„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Beata Wach-Mińkowska
Planowanie
zabiegów
strzyżenia
włosów
514[01].Z4.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Izabela Suligowska
mgr inż. Zuzanna Sumirska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z4.01,
„Planowanie zabiegów strzyżenia włosów,” zawartego w programie nauczania dla zawodu
fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusz zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Narzędzia do strzyżenia włosów
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Metody, sposoby i techniki strzyżenia włosów
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Etapy zabiegu strzyżenia włosów
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4. Strzyżenia męskie,damskie i dziecięce
18
5.4. Ćwiczenia
18
5.5. Strzyżenie zarostu męskiego, golenie
20
5.5.1. Ćwiczenia
20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
38
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu
Poradnik
dla
nauczyciela
który
będzie
pomocny
w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu strzyżenia włosów
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne do
podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,
−
zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił niezbędną
wiedzę,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;
−
sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,
−
literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z4
Strzyżenie włosów
514[01].Z4.01
Planowanie zabiegów strzyżenia
włosów
514[01].Z4.02
Wykonywanie strzyżenia włosów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozróżniać grupy sprzętu fryzjerskiego,
−
charakteryzować narzędzia fryzjerskie,
−
rozpoznawać rodzaje włosów,
−
identyfikować uszkodzenia i choroby włosów,
−
identyfikować choroby skóry głowy,
−
rysować rysunki instruktażowe,
−
czytać rysunek instruktażowy,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
czytać tekst ze zrozumieniem.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
sklasyfikować techniki strzyżenia włosów,
–
określić zasady doboru narzędzi do techniki strzyżenia,
–
dobrać narzędzia tnące do planowanej techniki strzyżenia,
–
omówić etapy strzyżenia włosów,
–
omówić metody strzyżenia,
–
omówić sposoby strzyżenia włosów,
–
wymienić podstawowe i uzupełniające techniki strzyżenia włosów,
–
scharakteryzować cieniowanie włosów,
–
określić przebieg cieniowania włosów,
–
scharakteryzować palcowanie włosów,
–
wymienić i omówić sposoby palcowania włosów,
–
określić przebieg palcowania włosów krótkich i długich,
–
scharakteryzować degażowanie i efilowanie,
–
scharakteryzować zasady konturowania włosów podczas strzyżenia,
–
dobrać technikę strzyżenia do struktury włosów i kierunku ich porastania,
–
ustalić, na podstawie rozmowy z klientem, preferowany przez niego wygląd fryzury po
strzyżeniu,
–
omówić rodzaje strzyżeń damskich i męskich,
–
omówić strzyżenie męskie klasyczne i specjalne,
–
scharakteryzować strzyżenia damskie do określonej linii,
–
omówić strzyżenie dzieci,
–
określić techniki strzyżenia grzywek,
–
omówić zasady uzyskiwania pożądanych efektów formy strzyżenia,
–
scharakteryzować strzyżenie zarostu,
–
omówić golenie zarostu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Strzyżenie włosów 514[01]. Z4
Jednostka modułowa:
Planowanie zabiegów strzyżenia włosów 514[03]. Z4.01
Temat: Techniki strzyżenia włosów.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania podstawowych
technik strzyżenia i przerzedzania włosów.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić podstawowe i uzupełniające techniki strzyżenia włosów
−
wskazać sposoby cieniowania i palcowania włosów,
−
wyjaśnić na czym polega cieniowanie i palcowanie włosów,
−
określić sposoby degażowanie i efilowania włosów,
−
scharakteryzować sposoby przerzedzania włosów,
−
dobrać technikę strzyżenia włosów do planowanego kształtu fryzury.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 240 min.
Środki dydaktyczne:
−
karty ćwiczeń,
−
opisy poszczególnych technik strzyżenia włosów,
−
zdjęcia fryzur strzyżonych różnymi technikami,
−
filmy dydaktyczne.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Scharakteryzowanie podstawowych i uzupełniających technik strzyżenia włosów.
−
Prezentacja filmów dydaktycznych obrazujących zasady strzyżenia włosów
technikami: cieniowania, palcowania, degażowanie i efilowania.
−
Omówienie prezentacji
−
Nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń.
−
Uczniowie rozwiązują zadania
−
Nauczyciel nadzoruje i koordynuje wykonywane przez uczniów ćwiczenia.
4. Uczniowie próbują dokonać analizy wykonanych ćwiczeń.
5. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
6. Uczniowie prezentują efekt pracy w kolejności wykonania.
7. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na
zajęciach.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach fryzjerskich
wiadomości na temat: Strzyżeń męskich klasycznych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
—
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania ćwiczenia i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Strzyżenie włosów 514[01]. Z4
Jednostka modułowa:
Planowanie zabiegów strzyżenia włosów 514[03]. Z4.01
Temat: Strzyżenia damskie.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania i charakteryzowania klasycznych
strzyżeń damskich.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżnić rodzaje klasycznych strzyżeń damskich,
−
scharakteryzować strzyżeni damskie klasyczne,
−
wskazać techniki strzyżenia stosowane do wykonania klasycznego strzyżenia damskiego,
−
dobrać techniki pracy do planowanego strzyżenia damskiego klasycznego,
−
zdezynfekować narzędzia tnące,
−
zaplanować klasyczne strzyżenie damskie zgodnie z życzeniem klientki,
−
wykonać strzyżenie klasycznego pazia techniką palcowania.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 120 min.
Środki dydaktyczne:
−
karty ćwiczeń,
−
opisy poszczególnych klasycznych strzyżeń damskich,
−
zdjęcia fryzur: garsonka, bob, paź,
−
filmy dydaktyczne.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
Scharakteryzowanie strzyżeń klasycznych damskich
−
Prezentacja
filmów
dydaktycznych
obrazujących
przebieg
technologiczny
wykonania klasycznych strzyżeń damskich
−
Omówienie prezentacji
−
Rozdanie uczniom kart ćwiczeń
−
Uczniowie wykonują ćwiczenia
−
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.
W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.
−
Po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.
4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum grupy w kolejności wykonania.
6. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat awangardowych strzyżeń damskich.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
—
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.
ĆWICZENIA
5.1. Narzędzia do strzyżenia włosów
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na stole znajduje się zróżnicowany sprzęt fryzjerski. Wybierz i zaprezentuj narzędzia,
jakie wykorzystywane są w strzyżeniu włosów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tekstem dotyczącym narzędzi niezbędnych do wykonania strzyżenia
(materiał nauczania pkt. 4.1.1.),
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
grzebień do strzyżenia,
−
grzebień do farbowania,
−
nożyczki klasyczne,
−
degażówki,
−
nóż chiński,
−
suszarka,
−
prostownica,
−
maszynka elektryczna do strzyżenia,
−
lokówka,
−
wałki,
−
długopis,
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Posługując
się
parą
klasycznych
nożyczek
fryzjerskich
omów
ich
cechy
charakterystyczne. Zanotuj w punktach najważniejsze spostrzeżenia.
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tekstem dotyczącym sposobów strzyżenia włosów,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) wykonać ćwiczenie,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
nożyczki fryzjerskie,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Metody, sposoby i techniki strzyżenia włosów
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj pasma włosów:
–
naturalnych prostych,
–
naturalnych kręconych,
–
naturalnych falujących,
–
uwrażliwionych po rozjaśnieniu.
Każde z pasm włosów podziel na dwie części i scal przy użyciu taśmy bezbarwnej.
Następnie jedno z przygotowanych pasm zmocz w wodzie z dodatkiem szamponu. Drugą
część pasma pozostaw suchą. Rozczesz pasma grzebieniem a następnie zaobserwuj, w jaki
sposób zachowują się włosy suche i ostrzyżone na prosto, w jaki sposób wyglądają i jaką
długość osiągnęły włosy ostrzyżone na mokro. Swoje spostrzeżenia zapisz poniżej.
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tekstem dotyczącym metod strzyżenia włosów (materiał nauczania pkt.
4.1.1., 514[01]Z4.01),
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przedstawić wyniki swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta pracy,
−
grzebień do rozczesywania włosów,
−
pasma włosów o różnej strukturze,
−
taśma bezbarwna,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Ćwiczenie 2
Wybierz pojedyncze pasmo włosów z główki treningowej przy pomocy nożyc
klasycznych wykonaj cięcie pasma sposobem na tępo kolejne pasmo ostrzyż sposobem na
pióro. Poszczególne pasma umocuj przy użyciu klipsów sekcyjnych. W karcie pracy zapisz
jakie różnice w strukturze włosa spowodowało strzyżenie poszczególnymi sposobami.
Pasmo ostrzyżone na tępo
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Pasmo ostrzyżone na pióro
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący sposoby strzyżenia włosów na tempo i na pióro. Ćwiczenie należy
realizować w 2 – osobowych zespołach(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem)
lub indywidualnie na główkach ćwiczeniowych. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie
potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić
z uczniami szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania
w przyszłości.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tekstem dotyczącym sposobów strzyżenia włosów,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) wykonać cieczenie,
4) odpowiedzieć na pytania,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
instruktaż,
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta pracy,
−
grzebień płaski,
−
nożyczki fryzjerskie,
−
główka treningowa,
−
długopis,
−
klipsy sekcyjne 3 sztuki,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Etapy zabiegu strzyżenia włosów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na modelu lub modelce wybranej z grupy przeprowadź zabieg planowania fryzury.
Wykorzystaj wszystkie znane ci parametry potrzebne do prawidłowego określenia finalnej
formy fryzury. Zanotuj poszczególne etapy uwzględniając czynności wstępne i planowanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.3.1., 514[01].Z4.01,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) prawidłowo określić kolejne etapy planowania fryzury,
4) zaprezentować (omówić i pokazać) pełen proces planowania na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do strzyżenia płaski,
−
model lub modelka,
−
klipsy sekcyjne płaskie,
−
materiały piśmienne,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Dobierając się w pary, przeprowadźcie konsultację z klientem. Klient nie chce zmiany
fryzury, ale jego aktualne uczesanie nie pasuje do niego. Celem konsultacji i rozmowy ma
być przekonanie klienta, żeby całkowicie zmienił on/ona swoją fryzurę. W rozmowie
wykorzystajcie dostępną wiedzę, która umożliwi wam wykorzystanie argumentów
pozwalających przekonać klienta do zmiany fryzury.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
oraz zapoznać uczniów z zasadami rozmowy z klientem. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący przeprowadzenie konsultacji i rozmowy z klientem. Ćwiczenie należy
realizować w 2 – osobowych zespołach(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem).
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.3.1., 514[01].Z4.01,
2) dokładnie obserwować klienta,
3) przygotować argumenty,
4) przeprowadzić rozmowę z klientem.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
grzebień do strzyżenia płaski,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wpisz w wyznaczone miejsca kąt projekcji podczas strzyżenia w stosunku do krzywizny
głowy, a następnie uzupełnij zdania w taki sposób, aby stały się poprawne technologicznie.
Strzyżenie w punkcie zero powoduje ze …………..……uzyskamy cieniowania włosów.
Im większy kąt wybierania pasma tym ………………...cieniowanie włosów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z tekstem dotyczącym projekcji,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przeanalizować rysunek instruktażowy zamieszczony w karcie ćwiczenia,
4) uzupełnić rysunek,
5) udzielić odpowiedzi,
6) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karty pracy,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Strzyżenia męskie, damskie i dziecięce
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymień strzyżenia męskie klasyczne i opisz ich cechy charakterystyczne.
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1., 514[01].Z4.01,
2) podkreślić w tekście opisy strzyżeń męskich klasycznych,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) odpowiedzieć na pytanie,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 2
Omów damskie strzyżenia klasyczne i użytkowe. Przed omówienie sporządź plan
wypowiedzi i zanotuj najważniejsze punkty.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.4.1., 514[01].Z4.01,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) wykonać polecenie,
4) porównać swoją wypowiedź z wypowiedziami koleżanek/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.5. Strzyżenie zarostu męskiego, golenie
5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opisz sposób golenia zarostu męskiego twardego i miękkiego.
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
........................................................................................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania pkt. 4.5.1., 514[01]Z4.01,
2) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
długopis,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
strzyżenia włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. a, 5. b, 6. b, 7. d, 8. c, 9. b, 10. d, 11. c,
12. a, 13. b, 14. b, 15. a, 16. a, 17. c, 18. d, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić rodzaje separacji
B
P
b
2
Rozróżnić klasyczne formy strzyżenia
męskiego
B
P
a
3
Wskazać
uzupełniające
techniki
strzyżenia
C
P
c
4
Określić sposoby strzyżenia włosów
C
P
a
5
Wyjaśnić
pojecie
linie
bazowe
fryzury
B
P
b
6
Rozróżnić formy jeża
B
P
b
7
Zdefiniować pojęcie projekcja
A
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
8
Określić metody strzyżenia włosów
C
P
c
9
Rozróżnić formy strzyżeń
B
P
b
10
Scharakteryzować strzyżenie męskie
całkowite
C
P
d
11
Zaproponować
narzędzie
tnące
stosowane do strzyżenia na pióro
D
P
c
12
Wskazać poziomicę do strzyżenia
jeża
C
P
a
13
Wyjaśnić pojęcie broda w kontekście
zarostu męskiego
B
P
b
14
Scharakteryzować
strzyżenie
awangardowe
C
P
b
15
Wyjaśnić pojęcie pasmo pamięci
B
P
a
16
Rozróżnić podział porostu na sekcje
B
PP
a
17
Zaproponować techniki strzyżenia do
osiągnięcia zaplanowanego kształtu
fryzury
D
PP
c
18
Wskazać narzędzie stosowane do
golenia na sucho
C
PP
d
19
Wskazać rodzaj linii stosowanych w
strzyżeniu damskim na pazia
C
PP
b
20
Wyjaśnić pojęcie projekcja strzyżenia
B
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów strzyżenia włosów. To zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
—
instrukcja,
—
zestaw zadań testowych,
—
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Separacja pozioma jest przedstawiona na rysunku instruktażowym oznaczonym
symbolem
A
B
C
a) B.
b) C.
c) A.
d) A i B.
2. Klasyczną formą strzyżenia męskiego nie jest:
a) paź.
b) strzyżenie całkowite.
c) strzyżenie krótkie.
d) strzyżenie długie.
3. Uzupełniającą techniką strzyżenia jest:
a) palcowanie.
b) cieniowanie nożyczkami.
c) degażowanie.
d) cieniowanie maszynką.
4. Poniższy schemat przedstawia
a) sposoby strzyżenia.
b) techniki strzyżenia.
c) zasady strzyżenia.
d) włos zdrowy i włos uszkodzony.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5. Linie bazowe fryzury określają
a) kąt strzyżenia.
b) podstawowe linie fryzury.
c) linie fryzury tylko w obrębie konturu wewnętrznego.
d) linie fryzury tylko w obrębie konturu zewnętrznego.
6. Rysunek instruktażowy oznaczony symbolem A przedstawia fryzurę na jeża o kształcie
A
B
C
D
a) kwadratowym.
b) półokrągłym.
c) okrągłym.
d) półwklęsłym.
7. Projekcja to
a) podział porostu na pola do strzyżenia.
b) podział pola na pasma do strzyżenia.
c) technika strzyżenia.
d) kąt strzyżenia.
8. Metodą strzyżenia jest strzyżenie
a) na pióro.
b) w trójkąty.
c) na mokro.
d) na tępo.
9. Na rysunku poglądowym oznaczonym symbolem B przedstawiono fryzury o formie
a) stopniowej.
b) kompaktowej.
c) strzępionej krótkiej.
d) strzępionej długiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
A
B
C
D
10. Zabieg na usunięciu całego owłosienia ze skóry głowy. Wykonywane jest przy użyciu
maszynki elektrycznej do strzyżenia. Wysokość cięcia włosów w strzyżeniu całkowitym
wynosi od 0–3mm. Przytoczony opis dotyczy strzyżenia męskiego
a) półkrótkiego.
b) krótkiego.
c) półdługiego.
d) całkowitego.
11. W poniższej tabeli przedstawiono zdjęcia narzędzi tnących stosowanych do strzyżenia
włosów sposobem
a) na tępo.
b) w trójkąty.
c) na pióro.
d) na sucho.
12. Na poniższym zdjęciu przedstawiono
a) poziomicę do strzyżenia jeża.
b) grzebień do balejaż.
c) grzebień do strzyżenia włosów.
d) grzebień do rozczesywania włosów.
13. Broda to
a) zarost twarzy porastający przestrzeń pomiędzy ustami a nosem.
b) owłosienie w okolicach policzków i kości żuchwy.
c) zarost twarzy porastający przestrzeń między ustami a nosem oraz w okolicach
policzków.
d) zarost twarzy porastający przestrzeń między ustami a nosem oraz w okolicach
żuchwy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
14. Zabieg polega na wykonaniu strzyżenia w taki sposób, aby zwracało uwagę i wzbudzało
zainteresowanie. Przytoczony opis dotyczy strzyżenia
a) do określonej linii uczesania.
b) awangardowego.
c) klasycznego męskiego.
d) klasycznego damskiego.
15. Pasmo pamięci wyznacza
a) długość włosów w obrębie danego obszaru głowy.
b) szerokość pasm do strzyżenia.
c) ilość sekcji.
d) ilość separacji.
16. Poniższy rysunek instruktażowy przedstawia
a) podział porostu na sekcje.
b) podział porostu na separacje.
c) rodzaj projekcji.
d) sposób strzyżenia.
17. Strzyżenie krótkie o jednakowej długości (5-10cm) przybiera formę okrągłą, zgodną
z linią głowy. Włosy przylegają do twarzy na skroniach i karku. Forma prosta osiągnięta
przy użyciu technik podstawowych, tj.
a) palcowania.
b) cieniowania.
c) cieniowania i palcowania.
d) degażowania i efilowania.
18. Do golenia na sucho używa się
a) Brzytwy.
b) Żyletki.
c) maszynki ręcznej.
d) golarki mechanicznej.
19. We fryzurze na pazia stosuje się linie
a) wypukłe.
b) wklęsłe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
c) proste.
d) strzępione.
20. Stopień zróżnicowania długości włosów zależy od
a) podziału porostu na sekcje.
b) rodzaju separacji.
c) projekcji strzyżenia.
d) metody strzyżenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Planowanie zabiegów strzyżenia włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Planowanie zabiegów
strzyżenia włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. c, 8. c, 9. c, 10. d, 11. a,
12. c, 13. a, 14. d, 15. a, 16. c, 17. b, 18. d, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia
ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wybrać metodę strzyżenia włosów
C
P
b
2
Scharakteryzować
sposób
strzyżenia
włosów „ na tępo”
C
P
a
3
Wskazać cel strzyżenia pasma „ na
pióro”
C
P
c
4
Rozróżnić
podstawowe
techniki
strzyżenia włosów
B
P
d
5
Wyjaśnić pojęcie teksturowanie włosów
B
P
b
6
Określić
kolejność
czynności
przy
strzyżeniu włosów
C
P
a
7
Określić maksymalną długość włosów
przy strzyżeniu męskim klasycznym
krótkim
C
P
c
8
Zaproponować narzędzia do strzyżenia
klasycznego półkrótkiego
D
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
9
Rozróżnić formy strzyżeń
B
P
c
10 Scharakteryzować fryzurę „bob”
C
P
d
11 Wyjaśnić pojęcie zarost męski
B
P
a
12
Wskazać czynności przygotowawcze
przed strzyżeniem zarostu
C
P
c
13
Rozróżnić rodzaje strzyżeń męskich
klasycznych
B
P
a
14
Scharakteryzować
strzyżenie
awangardowe
C
P
d
15
Scharakteryzować strzyżenie damskie na
garsonkę
C
P
a
16 Rozróżnić metody strzyżenia włosów
B
PP
c
17 Rozróżnić techniki strzyżenia włosów
B
PP
b
18
Zaproponować
sposób
strzyżenia,
zapewniający
wizualne
zwiększenie
objętości włosów
D
PP
d
19 Wyjaśnić pojęcie stopniowanie włosów
B
PP
a
20
Zaproponować
technikę
strzyżenia
włosów kędzierzawych
D
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących planowania zabiegów strzyżenia włosów. Są to
zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. W pytaniach wielokrotnego
wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
—
instrukcja,
—
zestaw zadań testowych,
—
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Strzyżenia włosów metoda na mokro nie poleca się przy wykonywaniu zabiegu na
włosach
a) zdrowych.
b) kręconych.
c) sztywnych.
d) cienkich.
2. Strzyżenie włosów sposobem „ na tępo” polega na przyłożeniu ostrza
a) prostopadle do powierzchni włosów.
b) równolegle do powierzchni włosów.
c) ukośnie do powierzchni włosów.
d) diagonalnie do powierzchni włosów.
3. Strzyżenie włosów „ na pióro” wykonuje się w celu
a) wyrównania długości włosów
b) zwiększenia objętości włosów
c) zmniejszenia objętości włosów
d) odbicia pasma od nasady włosów
4. Podstawową techniką strzyżenia jest
a) skalowanie.
b) degażowanie.
c) efilowanie.
d) cieniowanie.
5. Pojęciem określającym zróżnicowanie długości włosów w wyniku przerzedzania różnymi
technikami jest
a) skalowanie.
b) teksturowanie.
c) dreadowanie.
d) ikonturowanie.
6. Przystępując do strzyżenia należy ustalić kolejno
a) sekcje – separacje – projekcję.
b) projekcję – sekcje – separacje.
c) separacje – projekcję – sekcje.
d) separacje – sekcje – projekcję.
7. Przy strzyżeniu męskim klasycznym krótkim maksymalna długość włosów wynosi
a) 6 cm.
b) 5 cm.
c) 3 cm.
d) 3 mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
8. Życzeniem klienta jest strzyżenie klasyczne półkrótkie. Do wykonania usługi należy użyć
a) brzytwy.
b) nożyczek punktujących.
c) nożyczek fryzjerskich i maszynki elektrycznej.
d) noża chińskiego i maszynki elektrycznej.
9. Rysunek poglądowy oznaczony symbolem A przedstawia fryzurę o formie
A
B
C
D
a) kompaktowej.
b) strzępionej długiej.
c) strzępionej krótkiej.
d) stopniowej.
10. Bob jest fryzurą, w której włosy
a) okalają twarz a linia konturu wewnętrznego fryzury przyjmuje kształt linii wklęsłej.
b) krótko ostrzyżone są silnie strzępione na końcach co ułatwia ich układanie.
c) w okolicach karku są wystopniowane, a w pozostałej części głowy są znacznie
dłuższe.
d) są jednolitej długości a linia karku jest odsłonięta.
11. Zarost męski to
a) włosy pokrywające twarz klienta w okolicach brody policzków i ust.
b) zarost twarzy porastający przestrzeń pomiędzy ustami a nosem.
c) owłosienie w okolicach policzków i kości żuchwy.
d) wszystkie odpowiedzi są prawidłowe.
12. Jedną z czynności przygotowawczych przed strzyżeniem zarostu jest
a) wyrównanie kształtu brody.
b) łączenie prawej strony brody z lewą.
c) sprawdzenie kierunku porostu włosów.
d) oczyszczenie klienta ze ścinków włosów.
13. Strzyżeniem męskim klasycznym nie jest strzyżenie
a) irokez.
b) całkowite.
c) krótkie.
d) półdługie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
14. Fryzura charakteryzuje się licznymi kontrastami w liniach cięcia, w długości włosów
oraz przejściach między pasmami. Przytoczony opis określa strzyżenie
a) całkowite.
b) na chłopczycę.
c) na pazia.
d) Awangardowe.
15. Fryzura damska o stopniowanych włosach w okolicach karku. W pozostałej części
porostu włosy są znacznie dłuższe. Przytoczony opis określa strzyżenie na
a) garsonkę.
b) jeża.
c) pazia.
d) punk.
16. Jedną z metod strzyżenia jest strzyżenie
a) na pióro.
b) na tępo.
c) na sucho.
d) w trójkąty.
17. Poniższe zdjęcia przedstawiają strzyżenie pasma techniką
a) cieniowania.
b) palcowania.
c) degażowanie.
d) efilowania.
18. Klientka ma cienkie i delikatne włosy z tendencją do przetłuszczania się. Jaki sposób
strzyżenia wybierzesz, aby wizualnie zwiększyć objętość włosów?
a) na pióro.
b) epilację.
c) w trójkąty.
d) na tępo.
19. Stopniowanie to
a) różnicowanie długości włosów od najdłuższych do najkrótszych w kierunku szczytu
głowy.
b) różnicowanie długości włosów od najkrótszych do najdłuższych w kierunku szczytu
głowy.
c) cieniowanie włosów.
d) konturowanie włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
20. Do kształtowania fryzury silnie skręconych nie poleca się strzyżenia włosów techniką
a) cieniowania.
b) skalowania.
c) palcowania.
d) konturowania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Planowanie zabiegów strzyżenia włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
7. LITERATURA
1. Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi. Wyd. REA s.j. Warszawa 2000
2. Sumirska Z., Wach – Mińkowska B.: Fryzjerstwo męskie, wyd. P.P.H.U „ SUZI”,
Warszawa 2006
3. Sumirska Z. (red.): Nowoczesne fryzjerstwo chemia, technologie, techniki. Wyd.
P.P.H.U „ SUZI”, Warszawa 2005
4. Sumirska Z. (red.): Stylizacja. Wyd. P.P.H.U. „SUZI”, Warszawa 2004