background image

SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROFILAKTYCZNYCH DLA KLASY VI 

 

Opracowanie: Ewa Konieczny 

 

Temat:

 

„Narkomania – choroba duszy i emocji” 

 

Wiele  dzieci  próbuje  swojego  pierwszego  drinka  lub  narkotyków  w  bardzo  młodym 

wieku.  Często  rodzice  za  niewiarygodny  uznają  ten  fakt.  Jak  to  się  moŜe  wydarzyć?  Nie  jest 
niespodziank
ąŜe to, co dzieci słyszą lub widzą wywiera na nie wpływ. Są one otoczone przez 
liczne obrazy alkoholu i narkotyków - w filmach, programach telewizyjnych i magazynach, na 
bilbordach, w tekstach piosenek i na produktach promocyjnych, jak t-shirty, czapki i plecaki. 
Reklamy  staraj
ą  się  zachęcić  do  kupna  tego  typu  produktów  stwarzając  wraŜenie,  Ŝe  ludzie, 
którzy je stosuj
ą są popularni, piękni i bogaci. 

 
W trakcie  kolejnych  lat nauki  coraz  wa
Ŝniejsi  stają  się  szkolni  koledzy,  czasem  mogą 

wydawać  się  waŜniejsi  niŜ  rodzina.  Odkąd  dziecko  stara  się  przystosować  do  swoich 
przyjaciół  (by
ć  zaakceptowane),  presja  rówieśników  moŜe  skłonić  je  do  ryzykownych 
zachowa
ń,  których  samo  by  się  nie  podjęło,  jak  palenie  papierosów,  picie  alkoholu  i  branie 
narkotyków.  Dziecko  rozpoczynaj
ąc  naukę  w  gimnazjum,  liceum  /  technikum  moŜe  być 
wystawione  na  wpływ  wi
ększych  grup  dzieci,  w  tym  znacznie  starszych,  które  próbowały  juŜ 
alkoholu, papierosów czy narkotyków. 
 

ZwaŜywszy, jak powaŜnym problemem współczesnego świata jest narkomania, naleŜ

młodych ludzi stosunkowo wcześnie ostrzegać przed konsekwencjami sięgania po narkotyki. 

 
 

 

1.

 

Cele operacyjne: Uczeń

 

 

Analizuje prezentowane treści.

  

 

Rozpoznaje zagroŜenia i pułapki współczesnego świata. 

 

Wyciąga wnioski na podstawie zdobytych wiadomości. 

 

Potrafi ocenić wagę problemu. 

 

Rozumie problematykę uzaleŜnień. 

 

Jest wraŜliwy na problem innych. 

 

Potrafi przewidzieć konsekwencje sięgania po narkotyki 

 

Wskazuje rozwiązania w sytuacjach kryzysowych. 

 

Posiada  świadomość,  Ŝe  zdrowy  styl  Ŝycia  jest  alternatywą 
dla czyhających pułapek;  

 

Potrafi  zachować  się  asertywnie  -  wyrazić  swoje  poglądy  i 
opinie, powiedzieć NIE. 

 
 
 
 

                                                                   

background image

2.

 

Metody: 

 

a) podające: 

 

pogadanka, 

 

wykład, 

 

projekcja filmu 

 

b) poglądowe:  

 

analizowanie, 

 

wnioskowanie, 

 

rozmowa kierowana, 

 

c)

 

aktywizujące 

 

 

„burza mózgów”,  

 

drama,  

 

pantomima, 

d)

 

praktyczne: 

 

praca nad planszami. 

 
Cenną byłaby współpraca z policją oraz pedagogiem szkolnym. 

 

3.

 

Środki dydaktyczne:  

 

Film  pt.:  Narkotyki,  broszury  antynarkotykowe,  informacje  z  Internetu,  papier, 
flamastry, plansze z informacjami dotyczącymi alkoholu i narkotyków, słowniki 
języka polskiego. 
 

4.

 

Formy pracy:  



 

indywidualna, 



 

grupowa,  



 

zespołowa 

 

5.

 

Czas trwania zajęć4h lekcyjne 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

Przebieg zajęć
 
I cze
ść zajęć (2h) 
 
ZagroŜenia płynące ze stosowania środków odurzających. 
 

1.

 

Wprowadzenie:  Co  to  jest  uzaleŜnienie?  Jakie  znacie  nałogi? 
(narkomania,   alkoholizm, palenie papierosów, uzaleŜnienie od lekarstw, 
Internetu, pracoholizm...).      

2.

 

Podanie  i  zapisanie  na  tablicy  tematu  lekcji.  Przytoczenie  przez 
nauczyciela informacji na temat narkotyków. 

3.

 

Przedstawienie  uczniom  gościa  –  policjanta  zajmującego  się  prewencją 
nieletnich.  Zasygnalizowanie  problemów,  z  którymi  boryka  się,  na  co 
dzień. 

4.

 

Projekcja filmu, pt.: Narkotyki

5.

 

Analiza  poruszonych  treści.  Ukierunkowanie  uczniów  na  właściwe 
wnioski. Skupienie się wokół pytań o:  

 

 

skutki zdrowotne zaŜywania środków odurzających,  

 

czas ich zupełnego rozkładu w organizmie ludzkim, 

 

moŜliwe  rozwiązania  w  przypadku  zaŜywania  narkotyków 
przez osoby b
ędące w otoczeniu dziecka,  

 

narkotyki a polskie prawo. 

 

6.

 

Podsumowanie tematu lekcji. 

 
 
 
II cze
ść zajęć (2h) 

1.

 

Przypomnienie tematu lekcji. 

2.

 

„Burza mózgów”- próba zdefiniowania pojęć: narkomania, narkotyki, 

narkoman. 

 

uczniowie podają skojarzenia,  

 

nauczyciel notuje na planszy,  

 

następnie  czyta  definicje  i  wspólnie  z  uczniami  koryguje 
zapis. 

 

3.

 

Podział klasy na grupy.  

4.

 

Uczniowie w zespołach zapisują swoje spostrzeŜenia na duŜych arkuszach 
szarego papieru oraz przygotowują krótkie scenki:            

background image

 
I grupa: - Dlaczego dzieci i młodzieŜ zaczynają sięgać po narkotyki? (zapis 

spostrzeŜeń i scenka pantomimiczna). 

 
II grupa -Jak odmówić, kiedy ktoś namawia do picia lub sięgnięcia po 

narkotyki?    (scenka dramowa).      

 
 
III grupa: - Jakie są skutki narkomanii dla nałogowca i jego rodziny? (zapis 

spostrzeŜeń i scenka pantomimiczna).

 

 

 

5.

 

 Prezentacja pracy grup.   

 

6.

 

„Burza mózgów”: Jak mogę uchronić się przed nałogiem? 

7.

 

MłodzieŜ w ciszy i skupieniu zapisuje swoje przemyślenia na planszy: 



 

Rozmawiam z rodzicami; 



 

Nigdy nie spróbuję narkotyku, 
 to pierwszy krok do nałogu, itp. 

8.

 

Podsumowanie. Nauczyciel na planszy z wypowiedziami wychowanków, 
pisze  zdanie:  Szczęśliwy  i  zdrowy  człowiek  to  człowiek  wolny  od 
uzale
Ŝnień