KONSPEKT ZBIÓRKI
Temat: Wszystkim jest z zuchem dobrze.
Osoba odpowiedzialna: phm Anna Wójcik
Data: 3.01.2011
Czas: 1,5 h
Potrzebne materiały: emblematy sprawności „Święty Mikołaj”, książa rozkazów, chusta KLANZA + propozycje zabaw, list od Wesołego Wędrowca, ksero emblematów sprawności, kartki, kredki, informacje organizacyjne dla rodziców.
Cele:
Integracja dzieci w gromadzie
Przyznanie sprawności zespołowej „Święty Mikołaj”
Zachęcenie dzieci do zdobywania sprawności indywidualnych
Zamierzenia:
Po zbiórce zuchy będą:
Znały imiona innych dzieci z gromady
Czuły jedność i tożsamość z gromadą
Były zmotywowane do realizacji sprawności indywidualnych
Przebieg zbiórki:
Spotkanie przy głównym wejściu do szkoły, wspólne zejście do harcówki (5min).
Obrzędowe rozpoczęcie zbiórki (5 min):
Przywitanie Czuj!
Okrzyk :
Wędrowiec ! Dzielny
Wędrowiec ! Śmiały
Wędrowiec! Zawsze w drodze jest wytrwały
Sprawdzenie obecności – słoneczko w międzyczasie zabawa w Króla Ciszy
Podsumowanie cyklu sprawnościowego „Święty Mikołaj” – uroczyste wręczenie emblematów sprawności. (odczytanie rozkazu) (10 min)
Ponieważ przyznanie pierwszej zespołowej sprawności to ogromna radość i święto w gromadzie, więc wspólnie się trochę pobawimy – zabawy z chustą KLANZA (10 min)
List od Wesołego Wędrowca – (5 min)
Kochane Zuchy,
Wędruję sobie po zucholandii poznaję różne krainy i trafiam w różne ciekawe miejsca. Dotarłej ostatnio na niezwykły Targ, o którym chciałbym Wam npisać. Ten Targ nie jest zwykłym targiem, gdzie na straganach sprzedaje się owoce i warzywa, ten targ jest wyjątkowy, mianowicie jest to Targ Sprawności Indywidualnych. Pewnie zastanawiacie sięco to takiego te Sprawności Indywidualne. Otóż są to pomysły na nudę, po których realizacji otrzymuje się znaczek sprawności do naszycia na rękawie munduru. Poszukajcie wśród siebie, czy jakieś zuchy mają już takie znaczki na mundurze. Właściciel tego Targu opowiedzieł mi jak zrodził się pomysł na takie coś. Dawno temu gdy przechodził ulicami miasteczka, zobaczyłem mnóstwo dzieci, które zupełnie nie wiedziały, co robić. Znudziły im się wszystkie znane zabawy,skończyły pomysły na gry i majsterki. Bardzo zasmucił się z tego powodu,bo bardzo lubi dzieci. Długo myślał jak im pomóc. W końcu postanowił otworzyć Targ Sprawności Indywidualnych.
Bardzo proszę Druhny aby pokazały zuchom jakie sprawności indywidualne mogą zdobyć, bo to pozwoli Wam dowiedzieć się ile wspaniałych rzeczy można jeszcze zrobić i jak pokonać nudę. Niech każdy z Was wybierze dla siebie dwie sprawności indywidualne, powie Druhnom jakie wybrał a one napiszą do mnie list z tą informacją. Na następny raz przyślę Wam coś co pomoże Wam w realizacji tych sprawności. Pozdrawiam Was moi Kochani Wędrowcy. Czuj!
Wesoły Wędrowiec
Krótka rozmowa (5min)
Zanim wybierzemy sprawności indywidualne dla siebie trzeba zastanowić się jakie są nasze zainteresowania np. sport, malowanie, śpiewanie, taniec, robienioe porządków, opieka nad młodszym rodzeństwem itp.
Kalambury (10 min)
Wybrane dzieci (lub wszytskie jeśli nie będzie ich dużo) bez użycia słów próbują przedstawić czym się interesują. Reszta gromady ma za zadanie odgadnąć.
Pląs – (5 min) np. Kaczuszka
Wszystkie zuchy mają wspaniałe zainteresowania. Na pewno każdy zuch lubi też się bawić i pląsać, więc teraz chwila na zabawę.
Majsterka (10 min)
Każdy zuch otrzymuje mały emblemat dowolnej sprawności indywidualnej (jeden lub dwa w zależności od liczby dzieci). Zadaniem zucha jest narysowanie tego emblematu tak, aby inne zuchy mogły odgadnąć o jaką sprawność chodzi.
Zagadki w szóstkach (5 min)
Każda szóstka otrzymuje kilka narysowanych przez zuchy emblematów sprawności – zadaniem szóstki jest odgadnięcie o jaką sprawność chodzi.
Wybór sprawności przez zuchy (10 min)
Każy zuch wybiera sobie dwie sprawności i wpisuje swoje imię i nazwisko pod odpowiednim emblematem sprawności.
Krąg rady (5 min)
Podsumowanie zbiórki, decyzja zuchów, że chcą zdobywać sprawności indywidualne – karty sprawności dostaną w liście od Wesołego Wędrowca na kolejnej zbiórce. Sprawy organizacyjne.
Obrzędowe zakończenie zbiórki (5 min)