KONSPEKT ZBIORKI O BADEN POWELU

background image

KONSPEKT ZBIÓRKI O BADEN-POWELLU, SKAUTINGU, WOSM,

WAGGGS, SYMBOLICE KONICZYNKI I LILIJKI

Temat: „Wiesz, mój braciszku, skaucie, ślady twych wędrówek poznać chcę..."

Prowadzący: …………………

Uczestnicy: harcerze i starsi

Data: ………………

Miejsce: harcówka

Czas trwania: 115min

Materiały: gitara, świeczki, zapałki, informacje o skautingu, plansza z tekstem Prawa

Skautowego, plansza o WOSM i WAGGGS z symboliką koniczynki i lilijki, portret

Baden-Powell’a, karteczki literkami „S”, „K”, „A”, „U”, „T”, „I”, „N” i „G”, 100 pytań

konkursowych o Bi-Pi, kronika

Cele:

ü przybliżenie postaci Roberta Baden-Powell’a
ü zapoznanie i historią i ideą skautingu
ü porównanie Prawa Skautowego i Harcerskiego
ü poznanie symboliki lilijki i koniczynki
ü zachęcenie do udziału w minikonkursie zastępu „100 pytań o twórcę skautingu”

Przebieg:

1.Powitanie i rozpoczęcie -5 min

Harcerze witają się na zbiórce hasłem „czuwaj!” lub w inny obrzędowy sposób.

2. Powtórka z musztry i sprawdzenie umundurowania -7min

Harcerze wychodzą poza harcówkę i mają chwilę na poprawienie stanu swojego

umundurowania. W tym czasie prowadzący w harcówce przygotowuje materiały,

świeczki itp. Po skończeniu przychodzi do harcerzy i prowadzi im krótką powtórkę z

musztry (tylko znane już komendy), a następnie sprawdza umundurowanie.

3. Rozpoczęcie kominka -5min

Harcerki w kolumnie wchodzą do harcówki i stają w kręgu. Na środku obok kartki z

portretem Roberta Baden-Powell’a i jego pełnym imieniem i nazwiskiem (Robert

Stephenson Smyth Baden-Powell) stoi jedna paląca się świeczka. Dokoła stoi 8

(niezapalonych) świeczek, a obok każdej z nich leży karteczka z jedną z literek (kolejno):

S, K, A, U, T, I, N, G. Wszyscy odśpiewują pieśń „Płonie ognisko” i „Już rozpaliło się”, a

następnie siadają na zajętych miejscach.

4. Gawęda o Bi-Pi -rozpoczęcie -15min

Harcerki przy gitarze śpiewają piosenkę „Mały obóz”. Następnie zastępowa opowiada

gawędę o Bi-Pi.

Przykładowa treść pierwszej części gawędy:

22 lutego 1857 roku na świat przychodzi czwarte dziecko Henrietty Grace i H.G.Baden-

Powella: Robert Stephenson Smyth Baden-Powell. Ojciec Roberta jest profesorem

teologii i geometrii na Uniwersytecie Oksfordzkim, matka zaś całe życie poświęca pracy

charytatywnej w jednym z londyńskich szpitali dla ubogich. Tuż po trzecich urodzinach

małego Ste, umiera ojciec. Opiekę wychowawczą przejmuje dziadek, admirał Smyth. To

właśnie dziadek odkrywa przed Robertem 'Hyde Park', największy park w Londynie.

Tam Robert uczy się rysowania map, tropienia zwierząt, podpatrywania przyrody. To tam

także stary admirał opowiada wnukowi o Indianach, wielkich przygodach i zwycięskich

bitwach.

background image

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „S”.

Przykładowa treść drugiej części gawędy:

W 1856 roku dziadek umiera. Teraz Ste sam prowadzi swoje eskapady poza domem,

najchętniej do slumsów Londynu, gdzie z ciekawością obserwuje 'inne' życie, pełne bólu,

biedy i nędzy. Mając 10 lat młody Powell wyjeżdża do siedziby rodowej w Hrabstwie

Kent . Tu na probostwie uczy się czytać, pisać i rachować, ale też często wyprawia się do

lasu, na wzgórza. Kiedy latem przyjeżdżają jego bracia wspólnie wybierają się na

wędrówkę, podczas której przepływają łódką 250 km. Mimo, iż Robert ma dopiero 10

lat, a najstarszy z braci jest o 10 lat starszy od niego, to on wyznacza trasę wędrówki.

Rok później remontują jacht 'Koh-i-noor' i startują w regatach odnosząc kilka zwycięstw.

I chociaż bardzo się starają, w najważniejszym starcie w Yarmouth przegrywają, przed

metą pęka maszt. Mały Ste wraz z braćmi reperuje go i dopływa na trzecim miejscu. To

jego zasługa. To właśnie mały Robert w momencie katastrofy, gdy bracia chcieli

zrezygnować podnosi ich na duchu, zagrzewa do walki. Ma 13 lat.

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „K”.

Przykładowa treść trzeciej części gawędy:

Ste na przekór matce (chcąc dostać się do szkoły bez protekcji) zdaje do Feetes College

w Edynburgu. Jednak po zdanych egzaminach przenosi się do Charterhouse College w

hrabstwie Surrey. Tam otrzymuje nowe przezwisko B-P. Szkoła mieści się na wsi, a

wokół rozciąga się wielki park, gdzie Powell czuje się jak u siebie w domu. Tam też,

bawiąc się wyśmienicie uczy kolegów podchodów, tropienia, zacierania śladów i

obserwacji. Szybko zdobywa sobie uznanie i szacunek wśród rówieśników. Do nauki nie

przykłada się zbytnio, uczy się na tyle by nie zostać w klasie na następny rok. Po sześciu

latach zdaje egzamin końcowy i stara się o przyjęcie do Sandhurst, cenionej akademii

wojskowej. Egzaminy do tej szkoły są bardzo trudne, mimo to B-P wśród 717 chętnych

zajmuje 2 lokatę. Dzięki dobremu wynikowi może sobie sam wybrać rodzaj wojska -

wybiera kawalerię i przydzielają go do 13 pułku huzarów, który stacjonuje w Lakhnau w

Indiach.

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „A”.

Przykładowa treść czwartej części gawędy:

Jest 6 grudnia 1871 roku Robert Baden-Powell przybija na statku "Serapis" do brzegów

Indii w Bombaju. Po kilku tygodniach melduje się w Lakhnau, gdzie przez osiem

miesięcy uczestniczy w kursie oficerskim. Szkolenie obejmuje: musztrę, ćwiczenia w

strzelaniu, walkę wręcz, umiejętność przetrwania w trudnych warunkach, sygnalizację,

balistykę oraz zwiad - ten Bi-Pi lubi najbardziej. Okazuje się jednak, że od oficerów

angielskich nauczyć się więcej niż już potrafi - nie może. Obserwuje za to bacznie

hinduskich myśliwych, uczy się od nich języka hindi. W wolnych chwilach organizuje

zabawy, tańce i gry dla dzieci oraz rysuje dla angielskiego pisma "Graphic". Kurs kończy

jako prymus i otrzymuje przedterminowo stopień porucznika.

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „U”.

5. Piosenka „Ramię pręż” -3min

Harcerki przy akompaniamencie gitary śpiewają znaną piosenkę „Ramię pręż”.

6. Gawęda o Bi-Pi -zakończenie -15min

Prowadzący dalej opowiada gawędę o Bi-Pi.

Przykładowa treść piątej części gawędy:

Jako porucznik szkoli rekrutów. Ma ich pod sobą 40. Początkowo szkoli wszystkich

jednakowo - jak było w zwyczaju. Efekty nie zadawalają jednak Roberta. Tworzy własny

system: dzieli kampanie na sześć grup liczących od pięciu do ośmiu ludzi (patrole), na

dowódców wyznacza szczególnie uzdolnionych żołnierzy. Dowódców zbiera kilka razy

w tygodniu na krótkie szkolenia - ci zaś szkolą swoją małą grupę.

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „T”.

background image

Przykładowa treść szóstej części gawędy:

W czasie podróży do Anglii B-P pracuje nad nowym podręcznikiem dla zwiadowców

wojskowych "Aids for Skauting". Z Anglii na pewien czas zostaje wysłany do Indii,

gdzie spotyka się między innymi z Winstonem Churchillem a stamtąd znów do Afryki,

gdzie ląduje 14 lipca 1899r. Wojna z burami zaskakuje go w Mafekingu. Robert Baden-

Powell podejmuje się obrony miasta, pod którym stoi 9 tyś. żołnierzy generała Cronje.

Obrońców jest dziesięciokrotnie mniej, lecz dzięki jego pomysłowości - Burom wydaje

się, że miasta broni kilka tysięcy żołnierzy. Nie wiedzą, że szańców i okopów bronią

kukły i manekiny oraz kilka setek brytyjskich żołnierzy. Nie decydują się na atak. B-P

wpada na kolejny pomysł, wszystkich chłopców powyżej 10 roku życia (było ich 18)

dzieli na patrole i przydziela im najpierw roznoszenie listów, rozkazów a następnie

używa jako żołnierzy. Po 217 dniach oblężenia korpus ekspedycyjny wyzwala miasto.

Robert Baden-Powell zostaje bohaterem narodowym. Zostaje awansowany na

najmłodszego w armii brytyjskiej generała majora. Ma 44 lata.

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „I”.

Przykładowa treść siódmej części gawędy:

Gdy wojska ekspedycyjne wyzwalają Mafeking Bi-Pi dowiaduje się od swojego brata o

popularności swojej książki "Poradnika skautingu" i to nie tylko wśród żołnierzy, ale

głównie wśród młodzieży. Cztery miesiące po wyzwoleniu Mafekingu Baden organizuje i

przeszkala konną policję w Afryce Południowej. Sam projektuje nowy mundur, który

później zyska światową sławę jako ubiór skautów. W 1903 roku zostaje mianowany

generalnym inspektorem kawalerii całego imperium brytyjskiego i przez następne 4 lata

przekształca kawalerię brytyjską na wzór policji afrykańskiej. W 1907 roku wraca do

Anglii. 14 lipca wraz z 22 chłopcami wypływa na małą wysepkę Brownsea w mieście

Poole. Tam ma miejsce pierwszy obóz skautowy. Przez 25 dni chłopcy realizują program

wychowawczy ruchu skautowego. Podzieleni na zastępy ćwiczą się w skautingu. Obóz

kończy się sukcesem.

W 1908 roku zostaje wydana książka Baden-Powell'a "Skauting for Boys" a już rok

później w Londynie w obozie skautowym bierze udział 11 tysięcy skautów i skautek. 7

maja 1910 roku B-P przechodzi na emeryturę a dwa lata później bierze ślub z 23 letnią

Olave St. Clair. W 1913 roku na świat przychodzi syn generała - Peter, a kilka lat później

córki Heather i Betty.

8 stycznia 1941 w wieku 84 lat umiera w Afryce.

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „N”.

Przykładowa treść ósmej części gawędy:

Skauting przyjął się w Polsce nadzwyczaj szybko. Początki datować można na rok 1910,

w którym to Andrzej Małkowski tłumaczy na język polski podręcznik Roberta Baden-

Powella "Scouting for boys" (jest to kara wymierzona za spóźnienie się na ćwiczenia

"Zarzewia"). Małkowski szybko staje się entuzjastą idei skautingu i jej aktywnym

popularyzatorem. We wrześniu 1910 uczniowie I Gimnazjum św. Anny w Krakowie

zakładają "Zastęp Kruków". 26 lutego 1911 roku na spotkaniu członków największych

organizacji młodzieżowych zostaje podjęta decyzja o stworzeniu skautingu na ziemiach

polskich. Uzyskanie poparcia naczelnika "Sokoła" dr. Kazimierza Wyrzykowskiego

pozwala na zorganizowanie w okresie od marca do maja 1911 roku pierwszego kursu

instruktorskiego. 21 maja 1911 roku powstaje Komenda Skautowa we Lwowie. Dzień

później Andrzej Małkowski wydaje rozkaz w którym powołuje pierwsze drużyny

skautowe.

Prowadzący zapala świeczkę przy literce „G”.

7. Piosenka „Szara lilijka” -3min

Harcerki przy akompaniamencie gitary śpiewają znaną piosenkę „Szara lilijka”.

8. Zapoznanie ze skautingiem -10min

background image

Prowadzący przybliża harcerkom cele, ideały skautingu.

Przydatne materiały:

background image

Ruch skautowy został zdefiniowany jako „dobrowolny apolityczny ruch wychowawczy

dla młodzieży, otwarty dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie,

zgodny z celem, zasadami i metodą, które ustalił założyciel Robert Baden-Powell.”

Współcześnie skautingiem określa się wszystkie organizacje skautowe zrzeszające

chłopców i dziewczęta, pracujące metodą skautową.

Celem ruchu skautowego jest przyczynianie się do rozwoju młodych ludzi w taki

sposób, by w pełni mogli wykorzystać swoje możliwości fizyczne, umysłowe, społeczne

i duchowe jako jednostki, jako odpowiedzialni obywatele i jako członkowie wspólnot

lokalnych, narodowych i międzynarodowych.

Zasadami ruchu skautowego są podstawowe wierzenia i prawa, których należy

przestrzegać dążąc do celu. Stanowią one kodeks postępowania, który wyróżnia

wszystkich uczestników ruchu.

Skauting oparty jest na trzech ogólnych zasadach, które reprezentują jego podstawowe

prawa i wierzenia. Są to: "obowiązek wobec Boga", "obowiązek wobec bliźnich" i

"obowiązek wobec samego siebie". Jak wskazują ich nazwy, pierwsza zasada dotyczy

stosunku człowieka do wartości duchowych, druga odnosi się do stosunku człowieka do

społeczności w najszerszym znaczeniu tego słowa, a trzecia do obowiązków człowieka

wobec samego siebie.

Obowiązek wobec Boga, jest zdefiniowany jako "wierność zasadom duchowym,

lojalność wobec religii, która je wyraża i akceptacja obowiązków, które z niej wynikają".

Robert Baden-Powell zapytany, gdzie religia pojawia się w skautingu, odpowiedział:

Wcale nie pojawia się. Ona tam zawsze była. Jest to podstawowy czynnik - fundament

skautingu. A zatem pojęcie siły nadprzyrodzonej jest czymś zasadniczym w skautingu.

Cała koncepcja wychowawcza ruchu polega na pomocy młodym ludziom w

przekraczaniu granic świata materialnego i w poszukiwaniu wartości duchowych.

Obowiązek wobec samego siebie - Tę zasadę określa się jako odpowiedzialność za

własny rozwój. W ten sposób skauting opiera się nie tylko na powyższych zasadach, lecz

również o zasadę, że człowiek powinien wziąć odpowiedzialność za rozwój swojej

osobowości. Pozostaje to w pełnej zgodności z założeniami wychowawczymi skautingu,

którego celem jest pomaganie młodemu człowiekowi w pełnym rozwoju jego możliwości

- proces ten nazywamy "odkrywaniem" jego osobowości. W tym procesie podstawową

rolę odgrywa Przyrzeczenie i Prawo Skautowe.

Inne założenia skautingu:

ü Wierność Prawu i Przyrzeczeniu skautowemu

ü Wychowanie przez działanie

ü Przynależność do małych grup

ü Stale doskonalone, stymulujące programy

9. Porównanie Prawa Skautowego i Harcerskiego -10min

Prowadzący kładzie na środek planszę z 9. punktami Prawa Skautowego z 1907r.

Harcerki kolejno odczytują po jednym punkcie i próbują znaleźć jego odpowiednik w

Prawie Harcerskim. Następnie wypowiadają się a temat różnic między Prawem

Skautowym a Harcerskim.

Tekst przetłumaczonego Prawa Skautowego z 1907 roku:

1. Na słowie skauta można polegać jak na słowie Zawiszy. 2. Skaut jest wierny

Ojczyźnie. 3. Skaut jest obowiązany być pożytecznym i pomagać innym. 4. Skaut jest

przyjacielem wszystkich, a bratem każdego innego skauta. 5. Skaut jest rycerski. 6. Skaut

jest przyjacielem zwierząt. 7. Skaut jest karny i posłuszny. 8. Skaut śmieje się i gwiżdże

w najcięższym nawet położeniu. 9. Skaut jest oszczędny.

10. Piosenka „Dym z jałowca” -3min

Harcerki przy akompaniamencie gitary śpiewają znaną piosenkę „Dym z jałowca”.

11. Zapoznanie z WOSM symboliką lilijki skautowej -5min

background image

Na wstępie zastępowa mówi, czym jest WOSM, rozwija ten skrót i tłumaczy go na język

polski; mówi, kiedy i dlaczego powstała ta organizacja. Następnie kładzie na środku

planszę z przedstawioną symboliką lilijki skautowej i omawia ją.

12. Zapoznanie z WAGGGS i symboliką koniczynki -5min

Prowadzący mówi, czym jest WAGGGS, rozwija ten skrót i tłumaczy go na język polski;

mówi, kiedy i dlaczego powstała ta organizacja. Następnie kładzie na środku planszę z

przedstawioną symboliką koniczynki i omawia ją.

13. Piosenka „Jaki był ten dzień” -3min

Harcerki przy akompaniamencie gitary śpiewają znaną piosenkę „Jaki był ten dzień”.

14.Zakończenie kominka i części obrzędowej -5min

Zastępowa krótko podsumowuje kominek. Następnie wszyscy śpiewają piosenkę „Już do

odwrotu” i zawiązują braterski krąg.

15. Sprawy organizacyjne -5min

Zastępowa sprawdza obecność, zbiera pieniądze na składki, wyznacza osobę

odpowiedzialną za opisanie zbiórki do kroniki, powiadamia o najbliższych zbiórkach itp.

16. Przepisanie wiadomości z symboliki -5min

Prowadzący przekazuje harcerkom planszę z symboliką koniczynki i lilijki skautowej z

harcerki przepisują te informacje do swoich notatników harcerskich.

17. Zachęcenie do udziału w konkursie o Bi-Pi -5min

Prowadzący zachęca harcerki do zdobycia jeszcze większej wiedzy o założycielu

skautingu, proponując konkurs „100 pytań o Bi-Pi”. Każda z harcerek otrzymuje zestaw

stu pytań o Baden-Powell’u. Na wypełnienie arkusza i dostarczenie zastępowej z

powrotem ma miesiąc czasu. Możliwe a nawet wskazane jest korzystanie z różnych

źródeł: książek, Internetu itp. Osoba, która znajdzie najwięcej poprawnych odpowiedzi

na pytania otrzyma sprawność Bi-Pi*.

18. Konkurs na mistrza technik harcerskich -5min

Harcerki piszą zaległe testy na konkurs na mistrza technik harcerskich.

19. Zakończenie zbiórki -1min

Harcerki żegnają się na zbiórce hasłem „Czuwaj” lub w inny obrzędowy sposób.

PYTANIA DO TESTU O BI-PI:

1. IMIĘ I NAZWISKO PANIEŃSKIE MATKI ROBERTA BADEN - POWELLA :

2. JAKI ZAWÓD WYKONYWAŁ OJCIEC ROBERTA BADEN - POWELLA :

3. DATA URODZIN ROBERTA BADEN - POWELLA :

4. KTO ZAOPIEKOWAŁ SIĘ PO ŚMIERCI OJCA MAŁYM ROBERTEM :

5. W JAKIM MIEŚCIE URODZIŁ SIĘ ROBERT BADEN - POWELL :

6. KTÓRYM Z KOLEI DZIECKIEM SWEGO OJCA BYŁ R. BADEN – POWELL

7.GDZIE B-P PRZEŻYWAŁ SWOJE PIERWSZE PRZYGODY SKAUTOWE :

8. ILE RODZEŃSTWA MIAŁ ROBERT BADEN - POWELL :

9.NA JAKICH INSTRUMENTACH MUZYCZNYCH GRAŁ R.BADEN - POWELL :

10. W KTÓRYM ROKU WYDANO PO RAZ PIERWSZY"SKAUTING DLA

CHŁOPCÓW " R. BADEN - POWELL :

11. ILE EGZEMPLARZY KSIĄŻEK SPRZEDANO W PIERWSZYM ROKU

WYDANIA "SKAUTINGU DLA CHŁOPCÓW"

12.W KTÓRYM ROKU ZOSTAŁ ZORGANIZOWANY PIERWSZY OBÓZ

SKAUTOWY POD WODZĄ ROBERTA BADEN - POWELL :

13.GDZIE ODBYŁ SIĘ PIERWSZY OBÓZ SKAUTOWY :

14. KTÓRĄ RĘKĄ PISAŁ I MALOWAŁ ROBERT BADEN - POWELL :

15.ILE LAT MIAŁ ROBERT BADEN - POWELL GDY SIĘ OŻENIŁ :

background image

16.IMIĘ I NAZWISKO PANIEŃSKIE ŻONY ROBERTA BADEN - POWELL :

background image

17.W KTÓRYM ROKU BADEN - POWELL CAŁKOWICIE ZREZYGNOWAŁ ZE

SŁUŻBY WOJSKOWEJ I POŚWIĘCIŁ SIĘ SKAUTINGOWI

18.ILE DNI TRWAŁA LEGENDARNA OBRONA MAFEKING :

19. W JAKIM KRAJU POCHOWANY JEST ROBERT BADEN - POWELL :

20. W KTÓRYM ROKU ZMARŁ ROBERT BADEN – POWELL

21. O ILE LAT BYŁ STARSZY R. BADEN - POWELL OD SWOJEJ ŻONY :

22. NAZWISKO I ZAWÓD PIERWSZEGO PRAWDZIWEGO NAUCZYCIELA

ROBERTA BADEN - POWELL :

23. PEŁNE NAZWISKO ROBERTA BADEN - POWELL :

24. JAK W DZIECIŃSTWIE NAZYWANO ROBERTA BADEN - POWELL :

25. CO MIAŁ WSPÓLNEGO R. BADEN - POWELL Z TWÓRCĄ PIERWSZEJ

MASZYNY PAROWEJ GEORGEM STEPHENSONEM :

26. ILE DZIECI MIAŁ ROBERT BADEN - POWELL :

27. CZY ROBERT BADEN - POWELL BYŁ W POLSCE :

28. ILE KSIĄŻEK NAPISAŁ ROBERT BADEN - POWELL :

29. TYTUŁ PIERWSZEJ KSIĄZKI ROBERTA BADEN - POWELL :

30. O CZYM MÓWIŁY "MOJE PRAWA KIEDY BĘDĘ STARSZY" NAPISANE

PRZEZ R.BADEN - POWELL W WIEKU 8 LAT DO DZIADKA :

31. JAKI KOLOR WŁOSÓW MIAŁ ROBERT BADEN - POWELL :

32. NA JAKI UNIWERSYTET PRÓBOWAŁ SIĘ DOSTAĆ ROBERT BADEN -

POWELL :

33. JAK NAZYWAŁ SIĘ JACHT BRACI BADEN - POWELL :

34. NAJBARDZIEJ NIELUBIANY PRZEZ ROBERTA BADEN - POWELL

NAUCZYCIEL W SZKOLE ŚREDNIEJ :

35. W JAKIM PRZEDMIOCIE SZKOLNYM W SZKOLE ŚREDNIEJ ROBERT

BADEN - POWELL BYŁ PRYMUSEM

36. ILE LAT MIAŁ R.BADEN - POWELL GDY ZMARŁ MU OJCIEC :

37. KIM CHCIAŁ ZOSTAĆ R.BADEN - POWELL PO UKOŃCZENIU STUDIÓW :

38. DO JAKIEJ JEDNOSTKI WOJSKOWEJ WSTĄPIŁ PIERWSZY RAZ ROBERT

BADEN - POWELL

39. W JAKIM KRAJU STACJONOWAŁA PIERWSZA JEDNOSTKA WOJSKOWA

ROBERTA BADEN – POWELL

40. JAKĄ SPECJALNOŚĆ WOJSKOWĄ LUBIŁ NAJBARDZIEJ ROBERT BADEN -

POWELL :

41. KTO POWIEDZIAŁ TE SŁOWA O B-P "Niech wolno będzie wobec nas wszystkich

powiedzieć Bóg jest z Tobą o ty człowieku o wielkim męstwie"

42. JAKI PREZENT DOSTAŁ ROBERT BADEN - POWELL OD SKAUTÓW

CAŁEGO ŚWIATA NA JAMBOREE 1929 W WIELKIEJ BRYTANII :

43. CZY ROBERT BADEN - POWELL BYŁ PASOWANY NA RYCERZA PRZEZ

KRÓLA ANGLII :

44. NA KTÓRYM JAMBOREE ROBERT BADEN - POWELL DOSTAŁ TYTUŁ

LORDA OF GIWELL :

45. ILE ODBYŁO SIĘ JAMBOREE DO ŚMIERCI R. BADEN - POWELL :

46.JAKI ZNAK PATROLOWY WYKUTY JEST NA GROBIE R.BADEN-POWELL

47. GDZIE ZARĘCZYŁ SIĘ ROBERT BADEN - POWELL ZE SWOJĄ PRZYSZŁĄ

ŻONĄ :

48. ILU CHŁOPCÓW LICZYŁ PIERWSZY OBÓZ SKAUTOWY :

49. JAKIEGO ŚWIĘTEGO OBRAŁ ROBERT BADEN - POWELL NA PATRONA

SKAUTINGU :

50. GDZIE MIEŚCIŁA SIĘ PIERWSZA KWATERA SKAUTOWA :

51. KIM BYLI BUROWIE Z KTÓRYMI WALCZYŁ R.BADEN - POWELL :

52 JAKIE ODZNACZENIE DOSTAŁ ROBERT BADEN - POWELL OD RZĄDU

POLSKIEGO :

background image

53.KTO WYPOWIEDZIAŁ TAKI TOAST NA ŚLUBIE B-P "Na zdrowie tej która

pojmała człowieka którego nam się nigdy nie udało schwytać" :

54. W JAKI SPOSÓB DORABIAŁ SOBIE MŁODY PORUCZNIK R.BADEN -

POWELL DO SWOJEGO ŻOŁDU W INDIACH :

55. ILU BYŁO KANDYDATÓW DO SZKOŁY WOJSKOWEJ DO KTÓREJ WSTĄPIŁ

R.BADEN - POWELL I KTORĄ ZAJĄŁ LOKATĘ :

56. GDZIE ROBERT BADEN - POWELL ODNIÓSŁ SWOJĄ PIERWSZĄ RANĘ OD

KULI ĘDAC W WOJSKU:

57. JAKI MIAŁ PRZYDOMEK R. BADEN - POWELL W WOJSKU :

58. CO TO BYŁ TZW. SPORT MACHARADŻY W KTÓRYM BRAŁ UDZIAŁ

ROBERT BADEN - POWELL :

59. GZIE R.BADEN - POWELL PRZEŻYŁ SWOJĄ PIERWSZĄ WOJNĘ :

60. CZY W MŁODOŚCI R.BADEN - POWELL GRAŁ DOBRZE W PIŁKĘ NOŻNĄ I

KRYKIETA :

61. NA KTÓRYM JAMBOREE ROBERT BADEN POWELL ZOSTAŁ

OKRZYKNIĘTY NACZELNYM SKAUTEM ŚWIATA :

62. OD CZEGO POCHODZIŁ TYTUŁ LORD OF GIWELL :

63. W JAKIEJ MIEJSCOWOŚCI POCHOWANY JEST R.BADEN - POWELL :

64. NA KTÓRY JAMBOREE ROBERT BADE - POWELL WYPOWIEDZIAŁ

SŁYNNE HASŁO " SZUKAJCIE PRZYJACIÓŁ "

65. ZA KOGO PODAWAŁ SIĘ R.BADEN - POWELL W CZASIE PODRÓŻY

SZPIEGOWSKIEJ PO EUROPIE ŚRODKOWO POŁUDNIOWEJ

66."Dziś wysyłam was z Arowe na cały świat z moim symbolem pokoju koleżeństwa a

każdego z was mianuję ambasadorem niosącym to posłanie miłości i braterstwa na

skrzydłach poświęcenia i służby na krańce ziemi" odtąd skautowym symbolem pokoju

jest :

67. GDZIE R.BADEN - POWELL TE SŁOWA "Posłannictwo nasze - to

rozprzestrzenianie przyjaźni i braterstwa na całym świecie" :

68. CZY ROBERT BADEN - POWELL ZNAŁ OSOBIŚCIE TWÓRCĘ SKAUTINGU

POLSKIEGO ANDRZEJA MAŁKOWSKIEGO :

69. CO ZNACZY SŁOWO JAMBOREE WPROWADZONE W ŚWIAT SKAUTOWY

PRZEZ ROBERTA BADEN - POWELL :

70. ILE DOKTORÓW HONORIS CAUSA OTRZYMAŁ R.BADEN - POWELL :

71. CO OZNACZAŁ PRZYDOMEK R.BADEN - POWELL IMPESSED :

72. CO OTRZYMUJĄ SKAUCI PO UKOŃCZENIU NAJSTARSZEJ SZKOŁY

INSTRUKTORSKIEJ ZAŁOŻONEJ PRZEZ ROBERTA BADEN - POWELL :

73. DO KOGO ROBERT BADEN - POWELL NAPISAŁ SWOJE OSTATNIE

POSŁANIE :

74. W KTÓRYM ROKU POWSTAŁ WOSM :

75. W KTÓRYM ROKU POWSTAŁ WAGGGS

76. JAKIE POZDROWIENIE DLA SKAUTÓW WPROWADZIŁ

ROBERT BADEN - POWELL :

77. PRZED KIM BRONIŁ SIĘ R.BADEN - POWELL W MAFEKING :

78. CZY R.BADEN - POWELL GRYWAŁ JAKO AKTOR W TEATRZE :

79. KTO TO BYŁ DINZULU Z KTÓRYM WALCZYŁ R.BADEN - POWELL :

80. KIEDY ROBERT BADEN - POWELL ZACZĄŁ NOSIĆ SWÓJ

CHARAKTERYSTYCZNY KAPELUSZ :

background image

81. W ILU WOJNACH W AFRYCE BRAŁ UDZIAŁ R.BADEN - POWELL :

82.JAKA - SKĄD - POWIEWAŁA FLAGA NA PIERWSZYM OBOZIE

SKAUTOWYM :

83. KTO NADAŁ ROBERT BADEN - POWELL PRZYDOMEK INPESSED

- WILK KTÓRY NIGDY NIE ŚPI :

84. CO PODAROWALI R.BADEN - POWELL PO PODANNIU MATABLE :

85. KTÓRY Z JAMBOREE ROZPOCZĘTY BYŁ GRĄ R.BADEN - POWELL NA

ROGU ANTYLOPY KUKDU :

86. JAKIE ODZNACZENIE ROBERT BADEN - POWELL NADAŁ ANDRZEJOWI

MAKOWSKIEMU:

87. JAK NAZYWAL SIĘ DYREKTOR SZKOŁY ŚREDNIEJ DO KTÓREJ

UCZĘSZCZAŁ ROBERT BADEN - POWELL :

88. GDZIE ROBERT BADEN - POWELL PO RAZ PIERWSZY ZASTOSOWAŁ

W WOJSKU SYSTEM MAŁYCH GRUP :

89. JAK NAZYWAŁ SIĘ ULUBIONY KOŃ ROBERT BADEN - POWELL :

90. W CO BYŁ RANNY R.BADEN - POWELL W WOJNIE W AFGANISTANIE :

91. KTO TO BYLI KROBOS :

92. W JAKIEJ WOJNIE ROBERT BADEN - POWELL WYKORZYSTAŁ

CHŁOPCÓW DO SŁUŻBY POMOCNICZEJ :

93. KTO TO BYŁ FREDEERICC BURNHAM :

94. JAK NAZYWAŁ SIĘ NAJLEPSZY PRZYJACIEL R.BADEN - POWELL :

95. JAKI FILOZOF WEDŁUG ROBERT BADEN - POWELL MIAŁ DUŻY

WPŁYW NA UKSZTAŁTOWANIE SIĘ IDEI SKAUTOWEJ :

96. MUNDUR SKAUTOWY R.BADEN - POWELL WZOROWAŁ NA :

97. POZDROWIENIE SKAUTOWE "BĄDŹ GOTÓW" BYŁO WCZEŚNIEJ

ZAWOŁANIEM :

98. KTO TO BYŁ ARTUR PEARSON :

99. KOGO KAZAŁ ROZSTRZELAĆ ROBERT BADEN - POWELL :

100. ILE LAT MIAŁ R.BADEN - POWELL GDY WSTĄPIŁ DO WOJSKA :

