murarz 712[06] z1 06 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Barbara Olech





Wykonywanie

murów

z

przewodami

kominowymi

i kominów wolnostojących 712[06].Z1.06





Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Anna Kusina



Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech



Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda



Korekta:






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[06].Z1.06
,,Wykonywanie murów z przewodami kominowymi i kominów wolnostojących’’ zawartej
w modułowym programie nauczania dla zawodu murarz.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

10

5.1. Układanie cegieł w murach z kanałami

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

5.2. Wykonywanie kominów wolnostojących

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3 Czapki i nasady kominowe

18

5.3.1. Ćwiczenia

18

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

20

7. Literatura

34





























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,, Wykonywanie murów z przewodami

kominowymi i kominów wolnostojących”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w zawodzie murarz 712[06].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

cele kształcenia,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności

praktycznych i intelektualnych,

przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,

wykaz literatury.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

ćwiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktację zadań ,

propozycje norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych



712[06].Z1

Technologia murarstwa

712[06].Z1.01

Stosowanie przepisów bhp przy wykonywaniu robót murarskich

712[06].Z1.02

Organizacja stanowiska pracy murarza

712[06].Z1.03

Dobieranie materiałów narzędzi i sprzętu do robót budowlanych

712[06].Z1.04

Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów

712[06].Z1.05

Wykonywanie murów nośnych różnych materiałów, o różnej grubości i

konstrukcji

712[06].Z1.06

Wykonywanie murów z przewodami kominowymi i kominów wolnostojących

712[06].Z1.07

Wykonywanie ścian działowych z różnych materiałów

712[06].Z1.08

Wykonywanie sklepień, nadproży i stropów murarskich

712[06].Z1.09

Wykonywanie gzymsów i układów rolkowych

712[06].Z1.10

Wykonywanie okładzin ściennych z ceramiki i kamienia

712[06].Z1.11

Wykonywanie napraw, remontów i rozbiórek konstrukcji murowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

dobierać i stosować odzież ochronną i sprzęt ochrony osobistej stosownie do potrzeb,

stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska,

odczytywać i zinterpretować oznaczenia, oznaki i instrukcje bhp,

utrzymywać porządek na stanowisku pracy,

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,

rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,

posługiwać się dokumentacją techniczną,

magazynować, składować i transportować materiały budowlane,

stosować przepisy bhp podczas wykonywania robót budowlanych,

organizować stanowisko pracy murarza,

dobierać materiały, narzędzia i sprzęt do robót murarskich,

określać szacunkowo ilość potrzebnego materiału,

sporządzać zapotrzebowanie i rozliczenie materiału,

wykonywać zaprawy budowlane sposobem ręcznym i mechanicznym,

wykonywać mieszanki betonowe sposobem ręcznym i mechanicznym,

stosować dodatki do zapraw i betonów,

wykonywać proste rusztowanie,

układać cegły w murze według zasad wiązania pospolitego i krzyżykowego,

układać pustaki i bloki zgodnie z zasadami wiązania,

układać zaprawę na murze w taki sposób, aby uzyskać spoinę zgodnie z wymaganą

grubością,

murować sposobem „na wycisk" i „na docisk z kielnią",

murować w warunkach niskich temperatur,

wykonywać mury proste, narożniki prostokątne, mury w kształcie litery T,

wykonywać zakończenia murów,

wykonywać filary bez węgarków i z węgarkami,

wykonywać mury warstwowe ze szczeliną powietrzną, z wypełnieniem szczeliny

materiałem izolacyjnym oraz mury zbrojone,

przygotowywać i stosować materiały pomocnicze,

oszczędzać materiał,

porozumiewać się z przełożonymi i współpracownikami,










background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

odczytać dokumentację w zakresie niezbędnym do wykonania robót,

przenieść wymiary z dokumentacji na miejsce wykonania,

dokonać pomiarów, posłużyć się sprzętem pomiarowym,

zorganizować stanowisko pracy,

rozpoznać i nazwać materiały potrzebne do robót,

wybrać i ocenić przydatność materiałów do robót,

przetransportować i dokonać składowania materiałów na stanowisku pracy,

dobrać narzędzia potrzebne do robót,

wykonać zaprawę,

wykonać rusztowanie niezbędne do wykonania robót,

rozpoznać i nazwać przewody w murze, oznaczone w dokumentacji,

wykonać mury z przewodami,' zgodnie z zasadami wiązania,

wykonać mury na "pełną spoinę",

wykonać przewody dymowe, wentylacyjne i spalinowe w ścianach zewnętrznych,

wykonać przewody dymowe, wentylacyjne i spalinowe w ścianach wewnętrznych,

wykonać kominy wolnostojące,

wykonać otwarcie przewodu w miejscu określonym w dokumentacji,

wykonać murowanie komina ponad dachem,

wykonać murowanie przewodu nachylonego maksymalnie pod kątem 60°,

wykonać czapki i nasady kominowe,

wykonać przewody z pustaków dymowych i wentylacyjnych,

przygotować i zastosować materiały pomocnicze,

oszacować ilość materiału niezbędnego do wykonania robót,

sporządzić zapotrzebowanie i rozliczenie materiałowe,

porozumieć się z przełożonymi i współpracownikami,

wykonać pracę, z zachowaniem przepisów bhp, ochrony przeciwpożarowej i ochrony

środowiska.














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz712[06]
Moduł: Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa:

Wykonywanie murów z przewodami kominowymi
i kominów wolnostojących 712[06].Z1.06

Temat: Materiały stosowane do wznoszenia kominów.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozróżniania materiałów stosowanych do

wznoszenia kominów

Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:

rozróżnić materiały do wznoszenia kominów,

dobrać materiały do wznoszenia kominów.

Metody nauczania – uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

Formy organizacyjne pracy uczniów:

zespołowa.

Czas: 90 min.
Środki dydaktyczne:

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami i kominów,

materiały izolacyjne,

plansze.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

charakterystyka i pokaz materiałów tradycyjnych do wykonania murów z kanałami

i kominów,

charakterystyka i pokaz elementów prefabrykowanych,

pokaz przekrojów ścian kominowych i kominów wykonanych z różnych materiałów.

Faza kończąca
4. Uporządkowanie klasopracowni.
Praca domowa.
Narysować przewody kominowe o różnym przekroju poprzecznym w ścianie grubości
2 cegieł.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Murarz 712[06]
Moduł: Technologia murarstwa 712[06].Z1
Jednostka modułowa:

Wykonywanie murów z przewodami kominowymi
i kominów wolnostojących 712[06].Z1.06


Temat: Wykonanie ścian kominowych z przewodami spalinowymi i wentylacyjnymi.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania ścian kominowych z przewodami

spalinowymi i wentylacyjnymi.

Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi:

przygotować stanowisko do wykonania ściany kominowej,

dobrać sprzęt i narzędzia potrzebne do wykonania ściany kominowej,

wymurować ścianę kominową z kanałami o różnych wymiarach przekroju poprzecznego,

Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenie praktyczne,

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 135 min.
Środki dydaktyczne:

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

materiały izolacyjne,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy.

Przebieg zajęć:
Faza wstępna:

1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
Faza właściwa:
3. Realizacja tematu:

rozdanie tematów ćwiczeń,

zapoznanie się uczniów z tematem zadania,

dobór narzędzi i sprzętu,

wyznaczenie miejsca wykonania ściany kominowej,

wykonanie ściany kominowej.

4. Nauczyciel na bieżąco kontroluje pracę uczniów.
5. Uczeń po zakończeniu, prezentuje wykonane ćwiczenie.

Faza kończąca
6. Uporządkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.

Praca domowa.
Wyjaśnić pojęcie wiązanie pierścieniowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5.ĆWICZENIA

5.1. Układanie cegieł w murach z kanałami


5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj dziesięć warstw muru z cegły na zaprawie cementowo-wapiennej grubości

38cm z przewodami w szeregu: dymowy 14x14cm, spalinowy 14x14cm, wentylacyjny
14x14cm.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć mur w miejscu projektowanym,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę,
7) wykonać kolejne warstwy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj dziesięć warstw muru z cegły na zaprawie cementowo-wapiennej grubości

38cm z przewodami w szeregu: spalinowy 14x27cm, wentylacyjny 14x14cm. Kanały są
umieszczone w ścianie zewnętrznej.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć mur w miejscu projektowanym,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę,
7) wykonać kolejne warstwy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj fragment muru o wysokości 1m na zaprawie cementowo-wapiennej z czterema

przewodami wentylacyjnymi, wykorzystując pustaki ceramiczne.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć mur w miejscu projektowanym,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę,
7) wykonać kolejne warstwy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj fragment muru o wysokości 1m na zaprawie cementowo-wapiennej z dwoma

przewodami dymowymi wykorzystując pustaki ceramiczne.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć mur w miejscu projektowanym,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę,
7) wykonać kolejne warstwy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 5

Wykonaj fragment muru o wysokości 1,5m na zaprawie cementowo-wapiennej

z przewodami dymowymi wykorzystując bloczki żaroodporne.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć mur w miejscu projektowanym,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę,
7) wykonać kolejne warstwy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Wykonywanie kominów wolnostojących

5.2.1.Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj dziesięć warstw komina wolnostojącego, o przekroju kwadratowym 2 x2 cegły,

na zaprawie cementowo-wapiennej, w wiązaniu pierścieniowym, gdzie grubość ściany
wynosi ½ cegły.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć mur w miejscu projektowanym,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę,
7) wykonać kolejne warstwy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania kominów,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj dziesięć warstw komina wolnostojącego z cegły na zaprawie cementowo-

wapiennej o przekroju przewodu dymowego 14x27cm.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wyznaczyć mur w miejscu projektowanym,
5) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
6) wykonać pierwszą warstwę,
7) wykonać kolejne warstwy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania kominów,

materiały izolacyjne,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Wykonaj cokół komina wolnostojącego z prefabrykatów.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) zgromadzić materiał,
4) przygotować zaprawę klejową,
5) ustawić kształtkę pierścieniową na podłożu i zabetonować,
6) nasadzić kamień cokołowy,
7) wstawić płyty izolacyjne,
8) złączyć kształtki,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw prefabrykatów kominowych dowolnego systemu,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania komina,

materiały izolacyjne,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 4

Wykonaj

w

sposób

tradycyjny

nasadę

komina

wolnostojącego

złożonego

z prefabrykatów.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wykonać izolację,
6) obmurować izolację na płycie wspornikowej,
7) osadzić czapę płytową,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw prefabrykatów kominowych dowolnego systemu,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

materiały izolacyjne,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ćwiczenie 5

Wykonaj osadzenie nasady na komin wolnostojący złożony z prefabrykatów.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie można wykonać w zespole dwuosobowym.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) wykonać izolację,
4) osadzić prefabrykat,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony indywidualnej,

zestaw prefabrykatów kominowych dowolnego systemu,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

materiały izolacyjne,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.3. Czapki i nasady kominowe

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj komin o jednym przewodzie dymowym przekroju 14x14cm, zakończonym

czapką kominową z betonu.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Ćwiczenie należy wykonać w zespole.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wyprowadzić komin ponad dach na wysokość zgodną z rodzajem pokrycia i pochyleniem,
6) wykonać warstwę izolacji,
7) osadzić czapkę betonową,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

materiały izolacyjne,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Wykonaj komin ponad dachem z cegły na zaprawie cementowej, zakończony nasadą z

blachy ocynkowanej z dwoma przewodami w szeregu o przekroju 14x14cm i 21x14cm.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
2) zorganizować stanowisko pracy,
3) dobrać odpowiedni materiał,
4) wykonać zaprawę zgodnie z recepturą,
5) wyprowadzić komin ponad dach na wysokość uzależnioną od rodzaju pokrycia

i pochylenia połaci,

6) wykonać warstwę izolacji,
7) osadzić nasadę z blachy,
8) oczyścić sprzęt i narzędzia,
9) posprzątać stanowisko pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

– pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,

zestaw materiałów stosowanych do wykonania murów z kanałami,

materiały izolacyjne,

nasada z blachy ocynkowanej,

wyciąg ręczny,

rusztowanie do robót murarskich,

podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu o robót murarskich,

podstawowy sprzęt pomiarowy,

apteczka,

literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6.

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


TEST I
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie murów
z przewodami kominowymi i kominów wolnostojących”.

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-15są z poziomu podstawowego,

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

Dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi :1. b, 2. c, 3. c, 4. b, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. d,
12. a, 13. d, 14. b, 15. d, 16. c, 17. c, 18. b, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić funkcję kanałów dymowych

C

P

b

2

Określić sposób wykonania spoin

wewnątrz kanałów

C

P

c

3

Określić grubość przegród

międzykanałowych w murach

wewnętrznych

C

P

c

4

Określić położenie drzwiczek rewizyjnych

C

P

b

5

Określić odległość wlotów przewodów

wentylacji grawitacyjnej

C

P

a

6

Określić sposób podłączenia pomieszczeń

do wentylacji zbiorczej

C

P

c

7

Rozróżnić pustaki ceramiczne do

przewodów wentylacyjnych

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

8

Określić sposób korzystania z wzornika

przy wykonaniu kanałów w murze

C

P

c

9

Określić miejsce położenia otworów

rewizyjnych stosowanych w czasie

wznoszenia murów z kanałami

C

P

c

10

Określić części składowe komina

C

P

b

11

Określić kolejność prac przy wykonaniu

komina z prefabrykatów

C

P

d

12

Określić wysokość na jakiej znajduje się

przyłącze do paleniska

C

P

a

13

Określić grubość spoin przy kształtkach

pierścieniowych

C

P

d

14

Określić wysięg płyty poza ściany

pionowe komina

C

P

b

15

Określić sposób wyprowadzenia

przewodów dymowych i spalinowych z

komina

C

P

d

16

Określić materiał na osłony w miejscach

załamania kanałów

C

PP

c

17

Określić maksymalny kąt odchylenia

kanału od pionu

C

PP

c

18

Wskazać podział kominów domowych

C

PP

b

19

Określić wysokość wylotu komina przy

dachu płaskim

C

PP

c

20

Określić wysokość wylotu komina przy

dachu wgłębionym

B

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania murów z przewodami kominowymi

i kominów wolnostojących. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej
znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest prawidłowa).

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Kanały dymowe w murach służą do odprowadzania na zewnątrz
a) spalin gazowych i dymowych.
b) spalin z pieców węglowych.
c) spalin gazowych.
d) zużytego powietrza.

2. Spoiny w murach z kanałami powinny być
a) niepełne i gładko zatarte od wnętrza kanałów.
b) pełne i niezatarte od wnętrza kanałów.
c) pełne i gładko zatarte od wnętrza kanałów.
d) niepełne i niezatarte od wnętrza kanałów.

3. Grubość przegród międzykanałowych w murach wewnętrznych nie powinna być

mniejsza od

a) 1 cegły.
b) 1/8 cegły.
c) 1/2 cegły.
d) 11/2 cegły.

4. Kanały dymowe powinny być zaopatrzone w stalowe drzwiczki rewizyjne na wysokości
a) 2,5-3m od posadzki piwnicy.
b) 1-1,2m od posadzki piwnicy.
c) 1-2m od posadzki piwnicy.
d) 2-2,5m od posadzki piwnicy.

5. Wloty do przewodów wentylacji grawitacyjnej powinny być usytuowane w odległości nie

przekraczającej.

a) 15cm od sufitu do ich górnej krawędzi.
b) 20cm od sufitu do ich górnej krawędzi.
c) 15cm od sufitu do ich dolnej krawędzi.
d) 20cm od sufitu do ich dolnej krawędzi.

6. W budynkach wysokich stosuje się wentylację zbiorczą, pomieszczenia podłącza się za

pośrednictwem indywidualnych kanałów z

a) co trzeciej kondygnacji.
b) każdej kondygnacji.
c) co drugiej kondygnacji.
d) co czwartej kondygnacji.

7. Na rysunku przedstawione są
a) pustaki ceramiczne do przewodów wentylacyjnych.
b) pustaki ceramiczne do przewodów dymowych.
c) prefabrykaty do kominów wolnostojących.
d) cegły ceramiczne pełne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

8. Wzornik podnosi się po wymurowaniu
a) 1÷2 warstw cegieł.
b) 2÷3 warstw cegieł.
c) 5÷6 warstw cegieł.
d) 8÷9 warstw cegieł.

9. W celu umożliwienia usunięcia z kanału zanieczyszczenia odłamkami cegieł lub

odpryskami zaprawy każdy kanał w trakcie budowy powinien mieć otwór rewizyjny

a) na wysokości podłogi.
b) na dowolnej wysokości.
c) na wysokości stropu.
d) w połowie wysokości ściany.

10. Kominy prefabrykowane składają się z czterech części fundamentu i cokołu, obszaru

paleniska, trzonu oraz

a) paleniska.
b) głowicy.
c) czapy.
d) nasady.

11. Podczas montażu komina z prefabrykatów po ustawieniu kształtki pierścieniowej na

podłożu i zabetonowaniu jej

a) mocuje się kształtki.
b) wstawia płyty izolacyjne.
c) łączy się kształtki.
d) nasadza się kamień cokołowy.

12. Przed montażem kształtki pierścieniowej należy sprawdzić wysokość przyłącza

z paleniska, które wynosi minimum

a) 1,10 m.
b) 0,80 m.
c) 0,50 m.
d) 1,50 m.

13. Spoiny przy kształtkach pierścieniowych powinny być wykonane z zaprawy cementowo-

wapiennej i mieć grubość

a) 2 cm.
b) 1,5 cm.
c) 0,5 cm.
d) 1cm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

14. Czapka betonowa jest to płyta wystająca poza ściany komina na około
a) 1 cm.
b) 6 cm.
c) 10 cm.
d) 20 cm.

15. Przewody dymowe i spalinowe wyprowadzone są z komina
a) dowolnie.
b) do góry i na boki.
c) na boki.
d) do góry.

16. W miejscach załamania przewodów stosowane są osłony, ochraniające powierzchnię

kanału przed narzędziami kominiarskimi przy czyszczeniu, wykonane z

a) mas uszczelniających.
b) kształtek ceramicznych.
c) blachy stalowej nierdzewnej.
d) cegły ceramicznej.

17.

Największy kąt odchylenia kanałów od pionu wynosi.

a) 50

°

.

b) 30

°

.

c) 45

°

.

d) 10

°

.


18. Kominy domowe dzieli się na uniwersalne i
a) nieakumulacyjne.
b) powietrzno- spalinowe.
c) jednopaleniskowe.
d) akumulacyjne.

19. Wyloty kanałów z komina na dachach płaskich, o kącie nachylenia połaci dachowych do

12° powinny znajdować się co najmniej

a) o 10 cm wyżej od kalenicy.
b) o 20 cm wyżej od kalenicy.
c) o 60 cm wyżej od kalenicy.
d) o 100 cm wyżej od kalenicy.

20. W dachach wgłębionych wyloty kanałów powinny być wyższe od obrzeży budynku o co

najmniej

a) 30cm.
b) 40cm.
c) 50cm.
d) 60cm.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie

murów

z

przewodami

kominowymi

i kominów

wolnostojących


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wykonywanie murów z
przewodami kominowymi i kominów wolnostojących”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1-15są z poziomu podstawowego,

zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

Dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi :1. d, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. c, 9. b, 10. b, 11. b,

12. a, 13. c, 14. b, 15. c, 16. stalowej nierdzewnej, 17. 45

°

, 18. powietrzno-

spalinowe, 19. kalenicy, 20. 60.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić funkcję kanałów wentylacyjnych

C

P

d

2

Określić podstawowy wymiar przewodów
przekroju kwadratowym

C

P

a

3

Określić grubość ścianek zewnętrznych
w murach wewnętrznych

C

P

c

4

Określić zasady wykonywania kanałów
dymowych w ścianach zewnętrznych

C

P

d

5

Określić usytuowanie wlotów przewodów
wentylacji grawitacyjnej

C

P

a

6

Określić sposób podłączenia pomieszczeń
do wentylacji zbiorczej

C

P

b

7

Rozróżnić pustaki ceramiczne do
przewodów dymowych

B

P

b

8

Określić materiał do obmurowania
ceramicznych pustaków dymowych

C

P

c

9

Określić miejsce położenia otworów
rewizyjnych stosowanych w czasie
wznoszenia murów z kanałami

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

10

Określić części składowe komina

C

P

b

11

Określić kolejność prac przy wykonaniu
komina z prefabrykatów

C

P

b

12

Określić wysokość na jakiej znajduje się
przyłącze do paleniska

C

P

a

13

Określić rodzaj spoin łączących kształtki
pierścieniowe

C

P

c

14

Określić pojęcie czapki betonowej

C

P

b

15

Określić sposób wyprowadzenia
przewodów wentylacyjnych z komina

C

P

c

16

Określić materiał na osłony w miejscach
załamania kanałów

C

PP

stalowej

nierdzewnej

17

Określić maksymalny kąt odchylenia
kanału od pionu

C

PP

45

°

18

Wskazać podział kominów domowych

C

PP

powietrzno-

spalinowe

19

Określić wysokość wylotu komina przy
dachu płaskim

C

PP

kalenicy

20

Określić wysokość wylotu komina przy
dachu wgłębionym

B

PP

60

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustalić

z

uczniami

termin

przeprowadzenia

sprawdzianu

z

co

najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego

(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wykonywania murów z przewodami kominowymi

i kominów wolnostojących.

5. W części podstawowej znajdują się zadania wielokrotnego wyboru (jedna odpowiedź jest

prawidłowa) w części ponadpodstawowej zadania z luką.

6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedź

w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz znakiem X (w przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową).

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie tego

zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia



Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Kanały wentylacyjne w murach służą do odprowadzania na zewnątrz

a) spalin gazowych i dymowych.
b) spalin z pieców węglowych.
c) spalin gazowych.
d) zużytego powietrza.

2. Podstawowy wymiar kanału o przekroju kwadratowym to

a) 14x14 cm.
b) 10x10 cm.
c) 12x12 cm.
d) 20x20cm.

3. Grubość ścianek zewnętrznych w murach wewnętrznych nie powinna być mniejsza od

a) 1 cegły.
b) 1/4 cegły.
c) 1/2 cegły.
d) 1 i 1/2 cegły.

4. Kanały dymowe można prowadzić w ścianach zewnętrznych jeżeli są ocieplone

niepalnym materiałem izolacyjnym i omurowane od strony zewnętrznej cegłą pełną na
grubość co najmniej
a) 15 cm.
b) 12 cm.
c) 35 cm.
d) 25 cm.

5. Wloty do przewodów wentylacji grawitacyjnej powinny być usytuowane w odległości nie

przekraczającej 15cm
a) od sufitu do ich górnej krawędzi.
b) od sufitu do ich środka.
c) od sufitu do ich dolnej krawędzi.
d) od podłogi do ich dolnej krawędzi.

6. W budynkach wysokich stosuje się wentylację zbiorczą, jednak indywidualne kanały

powinny mieć
a) trzy ostatnie kondygnacje od góry.
b) dwie ostatnie kondygnacje od góry.
c) ostatnia kondygnacja od góry.
d) cztery ostatnie kondygnacje od góry.

7. Na rysunku przedstawione są

a) pustaki ceramiczne do przewodów wentylacyjnych.
b) pustaki ceramiczne do przewodów dymowych.
c) prefabrykaty do kominów wolnostojących.
d) cegły ceramiczne pełne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

8. Przewody dymowe z pustaków ceramicznych obmurowuje się

a) bloczkami gipsowymi.
b) bloczkami gazobetonowymi.
c) cegłą ceramiczną.
d) cegłą silikatową.

9. W celu umożliwienia usunięcia z kanału zanieczyszczenia odłamkami cegieł lub

odpryskami zaprawy, każdy kanał w trakcie budowy ma otwór rewizyjny zasłaniany
prowizorycznie deską wykonany:
a) na co drugiej kondygnacji.
b) na każdej kondygnacji.
c) dwukrotnie na całej wysokości.
d) trzykrotnie na całej wysokości.

10. Kominy składają się z czterech części fundamentu i cokołu, obszaru paleniska, głowicy

oraz
a) paleniska.
b) trzonu.
c) czapy.
d) nasady.

11. Podczas montażu komina z prefabrykatów kształtki łączy się

a) przed wstawieniem płyt izolacyjnych.
b) po wstawieniu płyt izolacyjnych.
c) po zabetonowaniu.
d) przed zabetonowaniem.

12. Wysokość przyłącza z paleniska w kominach wynosi co najmniej

a) 1,10 m.
b) 0,80 m.
c) 0,50 m.
d) 1,50 m.

13. Spoiny przy kształtkach pierścieniowych powinny mieć grubość 1cm i być wykonane

z zaprawy
a) wapiennej.
b) gipsowej.
c) cementowo-wapiennej.
d) cementowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

14. Czapka betonowa jest to płyta wystająca na około

a) 6 cm ponad dach,
b) 6 cm poza ściany komina,
c) 10 cm poza ściany komina,
d) 10 cm ponad dach.

15. Przewody wentylacyjne wyprowadzone są z komina

a) dowolnie.
b) do góry i na boki.
c) na boki.
d) do góry.

16. W miejscach załamania przewodów stosowane są osłony, ochraniające powierzchnię

kanału przed narzędziami kominiarskimi przy czyszczeniu, wykonane z blachy
................................................................................................................................................

17.

Największy kąt odchylenia kanałów od pionu wynosi ……………………………………

18. Kominy domowe dzieli się na uniwersalne i ………………………………………………

19. Wyloty kanałów z komina na dachach płaskich, o kącie nachylenia połaci dachowych do

12° powinny znajdować się co najmniej o 60 cm wyżej od ………………………………

20. W dachach wgłębionych wyloty kanałów powinny być wyższe od obrzeży budynku o co

najmniej ……… cm.



























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywanie

murów

z

przewodami

kominowymi

i kominów

wolnostojących

Zakreśl poprawną odpowiedź. Uzupełnij brakującą część zdania.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

17

18

19

20

Razem:













background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

7. LITERATURA

1. Kettler.K. Murarstwo cz.1 REA, Warszawa 2002r.
2. Mirski J. Z, Łącki K.: Budownictwo z technologią. cz. II . WSiP, Warszawa 1995r.
3. Nowy poradnik majstra budowlanego-praca zbiorowa. Arkady, Warszawa 2004r.
4. Słowiński Z.: Technologia budownictwa 2 WSiP, Warszawa 1996r.
5. Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane WSiP, Warszawa 1997r.
6. Urban. L. Technologia robót murarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988r.
7. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych ITB Warszawa

1997r.

