gry i zabawy kształtujące sprawność fizyczną doc


KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

TEMAT: GRY I ZABAWY KSZTAŁTUJĄCE SPRAWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Cele główne lekcji w zakresie:

1. motoryczności: kształtowanie skoczności, szybkości, reagowania na sygnał 2. umiejętności: rzutu, podań, chwytu, trafiania do celu, oceniania odległości 3.wiadomości: postawa Adama Małysza na Mistrzostwach Świata 3.

4. działań wychowawczych: nauczanie współpracy w grupie

5. zdrowia: higiena osobista związana z uczestnictwem na zajęciach wychowania fizycznego

Miejsce lekcji: sala gimnastyczna

Przybory / przyrządy: piłeczki palantowe, woreczki, lina, skakanki, szarfy

Czas lekcji: 45 minut

Liczba ćwiczących: 18

Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna, zabawowo-naśladowcza

Formy prowadzenia zajęć: indywidualna, zajęć w zespołach

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas , dozowanie

Uwagi

Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe

1). Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności, stanu zdrowia, podanie tematu, celu i zadań lekcji.

2). Motywacja do aktywnego uczestnictwa w lekcji - osoby najlepiej wykonujące ćwiczenia otrzymają bardzo dobre oceny.

4 - 5 min.

Ustawienie w półkolu.

Zabawa ze śpiewem

,,Julianka'' - dzieci tworzą koło i poruszają się w prawo lub lewo w takt muzyki, Julianka staje w środku wykonuje ruchy odpowiadające słowom piosenki.

4 - 5 min.

Przygotowanie słów piosenki na kartce.

Zabawa orientacyjno-porządkowa

,, Łapki'' - bawiący stają w dwu szeregach twarzami do siebie w odstępie pół kroku, dłonie na wysokości pasa stykają się, na znak jedni starają się trafić rękami po rękach drugich, uderzani mogą cofać ręce, w razie nietrafienia następuje zmiana.

5 min.

Zwracamy uwagę aby dzieci nie uderzały się mocno po rękach.

Zabawa z mocowaniem

,,Przeciąganie w parach'' - dwie osoby chwytają się za ręce, stając bokiem do siebie, przeciągają się.

4 - 5 min.

Można przeciągać się prawą i lewą ręką.

Zabawa bieżna

,,Berek zwykły'' - berek oznaczony szarfą stara się schwytać kogoś z uciekających, złapany staje się berkiem.

5 min.

Zwracamy uwagę czy dzieci nie dają się złapać specjalnie.

Zabawa rzutna

,,Zbijany'' - jeden gracz ustawia się tyłem do pozostałych, reszta rzuca piłką starając się go trafić, kto nie trafi przechodzi na miejsce trafianego.

4 - 5 min.

Osoba trafiana schyla głowę.

Zabawa skoczna

,,Skoki konika'' - luźna gromadka, dzieci naśladują konika, skaczą z miejsca na miejsce, na sygnał ustawiają się w szeregu.

4 - 5 min.

Poprawne skoki.

Zabawa ze śpiewem

Powtarzamy zabawę ,, Julianka''.

4 min.

Ćwiczenia organizacyjno- porządkowe końcowe

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, pogadanka na temat bezpieczeństwa na lekcjach wychowania fizycznego, nagrodzenie osób które najlepiej ćwiczyły, zachęcenie dzieci do samodzielnego ćwiczenia po lekcjach, pożegnanie.

4 - 5 min.

Ustawienie w siadzie skrzyżnym w szeregu.


