KONSTRUOWANIE PRZYKŁADÓW
KONSPEKTÓW JEDNOSTKI
METODYCZNEJ , SCENARIUSZE
ZAJĘĆ
Każda lekcja wychowania fizycznego
powinna być planowana i przeprowadzona
zgodnie z określonymi zasadami,
zapewniającymi bezpieczeństwo i
efektywność.
Zasada pedagogiczna – związana z
procesem nauczania i doskonalenia ćwiczeń
i zadań prowadzących do wytworzenia i
utrwalenia nawyku ruchowego przez dobór
odpowiednich metod, form i
pedagogicznych zasad nauczania.
Zasada psychologiczna – związana z
atmosferą procesu nauczania,
motywowaniem uczniów i kształtowaniem
osobowości oraz wdrażaniem do
umiejętności panowania nad własnymi
emocjami w dążeniu do rozwijania własnych
zainteresowań.
Zasada fizjologiczno – zdrowotna – która,
uwzględniając krzywą natężenia wysiłku,
pozwala na odpowiednie stopniowanie
obciążeń w lekcji wszechstronne
przećwiczenie, rozwijanie wydolności oraz
nawyków higieniczno – zdrowotnych.
Zasada organizacyjna – dotycząca
operowania grupą przed, w trakcie i po
lekcji (zbiórki, ustawienia, przejścia,
rozdawanie i zbieranie sprzętu) i
odpowiedzialna za porządek na lekcji,
pozwalająca uniknąć niepotrzebnych
kontuzji i urazów.
Lekcja wychowania fizycznego posiada
swoistą budowę , dostosowaną do
właściwości fizjologicznych i psychicznych
uczniów.
Ogólny ramowy schemat lekcji nazywamy
TOKIEM LEKCYJNYM.
Część wstępna,
która może trwać 10 - 15 min.
Część główna,
która może trwać 25 - 30 min.
Część końcowa,
która może trwać 3-5 min.
Tok lekcji dzieli się na 3 części:
Zorganizowanie grupy i sprawdzenia
gotowości uczniów do zajęć
Nastawienie uczniów do świadomego i
aktywnego udziału w lekcji
Przeprowadzenie wszechstronnej
rozgrzewki, powodującej rozgrzanie mięśni ,
a tym samym zapobieżenie urazom oraz
ożywienie fizjologiczne i emocjonalne
Część wstępna:
Kształtowanie umiejętności ,doskonalenie
sprawności i rozwiązywanie zadań
problemowych w zakresie:
cech sprawności motorycznej
techniki i taktyki sportowej
współpracy , ochrony i samoochrony podczas
działań ruchowych
dokonywanie kontroli i oceny własnego rozwoju
sterowanie własnym rozwojem fizycznym ,
motorycznym i osobowościowym
Część główna:
Uspokojenie organizmu
Czynności organizacyjne i wychowawcze
związane z zakończeniem lekcji
Zachęcenie uczniów do wykonywania
samodzielnych zadań ruchowych w czasie
pozalekcyjnym
Część końcowa:
Cele lekcji (poznawcze, kształcące i
wychowawcze)
Dane o klasie i warunkach
Tok lekcji
Nazwę zabaw, gier ruchowych i ćwiczeń
Czas trwania i liczbę powtórzeń
Organizację lekcji
Opis przebiegu lekcji
Uwagi o realizacji
Tworząc konspekt zajęć
wychowania fizycznego, należy
zwrócić uwagę i zawrzeć w nim
następujące elementy: