KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
TEMAT: GRY I ZABAWY KSZTAŁTUJĄCE SKOCZNOŚĆ
Cele główne lekcji w zakresie: 1.motoryczności: kształtowanie skoczności, siły, szybkości, koordynacji ruchowej 2.umiejętności: prawidłowe odbicie i lądowanie 3. wiadomości:rodzaje skoków w dal
4. działania wychowawcze:nauczanie współzawodnictwa, samooceny
5. zdrowia:higiena osobista związana z uczestnictwem na zajęciach wychowania fizycznego
Miejsce lekcji: sala gimnastyczna
Przybory / przyrządy: woreczki, piłki, skakanki, szarfy, różnego rodzaju przeszkody
Czas lekcji: 45 minut
Liczba ćwiczących: 21
Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, naśladowczo-ścisła
Formy prowadzenia zajęć: indywidualna, zajęć w zespołach
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas , dozowanie |
Uwagi |
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji. 2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny. |
4 - 5 min. |
Ustawienie w kole. |
Zabawa ze śpiewem |
,,Ojciec Wergiliusz `' - dzieci w kole śpiewając poruszają się w lewo lub prawo, w środku staje Wergiliusz, na słowo `' róbcie to co ja `' wykonuje różne skoki, podskoki, wyskoki - dzieci go naśladują, kto źle wykona ćwiczenie zajmuje miejsce ojca Wergiliusza. |
5 - 6 min. |
Przygotowanie słów piosenki na kartce, zwrócenie uwagi na lądowanie i odbicie. |
Zabawa orientacyjno-porządkowa |
,,Mruczek'' - wszyscy siedzą skrzyżnie, tworząc koło, w którego środku siedzi mruczek,. Mruczek przywołuje do siebie na migi kogoś z koła. Wezwany podnosi się jak najciszej i stara się bezszelestnie dostać do mruczka. Jeśli wezwany dotrze do mruczka bez szmeru zajmuje jego miejsce, jeśli nie wraca na miejsce. |
4 min. |
Zabawa musi być przeprowadzana konsekwentnie, bawiący się muszą zachować bezwzględną ciszę. |
Ćwiczenia kształtujące |
Ćwiczenia w biegu:
W miejscu:
|
5 min. |
Ustawienie na obwodzie sali.
Ustawienie w rozsypce w bezpiecznej odległości. |
Zabawa na czworakach |
,,Koty i myszka'' - na mecie na czworakach koty, w norce myszka, gdy myszka zasłania oczy koty idą w stronę myszki, gdy odsłania koty stają w bezruchu kto się rusza wraca na start. |
3 - 4min. |
W pierwszym okresie poznawania zabawy myszką może być prowadzący. |
Zabawa bieżna |
,,Natarcie'' - dwie grupy stają naprzeciw siebie, na sygnał zmieniają miejsca biegnąc lub skacząc. |
4 - 5 min. |
Zwracamy uwagę na prawidłowe mijanie. |
Zabawa rzutna |
,,Obijanie w kole'' - koło, jedna osoba w środku, stojący na obwodzie trafiają piłką w obijanego, który unika trafienia podskakując. |
3 - 4 min. |
Nie wolno rzucać piłki powyżej kolan. |
Zabawa skoczna |
,,Skoki żabki'' - żabki skaczą z miejsca na miejsce, na sygnał zatrzymują się i kumkają, po czym dalej podskakują. |
3 - 5min. |
Skoki równocześnie na obydwie nogi i ręce. |
Zabawa ze śpiewem |
Powtarzamy zabawę `'Ojciec Wergiliusz''. |
4 min. |
|
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe końcowe |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie. |
3 - 4 min |
Dwuszereg |