postać charakterystyka SP

background image

scenariusze

Charakteryzujemy ciekawą postać

Bogumiła Kaczmarek

Scenariusz lekcji powtórzeniowej dla VI klasy

(czas realizacji – 1 lekcja)

Cele:

powtórzenie sposobu redagowania charakte-

rystyki

doskonalenie

umiejętności

gromadzenia

przydatnego słownictwa

umiejętność wykorzystania zebranych infor-

macji

umiejętność pracy z tekstem – wyszukiwanie

odpowiednich fragmentów do charakterystyki

wzbogacanie słownictwa

Formy pracy: indywidualna i grupowa

Tok lekcji:

1.

Przypominamy uczniom, czym jest charak-

terystyka.
Jest to forma wypowiedzi, w której opisujemy
wygląd zewnętrzny, cechy charakteru i osobo-
wości wybranej postaci. W charakterystyce wy-
rażamy opinię o opisywanym bohaterze. W tej
formie wypowiedzi możemy stosować cytaty,
które będą potwierdzeniem naszych opinii.

2.

Przygotowujemy się do zredagowania cha-

rakterystyki wybranego bohatera. Dzielimy kla-
sę na trzy grupy. Każda z nich wybiera postać,
którą będzie chciała scharakteryzować. Może
to być postać rzeczywista lub bohater literacki.
Przed przystąpieniem do pracy wszyscy spo-
rządzają plan, według którego będą redagować
charakterystykę:

informacje dotyczące bohatera – imię, na-

zwisko, wiek, rola w utworze

wygląd postaci – sylwetka, uroda, sposób

poruszania się, sposób ubierania się

charakter bohatera, jego osobowość, sposób

wyrażania uczuć, postawa moralna, uzdolnie-
nia, stosunek do otoczenia, czym się wyróż-
niał spośród innych, na które jego cechy warto
zwrócić szczególną uwagę

ocena postaci – czy wywarła na nas wraże-

nie, dlaczego, czy warto ją naśladować, czy ją
podziwiam, czy potępiam, czy mógłbym uspra-
wiedliwić jej czyny

zgromadzenie przydatnych cytatów.

3.

Możemy zgromadzić potrzebne słownictwo,

na przykład opisujące sylwetkę (wyprostowa-
ny, pochylony, przygarbiony, zgrabny, szczupły,
wysoki, krępy, tęgi itp.), przydatne rzeczowni-
ki (np. pomysłowość, tolerancja, odwaga, am-
bicja, zaradność, skromność, lenistwo, praco-
witość, energia, porywczość, nieufność, honor,
duma, opryskliwość, arogancja, takt, nietakt,
szczerość, uczciwość) i inne.

4.

Następnie uczniowie rozpoczynają pracę

w grupach. Przypominamy, aby pisząc prace,
unikali powtórzeń.

5.

Każdą charakterystykę głośno czytamy i oce-

niamy pracę poszczególnych grup.

Z

APRASZAMY DO WSPÓŁPRACY

Czekamy na ciekawe scenariusze lekcji polskiego w szkole podstawowej i gimnazjum, pomysły
na lekcje wychowawcze, a także Państwa opinie na tematy szkolne i oświatowe.
Teksty prosimy przesyłać na adres internetowy mnp@gwo.pl lub pocztowy:

„Między nami polonistami”

skr. poczt. 59

80-876 Gdańsk 52

21

MNP 7

str. 21

kolor

black

26 stycznia 2007 godz. 13:07

Dokument pochodzi ze strony www.gwo.pl

