SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
Osoba prowadząca: Agnieszka Bok
Data: 18.01.2010r.
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: Świętujemy Dzień Babci i Dziadka
Temat dnia: Kochamy nasze babcie
Cele operacyjne: dziecko:
- słucha uważnie piosenki,
- kształtuje umiejętność swobodnej wypowiedzi,
- wzmacnia swoją więź emocjonalną z rodziną,
- integruje się z grupą w trakcie zabawy,
- samodzielnie wykonuje pracę plastyczną.
Metody:
- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, odpowiedzi na pytania, swobodna wypowiedź, śpiew, uczestnictwo w zabawie integracyjnej, malowanie.
- oparte na aktywności nauczyciela: śpiew, zadawanie pytań, instruktaż, wyjaśnianie, nadzór nad pracą plastyczną dzieci, pogadanka, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: piosenka „Żyj nam babciu zdrowo” oraz „ „Babcia i wnuczek”, kartki papieru z naznaczonymi konturami twarzy babci i dziadka, farby, połówki ziemniaków, kredki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa Powitanka
Nauczyciel mówi: Witam wszystkie dzieci, które mają babcie o imieniu…
2. Słuchanie piosenki Żyj nam, babciu, zdrowo (sł. i muz. K. Bayer i A. Wacławski).
Omówienie treści piosenki.
− Piosenka jest wesoła czy smutna?
− O czym opowiada piosenka?
− Jakie czynności wykonuje babcia w piosence?
- Jaka jest wasza ulubiona potrawa przygotowana przez babcię?
3. Zabawa integracyjna „Babcia i wnuczek” (wg „Skarbnica pomysłów na odświętne okazje”)
Dzieci siedzą w kole. Pośrodku miejsce na krześle zajmuje dziecko-„babcia”. Dwa pierwsze wersy śpiewają wszyscy, a dwa następne solo „babcia”, wskazując równocześnie na jedno
z dzieci. Wybrany „wnuczek” odpowiada: Babciu moja słodka ..., dodając nazwę nadzienia, po czym zabawa rozpoczyna się od nowa.
Każdy następny „wnuczek” wybiera pierogi z innym nadzieniem, śpiewając np. ...sera, mięsa, jagód, itp. włóż do środka.
Wszyscy: Babcia obiad gotowała i tak wnuczka się pytała.
Babcia: Wnuczku, ty mój drogi, jakie chcesz pierogi?
Wnuczek: Babciu, moja słodka, dżemu włóż do środka!
4. Praca plastyczna „Portret Babci i Dziadka”
Rozdajemy dzieciom kartki z konturami dwóch twarzy. Muszą je wypełnić malując farbą maczaną w połówce kartofla (tzw. pieczątki). Po przeschnięciu dorysowują za pomocą kredek pozostałe szczegóły twarzy swych babć i dziadków (oczy, uszy, włosy, nos, usta, okulary, itp)
5. Omówienie prac - wypowiedzi dzieci na temat „Co lubię robić razem z babcią
i dziadkiem”