dekarz 713[01] z1 15 n

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Wiesława Górniak

Krycie dachów metodami dawnymi: gontem, słomą, trzciną
713[01].Z1.15






Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Halina Darecka
mgr inż. Krystyna Szulc


Opracowanie redakcyjne:
inż. Danuta Frankiewicz


Konsultacja:
inż. Danuta Frankiewicz
mgr inż. Teresa Sagan

Korekta:


Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[01].Z1.15 Krycie
dachów metodami dawnymi: gontem, słomą, trzciną,zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu dekarza.



Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut badawczy, Radom 2006

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI










1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej

podczas wykonywania pokryć dachowych metodami dawnymi

11

5.1.3. Ćwiczenia 11
5.2. Pokrycia dachowe ze słomy i trzciny

13

5.2.3. Ćwiczenia 13
5.3. Pokrycia dachowe z gontów

16

5.3.3. Ćwiczenia 16
5.4. Pokrycia dachowe z łupka 19
5.4.3. Ćwiczenia 19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

Test 1

22

Test 2

30

7. Literatura

37

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który pomoże w prowadzeniu zajęć

dydaktycznych w szkole zawodowej kształcącej w zawodzie dekarza.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne – wykaz umiejętności, jakimi powinien dysponować uczeń przed
przystąpieniem realizacji programu jednostki modułowej,

cele kształcenia (zestaw umiejętności) – jakie powinien opanować uczeń w wyniku realizacji
programu jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć – propozycje prowadzenia zajęć dydaktycznych różnymi
metodami,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności praktycznych,

przykładowe zestawy zadań testowych,

wykaz literatury, z jakiej mogą korzystać uczniowie podczas nauki.

Według założeń kształcenia modułowego, nauczyciel przede wszystkim ma kierować

procesem dydaktycznym, stwarzając uczniowi warunki do samodzielnego przyswajania wiedzy
oraz kształtowania umiejętności w sposób kontrolowany.

Zalecane jest, aby kształcenie było realizowane metodami aktywizującymi oraz metodami

praktycznymi.

W każdej z podanych metod nauczania istotną rolę odgrywa wykonywanie ćwiczeń,

mających na celu ukształtowanie nowych umiejętności i utrwalenie nabytych wcześniej.
Umieszczone w poradniku ćwiczenia należy traktować jako przykładowe. Nauczyciel może
tworzyć nowe ćwiczenia, dostosowane do możliwości i warunków lokalnych, jednakże powinny
one prowadzić do osiągnięcia wszystkich celów określonych w programie jednostki modułowej.

Po wykonaniu zaplanowanych ćwiczeń uczeń ma możliwość sprawdzenia poziomu swoich

postępów, odpowiadając na pytania podane w podrozdziale Sprawdzian postępów. Według tego
samego zestawu pytań nauczyciel dokonuje oceny osiągnięć ucznia. Uczeń powinien
samodzielnie przeczytać pytania i udzielić na nie odpowiedzi. W tym celu wstawia X obok
słowa:

• TAK – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest twierdząca (operacja wykonana w sposób

prawidłowy)

• NIE – jeżeli jego odpowiedź na pytanie jest przecząca (operacja wykonana w sposób

nieprawidłowy lub niepełny).

Podobne czynności wykonuje nauczyciel, obserwując zachowania ucznia i efekty jego

pracy. Po dokonaniu przeglądu odpowiedzi, ustala się pytania, na które uczeń nie potrafił
odpowiedzieć lub odpowiedział przecząco. Brak odpowiedzi lub zaznaczenie NIE wskazują luki
w wiedzy lub umiejętnościach. Zmusza to ucznia do ponownego zapoznania się z potrzebnymi
treściami, powtórzenia ćwiczenia lub jego części. Podczas oceny należy przyjąć zasadę, że
zadanie (ćwiczenie) będzie zaliczone tylko wtedy, kiedy będzie wykonane zgodnie z przyjętymi
standardami i kryteriami. Można stosować przyjęty w danej placówce wewnętrzny system
oceniania, można też potwierdzać umiejętności ucznia w skali dwustopniowej: ćwiczenie
(zadanie) zaliczone, ćwiczenie (zadanie) niezaliczone.
Na zakończenie realizacji programu jednostki modułowej nauczyciel przeprowadza sprawdzian
sumatywny, którego wynik określa poziom przyswojonych wiadomości i ukształtowanych
umiejętności. W tym celu nauczyciel może posłużyć się propozycjami testów teoretycznych
i praktycznych.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostek modułowych










































713[01].Z1

Technologia robót dekarsko – blacharskich

713 [01].Z1.01

713 [01].Z1.02

713 [01].Z1.03

713 [01].Z1.04

713 [01].Z1.05

713 [01].Z1.06

713 [01].Z1.09

713 [01].Z1.10

713 [01].Z1.11

713 [01].Z1.13

713 [01].Z1.07

713 [01].Z1.08

713 [01].Z1.15

713 [01].Z1.16

713 [01].Z1.14

713 [01].Z1.12

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostku modułowej, uczeń powinien umieć:

stosować terminologię budowlaną,

odróżniać technologie wykonania budynku,

przestrzegać zasad bezpiecznej pracy, przewidywać i zapobiegać zagrożeniom,

stosować procedury udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,

rozpoznawać i charakteryzować podstawowe materiały budowlane,

odczytywać i interpretować rysunki budowlane,

posługiwać się dokumentacją budowlaną,

wykonywać przedmiary i obmiary robót,

wykonywać pomiary i rysunki inwentaryzacyjne,

organizować stanowiska składowania i magazynowania,

transportować materiały budowlane,

rozróżniać materiały i sprzęt budowlany,

poszukiwać informacji w różnych źródłach,

selekcjonować, porządkować i przechowywać informacje,

dostrzegać i opisywać związki między naturalnymi składnikami środowiska,
człowiekiem i jego działalnością,

określać i oceniać własne cechy ujawnione w działaniach technicznych,

oceniać własne możliwości sprostania wymaganiom stanowiska pracy i wybranego
zawodu.









background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć:

dobrać narzędzia i sprzęt do krycia gontem, słomą i trzciną,

przygotować materiały do krycia gontem,

przygotować materiały do krycia słomą,

przygotować materiały do krycia trzciną,

przygotować podłoże pod krycie gontem,

przygotować podłoże pod krycie słomą,

przygotować podłoże pod krycie trzciną,

pokryć dach i uzupełnić pokrycie gontem,

pokryć dach i uzupełnić pokrycie słomą,

pokryć dach i uzupełnić pokrycie trzciną,

wykonać krycie z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpożarowej.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł: Technologia robót dekarsko – blacharskich 713[01].Z1
Nazwa jednostki modułowej – 713[01].Z1.15 – Krycie dachów metodami dawnymi: gontem,
słomą, trzciną.
Temat – Wykonywanie pokrycia trzciną wyznaczonego fragmentu dachu na podstawie
otrzymanej dokumentacji

1. Cele kształcenia

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić, na podstawie dokumentacji technicznej grubość i sposób mocowania strzechy,

przygotować narzędzia do mocowania trzciny,

przygotować materiały do mocowania trzciny,

przygotować trzcinę do budowy strzechy,

wykonać mocowanie trzciny na przydzielonym fragmencie dachu.


2. Metody nauczania-uczenia się:

metoda przewodniego tekstu


3. Forma organizacyjna pracy uczniów:

grupowa


4. Czas: 3 godziny dydaktyczne

5. Środki dydaktyczne:

stół warsztatowy,

fragment konstrukcji dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum 9 m², z koszem
i wymurowanym kominem w jednej z połaci,

dokumentacja techniczna,

materiały:

• trzcina,
• drut chromoniklowy,
• wiklina,
• wkręty,

narzędzia:

• wkrętaki,
• igły do przeciągania drutu,
• grzebienie do trzciny.


6. Przebieg zajęć:

Podział uczniów na grupy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przekazanie każdemu zespołowi dokumentacji technicznej.

Omówienie struktury dokumentacji technicznej ze szczególnym uwzględnieniem
samodzielnego poszukiwania i przetwarzania informacji oraz przyswajania wiedzy
technicznej.

Określenie dla każdej z grup miejsca wykonywania prac dekarskich.

Realizacja tematu:

• uczniowie w grupach czytają dokumentację techniczną,
• uczniowie ustalają sposób mocowania i grubość budowanej strzechy,
• uczniowie przygotowują: materiały, narzędzia,
• uczniowie wykonują fragment pokrycia trzciną.

Liderzy grup prezentują wykonane zadanie.

Zespoły porównują swoje prace – dyskutują.

Liderzy dokonują oceny członków grupy (ich zaangażowania w pracę zespołową).

Nauczyciel podsumowuje zaprezentowane ćwiczenia – wyjaśnia problemy, z którymi
spotkali się uczniowie.

Nauczyciel dokonuje oceny grup.


7. Zakończenie zajęć
Praca domowa

Na podstawie otrzymanej dokumentacji technicznej wykonaj obliczenie rozstawu łat pod

dwuwarstwowe i trzywarstwowe pokrycie dachu gontem o długości 45 cm.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i ukształtowanych

umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca .........................................................................................................................
Modułowy program nauczania: Dekarz 713[01]
Moduł: Technologia robót dekarsko – blacharskich 713[01].Z1
Nazwa jednostki modułowej – 713[01].Z1.15 – Krycie dachów metodami dawnymi: gontem,
słomą, trzciną.

Temat – Obliczenie rozstawu łat oraz wykonanie pokrycia gontem wyznaczonego
fragmentu dachu na podstawie otrzymanej dokumentacji

II. INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

1. Cele kształcenia
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

określić rozstaw łat pod dwuwarstwowe i trzywarstwowe pokrycie dachu gontem,

zamocować łaty zgodnie z dokumentacją techniczną,

przygotować narzędzia do mocowania gontów,

przygotować materiały do mocowania gontów,

przygotować gonty do wykonania pokrycia,

wykonać mocowanie gontów na przydzielonym fragmencie dachu.


2. Metody nauczania-uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


3. Forma organizacyjna pracy uczniów:

grupowa.


4. Czas: 3 godziny dydaktyczne.

5. Środki dydaktyczne:

stół warsztatowy,

fragment konstrukcji dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum 9 m², z koszem
i wymurowanym kominem w jednej z połaci,

dokumentacja techniczna,

materiały:

• środek do impregnacji,
• gwoździe,
• gonty,

narzędzia ręczne do układania gontów:

• siekiera,
• młotek,
• sznurek,
• piła,
• ołówek stolarski,
• przymiar składany,
• liniał.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

6. Przebieg zajęć:

Podział uczniów na grupy.

Przekazanie każdemu zespołowi dokumentacji technicznej.

Omówienie struktury dokumentacji technicznej ze szczególnym uwzględnieniem
samodzielnego poszukiwania i przetwarzania informacji oraz przyswajania wiedzy
technicznej.

Określenie dla każdej z grup miejsca wykonywania prac dekarskich.

Realizacja tematu, uczniowie w grupach:

• czytają dokumentację techniczną,
• ustalają rozstaw łat odpowiedni dla zadanej wielokrotności pokrycia,
• mocują łaty na modelu dachu zgodnie z obliczonym rozstawem,
• przygotowują: materiały, narzędzia,
• wykonują fragment pokrycia trzciną.

Liderzy grup prezentują wykonane zadanie.

Zespoły porównują swoje prace – dyskutują.

Liderzy dokonują oceny członków grupy (ich zaangażowania w pracę zespołową).

Nauczyciel podsumowuje zaprezentowane ćwiczenia – wyjaśnia problemy, z którymi
spotkali się uczniowie.

Nauczyciel dokonuje oceny pracy grup.


7. Zakończenie zajęć
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i ukształtowanych
umiejętności.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony

przeciwpożarowej podczas krycia dachów dawnymi metodami

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź zapotrzebowanie i dokonaj doboru sprzętu i środków zabezpieczających do

wykonania impregnacji strzechy według otrzymanej dokumentacji.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

.

Sposób

wykonania

ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) dobrać materiał impregnacyjny,
5) dobrać sprzęt i środki zabezpieczające,
6) sporządzić zapotrzebowanie na materiał impregnacyjny,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

narzedzia i sprzęt:

• drabina,
• spryskiwacz,

materiały:

• materiał impregnacyjny,

środki ochrony indywidualnej:

• okulary ochronne,
• rękawice ochronne,
• uprząż z liną zabezpieczającą,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Ustal sposób zabezpieczenia pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy pracownika

w trakcie wykonywania pokrycia trzciną. Zaprezentuj sposoby zabezpieczeń na modelu dachu.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) scharakteryzować zabezpieczenia, które zaobserwowałeś w miejscu prowadzonych prac,
5) określić dodatkowe zabezpieczenia, które mogłyby zostać wprowadzone dla zwiększenia

bezpieczeństwa,

6) zaprezentować sposoby zabezpieczeń na modelu dachu,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

film dydaktyczny,

narzedzia i sprzęt:

• rusztowanie,
• drabina,

środki ochrony indywidualnej:

• okulary ochronne,
• rękawice ochronne,
• uprząż z liną zabezpieczającą,
• literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Pokrycia dachowe ze słomy i trzciny


5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie otrzymanej dokumentacji dokonaj przedmiaru robót do wykonania pokrycia

dachowego z trzciny. Sporządź zapotrzebowanie materiałowe na trzcinę.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) dokonać przedmiaru robót,
5) ustalić grubość strzechy,
6) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe na trzcinę i materiały pomocnicze,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne:

dokumentacja techniczna,

kalkulator,

Katalog Nakładów Rzeczowych,

literatura.


Ćwiczenie 2

Podziel trzcinę na odpowiednie części i wykonaj 16 wiązek o obwodzie 60 centymetrów.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) podzielić trzcinę na odpowiedniej wielkości części,
5) związać trzcinę w snopki,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

stół warsztatowy,

dokumentacja techniczna,

trzcina,

igły do przeciągania drutu,

drut,

wiklina,

literatura.


Ćwiczenie 3

Wykonaj pokrycie fragmentu dachu mocując przygotowane podczas realizacji ćwiczenia

nr 2 wiązki trzciny w trzech kolejnych warstwach.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

Sposób wykonania ćwiczenia.

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) zamocować wiązki w trzech kolejnych warstwach,
5) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
6) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny pracy,
9) uporządkować stanowisko pracy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

stół warsztatowy,

fragment konstrukcji dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum 9 m², z koszem
i wymurowanym kominem w jednej z połaci,

dokumentacja techniczna,

materiały:

środek do impregnacji,

gwoździe,

gonty,

narzędzia ręczne do układania gontów:

siekiera,

młotek,

sznurek,

piła,

ołówek stolarski,

przymiar składany,

liniał,

pędzle,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Pokrycia dachowe z gontów

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj przedmiar robót pokrycia dachowego z gontów według otrzymanej dokumentacji.

Sporządź zapotrzebowanie materiałowe na gonty dla dachu o nachyleniu powyżej i poniżej 38°.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) dokonać przedmiaru robót,
5) ustalić wielokrotność pokrycia odpowiednią do kąta nachylenia dachu,
6) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe dla dachu o nachyleniu poniżej 38°,
7) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe dla dachu o nachyleniu powyżej 38°,
8) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
9) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
10) zaprezentować efekty swojej pracy,
11) dokonać samooceny pracy,
12) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

dokumentacja techniczna,

Katalog Nakładów Rzeczowych,

literatura.


Ćwiczenie 2

Na podstawie otrzymanej dokumentacji przygotuj narzędzia i materiały potrzebne do

wykonania pokrycia z gontów. Zaimpregnuj gonty.


Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować materiały do krycia gontem,
5) przygotować narzędzia do krycia gontem,
6) dokonać impregnacji materiału pokryciowego - gontów,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

stół warsztatowy,

dokumentacja techniczna,

materiały:

środek do impregnacji,

gwoździe,

gonty,

narzędzia ręczne do układania gontów:

siekiera,

młotek,

sznurek,

piła,

ołówek stolarski,

przymiar składany,

liniał,

pędzle,

literatura.


Ćwiczenie 3

Wykonaj fragment pokrycia gontami na dachu o nachyleniu poniżej 38°.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) wybrać rodzaj pokrycia gontem,
5) wykonać fragment pokrycia gontem,
6) uzasadnić wybór rodzaju pokrycia (wielokrotności),
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

stół warsztatowy,

fragment konstrukcji dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum 9 m², z koszem
i wymurowanym kominem w jednej z połaci,

narzędzia:

• siekiera,
• młotek,
• przymiar składany,
• liniał,
• sznurek,
• piła ręczna,
• piła tarczowa,
• ołówek stolarski,

materiały:

gwoździe,

gonty,

literatura.














background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.4. Pokrycia dachowe z łupka

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj przedmiaru robót do wykonania pokrycia łupkiem według otrzymanej

dokumentacji. Sporządź zapotrzebowanie materiałowe na łupek.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) dokonać przedmiaru robót,
5) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe na łupek i materiały pomocnicze,
6) sporządzić zapotrzebowanie materiałowe materiały pomocnicze,
7) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
8) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać samooceny pracy,
11) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne:

dokumentacja techniczna,

Katalog Nakładów Rzeczowych,

literatura.


Ćwiczenie 2

Na podstawie otrzymanej dokumentacji przygotuj narzędzia i materiały potrzebne do

wykonania pokrycia z łupka.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) przygotować narzędzia do krycia łupkiem,
5) przygotować materiały do krycia łupkiem,
6) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,
7) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać samooceny pracy,
10) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Środki dydaktyczne:

stół warsztatowy,

dokumentacja techniczna,

materiały:

gwoździe,

łupek,

narzędzia do formowania i układania łupka:

młotek,

sznurek,

piła z tarczą diamentową,

rysik,

przymiar składany,

liniał,

literatura.

Ćwiczenie 3

Wykonaj fragment pokrycia łupkiem według dokumentacji z poprzedniego zadania.

Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i techniki wykonania zadania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy na
stanowisku roboczym.


Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie uczeń powinien:

1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zaplanować przebieg wykonania ćwiczenia – plan zapisać w zeszycie,
3) przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
4) wykonać fragment pokrycia łupkiem,
5) sporządzić w zeszycie notatkę z przeprowadzonego ćwiczenia,

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

6) sformułować wnioski z realizacji ćwiczenia,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać samooceny pracy,
9) uporządkować stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

fragment konstrukcji dachu z dwiema połaciami o powierzchni minimum 9 m², z koszem
i wymurowanym kominem w jednej z połaci,

dokumentacja techniczna,

materiały:

gwoździe,

łupek,

narzędzia do formowania i układania łupka:

młotek,

sznurek,

piła z tarczą diamentową,

rysik,

przymiar składany,

liniał,

literatura.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykład narzędzia pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej Krycie dachów metodami
dawnymi: gontem, słomą, trzciną.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.

− zadania: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 14, 15, 18 są z poziomu podstawowego,
− zadania: 5, 9, 13, 16, 17, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 13 zadań,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań.


Klucz odpowiedzi: 1.
a, 2. d, 3. b, 4. b, 5. d, 6. c, 7. c, 8. b, 9. d, 10. d, 11. a, 12. d,
13.
c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. b, 18. b, 19. d, 20. a.

Plan testu

Nr zadania


Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać przyczynę zakazu krycia dachów
słomą

B P a

2 Zdefiniować pojęcie łupka B

P

d

3 Wskazać wady pokrycia z gontów

B P b

4 Określić wielkość spadku dachu krytego słomą

C P b

5

Uzasadnić pogrubianie strzechy w koszach i na
lukarnach

C PP d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6 Określić trwałość pokrycia z gontów

C P c

7

Określić minimalne nachylenie połaci dachowej
przy kryciu łupkiem

B P c

8

Określić minimalną wysokość na jaką powinien
wystawać komin ponad najwyższy punkt dachu
krytego strzechą

C P b

9

Wskazać sposób przygotowania łupka do krycia
połaci dachowej

C PP d

10

Uzasadnić celowość stosowania przesunięć
szczelin pomiędzy kolejnymi warstwami
gontów

C P d

11

Wskazać rodzaj słomy używanej do konstrukcji
strzechy

B P a

12 Określić trwałość pokrycia trzciną

B P d

13

Wskazać czynniki rzutujące na dobór grubości
strzechy

C PP c

14

Określić ciężar 1 m

2

strzechy wykonanej

z trzciny

B P b

15

Określić minimalny kąt nachylenia dachu
krytego gontem

B P a

16

Ocenić, przy jakim nachyleniu dachu zaleca się
pokrycie potrójną warstwą gontów

D PP d

17

Wskazać sposób zapewnienia lepszej wentylacji
dachu z poszyciem pełnym

C PP b

18

Wskazać materiały jakich nie należy używać do
mocowania strzechy

B P b

19

Dobrać elementy podstawowego zabezpieczenia
pracownika wykonującego pokrycie dachu

C PP d

20

Określić grubość warstwy trzciny
przytwierdzanej do łaty

C PP a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno

tygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z zasadami

punktowania udzielonych odpowiedzi.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów,

jakie ujęte są w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).

6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.

7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na

udzielenie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.

11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.

12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru

13. zadań, które sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.

15. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

16. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie

odpowiedzi 50 minut.

Instrukcja dla ucznia

A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA
1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań wielokrotnego wyboru.
2. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.

3. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić

odpowiedź prawidłową.

4. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do

zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.


Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Przyczyną zakazu krycia dachów słomą była

a) łatwopalność.
b) nieszczelność.
c) pracochłonność.
d) słaba odporność na warunki atmosferyczne.

2. Łupkiem nazywamy

a) łupane drewno olchy grubości 6 mm.
b) płytkę lastrykową grubości około 6 mm.
c) łupane drewno osiki grubości około 5 mm.
d) płytkę skały osadowej grubości około 5 mm.

3. Wadą pokrycia z gontów jest

a) duży ciężar.
b) niewielka trwałość.
c) pracochłonność w montażu.
d) trudność naprawiania uszkodzonych elementów.

4. Dachy kryte słomą powinny mieć spadek większy od

a) 38°.
b) 45°.
c) 50°.
d) 60°.

5. W koszach i na lukarnach stosuje się pogrubianie strzech

a) w celu zwiększenia izolacji cieplnej.
b) w celu zamaskowania luk na łączeniu połaci.
c) ze względu na zwiększone zużycie dachu w tych miejscach.
d) ponieważ kąt nachylenia dachu jest w tych miejscach mniejszy niż na połaci.

6. Trwałość zaimpregnowanego pokrycia z gontów szacuje się na

a) 15 – 25 lat.
b) 25 – 35 lat.
c) 35 – 50 lat.
d) 60 – 90 lat.

7. Minimalne nachylenie dachu przy kryciu łupkiem wynosi

a) 15°.
b) 20°.
c) 25°.
d) 35°.

8. Komin powinien wystawać ponad najwyższy punkt dachu krytego strzechą co najmniej

a) 40 cm.
b) 60 cm.
c) 100 cm.
d) 140 cm.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9. Przed położeniem na dachu łupek

a) wymaga wypalania.
b) wymaga impregnacji.
c) nie wymaga żadnej dodatkowej obróbki.
d) wymaga szlifowania powierzchni zewnętrznej.

10. Szczeliny pomiędzy gontami nie powinny pokrywać się w kolejnych warstwach

a) ze względów estetycznych.
b) aby uniknąć odkształceń powierzchni.
c) aby zapewnić dobre wiązanie gontów.
d) aby zminimalizować możliwość przesiąkania wody przez powierzchnię pokrycia.

11. Do konstrukcji strzechy używa się słomy

a) żytniej.
b) owsianej.
c) pszenicznej.
d) jęczmiennej.

12. Trwałość zaimpregnowanego pokrycia trzciną szacuje się na

a) 30 lat.
b) 50 lat.
c) 70 lat.
d) 100 lat.

13. Grubość strzechy jest uzależniona od

a) wysokości dachu.
b) wysokości budynku.
c) kąta nachylenia dachu.
d) rodzaju mocowania poszycia.

14. Ciężar 1 m

2

strzechy z trzciny wynosi

a) 30 – 50 kg.
b) 50 – 70 kg.
c) 70 – 90 kg.
d) 90 – 110 kg.

15. Minimalny kąt nachylenia dachu krytego gontem powinien wynosić

a) 14°.
b) 20°.
c) 25°.
d) 38°.

16. Pokrycie dachu potrójną warstwą gontów zaleca się stosować na dachach o nachyleniu

mniejszym niż

a) 14°.
b) 25°.
c) 30°.
d) 38°.


background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

17. Kontrłaty na dachu z poszyciem pełnym stosuje się w celu

a) poprawienia nośności dachu.
b) zapewnienia lepszej wentylacji.
c) ułatwienia mocowania pokrycia.
d) zapewnienia lepszej izolacji cieplnej.

18. Do mocowania strzechy nie używa się

a) wikliny.
b) sznurka konopnego.
c) powróseł słomianych.
d) drutu chromoniklowego.

19. Pracownik wykonujący pokrycie dachu powinien być przywiązany do

a) komina.
b) kalenicy.
c) najwyższego stabilnego elementu dachu.
d) dowolnego stabilnego elementu dachu powyżej miejsca pracy.

20. Głębokość warstwy trzciny przytwierdzonej do łaty powinna wynosić

a) 1/3 przewidywanej grubości strzechy.
b) 1/2 przewidywanej grubości strzechy.
c) 2/3 przewidywanej grubości strzechy.
d) 3/4 przewidywanej grubości strzechy.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Krycie dachów metodami dawnymi: gontem, słomą, trzciną


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź Punktacja

1 a b c d

2 a b c d

3 a b c d

4 a b c d

5 a b c d

6 a b c d

7 a b c d

8 a b c d

9 a b c d

10

a b c d

11 a b c d

12 a b c d

13 a b c d

14 a b c d

15 a b c d

16 a b c d

17 a b c d

18 a b c d

19 a b c d

20 a b c d

Razem

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej Krycie dachów metodami
dawnymi: gontem, słomą, trzciną.

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru.

zadania: 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego,

zadania: 6, 10, 12, 13, 14, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie, co najmniej 11 zadań,

dostateczny – za rozwiązanie, co najmniej 13 zadań,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań,

bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. b, 5. b, 6. a, 7. c, 8. a, 9. d, 10. c, 11. a, 12. c,
13.
d, 14. d, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. c, 20. d.

Plan testu

Nr zad.

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

Wymagań

Poprawna

Odpowiedź

1 Rozróżnić elementy dachu

B P c

2

Uzasadnić dobór drewna stosowanego do
wyrobu gontów

B P d

3 Określić trwałość pokrycia z łupka

B P d

4 Wskazać wady łupka jako pokrycia dachowego

B P b

5 Wskazać zalety łupka jako pokrycia dachowego

B P b

6

Określić minimalne nachylenie dachu dla stylu
angielskiego

C PP a

7

Określić wilgotność materiału stosowanego do
budowy strzechy

B P c

8

Dobrać kształt i wielkość płytek z łupka,
stosowanych przy dzikim kryciu

B P a

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9 Określić rozstaw łat pod krycie dachu strzechą

B P d

10 Dobrać materiały do mocowania łupka

C PP c

11 Wskazać deskowanie do układania łupka

B P a

12

Określić sposób zabezpieczenia deskowania pod
pokrycie z łupka

D PP c

13

Wskazać sposób ocieplania dachu pokrytego
łupkiem

D PP d

14

Określić sposób zabezpieczenia pracownika
wykonującego pokrycie dachowe

C PP d

15

Rozróżnić rodzaj słomy stosowanej do
wykonywania strzechy

B P b

16 Rozpoznać rodzaj pokrycia dachowego

B P a

17 Zdefiniować pojęcie kontrłaty

B P d

18

Określić optymalne miejsce usytuowania
komina w połaci dachowej

C PP b

19 Rozróżnić typy pokrycia dachowego łupkiem

B P c

20 Rozróżnić typy pokrycia dachowego łupkiem

C PP d

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzania sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jedno

tygodniowym.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań ujętych w zestawie zadań testowych oraz z zasadami

punktowania udzielonych odpowiedzi.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadanie testowe takich typów, jakie

ujęte są w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi podczas sprawdzianu (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość pracy samodzielnej.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony na

udzielenie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty z udzielonymi odpowiedziami oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź udzielone odpowiedzi a wyniki wpisz do arkusza zbiorowego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i dokonaj wyboru
13. zadań, które sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny słabo ukształtowanych przez uczniów umiejętności.
15. Opracuj wnioski dalszego postępowania mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

16. Czas przeznaczony na przeprowadzenie sprawdzianu 60 minut, w tym czas na udzielanie

odpowiedzi 50 minut.

Instrukcja dla ucznia

A. INSTRUKCJA OGÓLNA
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Odpowiedzi udzielaj tylko na załączonej karcie odpowiedzi.
4. Kartę odpowiedzi podpisz imieniem i nazwiskiem.

B. INSTRUKCJA SZCZEGÓŁOWA

1. Zestaw zadań testowych składa się z zadań wielokrotnego wyboru.

2. Zadania wielokrotnego wyboru mają 4 wersje odpowiedzi, z których jedna jest prawidłowa.

Prawidłową odpowiedź należy zakreślić we właściwym miejscu na karcie odpowiedzi.

3. W przypadku pomyłki błędną odpowiedź należy ująć w kółko i ponownie zakreślić

odpowiedź prawidłową.

4. Jeżeli udzielenie odpowiedzi na jakieś pytanie sprawia Ci trudność to opuść je i przejdź do

zadania następnego. Do zadań bez odpowiedzi możesz wrócić później.

Materiały dla ucznia

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH NR 2

1. Poniższy rysunek przedstawia sposób

Rys. 1 . Przekrój przez dach kryty trzciną: 1 - darń, 2 - żerdzie, 3 - krokiew, 4 - trzcina, 5 – drut [16, s. 643]

a) układania łupka.
b) układania gontów.
c) wykończenia kalenicy.
d) układania pierwszej warstwy słomy.


2. Drewno osikowe jest uznawane za jeden z najlepszych materiałów do wyrobu gontów

ponieważ
a) jest ognioodporne.
b) ma ścisłą strukturę.
c) ma estetyczny wygląd.
d) jego zapach odstrasza szkodniki.


3. Trwałość pokrycia z łupka szacuje się na

a) 50 lat.
b) 70 lat.
c) 100 lat.
d) kilkaset lat.


4. Wadą łupka jest

a) niska trwałość.
b) słaba izolacja cieplna.
c) potrzeba częstej konserwacji.
d) możliwość pokrywania tylko dachów stromych.


5. Zaletą łupka jest

a) mały ciężar.
b) ognioodporność.
c) łatwość układania.
d) niski koszt pokrycia.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

6. Minimalne nachylenie dachu dla stylu angielskiego wynosi

a) 30°.
b) 40°.
c) 45°.
d) 50°.


7. Wilgotność materiału stosowanego do budowy strzechy powinna być mniejsza niż

a) 8 %.
b) 12 %.
c) 15 %.
d) 25 %.


8. Przy dzikim kryciu stosuje się płytki łupka

a) dowolnej wielkości i kształtu.
b) kwadratowe małe i trójkątne duże.
c) sześciokątne małe i trójkątne duże.
d) sześciokątne i trójkątne małe i duże.


9. Rozstaw łat przy kryciu dachu strzechą powinien wynosić

a) 20 – 30 cm.
b) 30 – 50 cm.
c) 40 – 60 cm.
d) mniej niż 1/3 długości materiału pokryciowego.


10. Do zamocowania łupka są potrzebne

a) drut chromoniklowany.
b) gwoździe ze stali nierdzewnej.
c) gwoździe miedziane lub ocynkowane.
d) gwoździe ocynkowane spiralne lub karbowane.


11. Łupek układa się obecnie na deskowaniu

a) pełnym.
b) na łatach o rozstawie 15 cm.
c) na łatach o rozstawie 25 cm.
d) na łatach o rozstawie 30 cm.


12. Deskowanie pod łupek zabezpiecza się pokrywając je

a) tkaniną ognioodporną.
b) folią nieprzepuszczalną.
c) papą lub folią paroprzepuszczalną.
d) izolacją cieplną pomiędzy kontrłatami.


13. Sposobem ocieplania dachów pokrytych łupkiem jest

a) ułożenie ocieplenia grubości 15 cm.
b) ścisłe wypełnienie luki między krokwiami materiałem izolacyjnym.
c) wypełnienie luki między krokwiami materiałem izolacyjnym o minimalnej grubości

12 cm.

d) ułożenie ocieplenia między krokwiami z pozostawieniem pod deskowaniem

kilkucentymetrowej szczeliny wentylacyjnej.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

14. Pracownik wykonujący pokrycia dachowe powinien być

a) przewiązany w pasie.
b) przywiązany za lewą rękę.
c) przewiązany pod pachami.
d) ubrany w specjalną uprząż.


15. Strzechę słomianą wykonuje się ze słomy

a) żytniej z pełnymi kłosami.
b) żytniej z obciętymi kłosami.
c) owsianej z obciętymi kłosami.
d) pszenicznej z obciętymi kłosami.

16. Zamieszczony poniżej rysunek przedstawia pokrycie dachu strzechą

Rys. 2. Pokrycie dachowe strzechą a) pokrycie, b) snopki [23, s. 430]

a) ze słomy.
b) z trzciny na deskowaniu pełnym.
c) z trzciny na deskowaniu ażurowym.
d) z trzciny na deskowaniu pełnym z kontrłatami.


17. Kontrłata to listwa przybijana

a) na łaty, równolegle do okapu.
b) na łaty, prostopadle do okapu.
c) do deskowania pełnego, równolegle do okapu.
d) do deskowania pełnego, prostopadle do okapu.


18. Najłatwiej jest uszczelnić komin znajdujący się

a) w koszu.
b) w kalenicy.
c) na dole połaci dachowej.
d) w połowie połaci dachowej.






background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

19. Poniższy rysunek przedstawia pokrycie dachowe

Rys. 3. Pokrycie podwójne gontami z deskami przykrywającymi kalenicę [23, s. 435]

a) łupkiem w stylu angielskim.
b) łupkiem w stylu prostokątnym niemieckim.
c) łupkiem z deskami przykrywającymi kalenicę.
d) gontami z deskami przykrywającymi kalenicę.


20. Poniższy rysunek przedstawia

Rys. 4. Krycie dachu: 1-łupek, 2-papa, 3-deski [16, s. 643]

a) dzikie pokrycie dachu łupkiem.
b) podwójne krycie dachu gontem.
c) pojedyncze krycie dachu gontem.
d) krycie dachu łupkiem w stylu prostokątnym niemieckim.

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..


Krycie dachów metodami dawnymi: gontem, słomą, trzciną


Zaznacz znakiem X poprawną odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź Punktacja

1 a b c d

2 a b c d

3 a b c d

4 a b c d

5 a b c d

6 a b c d

7 a b c d

8 a b c d

9 a b c d

10

a b c d

11 a b c d

12 a b c d

13 a b c d

14 a b c d

15 a b c d

16 a b c d

17 a b c d

18 a b c d

19 a b c d

20 a b c d

Razem

background image

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

7. LITERATURA


1. Adamiec T. Mirski J.: Utrzymanie zasobów budowlanych, WSiP, Warszawa 1999
2. Brejnnak A.: Metoda przewodniego tekstu w kształceniu praktycznym, Zeszyt nr 9, CODN,

Warszawa 1993

3.

Brejnnak A.: Metaplan, Zeszyt nr 5, CODN, Warszawa 1993

4. Brejnnak A.: Metoda projektów w kształceniu zawodowym, Zeszyt nr 20, CODN,

Warszawa 1994

5. Dretkiewicz-Więch J.: Nauczycielski system oceniania, Zeszyt nr 68, CODN, Warszawa

1994

6. Frankiewicz D.: Rozpoznawanie podstawowych materiałów budowlanych. KOWEZ,

Warszawa 2002

7. Frankiewicz D.: Transport, składowanie i magazynowanie materiałów budowlanych.

KOWEZ, Warszawa: 2002

8. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się dokumentacją techniczną. KOWEZ,

Warszawa 2002

9. Gąsiorowska D, Horsztyńska B.: Posługiwanie się podstawowymi pojęciami i terminami

z zakresu budownictwa. KOWEZ, Warszawa 2002

10. Katalog Nakładów Rzeczowych
11. Kodeks pracy – z uaktualnieniami zamieszczonymi w internecie
12. Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy dla szkół zasadniczych. WSiP,

Warszawa 2000,

13. Martinek W., Michnowski Z.: Dekarstwo i blacharstwo budowlane Warszawa 1990
14. Martinek W. Pieniążek J.: Technologia budownictwa, WSiP, Warszawa 1997
15. Neufert E.: Podręcznik projektowania architektoniczno-budowlanego, Arkady, Warszawa

1996

16. Praca zbiorowa: Nowy Poradnik majstra budowlanego. Arkady, Warszawa 2004,
17. Praca zbiorowa: Remonty budynków mieszkalnych – poradnik, Arkady, Warszawa 1995
18. Roj-Chodacka A.: Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony

przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska. KOWEZ, Warszawa 2002

19. Słowiński Z.: Technologia budownictwa, WSiP, Warszawa 1994
20. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE, Radom 1995
21. Szymański E.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1999,
22. Wolski Z.: Zarys materiałoznawstwa budowlanego. WSiP, Warszawa 1994,
23. Żenczykowski W.: Budownictwo ogólne. Arkady, Kraków 1967

Czasopisma specjalistyczne:
1. Warstwy
2. Murator
3. Atlas budowlany
4. Materiały Budowlane

