Gry i zabawy w kształtowaniu sprawności


Konspekt lekcji: 7

Data: 29.03.2007

Dyscyplina: GRY I ZABAWY.

Temat: Gry i zabawy w kształtowaniu sprawności.

Klasa/płeć: VI C całość

Ilość uczniów: 20

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45 minut

Przybory: szarfy, piłki siatkowe, pachołki

Cele główne lekcji:

1.Umiejętności: znajomość gier i zabaw.

  1. Motoryka: zwinność, szybkość.

  1. Wiadomości: uczeń wie, jaka jest różnica miedzy grą a zabawą.

  1. Postawy: współpraca w zespole

Imię i nazwisko prowadzącego:

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organ.-metodyczne

1.Część organizacyjna

1.Zbiórka

2.Sportowe powitanie

3.Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

2min

-w dwuszeregu

-osoby nie ćwiczace siadają na ławce, odkładają biżuterię, kontrola stroju

2. Motywacja do zajęć

1.Podanie tematu i celów lekcji

2.Zachęcenie do czynnego udziału w lekcji

2min

-uczeń zna różnicę między grą a zabawą.

3.Rozgrzewka

1.Zabawa ożywiająca „berek”

2 ćw RR w marszu, krążenia RR w przód i w tył

3. ćw NN cwał bokiem ( w obie strony)

4.ćw T skłony z dotknięciem podłoża

5.ćw mm brzucha leżenie tyłem na przedramionach „nożyce” pionowe i poziome

6.ćw T - rozkrok, RR na biodrach, skłony T w bok ( w obie strony)

7.ćw mm grzbietu leżenie przodem, wznos NN i RR w górę

8.ćw szyi - krążenia głowy w obie strony- w lekkim rozkroku

9.ćw T - krążenia T w obie strony - w lekkim rozkroku

10. podskoki 2 niskie, 3 wysoko w górę

2min

1min

1min

1min

1min

1min

1min

1min

1min

1min

-marsz po obwodzie sali

-ćwiczenia w rozsypce

4.Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności

1.Gra bieżna „Wyścig numerów” - cztery drużyny w rzędach naprzeciw siebie, uczniowie odliczają kolejno i zapamiętują swoje nr, N wywołuje nr, osoba oznaczona na tym numerem obiega przeciwną drużynę i siada na sowim miejscu, kto pierwszy zdobywa 1 pkt dla swej drużyny- która drużyna zdobędzie większą ilość punktów ta wygrywa.

2.Gra na czworakach „Wyścig kretów” ustawienie w czterech rzędach w rozkroku, gracze stojący na początku rzędu przechodzą na czworakach między nogami kolegów i ustawiają się na końcu, czynność tę powtarzają kolejno, wygrywa drużyna , która jako pierwsza ustawi się w początkowym ustawieniu

3. „Wyścig z szarfą” - cztery rzędy ustawione za linią, pierwszy z rzędu trzyma szarfę, na sygnał obiega słupek i podaje szarfę następnej osobie. Wygrywa drużyna szybsza, której każdy zawodnik biegł z szarfą.

4.Zabawa z mocowaniem - „Spychacze”. Dwie drużyny siadają w szeregach na linii środkowej boiska plecami do siebie na sygnał wzajemnie przepychają się w parach.

5.Gra rzutna „ Piłka do podającego” - drużyna stoi w szeregu , kapitanowie stają naprzeciw z piłką na sygnał kapitan podaje kolejno do każdej osoby w szeregu, która oddaje piłkę do kapitana i siada skrzyżnie. Wygrywa drużyna szybsza, dokładniejsza, której wszyscy gracze siedzą.

5min

5min

2min

5min

2min

5min

-podział na zespoły

-uczniowie stoją w odstępach na wyciągnięcie ramion

-zaczynamy i kończymy na sygnał

-piłkę łapiemy i odrzucamy (nie odbijamy)

5.Uspokojenie organizmu

1.Zabawa uspokajająca „Skąd słychać kotka?”- uczestnicy siedzą w rzędzie, wybrana osoba staje tyłem do grupy wskazane dziecko miauczy. Osoba stojąca odwraca się i stara się wskazać tę osobę, która była Kotkiem.

2Marsz dookoła sali na zewnętrznych i wewnętrznych częściach stóp.

3min

-zmiana

6.Czynności organizacyjno- porządkowe

1.Uporządkowanie przyborów

2..Zbiórka

3.Omówienie błędów

4.Pochwała najlepiej ćwiczących

2min

-nie ćwiczący odnoszą przybory

-siad skrzyżny

7.Nastawienie uczniów do samodzielnej pracy

1.Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym

2.Sportowe pożegnanie

1min

-zachęta do udziału w SKSach


