SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KLASA II
Blok tematyczny: Zawody ludzi
Temat dnia: Kim będę?
Data: 16.10.2009r.
Cel główny:
Zapoznanie z korzyściami będącymi efektem pracy ludzi. Prezentacja różnych zawodów wykonywanych przez człowieka.
Cele nauczania:
Uczeń pamięta:
Nazywa zawody ludzi prezentowane na ilustracjach i w zagadkach,
Wymienia cechy ludzi ratujących życie człowieka,
Zdefiniuje prostą, krzywą i łamaną,
Wyróżnia czasownik w zdaniu.
Uczeń rozumie:
Streszcza opowiadanie „ Egzamin na ratownika”,
Wyjaśnia i ocenia zachowanie bohatera,
Ilustruje swój wymarzony zawód,
Wyjaśnia co to jest odcinek.
Uczeń potrafi:
Rozwiązuje zadania matematyczne ,
Określa cechy odcinka i wyróżnia odcinek spośród zbioru lini,
Porównuje długość tej samej drogi „po prostej” i „ po krzywej ”.
Uczeń rozwiązuje problemy:
Udawadnia dlaczego zawód ratownika to odpowiedzialna i niebezpieczna praca,
Analizuje zadania matematyczne.
Cel wychowawczy:
Uzmysłowienie potrzeby wykonywania każdego zawodu.
Metody pracy:
Pokaz - prezentacja multimedialna z zagadkami,
Pogadanka,
Praca z książką - czytanie opowiadania i jego analiza,
Scenki dramowe - prezentacja pracy ratownika górskiego
Zabawa
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna „ Zawody ludzi - zagadki”, płyta DVD „ Poradnik edukacyjny”,
Farba, kartki papieru
Kartoniki z napisem zawodów,
Tasiemka, sznurki, plastelina, nożyczki, kartki papieru, plansza z liniami WSiP
Podręcznik, Karty pracy, Matematyka Wyd. WSiP, Wesoła Szkoła
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat pracy zawodowej rodziców.
Próba odpowiedzi na pytania:
- Jakie korzyści daje ludziom praca?
- Dlaczego należy szanować pieniądze?
2. Zabawa pt. "Kalambury". - Uczeń losuje kartkę z nazwą zawodu. Z jego charakterystycznych ruchów i gestów pozostałe dzieci mają za zadanie odgadnąć, jaki to zawód. Kto pierwszy poda nazwę, prowadzi zabawę.
3.Pokaz prezentacji multimedialnej "Zawody ludzi" - zagadki.
(Patrz :slajdy od numeru 1 do 15)
- Nauczyciel czyta głośno zagadki a uczniowie podają rozwiązanie, dokonując wyboru odpowiedniego obrazka na slajdzie.
4. Wyraziste czytanie utworu „ Egzamin na ratownika”
O czym marzył bohater opowiadania?
Na czym polegał egzamin na ratownika?
Jakie uczucia towarzyszyły mu w czasie egzaminu?
Jakimi cechami powinien odznaczać się górski ratownik?
6. Dłuższe wypowiedzi na temat: „Kim chciałbym zostać i dlaczego?” Uczniowie dostają małe karteczki, na których po krótkim zastanowieniu się wpisują wymarzony zawód. Następnie uzasadniają swój wybór.
7. Opracowanie poradnika umożliwiającego realizację marzeń.
8. Scenki dramowe z udziałem ratownika górskiego, ratownika w kopalni, ratownika nad wodą, ratownika medycznego. Cechy ludzi ratujących drugiego człowieka.
9. Figury geometryczne. Odcinek. Przypomnienie wiadomości na temat prostej, krzywej i łamanej. Obserwacja spadania liścia ( po krzywej) i kamyka ( po prostej).
10. Doświadczenie z kartką papieru. Uczniowie dostają kartkę, składają ją na pól i wskazują fragment prostej. Następnie podnoszą kartkę na wysokość oczu i w myślach przedłużają prostą daleko, daleko.
11. Inscenizacja: Droga niedźwiedzia do źródła. Z jaskini niedźwiedzia wiodły dwie drogi do źródła ( rysunek na podłodze - ilustracje drogi). Niedźwiedź zawsze chodził do źródła drogą prostą. Dlaczego? ( Uczniowie idą naśladując chód niedźwiedzia). Uczniowie stwierdzają, że jest krótsza. Jedna grupa mierzy droge po prostej, druga po krzywej. Porównują długość sznurków. Uczniowie próbują wytyczyć jeszcze krótszą drogę do źródła - bezskutecznie.
Uczniowie napinają sznurek i zaznaczają najkrótszą drogę przyczepiając na nim kulki z plasteliny. Nauczyciel stwierdza: Ograniczyliśmy ten kawałek razem z kulkami plasteliny. Jest to odcinek. Ma on swój początek i koniec i jest zbiorem punktów prostej.
12. Wykonanie ćwiczeń w karcie pracy. Utrwalające poznane wiadomości.
13. Układanie zdań z podanych wyrazów. Rozpoznawanie czasownika.
14. Przedstawienie postaci w ruchu. Wymarzony zawód. Malowanie farbami plakatowymi.
15. Ćwiczenia stosowane z użyciem sprzętu gimnastycznego. Przechodzenie poziome bokiem krokiem dostawnym z jednej drabinki na drugą oraz skośne.
16. Podsumowanie dnia oraz samoocena.
17. Zadanie pracy domowej.