Scenariusz zajęć (święta Bożego Narodzenia)
Na dzień 20.12.12
temat dnia
; WESOŁYCH ŚWIĄT
Cel główny;
kultywowanie tradycji, zwyczajów rodzinnych związanych ze świętami Bożego
Narodzenia
wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia
Cele operacyjne;
mówi wyraźnie
współpracuje z innymi dziećmi
wymienia tradycje związane ze świętami
potrafi wykonać pracę plastyczną
uczestniczy w zabawach ruchowych
potrafi liczyć w zakresie12
zna i stosuje nazwy kolorów
Środki dydaktyczne;
PRZEBIEG DNIA
I
1. Zabawa Trening palców dodaje siły (według I. Kunz).
Dzieci najpierw dociskają do siebie po kolei opuszki poszczególnych palców obu dłoni,
zaczynając od kciuka. Następnie przyciskają do siebie opuszki wszystkich palców
naraz i głęboko wdychają i wydychają powietrze, powtarzając to kilkakrotnie. Później
przystawiają do siebie wewnętrzne powierzchnie dłoni i palce, zaczynając od małych.
Potem, dla uzyskania głębszej koncentracji, kładą prawą dłoń powyżej klatki piersiowej
na obojczyku (pokazuje nauczyciel).
2. Zabawa ruchowa przy muzyce Dekorowanie choinki.
Dzieci naśladują dekorowanie bombkami gałązek choinki. Przy cichej muzyce dekorują
gałązki znajdujące się niżej, przy melodii głośnej – dekorują gałązki znajdujące się wysoko.
Przy melodii granej w średnim rejestrze – tańczą dookoła choinki.
3. Zabawa Ręka nie musi bić (według R. Portmann).
Dzieci dobierają się same w pary. Zamykają oczy, trzymając się za ręce. Prowadzący
mówi: Usiądźcie wygodnie. Oddychajcie spokojnie. Poczujcie, jak oddech przychodzi
i odchodzi, przychodzi i odchodzi... Stajecie się coraz spokojniejsi, spokojniejsi...
Pogłaskajcie delikatnie palcem wskazującym (nauczyciel pokazuje wymieniony palec)
dłoń kolegi, a teraz kolejno palec po palcu. Teraz całą dłonią głaszczcie spod dłoni kolegi
delikatnie, mocniej, delikatnie, mocniej...
Następnie nauczyciel pyta dzieci, jak się czuły w trakcie ćwiczenia i po jego zakończeniu
oraz do czego wykorzystują swoje ręce na co dzień.
4. Zabawa zagadki.
Rozwiązywanie zagadek łączących się tematycznie ze świętami.
*
Z mroźnego lasu przywieziona,
w srebrzyste bombki ustrojona.
A kiedy płomień świec zaświeci,
cieszy dorosłych, cieszy dzieci. (choinka)
*
Bywają na choince,
w chmurze, na materiale,
a te, co błyszczą stale,
nocą na niebie można znaleźć. (gwiazdy)
*
Te złote lubią nosić panie,
a papierowe – choinka dostanie. (łańcuchy)
Pudełeczka i paczuszki,
torebki i paczki
w groszki, gwiazdki
oraz w małe szlaczki.
W środku pewnie coś miłego
od Świętego dla każdego.
/ prezenty /
W paseczki, gwiazdeczki,
błyszczące, matowe.
Podłużne, okrągłe,
stare i nowe.
Dzisiaj ozdobią
gałązki świerkowe.
/ bombki /
Jakie to święta
gwiazdka zaczyna
a w żłobie leży
mała Dziecina?
/ Boże Narodzenie /
Dzieci podają rozwiązania zagadek, dzieląc daną nazwę na sylaby, a potem określając
(próby) pierwszą głoskę w każdej nazwie.
5. Zabawa rozwijająca pamięć słuchową.
Polega ona na dobieraniu slów w ramach ustalonego przez nas tematu. Zabawę inicjuje
nauczyciel, wypowiadając zdanie, np.:
W paczce może być lalka.
Przed podaniem następnego słowa dziecko powinno powtórzyć całe zdanie.
W paczce może być lalka, miś.
W paczce może być lalka, miś, klocki... itd.
II
6. Ćwiczenia wyrazistej wymowy Echo.
Nauczyciel czyta wiersz E. Chilińskiej-Karpowicz Choinka. Dzieci jak echo powtarzają
za nim każdy wers, dokładnie wymawiając poszczególne słowa.
Choineczka rośnie w borze i napłakać się nie może,
że samotna tutaj stoi, nie rozświetla twych pokoi
bombeczkami, gwiazdeczkami,
bombeczkami, gwiazdeczkami.
Choineczka stoi w borze i nacieszyć się nie może,
że w pokoju będzie stała, salon wielki rozświetlała
bombeczkami, gwiazdeczkami,
7. Rozmowa na temat choinki jej dekorowania (Dzieci odwołują się do własnych
doświadczeń).
Rozmowa ta temat tradycji składania sobie życzeń świątecznych, sposobów
przekazywania tych życzeń bliskim osobom mieszkającym daleko / telefon, komputer,
pocztówka.../
8. Ćwiczenia klasyfikacyjne: Tworzenie zbiorów wg koloru i kształtu.
N. prosi dzieci, by uporządkowały papierowe bombki tak, aby obok siebie znalazły się
takie same bombki – w tych samych kształtach i kolorach. Dzieci układają bombki i
liczą je. Następnie n. prosi dzieci aby uporządkowały bombki tak, aby obok siebie
znalazły się bombki kuliste. Dzieci, tak jak poprzednio układają je i liczą, itp.
9. Zabawa „Powiększ do sześciu”
N. rozdaje dzieciom liczmany – papierowe bombki. Umawia się z nimi, że każde z
nich ułoży tyle bombek, żeby ich liczba wraz z liczbą wyrzuconych oczek na kostce
była równa sześć.
10. Oglądanie różnego rodzaju kart pocztowych.
11. Wyklejanie „Świąteczne pocztówki” – praca plastyczna – wykonanie własnych kartek
świątecznych, wklejanie życzeń w środku kart.
12. Zapoznanie ze sposobem wykonania prac.
III
13. Zabawa rozwijająca wyobraźnię Jestem płatkiem śniegu.
Nauczyciel prosi dzieci, aby położyły się na podłodze, zamknęły oczy, wyobrażały sobie
i robiły to, o czym będzie mówił.
Wyobraźcie sobie, że jesteście maleńkimi płatkami śniegu leżącymi na ziemi. Jest wam
miło i spokojnie. Leżycie sobie w ciszy. Ale coś się zaczyna zmieniać!
To wiatr – wieje słabo, ale jego powiewy są coraz częstsze. Podnosi was (dzieci wstają)
i prosi do śnieżynkowego walca. Tańczycie, wirując nad ziemią (dzieci tańczą w dowolny
sposób), coraz wyżej i wyżej, coraz szybciej i szybciej...
Aż nagle – wiatr odleciał. Powoli opadacie na ziemię (dzieci powoli kładą się na ziemi).
Jest wam teraz miło i spokojnie (dzieci leżą z zamkniętymi oczami). Zasypiacie, zasypiacie...
14. Zabawa Kontakty.
Dzieci spacerują po sali i wykonują zadania, które podaje nauczyciel, np.:
• chodzimy, nikogo nie dotykając,
• uśmiechamy się przyjaźnie do każdej napotkanej osoby,
• z pierwszą napotkaną osobą tworzymy parę i idziemy razem po sali...