„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Olech
Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów
712[06].Z1.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Anna Kusina
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z1.07
,,Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów’’ zawartej w modułowym programie
nauczania dla zawodu murarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Ściany działowe tradycyjne, materiał stosowany do budowy i ich lokalizacja
na stropach
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Zasady wykonywania i odbioru ścian działowych tradycyjnych
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Zasady wykonywania i odbioru lekkich ścian działowych
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów
20
7. Literatura
34
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Wykonywanie ścian działowych
z różnych materiałów”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych
w zawodzie murarz 712[06].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
cele kształcenia,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
−
wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
−
pokazu z objaśnieniem,
−
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań ,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[06].Z1.01
Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót
murarskich
712[06].Z1
Technologia murarstwa
712[06].Z1.05
Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej
grubości i konstrukcji
712[06].Z1.04
Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów
712[06].Z1.07
Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów
712[06].Z1.06
W Wykonywanie murów z przewodami kominowymi
i kominów wolnostojących
712[06].Z1.03
Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót
budowlanych
712[06].Z1.02
Organizacja stanowiska pracy murarza
712[06].Z1.08
Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich
712[06].Z1.10
Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia
712[06].Z1.09
Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych
712[06].Z1.11
Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji
murowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
−
stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,
−
rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
−
posługiwać się dokumentacją techniczną,
−
magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
−
organizować stanowisko pracy murarza,
−
dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich,
−
wykonywać zaprawy budowlane.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:
−
odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,
−
przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce realizacji zadania,
−
dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,
−
zorganizować stanowisko pracy,
−
rozpoznać materiały potrzebne do robót,
−
dobrać i ocenić przydatność materiału do robót,
−
przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,
−
dobrać narzędzia potrzebne do robót,
−
wykonać zaprawę,
−
zmontować rusztowanie do wykonania robót,
−
wykonać ścianę grubości ¼ cegły z przewiązaniem spoin ½ cegły i ¼ cegły,
−
wykonać ścianę działową z pustaków i bloczków grubości 12cm z przewiązaniem
spoin ½ i ¼ ,
−
wykonać ściankę z płyt gipsowych "Pro Monta",
−
wykonać ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji z giętych profili
metalowych lub konstrukcji drewnianej,
−
wykonać ścianki działowe w układzie narożnikowym, przenikające się i w kształcie
litery T,
−
wykonać połączenie ze ścianami i stropem o różnej konstrukcji i z różnych materiałów,
−
osadzić w ściance działowej ościeżnicę drzwiową,
−
wykonać w ściance działowej otwory technologiczne,
−
zastosować racjonalnie materiał,
−
oszacować ilość materiału potrzebnego do wykonania robót,
−
sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe,
−
porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,
−
wykonać pracę z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Murarz 712[06]
Moduł:
Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie ścian działowych z różnych
materiałów712[06].Z1.07
Temat: Materiały stosowane na ściany działowe tradycyjne
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania i dobierania materiałów do
wykonania ścian działowych tradycyjnych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
rozpoznać materiały potrzebne do wykonania ścian działowych tradycyjnych,
−
dobrać i ocenić przydatność materiału do wykonania ścian działowych tradycyjnych.
Metody nauczania – uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca z całą klasą.
Czas: 45 minut
Środki dydaktyczne:
−
cegły ceramiczne: pełna zwykła 250 x 120 x 65mm, dziurawka wozówkowa o wymiarach
250 x 120 x 65mm, dziurawka główkowa o wymiarach 250 x 120 x 65mm, cegły
kratówki: Kl o wymiarach 250 x 120 x 65mm, cegły kratówki: K2 - 250 x 120 x
140mm, K2,5 - 250 x 120 x 188 i K3 - 250 x 120 x 220mm,
−
pustaki ceramiczne ścienne : Pd-1 250 x 220 x 65mm, Pd-2 250 x 220 x 120mm
−
pustaki uzupełniające : Kontra, Alfa,
−
bloczki Ytong,
−
pustaki szklane, luksfery,
−
płyty gipsowe Pro Monta,
−
przymiar liniowy.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
−
nauczyciel pokazuje materiały do wykonania ścian działowych zaczynając od cegieł
ceramicznych,
−
podaje wymiary elementów,
−
przy wybranych wyrobach nauczyciel prosi uczniów o ustalenie wymiarów cegieł lub
pustaków,
−
nauczyciel charakteryzuje zastosowanie poszczególnych rodzajów materiałów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Zakończenie zajęć
4. Nauczyciel podsumowuje zajęcia i podaje temat pracy domowej.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Zasady sytuowania ścian działowych na
stropach.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Murarz 712[06]
Moduł:
Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie ścian działowych z różnych
materiałów712[06].Z1.07
Temat: Wykonywanie ścian działowych z cegły ceramicznej pełnej
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania ścian działowych z cegły ceramicznej
pełnej.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
−
dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania ścianki działowej,
−
obliczyć ilość materiału potrzebną do wykonania ścianki działowej,
−
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ścianki,
−
wyznaczyć miejsce wykonania ścianki,
−
przygotować zaprawę zgodnie z wymaganiami,
−
wykonać ściankę zgodnie z dokumentacją.
Metody nauczania – uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa.
Czas: 135 minut
Środki dydaktyczne:
−
materiały - cegły ceramiczne: pełne, dziurawki, cegły silikatowe, cement, piasek, woda;
−
narzędzia i sprzęt - młotek murarski, kielnia murarska, poziomnica o długości 1 m, łata
murarska o długości 2 m, pion murarski, wiadro o pojemności 10 l, sznur murarski,
taczki, przymiar, łopata.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Podział na grupy 2-3 osobowe.
4. Realizacja tematu:
Każdy grupa dostaje temat ćwiczenia (wybrany z zestawu):
I. Wykonaj ściankę działową z bloczków z betonu komórkowego o kształcie prostym na
zaprawie cementowo - wapiennej M-15.
II. Wykonaj ściankę działową z cegły grubości 6,5 cm, na zaprawie cementowej M- 30,
z zachowaniem wiązania cegły; układ ścianki w narożniku według dokumentacji;
wysokość 10 warstw.
−
każda grupa organizuje stanowisko pracy do wykonania ścianki działowej dobierając
jednocześnie sprzęt i narzędzia,
−
uczniowie obliczają ilość materiału potrzebną do wykonania ścianki działowej,
nauczyciel sprawdza wyniki obliczeń,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
uczniowie wyznaczają miejsce wykonania ścianki działowej,
−
uczniowie wykonują ściankę zgodnie z dokumentacją,
−
nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i udziela im wskazówek podczas realizacji
zadania.
5. Po wykonaniu zadań przez wszystkie grupy uczniowie dokonują analizy wykonanego
ćwiczenia.
6. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony podczas wykonywania zadań.
7. Uczniowie prezentują swoje prace.
8. Uczniowie wspólnie z nauczycielem dokonują oceny prac.
Zakończenie zajęć
Nauczyciel podsumowuje zajęcia i podaje temat pracy domowej.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Ścianki działowe z płyt kartonowo gipsowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Ściany działowe tradycyjne, materiał stosowany do budowy
i ich lokalizacja na stropach
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród przedstawionych materiałów wybierz elementy ceramiczne, z których można
wykonać ściankę działową grubości 6,5cm w stanie surowym. Zaproponuj, na rysunku
wykonanym odręcznie, wzmocnienie stropu gęstożebrowego dla danej ścianki wykonanej
równolegle do elementów nośnych stropu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i zasady wykonania, a także wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie z czego produkowana jest ceramika budowlana,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać odpowiednie elementy ceramiczne i zaprezentować je,
4) wykonać rysunek przekroju poprzecznego stropu gęstożebrowego w miejscu
projektowanej ścianki z zaznaczeniem jej położenia,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny prawidłowości wyboru materiałów,
7) dokonać oceny poprawności wykonania rysunku.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw drobnowymiarowych elementów budowlanych, ściennych i stropowych,
ceramicznych, gipsowych, betonowych, szklanych,
– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Spośród przedstawionych materiałów wybierz elementy ceramiczne, z których można
wykonać ściankę działową grubości 12cm w stanie surowym. Zaproponuj, na rysunku
wykonanym odręcznie, wzmocnienie stropu belkowego dla danej ścianki wykonanej
równolegle do elementów nośnych stropu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i zasady wykonania, a także wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przypomnieć sobie z czego produkowana jest ceramika budowlana,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) wybrać odpowiednie elementy ceramiczne i zaprezentować je,
4) wykonać rysunek przekroju poprzecznego stropu belkowego w miejscu projektowanej
ścianki z zaznaczeniem jej położenia,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny prawidłowości wyboru materiałów,
7) dokonać oceny poprawności wykonania rysunku.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– zestaw drobnowymiarowych elementów budowlanych, ściennych i stropowych,
ceramicznych, gipsowych, betonowych, szklanych,
– blok techniczny formatu A4,
– przybory kreślarskie,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Oblicz ilość materiału potrzebną do wykonania ścianki działowej o wymiarach 2,5x3,0m,
z cegły dziurawki, grubości
¼
cegły.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i zasady wykonania. Wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć powierzchnię ścianki,
2) zapoznać się z danymi normowymi (Tabela 1, rozdz.4.1.1 poradnika dla ucznia),
3) korzystając z tabeli obliczyć liczbę cegieł,
4) korzystając z tabeli obliczyć ilość zaprawy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny prawidłowości wykonania obliczeń.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kalkulator,
– tabela zużycia materiałów na l m
2
ściany działowej tradycyjnej murowanej,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Ćwiczenie 4
Oblicz ilość materiału potrzebną do wykonania ścianki działowej o wymiarach 3,0x
6,0m, z cegły dziurawki, grubości ½
cegły. W obliczeniach uwzględnij otwór drzwiowy
o wymiarach 100x 200 cm.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i zasady wykonania. Wskazać uczniom materiały z których mogą korzystać.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć powierzchnię ścianki, uwzględniając otwór drzwiowy,
2) zapoznać się z danymi normowymi (Tabela 1, rozdz.4.1.1 poradnika dla ucznia),
3) korzystając z tabeli obliczyć liczbę cegieł,
4) korzystając z tabeli obliczyć ilość zaprawy,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny prawidłowości wykonania obliczeń.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
– kalkulator,
– tabela zużycia materiałów na l m
2
ściany działowej tradycyjnej murowanej,
– literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Zasady wykonywania i odbioru ścian działowych
tradycyjnych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj ściankę działową z cegły, grubości 6,5 cm, na zaprawie cementowej M30,
z zachowaniem wiązania cegły, zgodnie z dokumentacją. Wysokość ścianki wynosi
10 warstw, długość ścianki 2,5m. Połączenie ścianki działowej ze ścianą konstrukcyjną
wykonaj za pomocą bruzdy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją,
5) przygotować zaprawę, zgodnie z treścią zadania,
6) wykonać ściankę, zgodnie z dokumentacją,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
sprzęt ochrony indywidualnej,
−
dokumentacja techniczna,
−
materiały; cegły ceramiczne pełne, dziurawki, cegły silikatowe, cement, piasek, woda,
−
narzędzia i sprzęt - młotek murarski, kielnia murarska, poziomnica o długości 1 m, łata
murarska o długości 2 m, pion murarski, wiadro o pojemności 10 l, sznur murarski, taczki,
przymiar, łopata, skrzynia na zaprawę, pojemniki cechowane do odmierzania składników
zaprawy,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj ściankę działową z bloczków z betonu komórkowego na zaprawie cementowo
- wapiennej M15, zgodnie z dokumentacją. Wysokość ścianki wynosi 5 warstw, długość
ścianki 2,5m. Powiązanie ze ścianą konstrukcyjną wykonaj na styk za pomocą stalowych
kotewek.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją,
5) przygotować zaprawę, zgodnie z treścią zadania,
6) wykonać ściankę, zgodnie z dokumentacją,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
sprzęt ochrony indywidualnej,
−
dokumentacja techniczna,
−
materiały: bloczki z autoklawizowanego i nieautoklawizowanego betonu komórkowego,
cement, wapno, piasek, woda,
−
narzędzia i sprzęt: młotek murarski, kielnia murarska, poziomnica o długości 1m, łata
murarska o długości 2m, pion murarski, wiadro o pojemności 10l, sznur murarski, taczki,
przymiar, łopata, skrzynia na zaprawę, pojemniki cechowane do odmierzania składników
zaprawy,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ściankę działową z cegły grubości 12 cm, na zaprawie cementowo - wapiennej
M15, o kształcie prostym z jednoczesnym wstawieniem ościeżnicy w otwór o wymiarach
80x200cm.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją,
5) przygotować zaprawę zgodnie z treścią zadania,
6) ułożyć pierwszą warstwę cegieł,
7) ustawić, wypionować i podstemplować ościeżnicę,
8) wykonać kolejne warstwy ścianki, z jednoczesnym mocowaniem bednarki w ościeżnicy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny wykonanej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
sprzęt ochrony indywidualnej,
−
dokumentacja techniczna,
−
materiały - cegły dziurawki, cement, wapno, piasek, woda, ościeżnica, bednarka,
−
narzędzia i sprzęt - młotek murarski, kielnia murarska, , poziomnica o długości 1 m, łata
murarska o długości 2 m, pion murarski, wiadro o pojemności 10 l, sznur murarski, taczki,
przymiar, łopata, nożyce do cięcia stali, skrzynia na zaprawę, pojemniki cechowane do
odmierzania składników zaprawy,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj ściankę działową o prostym kształcie z kształtek szklanych, na zaprawie
cementowej M7 o prostym kształcie. Wysokość ścianki 1,5m, długość ścianki 3m. Ściankę
wykonaj w zamontowanej ramie z ceowników.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Na stanowisku
ćwiczeniowym powinna być już zamocowana rama z ceowników.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) obliczyć ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki, zgodnie z dokumentacją techniczną,
5) przygotować zaprawę, zgodnie z treścią zadania,
6) wykonać ściankę, zgodnie z dokumentacją,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
sprzęt ochrony indywidualnej,
−
dokumentacja techniczna,
−
materiały: kształtki szklane, ceowniki, cement, wapno, piasek, woda, pręty stalowe
średnicy 6 lub 8 mm,
−
narzędzia i sprzęt - młotek murarski, kielnia murarska, , poziomnica o długości 1 m, łata
murarska o długości 2 m, pion murarski, wiadro o pojemności 10 l, sznur murarski, taczki,
przymiar, łopata, nożyce do cięcia stali, skrzynia na zaprawę, pojemniki cechowane do
odmierzania składników zaprawy,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Zasady wykonywania i odbioru lekkich ścian działowych
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W pomieszczeniu o wysokości w świetle 2,2 m wykonaj montaż szkieletu stalowego pod
ścianę działową konstrukcji lekkiej z płyt gipsowo – kartonowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) oszacować ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, na podstawie dokumentacji
technicznej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki,
5) zamocować profile poziome do stropów za pomocą kołków rozporowych,
6) zamocować profile przyścienne,
7) zamocować słupki,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
sprzęt ochrony indywidualnej,
−
dokumentacja techniczna,
−
materiał: profile aluminiowe, kołki rozporowe, wkręty ocynkowane lub stalowe,
−
narzędzia i sprzęt : poziomnica o długości 1 m, poziomnica o długości 2m, pion murarski,
przymiar metrowy lub taśma miernicza, wiertarka z udarem, wiertła do betonu, młotek,
kątownik metalowy, wkrętarka, nożyce do blachy, ołówek, drabina,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
W pomieszczeniu o wysokości w świetle 2,5m wykonaj montaż szkieletu stalowego pod
ścianę działową konstrukcji lekkiej z płyt gipsowo – kartonowych. W ściance wykonany
będzie otwór drzwiowy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) oszacować ilość materiału potrzebną do realizacji ćwiczenia, na podstawie dokumentacji
technicznej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki z uwzględnieniem otworu drzwiowego,
5) zamocować profile poziome za pomocą kołków rozporowych,
6) zamocować profile przyścienne,
7) zamocować słupki ościeżnicowe,
8) zamocować rygiel nadproża,
9) zamocować słupki,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
sprzęt ochrony indywidualnej,
−
dokumentacja techniczna,
−
materiał: profile aluminiowe, kołki rozporowe, wkręty ocynkowane lub stalowe,
−
narzędzia i sprzęt : poziomnica o długości 1 m, poziomnica o długości 2m, pion murarski,
przymiar metrowy lub taśma miernicza, wiertarka z udarem, wiertła do betonu, młotek,
kątownik metalowy, wkrętarka, nożyce do blachy, ołówek, drabina,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj ściankę działową z płyt gipsowo - kartonowych w pomieszczeniu o wysokości
w świetle 2,5 m. Ścianka ma szkielet drewniany. Dokonaj wykończenia połączeń płyt
gipsowo – kartonowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania zadania,
2) oszacować ilość materiału, na podstawie dokumentacji technicznej,
3) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
4) wyznaczyć miejsce wykonania ścianki,
5) zamocować listwy poziome do stropów za pomocą kołków rozporowych,
6) zamocować słupki,
7) przygotować płyty do mocowania,
8) przymocować płyty z jednej strony ściany,
9) ułożyć izolację między płytami,
10) przymocować płyty do drugiej strony ścianki,
11) wykonać wykończenie styków płyt,
12) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
sprzęt ochrony indywidualnej,
−
dokumentacja techniczna,
−
materiał: listwy drewniane montażowe, kołki rozporowe, listwy o długości 1m, wkręty
ocynkowane lub stalowe, płyta gipsowo – kartonowa, masa szpachlowa, taśma z włókna
szklanego, płyty z wełny mineralnej,
−
narzędzia i sprzęt : nóż do cięcia płyt, piła płatnica, poziomnica o długości 1m,
poziomnica o długości 2m, pion murarski, przymiar metrowy lub taśma miernicza,
wiertarka z udarem, wkrętarka, kątownik metalowy, strug, szpachla stalowa, młotek,
ołówek lub flamaster, wiadro z miarką, drabina, mieszadło do zapraw, naczynia
cechowane,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie ścian
działowych z różnych materiałów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-12 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d, 12.
a, 13. b, 14. c, 15. szkieletowej, 16. d, 17. a, 18. miejsca położenia ścianki, 19. a,
20. modernizacji.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Określić funkcję ścian działowych
C
P
c
2
Obliczyć zużycie cegieł
C
P
b
3
Wyjaśnić sposób produkcji materiałów
ceramicznych
B
P
b
4
Rozróżnić materiały do ścian
działowych
B
P
c
5
Podać wymiary bloczków do ścian
działowych
A
P
a
6
Określić zasady zbrojenia ścian
działowych
C
P
c
7
Określić rodzaj zaprawy do ścian
działowych z kształtek szklanych
C
P
a
8
Rozpoznać sposób wzmocnienia stropu
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9
Określić rodzaj zaprawy do ścian
działowych z pustaków betonowych
C
P
a
10
Obliczyć zużycie zaprawy
C
P
b
11
Określić zasady montażu ścian lekkich
C
P
d
12
Ocenić jakość montażu
D
P
a
13
Rozróżnić wyrób szklany do ścian
działowych
B
P
b
14
Przeanalizować warunki zbrojenia ścian
działowych
D
PP
c
15
Określić warunki montażu
C
PP
szkieletowej
16
Określić warunki budowy ścian
działowych z kształtek szklanych
C
PP
d
17
Określić grubość warstwy
wyrównawczej w ściance działowej z
bloczków Ytong
D
PP
a
18
Określić kolejność robót przy montażu
konstrukcji szkieletowej
C
PP
miejsca
położenia
ścianki
19
Określić warunki przystąpienia do robót
C
PP
a
20
Określić zastosowanie ścian płytowych
C
PP
modernizacji
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych zadaniach
trzeba dokonać obliczeń.
7. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania ścian działowych z różnych
materiałów. Są to zadania wielokrotnego wyboru oraz otwarte z luką.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), w niektórych pytaniach wpisz
do karty odpowiedzi uzupełnienie luki.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 14-20, gdyż są one na
poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Jedno z wielu zadań jakie spełnia ściana działowa to
a) przenoszenie obciążeń od stropu.
b) osłona pomieszczeń od wpływu warunków atmosferycznych.
c) podział większych pomieszczeń na mniejsze.
d) przenoszenie obciążeń na fundament.
2. Na wykonanie ścianki działowej cegły wapienno-piaskowej o wymiarach 5m x 2m,
używając 34,1 sztuk cegły na 1 m
2
potrzebujesz cegieł w liczbie
a) 68,2 sztuk.
b) 341 sztuk.
c) 34,1 sztuk.
d) 170,5 sztuk.
3. Wyroby ceramiczne są produkowane, po odpowiedniej obróbce, uformowaniu
i wypaleniu w temperaturze od 850 do 1000°C z.
a) piasku.
b) gliny.
c) gipsu.
d) wapienia.
4. Który z wyrobów przedstawionych na rysunkach stosowany jest do wykonania ścianek
działowych?
a)
b)
c)
d)
5. Wymiary bloczka do ścian działowych z betonu komórkowego wynoszą
a) 590x 240x120mm.
b) 590x 220x120mm.
c) 240x 240x120mm.
d) 590x 120x120mm.
6. Przy większych wymiarach ścian działowych wykonanych z cegły należy je zbroić
a) płaskownikami 25x4,5mm.
b) prętami stalowymi o średnicy 8mm.
c) płaskownikami 25x1,5mm lub prętami stalowymi o średnicy 6mm.
d) płaskownikami 15x1,5mm.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
7. Do murowania ścian z kształtek szklanych należy stosować zaprawę
a) cementową klasy M7 o konsystencji gęstoplastycznej, z dodatkiem ciasta wapiennego
w celu uplastycznienia.
b) cementową - wapienną klasy M5, o konsystencji gęstoplastycznej.
c) cementową klasy M7, o konsystencji gęstoplastycznej.
d) cementową klasy M5, z dodatkiem ciasta wapiennego w celu uplastycznienia.
8. Na rysunku zostało przedstawione wzmocnienie pod ścianę działową stropu
a) płytowego.
b) na belkach stalowych.
c) płytowo-żebrowego.
d) gęstożebtowego.
9. Do murowania ścian działowych z pustaków betonowych zaleca się stosować zaprawę
a) cementową lub cementowo – wapienną.
b) cementowo - wapienną lub wapienną.
c) gipsowo-wapienną lub wapienną.
d) gipsowo-wapienną lub gipsową.
10. Należy wykonać ścianę działową wysokości 4m i długości 5m. Ile zużyjesz zaprawy,
jeżeli zużycie na m
2
wynosi 0,032m
3
?
a) 0,064 m
3
.
b) 0,64 m
3
.
c) 0,32 m
3
.
d) 0,032 m
3
.
11. Kołki rozporowe w górnym i dolnym profilu obwodowym, w ścianach działowych
lekkich, montuje się zwykle w rozstawie nie większym niż
a) 10 cm.
b) 15 cm.
c) 50 cm.
d) 100 cm.
12. Od jakości połączeń ścian z płyt gipsowo – kartonowych z konstrukcją budynku zależy
a) stateczność przegrody oraz parametry przeciwpożarowe i akustyczne.
b) sztywność konstrukcji.
c) parametry przeciwpożarowe.
d) parametry akustyczne.
13. Na rysunku przedstawiony jest
a) pustak szklany.
b) luksfer.
c) Bloczek Ytong.
d) pustak ceramiczny Pd-1.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
14. Ścianki grubości ¼ cegły wymagają zbrojenia jeżeli ich wymiary przekraczają
a) 3m długości i 3m wysokości.
b) 4m długości i 3m wysokości.
c) 5m długości i 3m wysokości.
d) 2m długości i 2m wysokości.
15. Płytę gipsowo-kartonową można giąć na sucho, polega to na montażu płyty do konstrukcji
……………………….. .
16. Ściany wewnętrzne z kształtek szklanych, przy zbrojeniu krzyżowym w spoinach, nie
mogą mieć wymiarów przekraczających
a) 2m szerokości i 2m wysokości.
b) 3m szerokości i 2m wysokości.
c) 3m szerokości i 3m wysokości.
d) 4m szerokości i 3m wysokości.
17. Warstwa wyrównawcza z zaprawy cementowej, wykonywana przy wznoszeniu ścianek
działowych z bloczków Ytong ma grubość
a) 10-20mm.
b) 2-5mm.
c) 20-30mm.
d) 8-15mm.
18. Montaż konstrukcji nośnej w systemie szkieletowym rozpoczyna się od wyznaczenia
………………………………………………………………………………………………
19. Ściany działowe grubości mniejszej niż jedna cegła należy murować nie wcześniej niż
a) po zakończeniu budowy ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.
b) po upływie 6 miesięcy od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.
c) po upływie 3 miesięcy od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.
d) po dwóch tygodniach od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.
20. Ściany systemu płytowego są rzadziej stosowane, niemniej jednak takie rozwiązania
można spotkać, zwłaszcza w warunkach ………………. lub renowacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą część zdania.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
19
a
b
c
d
20
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie ścian
działowych z różnych materiałów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-12 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 13-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. c, 3. a, 4. a, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. a, 11. c, 12.
c, 13. c, 14. b, 15. połowie szerokości, 16. c, 17. d, 18. akustycznej, 19. a,
20. gwoździowym.
Plan testu
Nr
zadania
Cel operacyjny
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedzi
1
Podać grubość płytki z betonu
komórkowego
A
P
c
2
Podać klasę betonu do murów
zbrojonych
A
P
c
3
Podać wymiary pustaka ceramicznego
Pd-2
A
P
a
4
Rozróżnić materiały do ścian
działowych
B
P
a
5
Określić warunki wzmacniania stropu
pod ścianami działowymi
C
P
a
6
Określić warunki wykonania ścian
działowych z różnych materiałów
C
P
c
7
Określić warunki przystąpienia do
robót
C
P
a
8
Rozróżnić wzmocnienia stropu pod
ścianami działowymi
B
P
c
9
Określić rodzaj zaprawy do ścian
zbrojonych
C
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
10
Podać wymiary cegły dziurawki
A
P
a
11
Rozróżnić wyrób do ścian działowych
B
P
c
12
Podać materiały do ścian lekkich
A
P
c
13
Określić kolejność robót przy montażu
konstrukcji szkieletowej
C
PP
c
14
Obliczyć zużycie zaprawy korzystając
z tablic
D
PP
b
15
Określić warunki montażu płyt
kartonowo gipsowych
C
PP
połowie
szerokości
16
Określić możliwość stosowania płyt
Pro Monta
C
PP
c
17
Określić klasę zaprawy
C
PP
d
18
Ocenić cechy ścian działowych
D
PP
akustycznej
19
Ocenić zasady zbrojenia w ścianach
systemu Ytong
D
PP
a
20
Scharakteryzować sposób gięcia płyt
kartonowo-gipsowych
C
PP
gwoździowym
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić
z
uczniami
termin
przeprowadzenia
sprawdzianu
z
co
najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych zadaniach
trzeba dokonać obliczeń.
7. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania ścian działowych z różnych
materiałów. Są to zadania wielokrotnego wyboru oraz otwarte z luką.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź
zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową), w niektórych pytaniach wpisz
do karty odpowiedzi uzupełnienie luki.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
i wróć do niego później. Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 14-20, gdyż są one na
poziomie trudniejszym niż pozostałe.
8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Grubość płytki z betonu komórkowego do ścian działowych wynosi
a) 120 mm.
b) 150 mm.
c) 60 mm .
d) 240 mm.
2. Klasa betonu używanego do wypełnienia murów zbrojonych powinna wynosić minimum
a) B7,5.
b) B10.
c) B15.
d) B20.
3. Wymiary pustaka ceramicznego Pd-2 wynoszą
a) 250x220x120mm.
b) 250x240x140mm.
c) 120x240x240mm.
d) 250x220x60mm.
4. Który z materiałów przedstawionych na rysunkach stosowany jest do ścianek działowych:
a)
b)
c)
d)
5. Przy projektowaniu ściany działowej o konstrukcji tradycyjnej, wytyczonej równolegle do
belek stropu prefabrykowanego drobnowymiarowego, należy
a) wzmocnić strop poprzez wstawienie dwóch belek prefabrykowanych.
b) wzmocnić ścianę poprzez zastosowanie dodatkowego zbrojenia.
c) wzmocnić strop poprzez zwiększenie zbrojenie belki.
d) wzmocnić strop poprzez zastosowanie większych belek.
6. Stosowanie cegieł, bloków lub pustaków kilku rodzajów i klas jest dozwolone, jeżeli jest
przestrzegana zasada:
a) wysokość ściany nie przekracza 2.5 m.
b) każda ściana będzie wykonana z cegieł, bloków lub pustaków jednej klasy.
c) każda ściana będzie wykonana z cegieł, bloków lub pustaków jednego wymiaru
i jednej klasy.
d) wysokość ściany nie przekracza 3 m.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. Ściany z elementów gipsowych wznosi się
a) po wykonaniu stanu surowego budynku i nakryciu go dachem.
b) po upływie 3 miesięcy od skończenia ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.
c) po wykonaniu stanu surowego budynku.
d) w trakcie budowy ścian konstrukcyjnych danej kondygnacji.
8. Na rysunku zostało przedstawione wzmocnienie pod ścianę działową stropu
a) gęstożebtowego.
b) płytowego.
c) na belkach stalowych.
d) płytowo-żebrowego.
9. Do murowania ścian zbrojonych stosujemy zaprawę
a) cementową.
b) cementowo – wapienną.
c) wapienną.
d) gipsowo-wapienną.
10. Wymiary cegły dziurawki wynoszą
a) 65x120x250mm.
b) 65x120x120mm.
c) 65x120x55mm.
d) 65x55x250mm.
11. Na rysunku przedstawiony jest
a) pustak szklany.
b) luksfer.
c) pustak Kontra.
d) pustak Alfa.
12. Ściany w systemie szkieletowym są to lekkie przegrody działowe o konstrukcji nośnej
z kształtowników
a) metalowych lub tworzywa sztucznego.
b) z tworzywa sztucznego lub drewnianych.
c) metalowych lub drewnianych.
d) metalowych lub ceramicznych.
13. Rozpoczynając montaż szkieletu ściany lekkiej, gipsowo-kartonowej należy zacząć od
a) zamocowania profili poziomych do podłogi za pomocą kołków rozporowych.
b) zamocowania profili poziomych do sufitu za pomocą kołków rozporowych.
c) wyznaczenia miejsce wykonania ścianki.
d) zamocowania słupków pionowych do ścian lub słupów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
14. Ile zaprawy zużyjesz na ścianę działową o wymiarach 5x2m, jeżeli zużycie na m
2
wynosi
0,011m
3
?
a) 0,011m
3
.
b) 0,11m
3
.
c) 11m
3
.
d) 1,1m
3
.
15. Rozstaw kształtowników w ścianach gipsowo-kartonowych przyjmuje się w odległościach
równych ……………………………… płyty.
16. Wysokość ścian działowych z płyt Pro Monta nie może przekraczać
a) 1,5m.
b) 2,0m.
c) 3,0m.
d) 2,5m.
17. Do wykonywania konstrukcji z cegły kratówki należy stosować zaprawy cementowo-
wapienne klasy
a) co najmniej M5.
b) co najmniej M2.
c) dowolnej.
d) dostosowanych do przeznaczenia ścian.
18. Ściany pojedyncze w systemie płytowym nie spełniają wysokich wymagań w zakresie
ochrony …………………………. .
19. W ścianach działowych z elementów Ytong należy
a) co trzy warstwy wprowadzać poziome kotwie wzmacniające.
b) co drugiej warstwy wprowadzać poziome kotwie wzmacniające.
c) w każdej warstwie wprowadzać poziome kotwie wzmacniające.
d) co czwartą warstwę wprowadzać poziome kotwie wzmacniające.
20. Płytę gipsowo-kartonową można giąć na mokro na specjalnym stanowisku, gdzie układa
się płytę, a następnie nakłuwa się ją wałkiem ………..………….., zwilża wodą i rozpiętą
na stanowisku pozostawia aż do wyschnięcia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów
Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakującą część zdania.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
19
a
b
c
d
20
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
7. LITERATURA
1. Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA Warszawa 2002r.
2. Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1995r.
3. Poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r.
4. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996r.
5. Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997r.
6. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r.
7. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa
1997r.