„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ryszard Rozborski
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
714[02].Z2.09
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Lucja Zegadło
mgr inż. Artur Kryczka
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
7
4. Przykładowe scenariusze zajęć
8
5. Ćwiczenia
12
5.1. Zasady, przepisy i terminy dotyczące kontrolnych prac kominiarskich
12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Metody sporządzania inwentaryzacji przewodów kominowych
14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Dokumenty wydawane przez kominiarzy i zasady ich sporządzania
16
5.3.1. Ćwiczenia 16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
20
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela „Prowadzenie dokumentacji prac
kominiarskich”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy
uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego
rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań i uczenia się,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 714[02].Z2
Technologia prac kominiarskich
Moduł 714[02].Z2.01
Wykonanie kominiarskich prac
przygotowawczo zakończeniowych
Moduł 714[02].Z2.02
Czyszczenie przewodów kominowych i
czopuchów
Moduł 714[02].Z2.03
Czyszczenie trzonów kuchennych pieców
domowych
Moduł 714[02].Z2.04
Czyszczenie pieców rzemieślniczych i
przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.05
Czyszczenie kotłów
Moduł 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych i
spalinowych
Moduł 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Moduł 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej„Prowadzenie dokumentacji prac
kominiarskich” uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska,
− magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
− stosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas
wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo - zakończeniowych,
− organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo -
zakończeniowych,
− planować kolejność prac kominiarskich,
− stosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych,
− wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych,
− stosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach,
− stosować zasady wchodzenia, schodzenia i wspinania się na wysokie kominy,
− ustawiać się na wysokim kominie,
− zamykać włazy z zachowaniem środków ostrożności,
− zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
− przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
− dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
− łączyć końce liny za pomocą wyplatania,
− wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich,
− stosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
− korzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych,
− wykonywać rusztowania do prac kominiarskich,
− zakładać liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
− wykonywać pracę indywidualnie i w zespole,
− stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
− stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
− stosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów,
− posługiwać się sygnałami kominiarskimi,
− stosować zasady obsługi anemometru,
− stosować zasady obsługi analizatora spalin,
− stosować zasady obsługi pirometru,
− stosować zasady obsługi manowakuometru,
− stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
− stosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące podczas
wykonywania badań przewodów kominowych,
− organizować i likwidować stanowisko do badania przewodów kominowych,
− posługiwać się dokumentacją dotyczącą przewodów kominowych,
− stosować aparaty do wykrywania nieszczelności i przerw w przewodach kominowych,
− określać rodzaj, ocenić jakość materiałów użytych do budowy przewodów kominowych,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
− sprawdzać drożność przewodów kominowych pod względem: zmniejszenia przekroju,
zatkania, wykruszenia się spoiny wewnątrz przewodu, przerw i szczelin w ściankach między
przewodami,
− sprawdzać wymiary i sposoby prowadzenia przewodów kominowych,
− sprawdzać odległość przewodów kominowych od palnych elementów budynku,
− sprawdzać nasady kominowe,
− sprawdzać podłączenia palenisk do przewodów kominowych,
− wykrywać przerwy w ścianach działowych,
− wykrywać nieszczelności przewodów kominowych w ścianach wewnętrznych i
przegrodach,
− stosować zasady sprawdzania kominów w nowo wybudowanych budynkach,
− sprawdzać stan kominów i czopuchów przemysłowych,
− określać przyczyny pękania kominów,
− sprawdzać poziom zawilgocenia przewodów kominowych,
− sprawdzać liczbę podłączonych palenisk do jednego przewodu kominowego,
− prześwietlać komin za pomocą kamery,
− lokalizować przerwy za pomocą taśmy,
− lokalizować miejsce zatkania przewodów kominowych poprzez osłuchanie,
− dokonywać przeglądu ścian kominowych,
− dokonywać przeglądu konstrukcji dachowej dookoła komina,
− dokonywać przeglądu komina na strychu,
− sprawdzać prawidłowość wyprowadzenia komina ponad dach,
− sprawdzać drożność przewodu kominowego,
− sprawdzać ciąg w przewodach za pomocą materiałów łatwopalnych,
− sprawdzać ciąg w przewodach za pomocą ciągomierza,
− sprawdzać przewody kominowe budynku w stanie surowym,
− sprawdzać przewody kominowe budynku w użytkowaniu,
− sprawdzać przewody kominowe z elementów ceramicznych i stalowych,
− sprawdzać przewody kominowe prefabrykowane,
− sprawdzać przewody kominowe zbiorowe,
− sprawdzać stan techniczny i zabezpieczenia urządzeń ogrzewczo-kominowych,
− sprawdzać podłączenia urządzeń wentylacyjnych i paleniskowych,
− sprawdzać podłączenia trzonów kuchennych,
− sprawdzać prawidłowość podłączenia pieców grzewczych,
− sprawdzać prawidłowość podłączenia odbiorników gazowych,
− dobierać paliwo do rodzaju komina,
− sprawdzać stan kanałów łączących paleniska przewodami dymowymi,
− sprawdzać komin w warunkach pracy,
− sprawdzać ochronę komina przed zamakaniem,
− sprawdzać odprowadzanie skroplin na zewnątrz komina,
− sprawdzać odporność ogniową komina,
− sprawdzać komin pod względem występowania odkształceń termicznych i mechanicznych,
− wykonywać przeglądy okresowe przewodów kominowych,
− wykonywać przeglądy ogólne przewodów kominowych,
− zabezpieczać uszkodzone miejsca,
− wykonywać obmiar wykonanych prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
− zaplanować kolejność robót,
− sporządzić umowę o wykonanie robót kominiarskich,
− sporządzić szkice przewodów i połączeń,
− sporządzić opinię dotyczącą podłączenia palenisk i urządzeń grzewczych oraz
wentylacyjnych,
− sporządzić opinię i protokoły nakazujące właścicielom, użytkownikom lub zarządcom
budynków usuwanie w określonych terminach usterek i zaniedbań występujących
w miejscach podlegających dozorowi kominiarskiemu,
− zastosować przepisy dotyczące terminów sprawdzania i czyszczenia kominów,
− zastosować przepisy dotyczące zakresu sprawdzania i czyszczenia kominów,
− sporządzić sprawozdanie z badania stanu przewodów kominowych w budynku nowo
wznoszonym (w stanie surowym),
− sporządzić protokół z badania stanu przewodów kominowych w budynku nowym,
użytkowanym,
− sporządzić plan kominiarski (szkic przewodów),
− sporządzić zaświadczenie o stanie przewodów kominowych i połączeń,
− sporządzić opinię o stanie przewodów kominowych i połączeń,
− opracować zalecenia pokontrolne,
− wydać zalecenia pokontrolne,
− wykonać szkice podłączenia palenisk,
− prowadzić książki robocze,
− wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− obliczyć należność za wykonaną pracę,
− wykonać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
prac
kominiarskich
714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich 714[02].Z2.09
Temat: Sporządzanie planu sytuacyjnego przewodów kominowych.
Cel ogólny: Umiejętność sporządzania planu sytuacyjnego przewodów kominowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zaplanować kolejność prac,
− odczytywać dokumentację techniczną budynku.
Metody nauczania– uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu,
− ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna.
Czas: 120min.
Środki dydaktyczne:
− projekt budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
− kartki papieru kratkowane A4,
− przybory kreślarskie,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− nauczyciel rozdaje uczniom projekty budynku mieszkalnego,
− uczniowie znajdują na projektach przewody kominowe, określają ich średnicę, długość,
materiał z jakiego są wykonane i w którym pomieszczeniu jest wlot do komina,
− uczniowie rysują szkic sytuacyjny przewodów kominowych,
− uczniowie porządkują stanowisko pracy,
− uczniowie wykonują obmiar robót,
− nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiegała prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Narysuj szkic sytuacyjny przewodów kominowych w swoim domu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
robót
kominiarskich
714[02].Z1
Jednostka modułowa: Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich 714[01].Z2.09
Temat: Sporządzanie opinii kominiarskiej.
Cel ogólny: Nabycie umiejętności sporządzania opinii kominiarskiej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zaplanować kolejność prac,
− odczytywać dokumentację techniczną kominów,
− interpretować informacje zawarte w notatkach z badań kontrolnych.
Metody nauczania– uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne,
− metoda tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna
Czas: 240min.
Środki dydaktyczne:
− notatki z kontroli przewodów kominowych,
− projekt budynku mieszkalnego,
− kartki papieru A4,
− druki formularza do sporządzania opinii kominiarskiej,
− długopis,
− przybory kreślarskie,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− nauczyciel rozdaje uczniom notatki z kontroli budynku i projekty budynku mieszkalnego,
− uczniowie znajdują na projektach przewody kominowe, określają ich średnicę ,długość,
materiał z jakiego są wykonane i w którym pomieszczeniu jest wlot do komina,
− uczniowie rysują szkic sytuacyjny przewodów kominowych,
− uczniowie sporządzają opinię kominiarską,
− uczniowie porządkują stanowisko pracy,
− uczniowie wykonują obmiar robót,
− nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiegała prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Sporządź opinię kominiarską dla przewodów kominowych w twoim domu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.ĆWICZENIA
5.1. Zasady, przepisy i terminy wykonywania kontrolnych prac
kominiarskich
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Po przeczytaniu informacji zawartych w materiałach nauczania wykonaj plakat prezentujący
główne zasady obowiązujące przy wykonywaniu czynności kominiarskich.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z głównymi zasadami obowiązującymi przy wykonywaniu czynności
kominiarskich,
3) narysować plakat prezentujący główne zasady obowiązujące przy wykonywaniu czynności
kominiarskich,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A3,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych w materiałach przygotuj umowę na usługi kominiarskie
pomiędzy zakładem kominiarskim a spółdzielnią mieszkaniową.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
2) sporządzić umowę na usługi kominiarskie pomiędzy zakładem kominiarskim a spółdzielnią
mieszkaniową,
3) zaprezentować efekty swojej pracy,
4) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Metody wykonania inwentaryzacji przewodów kominowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj szkic sytuacyjny przewodów kominowych w budynku mieszkalnym wg
dokumentacji.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami wykonywania rysunków kominiarskich,
3) wykonać szkic sytuacyjny przewodów kominowych w budynku mieszkalnym wg
dokumentacji technicznej,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dokumentacja techniczna budynku mieszkalnego,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 6poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj przekrój i rzut prostokątny pokazujący kocioł grzewczy znajdujący się na
stanowisku dydaktycznym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami wykonywania rysunków kominiarskich,
3) wykonać rysunki urządzeń paleniskowych,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– stanowisko dydaktyczne do czyszczenia przewodów kominowych,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 6poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Wykonaj inwentaryzację przewodów kominowych i urządzeń paleniskowych w nowo
wybudowanym budynku mieszkalnym wg dokumentacji.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami wykonywania rysunków kominiarskich,
3) wykonać szkic sytuacyjny przewodów kominowych w nowo wybudowanym budynku
mieszkalnym wg dokumentacji technicznej,
4) wykonać rysunki urządzeń paleniskowych wg dostępnej dokumentacji technicznej,
5) sporządzić opis inwentaryzacyjny,
6) zaprezentować efekty swojej pracy,
7) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– dokumentacja techniczna budynku mieszkalnego,
– dokumentacja techniczna urządzeń paleniskowych,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 6poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Dokumenty wydawane przez kominiarzy i zasady ich
sporządzania
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź protokół, sprawozdanie z badania przewodów kominowych wentylacyjnych
i spalinowych budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed rozpoczęciem jego użytkowania.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z notatkami sporządzonymi podczas kontroli przewodów kominowych w tym
budynku,
3) wypełnić druk protokółu odbioru przewodów kominowych wentylacyjnych i spalinowych
budynku mieszkalnego jednorodzinnego przed rozpoczęciem jego użytkowania,
4) sporządzić szkic przewodów i połączeń,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– notatki z kontroli przewodów kominowych,
– druk protokołu, sprawozdania z badania przewodów kominowych w budynku nowym,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie notatek z kontroli przewodów kominowych sporządź opinię kominiarską na
zlecenie firmy ubezpieczeniowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z notatkami sporządzonymi podczas kontroli przewodów kominowych w tym
budynku,
3) wypełnić druk opinii kominiarskiej przewodów kominowych wentylacyjnych i spalinowych,
4) sporządzić szkic przewodów i połączeń,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– notatki z kontroli przewodów kominowych,
– druk opinii kominiarskiej,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie opinii kominiarskich sporządź zalecenia pokontrolne nakazujące właścicielom
budynku usunięcie w terminie dwóch tygodni zjawiska nawiewu w przewodzie wentylacyjnym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z opinia kominiarską,
3) sporządzić zalecenia pokontrolne nakazujące właścicielom budynku usunięcie w terminie
dwóch tygodni zjawiska nawiewu w przewodzie wentylacyjnym,
4) sporządzić szkic przewodów i połączeń,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– opinia kominiarska,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Ćwiczenie 4
Sporządź zaświadczenie o stanie przewodów kominowych i połączeń dla zakładu
gazowniczego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z notatkami sporządzonymi podczas kontroli przewodów kominowych w tym
budynku,
3) wypełnić druk zaświadczenie o stanie przewodów kominowych i połączeń dla zakładu
gazowniczego,
4) sporządzić szkic przewodów i połączeń,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– druk protokołu, sprawozdania z badania przewodów kominowych w budynku nowym,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Oblicz należność za czyszczenie murowanego trzonu kuchennego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z notatkami sporządzonymi podczas czyszczenia trzonu kuchennego,
3) wykonać obmiar robót,
4) obliczyć należność za czyszczenie murowanego trzonu kuchennego,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 6
Na podstawie protokołu kontroli kominiarskiej dokonaj wpisu do książki usług
kominiarskich i książki kontroli kominiarskiej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres i technikę
wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z protokołem kontroli kominiarskiej,
3) dokonać wpisu do książki usług kominiarskich,
4) dokonać wpisu do książki kontroli kominiarskiej,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda tekstu przewodniego,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– protokół kontroli kominiarskiej,
– książka usług kominiarskich,
– książki kontroli kominiarskiej,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6.EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Prowadzenie dokumentacji prac
kominiarskich
”.
Test składa się z 21 zadań, z których:
− zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
pytania
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawne
odpowiedzi
1
Określić dokument na podstawie którego
wykonuje się czynności kominiarskie
A P a
2
Określić częstotliwość kontroli kanałów
kominowych
A P
b
3
Określić skalę w jakiej najczęściej
wykonuje się plan sytuacyjny przewodów
kominowych
B
P
b
4
Określić rodzaj linii jaki stosuje się przy
zaznaczaniu obrysu budynku na planie
sytuacyjnym
B P b
5
Określić częstotliwość czyszczenia
kanałów wentylacyjnych
B P
b
6
Określić symbol literowy jakim
oznaczamy piece grzewcze na planie
sytuacyjnym przewodów kominowych
B P
c
7
Obliczyć długość dachu na szkicu
sytuacyjnym przewodów kominowych
C
P
b
8
Rozpoznać książkę prowadzoną przez
właścicieli nieruchomości
A P b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9
Rozpoznać dokument związany z
określeniem stanu przewodów
kominowych po katastrofie budowlanej
B P
c
10
Scharakteryzować opinię kominiarską
jeżeli chodzi o obowiązek jej
wykonywania
A
P
b
11
Rozpoznać kosztorys budowlany
B
P
b
12
Określić jak na papierze kratkowanym
oznaczany jest przewód wentylacyjny
27x27 cm
B
P
b
13
Wyznaczyć spadek przewodu
C
P
c
14
Rozpoznać dokument, w którym
określono wynagrodzenie za usługi
kominiarskie
B P
d
15
Rozpoznać dokument, w którym wskazuje
się nieprawidłowości i termin ich
usunięcia
C
P
b
16
Określić długość odcinka na planie
sytuacyjnym w skali 1:50
C
P P
c
17
Oszacować długość połaci dachowej na
podstawie ilości dachówek
C P
P
d
18
Oszacować długość kanału kominowego
na podstawie ilości i wysokości
kondygnacji
C
P P
b
19
Obliczyć zmniejszenie przepływu spalin
D
P P
c
20
Obliczyć pole przekroju kanału
wentylacyjnego
C
P P
b
21
Obliczyć koszt usługi kontroli przewodów
kominowych
D
P P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych pytaniach
należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących prowadzenia dokumentacji prac kominiarskich. Są to
zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź zaznacz
X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później .
9. Na rozwiązanie
testu
masz
45
min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Czynności kominiarskie dokonuje się na podstawie:
a) umowy pisemnej lub ustnej,
b) aktu notarialnego,
c) zgłoszenia,
d) porozumienia stron.
2. Kontrola przewodów kominowych powinna odbywać się:
a) raz na trzy lata,
b) raz do roku,
c) dwa razy do roku,
d) cztery razy do roku.
3. Plany sytuacyjne kominów sporządza się najczęściej w skali:
a) 1:1,
b) 1:100,
c) 1:500,
d) 1:1000.
4. Przy rysowaniu obrysy budynku oznacza się:
a) linią pojedynczą,
b) linią podwójną,
c) linią podwójną kratkowaną,
d) linią potrójną.
5. Kanały wentylacyjne należy czyścić:
a) raz na trzy lata,
b) raz do roku,
c) dwa razy do roku,
d) cztery razy do roku.
6. Piece ogrzewcze oznaczamy symbolem:
a) coE,
b) pk,
c) p,
d) PR.
7. Dach o rzeczywistej długości 25m na planie sytuacyjnym przewodów kominowych w skali
1:100 będzie miał wymiar:
a) 25 kratek 5x5mm,
b) 50 kratek 5x5mm,
c) 250 kratek 5x5mm,
d) 500 kratek 5x5mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
8. Książka prowadzona przez właścicieli nieruchomości służąca do ewidencji czynności
kominiarskich to:
a) książka usług kominiarskich,
b) książka kontroli kominiarskiej,
c) książka obiektu budowlanego,
d) dziennik budowy.
9. Dokument opracowywany przez kominiarza po katastrofie budowlanej jako materiał dla sądu
to:
a) protokół odbioru przewodów kominowych,
b) zalecenia pokontrolne,
c) opinia kominiarska,
d) protokół odbioru przewodów gazowych.
10. Kominiarskie usługi opiniodawcze są:
a) obowiązkowe,
b) nieobowiązkowe,
c) obowiązkowe dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
d) obowiązkowe dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
11. Szczegółowe kalkulacje cenowe wykonywanych usług to:
a) obmiar robót,
b) kosztorys,
c) protokół,
d) faktura.
12. Przewód kominowy 27x27 cm na planie sytuacyjnym w uproszczeniu ma:
a) 0,5 x0,5 kratki,
b) 1 x1 kratki,
c) 1,5 x1,5 kratki,
d) 2 x2 kratki.
13. Spadek 5% oznacza, że na końcach 2 m odcinka różnica wysokości wynosi:
a) 2cm,
b) 5cm,
c) 10cm,
d) 20cm.
14. Wartość wynagrodzenia za czynności kominiarskie zapisana jest w:
a) zaleceniach pokontrolnych,
b) opinii kominiarskiej,
c) protokole kominiarskim,
d) umowie na czynności kominiarskie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
15. Dokument zawierający opis nieprawidłowości przewodów kominowych i termin ich
usunięcia to:
a) protokół odbioru przewodów kominowych,
b) zalecenia pokontrolne,
c) opinia kominiarska,
d) protokół odbioru przewodów gazowych.
16. Na rysunku wykonanym w skali 1:50 rzeczywisty wymiar równy 2m będzie miał długość:
a) 1cm,
b) 2cm,
c) 4cm,
d) 10cm.
17. Długość połaci dachu pokrytego dachówką o szerokości krycia jednego elementu 30cm przy
27 rzędach wynosi około:
a) 6m,
b) 7m,
c) 8m,
d) 9m .
18. Wysokość kanału wentylacyjnego biegnącego przez 5 kondygnacji o wysokości 2,8m każda i
wystającego 1m ponad stropodach wynosi:
a) 10m,
b) 15m,
c) 20m,
d) 25m.
19. Jeżeli przepływ spalin w przewodzie 20x20xcm wynosił 400m
3
/h to w przewodzie 10x10cm
będzie wynosił przy tej samej prędkości wskazanej przez anemometr:
a) 10 m
3
/h,
b) 20 m
3
/h,
c) 100m
3
/h,
d) 200m
3
/h.
20. Pole przekroju kanału wentylacyjnego o wymiarach 14x20cm wynosi :
a) 0,0028 m
2
,
b) 0,028 m
2
,
c) 0,28 m
2
,
d) 2,8 m
2
.
21. Jeżeli cena badania 1m przewodu kominowego wynosi 2zł to całkowity koszt kontroli 4
przewodów o długość 5m i 3 przewodów o długości 9m jest równy:
a) 87zł,
b) 94zł,
c) 102zł,
d) 125zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź .
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
21
a b c d
Razem:
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,,Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich”
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1 Określić częstotliwość czyszczenia
kanałów dymowych w restauracji
B P 12
razy
2 Określić rodzaj linii jaki stosuje się przy
zaznaczaniu murów ogniowych na planie
sytuacyjnym
A P
c
3 Określić normatywny przepływ powietrza
w kanale wentylacyjnym w łazience
B P
c
4 Rozpoznać dokument związany z
okresową kontrolą przewodów
kominowych
B P protokół
5 Rozpoznać książkę prowadzoną przez
kominiarzy jako dowód
przeprowadzonych czynności
kominiarskich
B P książka
kontroli
kominiarskiej
6 Rozpoznać szkic sytuacyjny przewodów
kominowych
B P
d
7 Określić jaką długość na papierze
kratkowanym ma kalenica dachu
C P
c
8 Obliczyć pole przekroju kanału
wentylacyjnego
C P 0,04m
2
9 Określić jak oznaczane jest poddasze
wysokie
B P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
10 Określić gdzie zapisywany jest termin
następnej kontroli kominiarskiej
B P
a
11 Oszacować wysokość komina na
podstawie ilości cegieł
C P
c
12 Określić co może wpływać na wsteczny
ciąg w kominie
C P
d
13 Określić jak na papierze kratkowanym
oznacza się kanał kominowy 14x14 cm
B P 1
kratki
14 Określić kogo należy powiadomić o
nieprawidłowościach w działaniu kanałów
kominowych
B P zarządcę
nieruchomości
15 Oszacować długość połaci dachowej na
podstawie ilości papy
C PP
a
16 Określić długość odcinka na planie
sytuacyjnym w skali 1:100
C PP
b
17 Oszacować długość kanału kominowego
wykonanego ze stali kwasoodpornej na
podstawie ilości i długości elementów
C PP
d
18 Obliczyć zwiększenie przepływu spalin
D
PP
d
19 Obliczyć przepływ gazów przez kanał
kominowy
D PP
c
20 Obliczyć koszt usługi kontroli przewodów
kominowych
C PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu
.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących prowadzenia dokumentacji prac kominiarskich.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się pytania wielokrotnego
wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz pytania z luką. Pytania z luką wymagają
wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź w
pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie
testu
masz
60
min.
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Czyszczenie kanałów dymowych restauracji wykonujemy ………w ciągu roku.
2. Przy rysowaniu mury ogniowe oznacza się:
a. linią pojedynczą,
b. linią podwójną,
c. linią podwójną kratkowaną,
d. linia potrójną.
3. Normatywny przepływ przez kanał wentylacji grawitacyjnej w łazience wynosi:
a) 10 m
3
/h,
b) 30 m
3
/h,
c) 50 m
3
/h,
d) 70 m
3
/h.
4. Po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych dymowych, spalinowych
i wentylacyjnych mistrz kominiarski powinien sporządzić odpowiedni ………. pokontrolny.
5. …………………………..jest dokumentem zakładu kominiarskiego, w którym klient
potwierdza wykonanie usługi.
6. Widok dachu z góry z zaznaczeniem murów ogniowych, obrysu budynku, połaci
dachowych, krawędzi kalenic i okapów, usytuowanie i nazwy ulic umieszczone jest w:
a. książce usług kominiarskich,
b. zaleceniach pokontrolnych,
c. umowie o usługi kominiarskie,
d. szkicu sytuacyjnym przewodów kominowych.
7. Kalenica dachu o rzeczywistej długości 15m na planie sytuacyjnym przewodów
kominowych w skali 1:100 będzie miała wymiar:
a. 5 kratek 5x5mm,
b. 15 kratek 5x5mm,
c. 30 kratek 5x5mm,
d. 60 kratek 5x5mm.
8. Pole przekroju komina o wymiarach 20x20cm wynosi……..m
2
.
9. Poddasze wysokie oznacza się przez:
a) p,
b) n,
c) pI,
d) pII.
10. Termin następnej kontroli kominiarskiej notowany jest zazwyczaj w:
a) protokole kontroli przewodów kominowych,
b) umowie na usługi kominiarskie,
c) planie sytuacyjnym przewodów kominowych,
d) przekroju kanałów kominowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
11. Wiedząc że cegła ze spoina ma około 7cm, wysokość komina murowanego zbudowanego z
43 cegieł wynosi około:
a) 2m,
b) 2,5m,
c) 3m,
d) 4,0m.
12. Wsteczne działanie kanału wentylacji grawitacyjnej, nadmierne wykraplanie pary wodnej,
świadczy o:
a) słabej izolacji cieplnej pomieszczenia,
b) za dużemu otwarciu kratek wentylacyjnych,
c) zbyt dużej wysokości komina,
d) braku dopływu powietrza do pomieszczeń.
13. Kanał kominowy o wymiarach 14x14cm na szkicu sytuacyjnym na papierze kratkowanym
ma wymiar…………………….
14. O ujawnionych podczas czynności kominiarskich usterkach i nieprawidłowościach należy
powiadomić w pierwszej kolejności właściciela lub …………………...
15. Długość połaci dachu pokrytego papą o szerokości krycia 110cm przy 6 rzędach wynosi
około:
a. 6,6m,
b. 7,2m,
c. 0,66m,
d. 66m.
16. Na rysunku wykonanym w skali 1:100 rzeczywisty wymiar równy 5m będzie miał długość:
a. 1cm,
b. 5cm,
c. 10cm,
d. 50cm.
17. Wysokość kanału spalinowego ze stali kwasoodpornej zbudowanego z pięciu 1m odcinków
rury i 3 elementów uzbrojenia kanału o długości 40cm każdy wynosi:
a. 5m,
b. 5m,
c. 5,8m,
d. 6,2m.
18. Jeżeli przepływ spalin w przewodzie 10x10xcm wynosił 20m
3
/h to w przewodzie 20x20cm
będzie wynosił przy tej samej prędkości wskazanej przez anemometr:
a. 10 m
3
/h,
b. 20 m
3
/h,
c. 40m
3
/h,
d. 80m
3
/h.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
19. Prędkość przepływu spalin 10m/s przez kanał o wymiarach 10x10cm daje przepływ:
a. 3,6 m
3
/h,
b. 36 m
3
/h,
c. 360 m
3
/h,
d. 3600 m
3
/h.
20. Jeżeli cena badania 1m przewodu wentylacyjnego wynosi 5zł a spalinowego 10zł to
całkowity koszt kontroli 6 przewodów wentylacyjnych i 3 przewodów spalinowych jest
równy:
a. 30zł,
b. 40zł,
c. 60zł,
d. 90zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
2 a
b
c
d
3 a
b
c
d
4
5
6 a
b
c
d
7 a
b
c
d
8
9 a
b
c
d
10 a
b
c
d
11 a
b
c
d
12 a
b
c
d
13
14
15 a
b
c
d
16 a
b
c
d
17 a
b
c
d
18 a
b
c
d
19 a
b
c
d
20 a
b
c
d
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze, Warszawa
1985
3. Ustawa Prawo Budowlane z dnia 04.07.1994r. (Dz. U. Nr 89 poz.414 wraz z późniejszymi
zmianami)
4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 14.12.1994 (Dz.
U. Nr 10 poz. 46 z dnia 08.02.1995r. z późniejszymi zmianami)
5. PN-EN 1443 Kominy -wymagania ogólne
6. PN-83/B-03430 - Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego
i użyteczności publicznej - Wymagania.
7. PN-89/B-10425- Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze.
8. PN-87/B-02411- Ogrzewnictwo. Kotłownie wbudowane na paliwo stałe. Wymagania.
9. PN-87M-35350- Kotły grzewcze niskotemperaturowe gazowe. Wymagania i badania.
10. PN-93/B-02869- Przewody wentylacyjne. Badania odporności ogniowej.
11. Regulamin obowiązujący mistrzów kominiarskich w zakresie przeprowadzania okresowych
kontroli polegających na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności przewodów.
12. Czasopismo: ”Kominiarz Polski”.
13. Regulamin czynności kominiarskich.
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji