Konspekt lekcji gier i zabaw ruchowych nr 1
Data: 10 III 2003r.
Klasa: V chłopcy
Temat: Gry i zabawy ruchowe kształtujące sprawność fizyczną.
Cele główne lekcji w zakresie: a. motoryczności:
kształtowanie skoczności, szybkości, reagowania na sygnał b. umiejętności:
rzutu, podań, chwytu, trafiania do celu, oceniania odległości c. wiadomości:
postawa Adama Małysza na Mistrzostwach Świata
d. działania wychowawcze:
nauczanie współpracy w grupie
e. zdrowia:
higiena osobista związana z uczestnictwem na zajęciach wychowania fizycznego
Miejsce lekcji: zastępcza sala gimnastyczna
Przybory / przyrządy: piłeczki palantowe, woreczki, lina, skakanki, szarfy
Czas lekcji: 45 minut
Liczba ćwiczących: 18
Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, zabawowo-naśladowcza
Formy prowadzenia zajęć: indywidualna, zajęć w zespołach
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas , dozowanie |
Uwagi |
Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji. 2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny. |
4 - 5 min. |
Ustawienie w półkolu. |
Zabawa ze śpiewem |
,,Julianka'' - dzieci tworzą koło i poruszają się w prawo lub lewo w takt muzyki, Julianka staje w środku wykonuje ruchy odpowiadające słowom piosenki. |
4 - 5 min. |
Przygotowanie słów piosenki na kartce. |
Zabawa orientacyjno-porządkowa |
,, Łapki'' - bawiący stają w dwu szeregach twarzami do siebie w odstępie pół kroku, dłonie na wysokości pasa stykają się, na znak jedni starają się trafić rękami po rękach drugich, uderzani mogą cofać ręce, w razie nietrafienia następuje zmiana. |
5 min. |
Zwracamy uwagę aby dzieci nie uderzały się mocno po rękach. |
Zabawa z mocowaniem |
,,Przeciąganie w parach'' - dwie osoby chwytają się za ręce, stając bokiem do siebie, przeciągają się. |
4 - 5 min. |
Można przeciągać się prawą i lewą ręką. |
Zabawa bieżna |
,,Berek zwykły'' - berek oznaczony szarfą stara się schwytać kogoś z uciekających, złapany staje się berkiem. |
5 min. |
Zwracamy uwagę czy dzieci nie dają się złapać specjalnie. |
Zabawa rzutna |
,,Zbijany'' - jeden gracz ustawia się tyłem do pozostałych, reszta rzuca piłką starając się go trafić, kto nie trafi przechodzi na miejsce trafianego. |
4 - 5 min. |
Osoba trafiana schyla głowę. |
Zabawa skoczna |
,,Skoki konika'' - luźna gromadka, dzieci naśladują konika, skaczą z miejsca na miejsce, na sygnał ustawiają się w szeregu. |
4 - 5 min. |
Poprawne skoki. |
Zabawa ze śpiewem |
Powtarzamy zabawę ,, Julianka''. |
4 min. |
|
Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe końcowe |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie. |
4 - 5 min. |
Ustawienie w siadzie skrzyżnym w szeregu. |
Marcin Kasperski