SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I ZESPÓŁ REWALIDACYJNO - WYCHOWAWCZY
Prowadzący: Agnieszka Bełdycka
Data: 15. 04. 2010 r.
TEMAT : „Wiosenna wędrówka - przylot bocianów”
CELE OGÓLNE :
Usprawnianie rąk w zakresie motoryki małej.
Pobudzanie ukierunkowanej aktywności dziecka.
Przybliżenie dziecku otaczającego go świata.
Usprawnianie koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowej.
CELE OPERACYJNE
DZIECKO:
Reaguje na odgłosy klekotania bocianów.
Przy pomocy nauczyciela wypełnia plasteliną kontur rysunku.
Wykazuje zainteresowanie informacjami omawianymi przez nauczyciela.
Przez chwilę skupia uwagę na bodźcach słuchowych i wzrokowych.
Reaguje na swoje imię.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Film z odgłosami bocianów,
ilustracje bocianów ,
opowiadanie o przylotach ptaków do Polski p.t. „Wiosenna wędrówka”
kontur bociana w locie do wypełnienia plasteliną,
plastelina: biała, czerwona i czarna.
Formy:
indywidualnych doświadczeń
Metody:
praktycznego działania
stymulacja ruchowa
stymulacja słuchowa
stymulacja wzrokowa
CZAS: 20 - 30 minut
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1. Przywitanie się z dziećmi.
Nauczyciel kolejno podchodzi do wszystkich dzieci powtarzając słowa piosenki:
„Witaj (imię dziecka) x 2
Jak się masz? x 2
Wszyscy Cię witamy, x 2
Bądź wśród nas”. x 2
2. Głośne odczytanie opowiadania o przylotach ptaków do Polski p.t. „Wiosenna wędrówka”.
3. Oglądanie filmu z internetu przestawiającego przylot bociana do gniazda i do drugiego bociana, słuchanie klekotania bocianów. Oglądanie ilustracji z bocianami.
4. Zabawa ruchowa - naśladowanie lotu ptaka, zgodnie z możliwościami dzieci (wymachiwanie rękami z chodzeniem, na siedząco, z pomocą nauczyciela lub bez pomocy.)
5. Przygotowanie pomocy do zajęć.
6. Wypełnianie plasteliną postaci lecącego bociana (pomoc nauczyciela, chwalenie itp.)
7. Wystawa pracy dziecka - przypinanie pracy w widocznym miejscu.
8. Słuchanie z płyty dziecięcych piosenek o bocianach i innych piosenek o tematyce wiosennej.