„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
714[02].Z2.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Bogumiła Porębska
mgr inż. Halina Gołąb
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
dr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Sprzęt i urządzenia do wypalania.
11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Zasady wypalania przewodów kominowych z sadzy
13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Zasady wypalania palenisk i wędzarń z sadzy
19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Zasady sprawdzania przewodów kominowych po wypalaniu
22
5.4.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
24
7. Literatura
37
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy
Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wypalanie przewodów dymowych
i spalinowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
− pokazu z objaśnieniem,
− tekstu przewodniego,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań i uczenia się,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcję dla nauczyciela,
− instrukcję dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 714[02].Z2
Technologia prac kominiarskich
Moduł 714[02].Z2.01
Wykonanie kominiarskich prac
przygotowawczo zakończeniowych
Moduł 714[02].Z2.02
Czyszczenie przewodów kominowych i
czopuchów
Moduł 714[02].Z2.03
Czyszczenie trzonów kuchennych pieców
domowych
Moduł 714[02].Z2.04
Czyszczenie pieców rzemieślniczych i
przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.05
Czyszczenie kotłów
Moduł 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych i
spalinowych
Moduł 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Moduł 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej„Wypalanie przewodów
dymowych i spalinowych” uczeń powinien umieć:
− posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
− posługiwać się dokumentacją techniczną,
− przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i
ochrony środowiska,
− magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
− stosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo - zakończeniowych,
− organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac
przygotowawczo - zakończeniowych,
− planować kolejność prac kominiarskich,
− stosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych,
− wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych,
− stosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach,
− stosować zasady wchodzenia, schodzenia i wspinania się na wysokie kominy,
− ustawiać się na wysokim kominie,
− zamykać włazy z zachowaniem środków ostrożności,
− zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
− przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
− dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
− łączyć końce liny za pomocą wyplatania,
− wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich,
− stosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
− korzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych,
− wykonywać rusztowania do prac kominiarskich,
− zakładać liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
− sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
− wykonywać pracę indywidualnie i w zespole,
− stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
− stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
− stosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów,
− posługiwać się sygnałami kominiarskimi,
− stosować zasady obsługi anemometru,
− stosować zasady obsługi analizatora spalin,
− stosować zasady obsługi pirometru,
− stosować zasady obsługi manowakuometru,
− stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
− wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
− zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
wypalania przewodów dymowych i spalinowych,
− zorganizować i zlikwidować stanowisko do wypalania przewodów dymowych i
spalinowych,
− ocenić stan techniczny przewodów dymowych i spalinowych,
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do wypalania,
− powiadomić o wypalaniu przewodów jednostki straży pożarnej,
− przygotować sprzęt gaśniczy,
− przygotować materiał palny, glinę i wodę,
− przygotować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
− zastosować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
− wykonać wypalanie kominów,
− wykonać wypalanie kanałów dymowych i spalinowych,
− wykonać wypalanie urządzenia paleniskowego,
− zastosować zasady wypalania przewodów,
− sprawdzić ilość i rodzaj sadzy w kominie,
− ustalić czas trwania wypalania,
− wykonać wypalanie przewodów kominowych odcinkami,
− skontrolować proces wypalania,
− usunąć puchliny powstałe podczas wypalania,
− oczyścić komin po wypalaniu,
− sprawdzić komin po wypalaniu,
− wykonać wypalanie pieców rzemieślniczych,
− wykonać wypalanie pieców przemysłowych,
− sprawdzić piece po wypalaniu,
− wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
− wykonać wypalanie przewodów dymowych i spalinowych zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
prac
kominiarskich
714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych 714[02].Z2.07
Temat: Wypalanie komina murowanego metodą tradycyjną.
Cel ogólny: nabycie umiejętności wypalania kominów metodą tradycyjną.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do wypalania,
− zastosować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
− wykonać wypalanie kominów metodą tradycyjną,
− sprawdzić kominy po wypalaniu,
Metody nauczania– uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
− pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zespołowa
Czas: 240min.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− długopis,
− kartki papieru A4,
− przybory kreślarskie,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3-4 osobowe,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
− uczniowie zapoznają się ze stanowiskami dydaktycznymi na których będzie odbywać
się wypalanie,
− uczniowie w grupach sporządzają plan działania uwzględniający kolejne czynności
oraz niezbędne materiały i narzędzia, środki ochrony indywidualnej,
− uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonaniem tego zadania
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje plany działania uzupełniając je,
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje wypisane zagrożenia bhp i pożarowe,
− uczniowie w trzyosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego
magazynu pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
− zespoły przygotowują stanowisko do wypalania komina murowanego metodą
tradycyjną zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
− zespoły wykonują wypalanie komina murowanego metodą tradycyjną,
− uczniowie porządkują stanowisko pracy,
− uczniowie wykonują obmiar robót,
− nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj i przedstaw informację na temat przemysłowych kominów na paliwo stałe w
danej miejscowości. W miarę możliwości zdobądź dokumentację techniczną i wykonaj
zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł:
Technologia
robót
kominiarskich
714[02].Z2
Jednostka modułowa: Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych 714[01].Z2.07
Temat: Wypalanie pieców rzemieślniczych.
Cel ogólny: nabycie umiejętności wypalania pieców rzemieślniczych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zaplanować kolejność prac,
− dobrać narzędzia i sprzęt do wypalania,
− zastosować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
− wykonać wypalanie pieców rzemieślniczych,
− sprawdzić piece po wypalaniu.
Metody nauczania– uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
− pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− zespołowa
Czas: 240min.
Środki dydaktyczne:
– maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
– sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
– dokumentacja techniczna pieców rzemieślniczych,
− środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
− środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
− długopis,
− kartki papieru A4,
− przybory kreślarskie,
− literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
− nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3-4 osobowe,
− uczniowie zapoznają się z dokumentacją techniczną danego pieca rzemieślniczego,
− uczniowie w grupach sporządzają plan działania uwzględniający kolejne czynności
oraz niezbędne materiały i narzędzia, środki ochrony indywidualnej,
− uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonaniem tego zadania
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje plany działania uzupełniając je,
− nauczyciel wraz z uczniami analizuje wypisane zagrożenia bhp i pożarowe,
− uczniowie w trzyosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego
magazynu pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
− zespoły przygotowują stanowisko do wypalania pieca rzemieślniczego,
− zespoły wykonują wypalanie pieca rzemieślniczego zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej,
− uczniowie porządkują stanowisko pracy,
− uczniowie wykonują obmiar robót,
− nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj i przedstaw informację na temat pieców rzemieślniczych w danej
miejscowości. W miarę możliwości zdobądź dokumentację techniczną i wykonaj zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.ĆWICZENIA
5.1. Sprzęt i urządzenia do wypalania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród sprzętu ochrony indywidualnej kominiarza wybierz ten, który wykorzystujemy
przy wypalaniu kominów i zademonstruj sposób jego użycia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać i nazwać sprzęt ochrony indywidualnej kominiarza przydatny do wypalania
kominów i zademonstrować sposób jego użycia,
3) dla wybranego sprzętu ochrony indywidualnej kominiarza wykonać instrukcję obsługi
uwzględniającą zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– mundur ze specjalnego atestowanego sukna,
– obuwie robocze,
– nakolanniki,
– kominiarka (kapa),
– nałokietniki,
– maska gazowa,
– chusty pyłowe,
– okulary ochronne,
– rękawice żaroodporne,
– szelki zabezpieczające do prac na wysokościach,
– środki do utrzymania czystości na stanowisku,
– pojemnik na odpady,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Spośród narzędzi kominiarskich wybierz i nazwij te, które są potrzebne przy wypalaniu
kominów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z narzędziami i urządzeniami specjalistycznymi i pomocniczymi do
wykonywania wypalania,
3) wybrać i nazwać narzędzia lub urządzenia potrzebne do wypalania kominów ,
4) dla wybranych narzędzi i urządzeń wykonać instrukcję obsługi uwzględniającą
zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– wszystkie narzędzia i urządzenia kominiarskie właściwe dla zawodu,
– kartki papieru A4,
– długopis,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Zasady wypalania przewodów kominowych z sadzy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania przygotuj plan działania
związany z wypalaniem komina murowanego o wysokości 6m metodą tradycyjną.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zasadami wypalania kominów metodą tradycyjną,
3) wypisać działania które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wypalania,
4) wypisać kolejne czynności przygotowawcze związane z wypalaniem kominów,
5) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
6) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
7) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
8) zredagować treść zawiadomienia straży pożarnej i służb porządkowych,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj wypalanie komina odcinkami od góry.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina ,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od góry zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– butla gazowa o zawartości do 11kg gazu płynnego z reduktorem ciśnienia,
– wąż gazowy oplatany odpowiednią taśmą metalową,
– głowica kołowa z bocznymi otworami palnika,
– bęben obrotowy do nawijania węża gazowego,
– kołowrót kominowy wraz z łańcuchem stalowym,
– klucze kominiarskie,
– komplet linowy,
– latarka bateryjna
– graca naramienna,
– zmiotka kominiarska,
– przepychacz,
– młotek,
– przecinak,
– radiotelefony .
– kilka kul żeliwnych lub kamieni wielkości kul kominiarskich,
– siatka lub kosz druciany,
– lina kominiarska z bolcem,
– łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
– miotłę kominiarska,
– zmiotka,
– gaśnica,
– worek na sadzę,
– kielnie pojemniki na zaprawę,
– glina,
– pojemniki na odpady,
– środki ochrony osobistej,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 3
Wykonaj wypalanie komina murowanego metodą tradycyjną.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od dołu zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– klucze kominiarskie,
– paliwo stałe drewno sosnowe lub świerkowe,
– komplet linowy,
– latarka bateryjna,
– graca naramienna,
– zmiotka kominiarska,
– przepychacz,
– młotek,
– przecinak,
– radiotelefony,
– kilka kul żeliwnych lub kamieni wielkości kul kominiarskich,
– siatka lub kosz druciany,
– lina kominiarska z bolcem,
– łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
– miotła kominiarska,
– zmiotka,
– gaśnica,
– worek na sadzę,
– kielnie pojemniki na zaprawę,
– glina,
– pojemniki na odpady,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
– środki ochrony osobistej,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj wypalanie komina murowanego odcinkami od góry
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od dołu zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– klucze kominiarskie,
– zestaw do wypalania gazem płynnym,
– komplet linowy,
– latarka bateryjna,
– graca naramienna,
– zmiotka kominiarska,
– przepychacz,
– młotek,
– przecinak,
– radiotelefony,
– kilka kul żeliwnych lub kamieni wielkości kul kominiarskich,
– siatka lub kosz druciany,
– lina kominiarska z bolcem,
– łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
– miotła kominiarska,
– zmiotka,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
– gaśnica,
– worek na sadzę,
– kielnie pojemniki na zaprawę,
– glina,
– pojemniki na odpady,
– środki ochrony osobistej,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj wypalanie komina stalowego odcinkami od góry.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od góry zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– klucze kominiarskie,
– zestaw do wypalania gazem płynnym,
– komplet linowy,
– latarka bateryjna,
– graca naramienna,
– zmiotka kominiarska,
– przepychacz,
– radiotelefony,
– kilka kul żeliwnych gumowanych,
– siatka lub kosz druciany,
– lina kominiarska z bolcem,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
– łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
– miotła kominiarska,
– zmiotka,
– gaśnica,
– worek na sadzę,
– pojemniki na odpady,
– środki ochrony osobistej,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Zasady wypalania palenisk i wędzarń z sadzy
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj wypalanie paleniska kotła
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi i eksploatacji kotła,
3) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
4) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
5) dobrać środki ochrony indywidualnej,
6) zorganizować stanowisko pracy,
7) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu palenisk,
8) wykonać wypalanie paleniska zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) wykonać obmiar robót,
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– klucze kominiarskie,
– latarka bateryjna,
– graca naramienna,
– zmiotka kominiarska,
– młotek,
– przecinak,
– miotła kominiarska,
– zmiotka,
– inne narzędzia związane ze specyfiką urządzenia,
– gaśnica,
– worek na sadzę,
– pojemniki na odpady,
– środki ochrony osobistej,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 2
Wykonaj wypalanie wędzarni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi i eksploatacji wędzarni,
3) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
4) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
5) dobrać środki ochrony indywidualnej,
6) zorganizować stanowisko pracy,
7) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu wędzarni,
8) wykonać wypalanie wędzarnia zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) wykonać obmiar robót,
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– klucze kominiarskie,
– latarka bateryjna,
– graca naramienna,
– zmiotka kominiarska,
– młotek,
– przecinak,
– miotła kominiarska,
– zmiotka,
– inne narzędzia związane ze specyfiką urządzenia,
– gaśnica,
– worek na sadzę,
– pojemniki na odpady,
– środki ochrony osobistej,
– kartki papieru formatu A4,
– długopis ,ołówek twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania instrukcji producenta
przygotuj plan działania związany z wypalaniem dowolnego pieca przemysłowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z instrukcją użytkowania i wypalania danego pieca,
3) wypisać działania które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wypalania,
4) wypisać kolejne czynności przygotowawcze związane z wypalaniem pieców ,
5) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
6) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
7) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A4,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
5.4. Zasady sprawdzania przewodów kominowych po wypalaniu
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania wykonaj instrukcję
postępowania po zakończeniu wypalania komina murowanego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami postępowania po wypalaniu kominów,
3) wypisać kolejne konieczne czynności po wypalaniu kominów,
4) wypisać kolejne czynności po wypalaniu kominów,
5) wykonać obmiar prac,
6) rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A3,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania wykonaj instrukcję
postępowania po zakończeniu wypalania komina stalowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami postępowania po wypalaniu kominów,
3) wypisać kolejne konieczne czynności po wypalaniu kominów,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
4) wypisać kolejne czynności po wypalaniu kominów,
5) wykonać obmiar prac,
6) rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem,
– ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kartki papieru A3,
– długopis,
– ołówki twardości HB,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
6.EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wypalanie kanałów
dymowych i spalinowych
”.
Test składa się z 21 zadań, z których:
− zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-21 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
pytania
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawne
odpowiedzi
1
Scharakteryzować proces wypalania
A
P
a
2
Określić temperaturę palącej się sadzy
A
P
c
3
Scharakteryzować prace przygotowawcze
przed wypalaniem
B
P
c
4
Scharakteryzować prace przygotowawcze
przed wypalaniem
B P a
5
Scharakteryzować zespół prowadzący
wypalanie
A P
b
6
Określić wielkość płomienia przy
wypalaniu odcinkami od góry
B P
a
7
Scharakteryzować działania przy
zalewaniu się komina podczas wypalania
C
P
c
8
Określić materiał do wypalania
tradycyjnego
B P d
9
Scharakteryzować zachowanie ię sadzy
pod wpływem wysokiej temperatury
B P
a
10
Przeliczyć temperaturę ze stopni Celsjusz
na stopnie Kelwina
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
11
Określić miejsce rozpoczęcia wypalania
tradycyjnego komina
B
P
a
12
Scharakteryzować działania
zapobiegawcze przy wyrzucaniu przez
komin cząstek żarzącej się sadzy
C
P
b
13
Rozpoznawać przyczynę wolno
wychodzącego i kłębiącego się dymu
podczas wypalania
C
P
b
14
Określić szerokość szczeliny i pęknięcia
przy którym należy je likwidować
D P
b
15
Określić moment zakończenia wypalania
B
P
a
16
Obliczyć ilość sadzy w kominie
D
PP
a
17
Określić sposób usuwania sadzy szklistej
w wędzarniach
C PP
a
18
Określić moment zakończenia wypalania
upoważniające do opuszczenia stanowiska
B
PP
d
19
Obliczyć procentowe zmniejszenie
przekroju w przewodzie
D
PP
d
20
Obliczyć masę sadzy w kominie
D
PP
c
21
Obliczyć koszt usługi wypalenia wędzarni D
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych
pytaniach należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących wypalania przewodów dymowych i spalinowych. Są
to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później .
9. Na rozwiązanie
testu
masz
45
min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Wypalanie kominów ma na celu:
a) spalenie sadzy,
b) wygrzanie komina,
c) uszczelnienie komina,
d) wytworzenie ciągu kominowego.
2. Temperatura palącej się sadzy dochodzi do:
a) 800
°C,
b) 1000
°C,
c) 1300
°C,
d) 2000
°C.
3. O terminie wypalania należy powiadomić:
a) pogotowie ratunkowe,
b) pogotowie energetyczne,
c) straż pożarną,
d) pogotowie gazowe.
4. Przy wypalaniu wszelkie zbędne otwory należy:
a) zamurować,
b) uszczelnić szmatami,
c) uszczelnić papierem,
d) pozostawić otwarte.
5. Wpalanie kominów dokonywane jest przez zespół składający się z co najmniej z:
a) 2 osób,
b) 3 osób,
c) 4 osób,
d) 5 osób.
6. Płomień palnika wypalającego dopasowuje się do:
a) przekroju komina,
b) temperatury na zewnątrz,
c) wysokości komina,
d) rodzaju materiału z jakiego wykonano komin.
7. Przy zalewaniu się komina należy do niego wrzucić:
a) worki z wodą ,
b) papier,
c) kamienie kule kominiarskie,
d) koc gaśniczy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
8. Wypalanie tradycyjne wykonuje się używając:
a) koksu,
b) węgla,
c) torfu,
d) drewna.
9. Sadza pod wpływem wysokiej temperatury:
a) zwiększa swoja objętość,
b) zmniejsza swoją objętość,
c) nie zmienia objętości,
d) skrapla się.
10. 100
°C to:
a) 100K,
b) 273K,
c) 373K,
d) 200K.
11. Wypalanie tradycyjne zaczyna się od:
a) dołu komina,
b) od góry komina,
c) środka komina,
d) raz z góry raz z dołu.
12. Gdy komin zaczyna wyrzucać większe cząstki żarzącej się sadzy należy:
a) zatkać od góry,
b) przykryć go druciana siatka ochronna,
c) zalać wodą,
d) przykryć blachą.
13. Jeżeli podczas wypalania dym wolno wychodzi i kłębi się oznacza to że:
a) wypalanie zakończyło się powodzeniem,
b) sadza zatyka przewód,
c) należy bardziej intensywniej wypalać,
d) otworzyć drzwiczki wycierowe.
14. Ewentualne szczeliny i pęknięcia należy likwidować gdy ich wymiar przekracza:
a) 1mm,
b) 3mm,
c) 5mm,
d) 10mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
15. Zaprzestanie iskrzenia, dymienie i stopniowe obniżanie się temperatury przewodzie w
kominowym oznacza że:
a) wypalanie zakończyło się powodzeniem,
b) sadza zatyka przewód,
c) należy bardziej intensywniej wypalać,
d) otworzyć drzwiczki wycierowe.
16. Ilość sadzy o grubości warstwy średnio 1cm w 10m kominie o średnicy 20cm wynosi:
a) 0,06m
3
,
b) 0,6m
3
,
c) 0,02m
3
,
d) 0,2m
3
17. Usuwanie sadzy szklistej w wędzarniach polega na:
a) gracowaniu ścian,
b) wysuszaniu sadzy,
c) zwilżaniu sadzy,
d) linowaniu wędzarni.
18. Jako koniec wypalania upoważniający do opuszczenia miejsca pracy przez zespół
kominiarzy uznajemy:
a) brak płomienia w kominie,
b) jasny dym wydobywający się z komina,
c) temperatura komina spada poniżej 100
°C,
d) całkowite ostygniecie wypalonego urządzenia grzewczo kominowego.
19. Zmniejszenie przekroju w kanale dymowym o wymiarach 20x20cm na 10x10cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o :
a) 10%,
b) 25%,
c) 50%,
d) 75%.
20. Ilość sadzy o gęstości 1000kg/m3 spalonej podczas wypalania 1cm warstwy w kominie o
wysokości 10m o średnicy 20cm wynosi:
a) 628kg,
b) 62,8kg,
c) 6,28kg,
d) 0,628kg.
21. Wiedząc, że cena wypalenia 1m
2
wynosi 10zł koszt wypalania wędzarni o wymiarach
1mx1mx2m wynosi:
a) 20zł,
b) 40zł,
c) 80zł,
d) 100zł.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
Zakreśl poprawną odpowiedź .
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
21
a b c d
Razem:
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,,Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15-20 są z poziomu ponadpodstawowego
.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr
zad.
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymag
ań
Poprawna
odpowiedzi
1
Scharakteryzować zestaw do wypalania
A
P
łańcuchem
2
Określić przewody które należy suszyć w
grupie kominowej
B
P
a
3
Podać sposoby zabezpieczenia
pożarowego przy wypalaniu
B
P
d
4
Dobrać urządzenie do wypalania
odcinkami od góry
C
P
urządzenia na
gaz płynny
5
Określić funkcję osób wykonujących
wypalanie
B
P
obserwuje,
kontroluje
proces
wypalania
6
Wskazać sposób zabezpieczenia nasad
kominowych podczas wypalania
C
P
a
7
Określić sposób postępowania w
przypadku wyrzutu żarzących się sadzy
przez komin
B
P
c
8
Porównać metody wypalania kominów
C
P
odcinkami od
góry
9
Określić moment zakończenia prac na
stanowisku do wypalania
B
P
ostygnięciu
urządzeń
grzewczo
kominowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
10
Określić czas wypalania
C
P
b
11
Wskazać sposób badania drożności
komina po wypalaniu
B
P
a
12
Przeliczyć temperaturę ze stopni Celsjusz
na stopnie Kelwina
C P
a
13
Obliczyć wysokość komina
C
P
1250cm
14
Obliczyć powierzchnię wewnętrzną
komina
D P
4m
2
15
Przeliczać jednostki ciśnienia C
PP
b
16
Obliczać ilość sadzy
D
PP
60 litrów
17
Obliczyć procentowe zmniejszenie
przekroju w przewodzie
D PP
75%
18
Obliczyć masę sadzy w kominie
D
PP
30 kg
19
Obliczyć koszt usługi wypalenia wędzarni
D PP
60zł
20
Obliczyć powierzchnię pieca
przemysłowego
C
PP
47m
2
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14.
Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu
.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wypalania przewodów dymowych i spalinowych.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się pytania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedź jest prawidłowa) oraz pytania z luką. Pytania z
luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź w
pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie
testu
masz
60
min.
Materiały dla ucznia:
− instrukcja,
− zestaw zadań testowych,
− karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przy wypalaniu tradycyjnym linę w komplecie linowym zastępujemy………
2. W wypadku przewodu usytuowanego w grupie kominowej wysuszamy
:
a) zawilgocony kanał i kanały sąsiednie,
b) tylko zawilgocony kanał,
c) wszystkie kanały tego komina,
d) wszystkie kominy w tym budynku.
3. W celu zabezpieczenia przeciwpożarowego podczas wypalania:
a) lejemy wodę do komina,
b) wyprowadzamy wąż gaśniczy wewnątrz budynku podłączony do wody,
c) wzywamy straż pożarną,
d) wyprowadzamy wąż gaśniczy na dach podłączony do wody,
4. Wypalanie odcinkami od góry wykonuje się za pomocą ……………….lub aparatu na
paliwo płynne.
5. Podczas wypalania dwie osoby obsługują urządzenia a trzecia …………………………..
6. Nasady kominowe na czas wypalania należy:
a) zdemontować,
b) pozostawić bez zabezpieczeń,
c) pozostawić przykrywając kocem gaśniczym,
d) pozostawić a podczas wypalania polewać wodą.
7. Komin przykrywamy siatką metalowa gdy:
a) dym wychodzi wolno kłębiąc się,
b) komin zalewa się,
c) wyrzucane są żarzące się sadze,
d) kończy się wypalanie.
8. Bardziej bezpieczne jest wypalanie kominów
metodą……………………………………...
9. Opuszczenie stanowiska wypalania urządzenia grzewczo kominowego możliwe jest
po……………………….
10. Czas wypalania zależy od:
a) średnicy komina,
b) ilości nagromadzonej sadzy,
c) wysokości komina,
d) ilości otworów wyczystnych.
11. Drożność komina po wypalaniu sprawdza się za pomocą kuli o średnicy:
a) mniejszej od przekroju komina o 20mm,
b) większej od przekroju komina o 20mm,
c) równej przekrojowi komina,
d) mniejszej o 10mm od przekroju komina.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
12. 1300
°C to:
a) 1573K,
b) 1027K,
c) 1300K
d) 273K.
13. Wysokość komina stalowego składającego się z pięciu segmentów o długości 2,5m
wynosi ………..cm.
14. Powierzchnia wewnętrzna komina o wysokości 5m i wymiarach 20x20cm
wynosi……..m
2
.
15. Ciśnienie 1atmosfery to około:
a) 10bar,
b) 0,1MPa,
c) 0,1bar,
d) 1MPa.
16. Ilość sadzy o grubości warstwy średnio 1cm w 10m kominie o średnicy 15x15cm wynosi
…….litrów.
17. Zmniejszenie przekroju w kanale dymowym o wymiarach 20x20cm na 10x1cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o …..…%.
18. Ilość sadzy o gęstości 1000kg/m3 spalonej podczas wypalania 1cm warstwy w kominie o
wysokości 5m o średni 20cm wynosi około………….kg.
19. Koszt wypalania wędzarni o wymiarach 1mx1mx1m wynosi …..zł wiedząc, że cena
wypalenia 1m
2
wynosi 10zł
.
20. Powierzchnia ścian i sufitu pieca przemysłowego do wypalania ceramiki o wymiarach
3x5x2m wynosi …............m
2
.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
Zakreśl poprawną odpowiedź, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr
zadania
Odpowiedź Punkty
1
2 a
b
c
d
3 a
b
c
d
4
5
6 a
b
c
d
7 a
b
c
d
8
9
10 a
b
c
d
11 a
b
c
d
12 a
b
c
d
13
14
15 a
b
c
d
16
17
18
19
20
∑ punktów
…………………………………………
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
7. LITERATURA
1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze,
Warszawa 1985
3. Krygier K. , Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze
5. PN-EN 1443 Kominy -wymagania ogólne
6. Czasopismo: ”Kominiarz Polski”
7. Katalogi producentów
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji
wydawniczych