„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dorota Wójcik
Obsługiwanie urządzeń biurowych
419[01].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca:
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Edward Marek Klęczar
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
mgr Edyta Kozieł
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn
ą
programu jednostki modułowej 419[01].Z1.03,
„Obsługiwanie urządzeń biurowych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik prac biurowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
4
3.
Cele kształcenia
5
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
6
5. Ćwiczenia
10
5.1. Podstawowe i pomocnicze środki techniki biurowej
Ć
wiczenia
10
10
5.2. Instrukcja obsługi i przepisy bezpieczeństwa i higiena pracy dotyczące
środków technicznych
Ć
wiczenia
13
13
5.3. Obsługa urządzeń biurowych
Ć
wiczenia
15
15
5.4. Środki techniczne pracy biurowej – aspekt ekonomiczny
Ć
wiczenia
18
18
6.
Ewaluacja
20
7.
Literatura
28
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. Obsługiwanie urządzeń biurowych
,
który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności z zakresu
tej jednostki. Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje. Poziom trudności
wykonywanych ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej
ukształtowanych umiejętności uczniów oraz uwzględniać wyposażenie pracowni.
Wykonanie zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować
niezbędne umiejętności, wymagane programem kształcenia.
W poradniku zamieszczono:
−−−−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−−−−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−−−−
ć
wiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;
−−−−
ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań: pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,
−−−−
wykaz literatury uzupełniającej.
Schemat układu jednostek modułowych
Moduł 419[01].Z1
Technika biurowa
419[01].Z1.01
Stosowanie technik
informatycznych w pracy
biurowej
419[01].Z1.02
Opracowywanie tekstów,
pism i dokumentów
419[01].Z1.03
Obsługiwanie urządzeń
biurowych
419[01].Z1.04
Stosowanie
języka obcego
w pracy biurowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
obsługiwać komputer na poziomie podstawowym
,
–
wydrukować dokument
–
stosować zasady ergonomii pracy,
–
pracować w grupie i indywidualnie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
dobrać sprzęt techniczny do wykonywanego zadania oraz przygotowywać go do pracy,
−
obsłużyć pomocnicze środki techniki biurowej, takie jak: niszczarka dokumentów,
frankownica, urządzenia do składania pism i kopertowania, gilotyna, bindownica lub
sklejarka,
−
odebrać i przekazać informacje za pomocą nowoczesnych urządzeń biurowych,
−
obsłużyć środki łączności stosowane w pracy biurowej,
−
obsłużyć kserokopiarkę z zastosowaniem wszystkich funkcji,
−
zidentyfikować niebezpieczeństwa wynikające z nieprawidłowej obsługi technicznych
ś
rodków biurowych,
−
usunąć drobne usterki użytkowanych urządzeń biurowych,
−
dokonać konserwacji sprzętu biurowego w podstawowym zakresie,
−
uzasadnić
ekonomiczne
aspekty
racjonalnego
gospodarowania
urządzeniami
i materiałami biurowymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
4.
PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik prac biurowych 419[01]
Moduł:
Technika biurowa 419[01].Z1
Jednostka modułowa:
Obsługiwanie urządzeń biurowych 419[01].Z1.03
Temat: Poszukiwanie ofert pracy z wykorzystaniem nowoczesnych technik
informatycznych
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności obsługiwania nowoczesnych urządzeń biurowych
niezbędnych do opracowania CV oraz listu motywacyjnego oraz rozesłanie ich
do prężnych i ciekawych firm tak krajowych jak i zagranicznych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafi:
−
określić znaczenie urządzeń technicznych w pracy biurowej,
−
wskazać urządzenia biurowe niezbędne w pracy biurowej,
−
scharakteryzować zalety zastosowania określonego urządzenia technicznego,
−
określić wpływ urządzeń technicznych na jakość pracy,
−
obsłużyć biurowe urządzenia techniczne zgodnie z przepisami bezpiecznej i higienicznej
pracy,
−
wyszukać za pomocą Internetu potrzebne informacje.
Metody nauczania-uczenia się:
−−−−
ć
wiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−−−−
praca indywidualna lub w 2-osobowyh grupach.
Środki dydaktyczne:
−−−−
urządzenia biurowe wykorzystane w ćwiczeniu: komputer z dostępem do Internetu,
drukarka,
−−−−
literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Czas trwania:
−−−−
90 minut.
Uczestnicy:
Uczniowie uczestniczący w procesie kształcenia w zawodzie technik prac biurowych.
Przebieg lekcji:
1)
Powitanie uczniów.
2)
Uświadomienie celów lekcji.
3)
Plan lekcji:
a.
wprowadzenie:
−
nauczyciel pokazuje prawidłowo opracowany życiorys tzw. CV (curriculum vitae),
omawia jego opracowanie, zwracając uwagę na estetyczne i bezbłędne jego
wykonanie,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
−
wskazuje strony internetowe na których zamieszczane są oferty pracy, wskazuje ich
wady i zalety.
Przykład - Formularz CV
D
ANE PERSONALNE
imię i nazwisko
Katarzyna Malinak
adres
ul. Czarna 8 m 36, Radom 26 - 600
telefon
(48) 890-76-45
kmalinka@o2.pl
data urodzenia
19.08. 1979
D
OŚWIADCZENIE ZAWODOWE
• okres (od - do)
lipiec 2005 – styczeń 2006
• nazwa i adres pracodawcy
Sklep "Palma"
• zajmowane stanowisko
Kasjer
• okres (od - do)
Marzec 2005 – sierpień 2005
• nazwa i adres pracodawcy
Supermarket "Minimal"
• zajmowane stanowisko
kasjer
• okres (od - do)
styczeń 2004 – lipiec 2004
• nazwa i adres pracodawcy
Supermarket "Real"
• zajmowane stanowisko
sprzedawca
• okres (od - do)
lipiec 1999 – grudzień 2000
• nazwa i adres pracodawcy
Komenda Wojewódzka Policji
• zajmowane stanowisko
Sekretarka
W
YKSZTAŁCENIE
• okres (od - do)
kwiecień 2005 – wrzesień 2005
• rodzaj instytucji organizującej
kształcenie
Wyższa Szkoła Finansów w Łodzi
• uzyskany tytuł/ stopień /rodzaj
dyplomu
Kurs psychologii
• okres (od - do)
październik 2000 – maj 2005
• rodzaj instytucji organizującej
kształcenie
Politechnika Łódzka
Wydział Transportu
• uzyskany tytuł/ stopień/ rodzaj
dyplomu
Magister
J
ĘZYKI OBCE
Angielski – podstawowy
WIEDZA, UMIEJĘTNOŚCI,
DOŚWIADCZENIE.
Wiedza z zakresu: psychologii, umiejętność kontaktu z klientami
Z
DOLNOŚCI MANUALNE
Obsługa komputera ( Word, Excel, PowerPoint, Internet), obsługa kasy fiskalnej.
I
NNE ZDOLNOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI
Prawo jazdy kat. B
b.
praca indywidualna:
−
nauczyciel prosi aby, każdy z uczniów opracował własne CV,
−
wyszukał w Internecie interesujące a zarazem, odpowiednie do wykształcenia oferty
pracy i rozesłał swoje CV do 5 wybranych firm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Nauczyciel może sam wybrać interesujące oferty pracy lub dla każdego ucznia wybrać
jedną instytucję.
Ponadto:
−
uczniowie mają za zadanie wskazać instytucje, do których udało im się wysłać swoje
CV,
−
uzasadnić wybór danej instytucji,
−
zapoznać się ofertami wyszukanymi przez swoich kolegów,
−
opracować na komputerze CV,
−
zaprezentować na forum klasy opracowane CV,
c.
podsumowanie lekcji:
−
uczniowie wskazują wady i zalety urządzeń biurowych,
−
uczniowie przedstawiają ich zastosowanie,
−
uczniowie wskazuję wady i zalety dostępu do Internetu,
−
uczniowie omawiają znaczenie urządzeń w pracy biurowej.
4)
Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich aktywności, pracy w zespole i prezentacji
wypracowanych pomysłów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Wyszukać w Internecie zasady redagowania listu motywacyjnego. Do wybranej oferty
pracy (wyszukanej w trakcie zajęć) opracować list motywacyjny, uzasadniający wybranie
danej oferty.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Technik prac biurowych 419[01]
Moduł:
Technika biurowa 419 [01].Z1
Jednostka modułowa:
Obsługiwanie urządzeń biurowych 419[01].Z1.03
Temat: Budowa kserografu i jego funkcje
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności sprawnego obsługiwania kserografu
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń będzie potrafi:
−
scharakteryzować rodzaje kserografów,
−
omówić model i budowę kserografu,
−
rozpoznać zastosowanie poszczególnych funkcji kserografu.
−
powielić dokumenty z zastosowaniem kserografów różnych modeli,
Metody nauczania–uczenia się:
−−−−
elementy wykładu,
−−−−
metoda projektów,
−−−−
dyskusja w grupie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−−−−
praca w zespołach.
Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:,
−
ulotki reklamowe, prezentujące wybrane modele kserografów,
−
kserograf,
−
przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1.
Wprowadzenie.
2.
Przedstawienie celów zajęć.
3.
Omówienie rodzajów kserografu.
4.
Scharakteryzowanie funkcji kserografów.
5.
Prezentacja istniejących na rynku modeli tych urządzeń.
6.
Zastosowanie kserografu jako urządzenia biurowego wielofunkcyjnego.
7.
Dyskusja uczniów nad zaprezentowanymi modelami.
8.
Podsumowanie i ocena przez nauczyciela aktywności uczniów.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w Internecie najnowsze modele kserografów na rynku polskim. Przygotuj to
w formie prezentacji, uwzględniając słabe i mocne strony wybranego modelu.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawowe i pomocnicze środki techniki biurowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj niezbędne elementy wyposażenia biura w środki techniczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeczytać uważnie pytanie,
2)
zapoznać się z materiałem nauczania,
3)
dobrać urządzenia biurowe i opisać ich wykorzystanie w pracy biurowej,
4)
wskazać jakie czynności będą wykonywane w zaplanowanym biurze.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kartka papieru,
−
przybory piśmienne,
−
literatura zgodna z punktem 7 poradnika.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij poniższe klasyfikacje:
Wprowadzanie coraz to nowszych środków technicznych pozwala na:
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
...............................................................................
Ze względu na zastosowanie w pracach biurowych środki techniczne dzielimy na:
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
Ś
rodki techniki korespondencyjnej
–
..............................................................................,
–
...............................................................................
–
...............................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Pomocnicze środki techniki korespondencyjnej:
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
–
..............................................................................,
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania,
2)
uzupełnić klasyfikację,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności i zweryfikować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnik.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę, wymieniając przykłady zastosowania poszczególnych technicznych
ś
rodków pracy biurowej:
Zastosowanie komputera
•
.................................................................
•
.................................................................
•
.................................................................
Zastosowanie skanera
•
.................................................................
•
.................................................................
•
.................................................................
Zastosowanie termobindownicy
•
.................................................................
•
.................................................................
•
.................................................................
Zastosowanie niszczarki
•
.................................................................
•
.................................................................
•
.................................................................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z odpowiednim fragmentem materiału nauczania,
2)
wpisać w tabelę zastosowanie poszczególnych nowoczesnych urządzeń biurowych,
3)
zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4)
dokonać oceny poprawności i zweryfikować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
„karta pracy” – tabela do uzupełnienia,
–
literatura zgodna z punktem 7 poradnik.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2.
Instrukcje obsługi i przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy
w zakresie obsługi urządzeń pracy biurowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj lub opracuj na komputerze skróconą instrukcję obsługi wylosowanego
urządzenia. Zaplanuj i przygotuj krótkie szkolenie dotyczące obsługi, tego urządzenia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeczytać uważnie pytanie,
2)
wyszukać z przygotowanych instrukcji odpowiadającą wylosowanemu urządzeniu,
3)
zapoznać się z instrukcją,
4)
opracować na komputerze skróconą instrukcję,
5)
wydrukować instrukcję,
6)
zaplanować i przygotować szkolenie dotyczące obsługi,
7)
przeprowadź szkolenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
prezentacja (pokaz).
Środki dydaktyczne:
−
urządzenia biurowe niezbędne do wykonania ćwiczenia,
−
instrukcje obsługi tych urządzeń,
−
komputer,
−
drukarka.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj jakie instrukcje bhp znajdują się lub powinny znajdować się w pracowni
komputerowej szkoły do której uczęszczasz.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeczytać uważnie pytanie,
2)
wyszukać instrukcji urządzeń znajdujących się w budynku szkolnym,
3)
dokonać selekcji tych instrukcji, które dotyczą urządzeń biurowych,
4)
zapoznać się z instrukcją,
5)
zaprezentować wybraną instrukcję na forum klasy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi tych urządzeń,
−
przybory do pisania,
−
papier A4.
Ćwiczenie 3
Dokonaj analizy urządzeń biurowych stosowanych w Twoim domu oraz wyszukaj , jakie
instrukcje bhp tam się znajdują lub podaj, jakie powinny się znajdować.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
przeczytać uważnie pytanie,
2)
wyszukać instrukcji urządzeń znajdujących się w domu,
3)
dokonać selekcji tych instrukcji, które dotyczą urządzeń biurowych,
4)
zapoznać się z instrukcją,
5)
zaprezentować wybraną instrukcję na forum klasy,
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi tych urządzeń,
−
komputer,
−
drukarka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Obsługa urządzeń biurowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Opracuj krótki biuletyn informacyjny o swojej szkole. Następnie wykonaj go w 10
egzemplarzach w zwartej formie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z treścią zadnia,
2)
ustalić etapy wykonania ćwiczenia,
3)
ustalić informacje, które będą zamieszczone w biuletynie,
4)
wspólnie lub z podziałem na grupy opracować treść biuletynu,
5)
zapisać informacje na różnych nośnikach,
6)
wydrukować opracowany biuletyn,
7)
skopiować dwustronnie opracowaną informację 10 razy,
8)
zaproponować różne techniki oprawy,
9)
zaprezentować wykonany biuletyn,
10)
dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
dyskusja, prezentacja.
Środki dydaktyczne:
–
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
–
drukarka,
–
kserograf,
–
bindownica,
–
termobindownica,
–
materiały takie jak: papier A-4, foliowe okładki, plastikowe spirale, itp.
Ćwiczenie 2
Skonfiguruj program MS Outlook dla swojego konta pocztowego. Wyślij opracowany
biuletyn do kilku koleżanek lub kolegów z prośbą o uwagi odnośnie opracowanego materiału.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
uruchomić program MS Outlook,
2)
skonfigurować program dla swojego konta,
3)
wysłać wiadomość i odebrać pocztę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu.
Ćwiczenie 3
Korzystając z istniejących w Internecie informacji, utwórz folder o nowościach
w dziedzinie kserografów. Folder powinien zawierać następujące informacje: grafikę
urządzenia, cenę oraz parametry kopiowania (ilość stron kopiowanych na minutę, wydajność
tonera).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z materiałem nauczania,
2)
odszukać w Internecie strony firm, które zajmują się produkcją lub sprzedażą
kserografów,
3)
zapisać folder jako zbiór elektroniczny,
4)
wydrukować na drukarce kolorowej,
5)
zaprezentować na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
komputer z dostępem do Internetu,
−
drukarka.
Ćwiczenie 4
Zredaguj treść pisma o ewentualnej trasie wycieczki, którą planujesz zorganizować.
Prześlij ją faksem do kilku Biur Podróży w Twojej miejscowości, celem wyceny i terminu
realizacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zredagować pismo zawierające informacje niezbędne (kto wysyła, do kogo w jakiej
sprawie),
2)
wyszukać biura podróży w miejscowości w której mieszka,
3)
wysłać pismo faksem,
4)
wysłać pismo e-mailem,
5)
zaprezentować wyniki tego ćwiczenia na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
przykłady poprawnie sformułowanych pism,
−
komputer z oprogramowaniem Microsoft Word oraz z dostępem do Internetu
−
faks.
Ćwiczenie 5
Otrzymaną informację zwrotną z ćwiczenia 4, odnośnie miejsca i ceny wycieczki skseruj
10 razy i rozwieś na terenie szkoły.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
wydrukować informację zwrotną z biur (w przypadku gdy zostanie przesłana e-mailem)
2)
podróży lub odebrać faks,
3)
zrobić 10 kserokopii dokumentu,
4)
zaprezentuj wyniki tego ćwiczenia na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
komputer z oprogramowaniem Microsoft Word oraz z dostępem do Internetu
−
drukarka,
−
kserokopiarka,
−
faks.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.4. Środki techniczne pracy biurowej – aspekt ekonomiczny
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządź listę zakupu niezbędnych środków technicznych służących do powielania
i oprawy opracowywanych materiałów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z poleceniem,
2)
zaproponować środki techniczne niezbędne do pracy,
3)
sporządzić listę zakupów,
4)
zaprezentować na forum klasy i uzasadnić wybór.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
prezentacja.
Środki dydaktyczne:
–
oferta materiałów biurowych,
–
komputer,
–
drukarka,
–
papier,
–
literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę przyporządkowując odpowiednie środki techniczne do podanych opisów
lub opisy do podanych środków.
Ś
rodki techniczne: skorowidz, dziurkacz, dyktafon, formularz, obwoluta, notatnik, terminarz,
maszyna do pisania.
Tabela do wypełnienia:
Środki techniczne
Charakterystyka środków technicznych
Komputer
−
Odpowiednio skonstruowany druk
−
Urządzenie pomocnicze ułatwiające odszukiwanie
zgromadzonych informacji
–
Urządzenie, które zostało wyparte przez komputer,
a
które
można
spotkać
jeszcze
w wielu
sekretariatach
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
−
Służy do rejestrowania wszystkich uzgodnionych i
planowanych
spotkań,
narad
oraz
innych
przedsięwzięć angażujących szefa
Niszczarka
−
Urządzenie do nagrywania głosu
−
Służy do notowania poleceń szefa, wyników
bezpośrednich
i
telefonicznych
rozmów
przeprowadzonych
ze
współpracownikami
i
interesantami, a także do sporządzania planów
pracy, ewidencji, narad, itd
−
Pomocniczy sprzęt biurowy
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się ze materiałem nauczania,
2)
zapoznać się z opisem środków technicznych,
3)
dobrać opisy do odpowiednich środków,
1)
zaprezentować na forum klasy,
4)
dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
ć
wiczenia praktyczne,
–
praca z tekstem.
Środki dydaktyczne:
–
karteczki z nazwami środków technicznych,
–
karteczki z opisem środków technicznych,
–
literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6.
EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Obsługiwanie urządzeń
biurowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 7, 8, 10, 12, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 5 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 6 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1c, 2a, 3b, 4c, 5b, 6b, 7c, 8d, 9d, 10b, 11a, 12a, 13a, 14a,
15a, 16a, 17a, 18d, 19b, 20a
Plan testu
Nr zad.
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria celu
Poziom
wymagań
Klucz
odpowiedzi
1.
Określić
zastosowanie
nowoczesnych
ś
rodków
technicznych
C
P
c
2.
Dokonać podziału środków technicznych
A
P
a
3.
Określić jakie elementy mają wpływ na długotrwałą i
niezawodną eksploatację urządzeń biurowych
C
P
b
4.
Scharakteryzować co stanowi instrukcja obsługi
urządzeń biurowych
C
P
c
5.
Zidentyfikować czynniki mające negatywny wpływ na
pracę urządzeń biurowych
D
PP
b
6.
Scharakteryzować typowe urządzenia biurowe
C
P
b
7.
Dobrać odpowiednie biurowe urządzenia techniczne
do przekazywania informacji
C
PP
c
8.
Uzasadnić, kto może obsługiwać urządzenia biurowe
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9.
Rozpoznawać
prawa
i
obowiązki
pracownika
pracującego na stanowisku komputerowym
A
P
d
10.
Scharakteryzować
czynności
związane
z długotrwałym przestojem urządzenia
D
PP
b
11.
Zdefiniować pojęcie środki łączności
A
P
a
12.
Zidentyfikować instytucję wydającą homologację
urządzenia
D
PP
a
13.
Zdefiniować pojęcie homologacji
A
P
a
14.
Przedstawiać zasady wykorzystania komputera w
pracy biurowej
B
P
a
15.
Przedstawiać zasady korzystania z telefonu
B
P
a
16.
Wskazywać grupę urządzeń, do których zaliczany jest
kserograf
B
P
a
17.
Wskazać nieodzowny element pracy biurowej
B
P
a
18.
Rozróżniać sposoby drukowania
B
P
d
19.
Przedstawiać inne materiały usprawniające pracę
biurową
B
P
b
20.
Wskazywać elementy określające jakość pracy
biurowej
B
P
a
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
5.
Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4.
Test zawiera 20 pytań. Do każdego pytania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi Tylko
jedna jest prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6.
Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7.
Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
ZESTAW PYTAŃ TESTOWYCH
1.
Najbardziej uniwersalnym i najbardziej pożądanym urządzeniem w biurze jest
a)
komputer.
b)
komputer z dostępem do Internetu.
c)
elektroniczna maszyna do pisania.
d)
drukarka.
2.
Ś
rodki techniczne stosowane w pracy biurowej dzielimy na
a)
ś
rodki technik korespondencyjnej, środki łączności, środki do liczenia, środki do
reprografii dokumentów, środki do przechowania dokumentów.
b)
ś
rodki łączności i liczenia.
c)
ś
rodki do reprografii i przechowania.
d)
ś
rodki technik korespondencyjnej i środki do przechowania dokumentów.
3.
Na długotrwałą i niezawodną eksploatację ma wpływ
a)
prawidłowa obsługa zgodna z zaleceniami.
b)
prawidłowa obsługa i konserwacja zgodna z zaleceniami producentów.
c)
prawidłowe ustawienie względem okna.
d)
krótkie użytkowanie.
4.
Instrukcja obsługi stanowi
a)
bazę wiedzy.
b)
dokładne omówienie wszystkich funkcji urządzenia.
c)
kompendium podstawowej wiedzy dotyczącej efektywnego działania urządzenia.
d)
bazę umiejętności.
5.
Wobec urządzeń biurowych zabrania się używać
a)
wody i wysokiej temperatury.
b)
wody i wysokiej temperatury oraz metalowych przedmiotów typu spinacze, zszywki.
c)
innych urządzeń.
d)
wody.
6.
Do typowych urządzeń biurowych należą
a)
skaner, obcinak, telefon.
b)
komputer, fax, gilotyna.
c)
laminator, obcinak, bindownica.
d)
komputer, wózek, kopiarka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
7.
Do urządzeń służących do przekazywania informacji należy
a)
frankownica.
b)
drukarka.
c)
telefon komórkowy.
d)
kserokopiarka.
8.
Urządzenie biurowe może obsługiwać pracownik który
a)
ma świadectwo maturalne.
b)
ma dobry stan zdrowia.
c)
ukończył kurs.
d)
dokładnie zapoznał się z instrukcją obsługi danego urządzenia.
9.
Pracownik pracujący z komputerem powinien
a)
nosić okulary.
b)
samodzielnie naprawiać sprzęt zasilany energią elektryczną.
c)
siedzieć w odległości 40-75 cm od komputera.
d)
stosować 5 min przerwy po każdej godzinie pracy.
10.
W przypadku długiego przestoju urządzenia biurowego należy
a)
przykryć go szmatką.
b)
wypiąć go z sieci.
c)
usunąć z niego materiały eksploatacyjne, (np. tusze, tonery).
d)
schować go do pudełka.
11.
Ś
rodki łączności służą do
a)
przekazywania i otrzymywania informacji słownych i tekstowych.
b)
otrzymywania informacji słownych.
c)
powielania informacji.
d)
dublowania informacji.
12.
Ś
rodki łączności muszą mieć świadectwo homologacji wydane przez
a)
Ministerstwo Łączności.
b)
dyrektora placówki.
c)
kierownika.
d)
Poczty Polskiej.
13.
Homologacja oznacza:
a)
dostosowanie środków łączności do standardów technicznych polskiej sieci
telekomunikacyjnej.
b)
dostosowanie do rodzaju jednostki organizacyjnej.
c)
dostosowanie do rodzaju środków wykorzystywanych.
d)
dostosowanie do użytkownika.
14.
Komputer jest urządzeniem podstawowym do
a)
tworzenia i przekazywania dokumentów i informacji.
b)
sortowania informacji.
c)
porządkowania dokumentów.
d)
filtrowania dokumentów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
15.
Telefon to najstarsze urządzenie wykorzystywane jako
a)
ś
rodek łączności, umożliwiający przekazywanie i otrzymywanie informacji
słownych od różnych abonentów, bez względu na odległość.
b)
ś
rodek do kopiowania informacji.
c)
nieodzowny element dekoracyjny biura.
d)
urządzenie pozwalające na drukowanie.
16.
Kserokopiarka to urządzenie zaliczane do grupy środków służących do
a)
reprografii dokumentów.
b)
przekazywania dokumentów.
c)
reperacji dokumentów.
d)
oceniania dokumentów.
17.
Drukowanie to nieodzowny element pracy biurowej w wyniku której powstaje
a)
ostateczny dokument.
b)
informacja.
c)
filtrowanie dokumentów.
d)
sortowanie dokumentów.
18.
Aby drukowanie nie było bardzo kosztowne należy
a)
zmienić jakość wydruku, zastosować tonery alternatywne.
b)
zmienić drukarkę.
c)
dobrać odpowiedni papier.
d)
zmienić jakość wydruku (draf).
19.
Materiały usprawniające pracę biurową
a)
spinacze, zszywacze, długopisy, terminarze, notatniki, środki do przechowywania
dokumentów, skorowidze, papier, dziurkacz, zszywacze, itp.
b)
rzutnik multimedialny.
c)
trymer.
d)
przybory do pisania.
20.
Na jakość pracy biurowej mają wpływ następujące urządzenia
a)
komputer, fax, kserograf.
b)
drukarka do etykiet.
c)
tester ultrafioletowy.
d)
gilotyna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko…………………………………………………………………….....................
Obsługiwanie urządzeń biurowych
Zakreśl poprawną odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
TEST 2
Test praktyczny do jednostki modułowej „Obsługiwanie urządzeń
biurowych”
Opracowanie komputerowe CV oraz listu motywacyjnego „Jestem najlepsza/y”
Test jest zadaniem praktycznym polegającym na zredagowaniu CV na okoliczność pracy
„Jestem najlepsza/y” Do testu dołączona jest karta oceny ucznia, która zawiera wymagania,
jakie powinien spełnić uczeń wykonując poszczególne zadania. Test zawiera 17 zadań.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każde prawidłowo wykonane zadanie uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłowo
wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
–
dopuszczający - za wykonanie co najmniej 7 zadań,
–
dostateczny - za wykonanie co najmniej 10 zadań,
–
dobry - za wykonanie co najmniej 13 zadań,
–
bardzo dobry - za wykonanie co najmniej 17 zadań.
Zadanie praktyczne
Zredaguj poprawnie CV oraz list motywacyjny na okoliczność pracy "Jestem
najlepsza/y". Do wykonania zadania wykorzystaj komputer z drukarką.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2.
Zapewnij odpowiednią ilość komputerów z drukarką dla umożliwienia wykonania
ć
wiczenia jednocześnie prze kilku uczniów.
3.
Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zredagowania CV i listu motywacyjnego.
4.
Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy w trakcie wykonywania ćwiczenia.
5.
Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Wysłuchaj polecenia nauczyciela, w przypadku wątpliwości poproś o powtórzenie lub
wyjaśnienie.
3.
Przygotuj narzędzia.
4.
Sprawdź stan techniczny komputera i drukarki.
5.
Przygotuj stanowisko pracy.
6.
Wykonaj poszczególne czynności opracowania wymienionych dokumentów.
7.
Pamiętaj, że ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac.
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zadanie praktyczne.
Wyposażenie stanowiska pracy:
–
komputer, drukarka.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA OCENY UCZNIA
Imię i nazwisko ...........................................................................................................................
Zredaguj poprawnie CV oraz list motywacyjny na okoliczność pracy stażowej "Jestem
najlepsza/y"
L.p.
Uczeń otrzymuje 1 punkt, jeżeli:
Punkty
1.
zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania
2.
dokonał oględzin stanowiska pracy pod kątem wyposażenia
i sprawności urządzeń
3.
w liście motywacyjnym zastosował odpowiednie sformułowania
i niezbędne elementy
(np. numer referencyjny ogłoszenia)
4.
zamieścił odpowiednie informacje w CV
5.
wypełnił części składowe CV i listu motywacyjnego
6.
zastosował odpowiednie czcionki i style w CV
7.
zastosował odpowiednie czcionki i style w liście moptywacyjnym
8.
dokonał podsumowania listu motywacyjnego
9.
umieścił podpisy
10. zastosował odpowiednie uzasadnienie do listu motywacyjnego
11. zastosował odpowiednie skróty i skrótowce
12. sporządził CV
13. sporządził list motywacyjny
14. wydrukował CV do oceny
15. wydrukował list motywacyjny do oceny
16. posprzątał stanowisko pracy
17. stosował przepisy bhp podczas wykonywania pracy
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
7. LITERATURA
1.
Bogusławska T.: Praca biurowa. Część 2 – Praca w nowoczesnym biurze. Wydawnictwo
REA, Warszawa 2003
2.
Kinel K.: Technika pracy biurowej, część 1. WSiP, Warszawa 2003.
3.
Komosa A.: Technika biurowa. Ekonomik, Warszawa 1999
4.
Stefaniak-Piasek E.: Technika pracy biurowej, część 2. WSiP, Warszawa 2003.
5.
Wiśniewska M.: Technika biurowa. eMPi2, Poznań 1999
6.
Wiśniewska M.: Technika biurowa. Wydawnictwo „eMPi
2
”, Poznań 1997.
7.
Strony internetowe: firm produkujących urządzenia biurowe oraz firm zajmujących się
ich sprzedażą.