 2 osobowa.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office, Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 4
Przygotuj i zaprezentuj wypowiedź w stylu prywatnym na temat wizytówek, na
podstawie obejrzanych w języku obcym filmów dotyczących savoir vivre. Jako pomocy użyj
pytań:
1. Kto z kolegów ma własne wizytówki?
2. Jak wygląda jego wizytówka?
3. Jakie wskazówki podano na filmie odnośnie wyglądu wizytówek?
4. Jak wręczają Twoi znajomi wizytówki?
5. Jakie wskazówki podano na filmie odnośnie wręczania wizytówek?
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obejrzeć filmy w języku obcym dotyczące savoir vivre,
2) zrobić notatki,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) zapoznać się zasadami wyglądu i wręczania wizytówek,
5) przeanalizować pytania zawarte w ćwiczeniu,
6) przygotować wypowiedź,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja panelowa,
– ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
– filmy w języku obcym dotyczące savoir vivre,
– odtwarzacz,
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office, Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 5
Na podstawie podanych zwrotów konwersacyjnych, zgłaszających wątpliwości,
stawiających warunki i argumentowania przygotuj rozmowę sprzedażową w cukierni
(uzupełnij własnym tekstem) w języku obcym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem),
2) ułożyć schemat rozmowy sprzedażowej,
3) wybrać odpowiednie zwroty w języku obcym,
4) przygotować treść rozmowy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
6) podczas dyskusji wybrać najlepiej przygotowaną rozmowę sprzedażową,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– dyskusja dydaktyczna,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office, Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
Ćwiczenie 6
Przygotuj rozmowę telefoniczną z kontrahentem na temat zmiany terminu dostawy
zamówionego przez Twoją firmę towaru, przeprowadź w języku obcym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać się w zespoły 3 osobowe (jedna osoba będzie obserwatorem),
2) ułożyć schemat rozmowy telefonicznej,
3) przygotować rozmowę,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie w języku obcym,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
– gra symulacyjna,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– komputer,
– pakiet biurowy Microsoft Office, Internet,
– drukarka,
– opracowania specjalistyczne,
– słowniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
PRAKTYCZNY DO BADAŃ SUMUJĄCYCH
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
1. Określić czynności związane z obsługą klienta
PP
B
2. Sporządzić notatkę na temat wysłuchanego tekstu
P
C
3. Zastosować kontekst w zrozumieniu wypowiedzi z użyciem
specjalistycznego słownictwa
P C
INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA
Test polega na wykonaniu przez uczniów jednego zadania, mającego na celu sprawdzenie
ich praktycznych
umiejętności w zakresie:
– sporządzenia notatki w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego
prawidłowej obsługi klienta.
Organizacja testowania
Działania nauczyciela powinny być ukierunkowane na:
– Przygotowanie odpowiedniej liczby kart informacyjnych, niezbędnych do wykonania
zadań praktycznych, protokołów pomiaru oraz ustalenia, które z nich wymagają
dodatkowych wyjaśnień i uzupełnień.
– Przygotowanie tekstu dotyczącego prawidłowej obsługi klienta w języku obcym.
– Zapewnienie odpowiednich warunków technicznych testowania.
Wymagane stanowisko badawcze do rozwiązania zadania: komputer, pakiet Microsoft
Office, drukarka, słowniki obcojęzyczne.
– Zapewnienie samodzielności przy rozwiązywaniu zadań – w przypadku braku odpowiedniej
liczby stanowisk badawczych ustalenie odpowiedniego harmonogramu prac uczniów.
– Przygotowanie (powielenie) i przekazanie uczniom instrukcji testowania.
– Wyjaśnienie wszystkich wątpliwości ucznia przed przystąpieniem do wykonania zadania.
– Zwrócenie szczególnej uwagi na zrozumieniu tekstu.
– Podanie do wiadomości uczniów czasu przeznaczonego na samodzielną pracę nad testem
przewidywany czas testowania 45 minut.
– Obserwowanie i rejestrowanie wykonywanych przez uczniów czynności
(skategoryzowane karty obserwacji stanowią załącznik do testu praktycznego).
– Dokonanie oceny poprawności wykonania każdego zadania (za poprawne i samodzielne
wykonanie każdego zadania uczeń może uzyskać maksimum 70 punktów. Zaliczenie testu
wymaga osiągnięcia 35 punktów, jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej
(maksymalna liczba punktów, określona w kartach obserwacji, uwzględnia „wagi”
poszczególnych czynności, czyli ustala ich znaczenie dla całej badanej umiejętności).
Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o przestrzeganie przy ocenianiu testów wyżej
sformułowanych zasad, nawet jeżeli się z nimi Państwo nie zgadzacie (oczywiście mogą one
podlegać weryfikacji przy prowadzeniu następnych badań).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
INSTRUKCJA DLA UCZNIA
– Przeczytaj uważnie instrukcję.
– Uwierz w siebie, masz szansę na sukces.
– Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
– Przed wykonaniem zadania staraj się dobrze zrozumieć jego treść.
– Przestrzegaj zasad bezpiecznej pracy.
– Prawidłowo organizuj stanowisko pracy.
– Przestrzegaj
podanej przez nauczyciela normy czasowej.
Zadanie Twoje polega na praktycznym rozwiązaniu jednego zadania. Dotyczy ono
sporządzenia notatki w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego
prawidłowej obsługi klienta. Przewidujemy, że zadanie powinieneś wykonać w czasie 45
minut. Jesteś w stanie w tym czasie prawidłowo wykonać zadanie.
Chcąc pomóc Ci w wykonaniu tych zadania opracowaliśmy instrukcję, która wspomoże
Cię w osiągnięciu sukcesu. Dokładnie zapoznaj się z nią. Dokonaj analizy czynności, jakie
powinieneś wykonać w fazie przygotowawczej, w fazie realizacyjnej i w fazie oceniającej.
Zapoznaj się z protokółem pomiaru, opracowania którego oczekujemy od Ciebie po
wykonaniu zadania. Protokół wypełniaj w trakcie pracy, będzie on dowodem Twoich
osiągnięć.
Wszystkie wątpliwości wyjaśnij przed rozpoczęciem pracy, gdyż później powinieneś
radzić sobie sam. Pewnie chcesz wiedzieć również, jak będziesz oceniany za ten test. Za
prawidłowo wykonane czynności wymienione w instrukcji, stanowiące o wykonaniu zadania,
możesz uzyskać maksimum 70 punktów. Jeżeli będą interesowały Cię szczegółowe kryteria,
to nauczyciel na pewno Ci je przedstawi. Chcąc zaliczyć, test musisz uzyskać 35 punktów,
jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej.
ŻYCZYMY CI SUKCESU !
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Zadanie
Sporządź notatkę w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego
prawidłowej obsługi klienta.
Działanie Twoje powinno przebiegać w trzech etapach:
ETAP I – faza przygotowawcza:
– przygotuj swoje stanowisko pracy (jeśli jakieś urządzenie jest nie sprawne, zasygnalizuj to
nauczycielowi i zapisz tę informację w protokóle pomiaru),
– dobierz słowniki,
– zaplanuj układ czynności, jakie wykonasz przy sporządzaniu notatki w języku obcym na
temat wysłuchanego tekstu, dotyczącego prawidłowej obsługi klienta,
– zaplanowany układ czynności przedstaw nauczycielowi – uzyskaj jego akceptację.
ETAP II – faza realizacyjna:
– wysłuchaj uważnie tekstu,
– pamiętaj o zrozumieniu kontekstu tekstu,
– sporządź notatkę posługując się odpowiednio dobranymi zwrotami w języku obcym.
ETAP III – faza oceniająca:
– wydrukuj notatkę i dołącz do protokołu,
– określ, co zrobiłbyś inaczej, gdybyś wykonanie zadania mógł powtórzyć.
Protokół ze sporządzenia notatki w języku obcym na temat wysłuchanego tekstu,
dotyczącego prawidłowej obsługi klienta
Kontekst notatki
Zwroty obcojęzyczne zastosowane do
sporządzenia notatki
Główne
Zastosowane zwroty
dodatkowe
Kontekst
Treść
Uzyskane wyniki
Notatka
Wnioski wynikające
z wykonanej pracy
Nazwa i adres szkoły
Nazwisko i imię ucznia
Data
przeprowadzonych
badań
Uzyskana suma
punktów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Skategoryzowana karta obserwacji ze sporządzenia notatki w języku obcym na temat
wysłuchanego tekstu, dotyczącego prawidłowej obsługi klienta
Lp.
Czynności
Maksymalna
liczba
punktów
możliwa do
uzyskania
Uzyskana
liczba punktów
1
Kontekst notatki
10
2
Dobór zwrotów obcojęzycznych zastosowanych do
sporządzenia notatki
15
3 Zaplanowanie
układu czynności związanych
z wykonaniem zadania:
– przygotowanie komputera,
– wysłuchanie tekstu odczytanego przez
nauczyciela,
– zapisanie kontekstu,
– sformułowanie notatki,
– sporządzenie notatki.
15
Głównych 10
4
Sprawdzenie zastosowanych
zwrotów
Dodatkowyc
h
10
5
Organizacja stanowiska pracy
5
6 Prawidłowość wykonania protokółu
5
RAZEM
70
Uwaga!
Maksymalną liczbę punktów uczeń może uzyskać za całkowicie samodzielne i poprawne
wykonanie danej czynności.
Połowę maksymalnej liczby punktów uczeń może uzyskać za wykonanie czynności z pomocą
nauczyciela, ukierunkowaną na poprawne wykonanie tych czynności.
Zero punktów uczeń otrzymuje za nie wykonanie danej czynności lub jej błędne wykonanie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test próba pracy
Test jest przewidziany jako próba pracy.
Przygotuj i zaprezentuj rozmowę sprzedażową w języku obcym: sprzedającym jest
przedstawiciel producenta linii technologicznej do produkcji kremu do rąk, klientem jest
przedstawiciel firmy kosmetycznej produkującej krem do rąk. Tematem rozmowy jest zakup
wyposażenia, które służy do produkcji nowego kremu do rąk. Potrzebne informacje dobierz
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym
w dokumentacji będącej częścią Instrukcji.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje podane punkty. Za źle
wykonaną czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 4 uzyskanie 5 punktów,
-
dostateczny za wykonanie prawidłowo czynności 1, 2, 3, 4 oraz dodatkowo 5 uzyskanie 6
punktów,
-
dobry- za prawidłowe wykonanie czynności nr 1, 2, 3, 4, 5, oraz dodatkowo 6 i uzyskanie
7 punktów,
-
bardzo dobry za wykonanie wszystkich czynności uzyskanie 10 punktów,
Kryteria oceny
Klucz punktowania
Obszar wymagań Numer
czynności
Sprawdzana czynność Kryterium
wykonania
czynności
Punktacja
1
Uczeń zapoznaje się
z dokumentacją
zadania
Zapoznał się z
dokumentacją zadania
0 lub 1
Organizacja
stanowiska pracy
2
Uczeń segreguje
załączniki
potrzebne do
wykonania ćwiczenia
Z zestawu wybrał
załączniki potrzebne do
przygotowania
prezentacji w języku
obcym
0 lub 1
Z zestawu załączników
ułożył w kolejności
czynności
wykonywane podczas
przygotowania
prezentacji w języku
obcym
0 lub 1
Wykonywanie
zadania z
zachowaniem
zasad
przygotowania
prezentacji
3
Uczeń wykonuje plan
prezentacji rozmowy
sprzedażowej w języku
obcym dotyczącej
sprzedaży wyposażenia
produkcyjnego –
nowego kremu do rąk.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
4
Uzupełnił brakujące
informacje
0 lub 1
5
Wykonał plan
prezentacji rozmowy
sprzedażowej w języku
obcym, dotyczącej
sprzedaży linii
technologicznej do
produkcji kremu do
rąk.
0 lub 2
6
Uczeń sprawdza
z dokumentacją
prawidłowość
wykonanego planu
Sprawdził
z dokumentacją
prawidłowość
wykonanego planu
0 lub 1
7
Uczeń prezentuje
i ocenia wykonane
ćwiczenie
Ocenił jakość swojej
pracy, wskazał
ewentualne
nieprawidłowości
0 lub 3
Prezentowanie
i ocena
wykonanego
ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA OBSERWACJI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wymagania dotyczące przygotowania prezentacji rozmowy
sprzedażowej w języku obcym dotyczącej sprzedaży linii
technologicznej do produkcji kremu do rąk.
Przygotuj i zaprezentuj rozmowę sprzedażową w języku obcym: sprzedającym jest
przedstawiciel producenta linii technologicznej do produkcji kremu do rąk, klientem jest
przedstawiciel firmy kosmetycznej produkującej krem do rąk. Tematem rozmowy jest zakup
wyposażenia, które służy do produkcji nowego kremu do rąk. Potrzebne informacje dobierz
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym
w dokumentacji będącej częścią Instrukcji.
OBSZAR
WYMAGAŃ
CZYNNOŚCI OCENIANE I KRYTERIA WYKONANIA
LICZBA
PUNKTÓW
Czynność 1.: Zapoznawanie się z dokumentacją zadania
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń zapoznał się z
dokumentacją zadania
1
Czynność 2.: Segregowanie załączników potrzebnych do
wykonania zadania
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wybrał załączniki
potrzebne do przygotowania prezentacji rozmowy
sprzedażowej dotyczącej sprzedaży wyposażenia
produkcyjnego – nowego kremu do rąk
1
Organizacja
stanowiska
pracy
Czynność 3.: Układa załączniki wg kolejności czynności
wykonywane podczas przygotowania prezentacji rozmowy
sprzedażowej dotyczącej sprzedaży wyposażenia
produkcyjnego – nowego kremu do rąk.
1
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń z zestawu załączników
ułożył w
kolejności czynności wykonywane podczas
przygotowania prezentacji rozmowy sprzedażowej dotyczącej
sprzedaży wyposażenia produkcyjnego – nowego kremu do
rąk.
1
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń uzupełnił brakujące
informacje
1
Czynność 4.: wykonanie planu prezentacji rozmowy
sprzedażowej dotyczącej sprzedaży wyposażenia
produkcyjnego – nowego kremu do rąk
Wykonywanie
zadania z
zachowaniem
zasad
przygotowania
kampanii
reklamowej
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń wykonał plan
prezentacji rozmowy sprzedażowej dotyczącej sprzedaży
wyposażenia produkcyjnego – nowego kremu do rąk.
2
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Czynność 5.: sprawdza z dokumentacją prawidłowość
wykonanego planu
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń sprawdził z
dokumentacją prawidłowość wykonanego planu i ewentualnie
skorygował błędy
1
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń po zakończeniu zadania
uporządkował stanowisko pracy
Czynność 6.: Prezentacja i ocena wykonanego zadania
Kryterium wykonania: jeżeli uczeń ocenił jakość swojej
pracy, wskazał ewentualne nieprawidłowości
2
Prezentowanie
i ocena
wykonanego
zadania
Łączna liczba punktów
Uzyskana ocena szkolna
Uzyskana
liczba
punktów
i ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów ze sposobem testowania: próba pracy oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę ocenienia wykonywanych czynności, jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób wykonania zadania typu próba pracy,
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom instrukcje do wykonania zadania wraz z dokumentacją, podaj czas
przeznaczony na wykonanie zadania.
8. Rozdaj uczniom zestawy różnych załączników dotyczących etapów przygotowania
rozmowy sprzedażowej.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia wykonania ćwiczenia.
11. Wpisz do karty obserwacji wyniki przeprowadzonego testowania..
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te czynności, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z dokumentacją zadania.
3. Test próba pracy oceniany jest według punktacji określającej zarówno czynności
wykonywane podczas testowania, jak i ich prawidłowość.
4. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
5. Po dokonanym doborze załączników – wykonaj plan dotyczący etapów przygotowania
rozmowy sprzedażowej.
6. Oceń poprawność wykonanego planu przygotowania rozmowy sprzedażowej.
7. Utrzymuj ład i porządek na stanowisku pracy.
8. Po zakończonym zadaniu uporządkuj stawisko pracy.
9. Zaprezentuj efekty swojej pracy, wskaż trudności lub niedociągnięcia.
10. Na rozwiązanie
testu
masz
45
min.
Zadanie Twoje polega na praktycznym rozwiązaniu jednego zadania. Dotyczy ono
przygotowania i zaprezentowania rozmowy sprzedażowej w języku obcym: sprzedającym jest
przedstawiciel producenta linii technologicznej do produkcji kremu do rąk, klientem jest
przedstawiciel firmy kosmetycznej produkującej krem do rąk. Tematem rozmowy jest zakup
wyposażenia, które służy do produkcji nowego kremu do rąk. Potrzebne informacje dobierz
z zestawu załączników, te których brakuje uzupełnij, o zadanym przebiegu przedstawionym
w dokumentacji będącej częścią Instrukcji.
Przewidujemy, że zadanie powinieneś wykonać w czasie 45 minut. Jesteś w stanie w tym
czasie prawidłowo wykonać zadanie. Chcąc pomóc Ci w wykonaniu tych zadania
opracowaliśmy instrukcję, która wspomoże Cię w osiągnięciu sukcesu. Dokładnie zapoznaj
się z nią. Dokonaj analizy czynności, jakie powinieneś wykonać w fazie przygotowawczej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
w fazie realizacyjnej i w fazie oceniającej. Zapoznaj się z protokółem pomiaru, opracowania
którego oczekujemy od Ciebie po wykonaniu zadania. Protokół wypełniaj w trakcie pracy,
będzie on dowodem Twoich osiągnięć.
Wszystkie wątpliwości wyjaśnij przed rozpoczęciem pracy, gdyż później powinieneś
radzić sobie sam. Pewnie chcesz wiedzieć również, jak będziesz oceniany za ten test. Za
prawidłowo wykonane czynności wymienione w instrukcji, stanowiące o wykonaniu zadania,
możesz uzyskać maksimum 70 punktów. Jeżeli będą interesowały Cię szczegółowe kryteria,
to nauczyciel na pewno Ci je przedstawi. Chcąc zaliczyć, test musisz uzyskać 35 punktów,
jest to równoznaczne z uzyskaniem oceny dostatecznej.
ŻYCZYMY CI SUKCESU !
Materiały dla ucznia:
• instrukcja z dokumentacją zadania,
• zestaw załączników dotyczących prezentacji oferty handlowej przedsiębiorstwa, np.
katalogi zagranicznych firm z wyposażeniem produkcyjnym dla potrzeb gastronomii,
firm kosmetycznych i producentów obuwia (służących do przygotowania rozmowy
sprzedażowej),
• stanowisko ucznia powinno zostać wyposażone w komputer z programem Microsoft
PowerPoint.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Blythe J.: Komunikacja Marketingowa. Przekład G. Górska, Polskie Wydawnictwa
Ekonomiczne 2002
2. Praca zbiorowa pod red. M. Rydla Komunikacja marketingowa. ODDK, Gdańsk 2001
3. Brdulak H., Brdulak J.: Negocjacje handlowe. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,
Warszawa 2000
4. Buzan T., Israel R.: Sprzedaż z głową. Przekład Hędrzak Anna, Oficyna Ekonomiczna,
Kraków 2001
5. Domański T.: Strategie Rozwoju Handlu. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,
Warszawa 2005
6. Kostera M.: Zarządzanie Personelem. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa
2000
7. Kożusznik B.: Kierowanie zespołem pracowniczym. Polskie Wydawnictwo
Ekonomiczne, Warszawa 2005
8. Kożusznik B.: Zachowania człowieka w organizacji. Polskie Wydawnictwa
Ekonomiczne, Warszawa 2002
9. Mruk H. (red.): Komunikowanie się w marketingu. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,
Warszawa 2004
10. Nowacka A., Nowacki R.: Podstawy marketingu. Difin,
11. Robbins S.P.: Prawdy o Kierowaniu Ludźmi i tylko prawdy. Polskie Wydawnictwo
Ekonomiczne, Warszawa 2003
12. Robbins S.P.: Skuteczne podejmowanie decyzji. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne,
Warszawa 2005
13. Scheitlin V.: Listy Kontrolne dla handlowców. Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2003
14. Slywotzky A.J., Morrison D.J., Andelman B.: Strefa zysku. Polskie Wydawnictwo
Ekonomiczne, Warszawa 2000
15. Stefaniak-Piasek E.: Technika biurowa. Cz. 2 Praca biurowa. WSiP, Warszawa 2004
16. www.stat.gov.pl/dane_spol-gosp/ceny_handel_uslugi/ rynek_wewnetrzny/2004
17. http://prace.sciaga.pl/22031.html
18. http://www.teleinfo.com.pl/ti/1999/47/t11.html
19. http://prace.sciaga.pl/33952.html
20. http://www.logistyka.net.pl/logistyka/topics/ma_wo/2001/04/19/0848251.html
21. www.wist-online.
22. www.bako2000.pl
23. www.bmserwis.pl
Język angielski
Colin P.H., Słupski J.: Słownik biznesu angielsko-polski z indeksem polsko-angielskim.
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1999
Corbeil J.C.: Wielojęzyczny słownik wizualny. Polski. Angielski. Niemiecki. Francuski.
Wydawnictwo Wilga, Warszawa 1996 Leksykon tematyczny.
France C., Mann P., Kolossa B.: Ekonomia. Angielsko-polski słownik tematyczny.
Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 2002
Jastrzębska-Okoń I.: Polsko-angielski słownik tematyczny. Harald G., Warszawa 1997
Keinzler I.: Słownik terminologii komputerowej angielsko-polski i polsko-angielski. Ivax,
Gdynia 2003
Lukszyn J.: Wielojęzyczny słownik modułowy. Awans, Warszawa 2001
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Puławski M., Kozierkiewicz R.,: Słownik handlowy angielsko-polski. Polskie Wydawnictwo
Ekonomiczne, Warszawa 1991
Mizgalski E.: Słownik techniczny polsko-angielski, angielsko-polski, Aneks, Wałbrzych 1994
Rosenbaum O.: Praktyczny słownik komputerowy angielsko-polski, polsko-angielski.
Wydawnictwo REA, Warszawa 2001
Śmird W.: Słownik terminów angielsko-polski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
2002
Tittenbrun M.: Duży słownik polsko-angielski i angielsko-polski. Kastor, Warszawa 2001
Welfe A., Brzeszczyński J., Majsterek M.: Słownik terminów metod ilościowych angielsko-
polski, polsko-angielski. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2002
Język francuski
Bloomfield, Tuzin: Affaires à suivre. Hachette, Paris 2002
Bruchet-Collins: Objectif enterprise. Hachette, Paris 2002
CD-Rom Français Professionnel: Á la recherché d’un employ. CLE Int., Paris 2002
CD-Rom Français Professionnel: Vivez les affaires. Hachette, Paris 2002
Corado, Macagno, Sanchez: Faire des affaires en français. Hachette, Paris 2002
Danilo M., Lincoln M., Penfornis J.-L.: Le français de la communication professionnelle.
CLE Int., Paris 2002
Danilo M., Tuzin B.: Le français de l’entrerprise. CLE Int., Paris 2002
Dany, Noé: Les employés: service, commerce, industrie. Hachette,
Paris 2002
Eurin, Henao: Pratiques du français scientifique. Hachette, Paris 2002
Gruneberg, Tauzin: Comment vont les affaires? Hachette, Paris 2002
Janik A.: Mały słownik informatyczny francusko-polski. WNT, Warszawa 1991
Mitchell, Tuzin, Truscott: Le français à grande vitesse. Hachette, Paris 2002
Pieńkom E., Pieńkom J.: Wielki słownik francusko-polski i polsko-francuski, tom 1 i 2.
Wiedza Powszechna, Warszawa 2001
Piotrowska M., red.: Słownik tematyczny francusko-polski. Philip Wilson, Warszawa 2002
Język niemiecki-słowniki
Alisch i in.: Ekonomia. Niemiecko-polski słownik tematyczny. Wydawnictwo Naukowe
PWN, Warszawa 1999
Piprek J.: Wielki słownik niemiecko-polski i polsko-niemiecki, t. 1 i 2. Wiedza Powszechna,
Warszawa 2002
Praca zbiorowa: Słownik biznesmena polsko-niemiecki. Kanion, Zielona Góra 2001
Seidel K.-H.: Słownik techniczny niemiecko-polski, polsko-niemiecki. Wydawnictwo REA,
Warszawa 2003
Skibicki W.: Słownik terminologii prawniczej i ekonomicznej niemiecko-polski. Wiedza
Powszechna, Warszawa 2000
Sokołowska M. i inni: Słownik naukowo-techniczny niemiecko-polski i polsko-niemiecki.
WNT, Warszawa 1999
Wiązek A.: Słownik techniczny niemiecko-polski, polsko-niemiecki. Aneks, Wałbrzych 2003