Lekkoatletyka indeks sprawności fizycznej (2) doc


Konspekt do lekcji wychowania fizycznego

Temat lekcji: Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory - test sprawnościowy

Cele główne w zakresie:

Umiejętności: umiejętność samodzielnego przeprowadzenia testu i oceny czynionych postępów

Sprawności kondycyjne i koordynacyjne: kształtowanie szybkości, skoczności, gibkości, wytrzymałości,

Wiadomości: poznanie Indeksu Sprawności Fizycznej Zuchory

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Pomoce dydaktyczne: drążek, gwizdek, stoper,

Prowadzący: Mariusz Wojtas

L.p.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Metody

i formy

Czas

Uwagi organizacyjno -metodyczne

1

Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

  • zbiórka,

  • powitanie,

  • sprawdzenie gotowości do zajęć,

  • podanie tematu lekcji,

Formy ustawienia: szereg

3 min.

xxxxxxxxxx szereg

O nauczyciel

2

Ćwiczenia kształtujące

Bieg dookoła sali:

  • krążenia ramion: w przód, w tył, naprzemianstronnie,

W marszu:

  • wymachy nóg do wyciągniętej ręki,

Ćwiczenia w miejscu w parach:

  • skręty tułowia,

  • skłony tułowia

  • krążenia tułowia,

  • skłony głowy: w przód i w tył, w prawo i w lewo,

  • w leżeniu tyłem ćw. mięśni brzucha,

  • w podporze przodem uginanie ramion,

Metoda: naśladowczo-ścisła

10 min.

Prawidłowy opis i pokaz ćwiczenia.

3

3

Ćwiczenia techniczne:

Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory - test sprawnościowy (dziewczęta)

Ćwiczenia techniczne:

Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory - test sprawnościowy (dziewczęta)

Indeks Sprawności Fizycznej Zuchory

  1. Bieg w miejscu z wysoko uniesionymi kolanami i klaśnięciami pod nimi przez 10 sekund.

Ilość: Ocena:

12 klaśnięć - 1 pkt. - minimalna

16 klaśnięć - 2 pkt. - dostateczna

20 klaśnięć - 3 pkt. - dobra

25 klaśnięć - 4 pkt. - bardzo dobra

30 klaśnięć - 5 pkt. - wysoka

35 klaśnięć - 6 pkt. - wybitna

  1. Skok w dal z miejsca. Rezultat mierzony własnymi stopami, zaokrąglając w górę więcej niż pół ostatniej stopy.

Ilość: Ocena:

5 stóp - 1 pkt. - minimalna

6 stóp - 2 pkt. - dostateczna

7 stóp - 3 pkt. - dobra

8 stóp - 4 pkt. - bardzo dobra

9 stóp - 5 pkt. - wysoka

10 stóp - 6 pkt. - wybitna

  1. Zwis na drążku tak aby nogi nie dotykały podłoża. Próba wykonania kolejnych ćwiczeń o wzrastającej trudności.

Ocena: Sposób wykonania:

1 pkt. - minimalna - zwis na wyprostowanych rękach przez 3 sekundy

2 pkt. - dostateczna - zwis na wyprostowanych rękach przez 10 sekund

3 pkt. - dobra - zwis na wyprostowanej jednej ręce przez 3 sekundy

4 pkt. - bardzo dobra - zwis na wyprostowanej jednej ręce przez 10 sekund

5 pkt. - wysoka - zwis, podciągnięcie się oburącz tak, aby choć część głowy była wyżej niż drążek, wytrzymanie w tej pozycji 3 sekundy

6 pkt. - wybitna - zwis, podciągnięcie się oburącz tak, aby choć część głowy była wyżej niż drążek, wytrzymanie w tej pozycji 10 sekund

  1. Stojąc w pozycji na baczność o nogach prostych w kolanach, wykonanie skłonu w przód ruchem ciągłym.

Ocena: Sposób wykonania:

1 pkt. - minimalna - chwyt oburącz za kostki

2 pkt. - dostateczna - dotknięcie palcami obu rąk do palców stóp

3 pkt. - dobra - dotknięcie palcami obu rąk podłoża

4 pkt. - bardzo dobra - dotknięcie wszystkimi palcami obu rąk podłoża

5 pkt. - wysoka - dotknięcie dłońmi obu rąk podłoża

6 pkt. - wybitna - dotknięcie głową do kolan

  1. Bieg w miejscu w tempie około 120 kroków na minutę na czas, lub bieg na odległość.

Czas lub dystans: Ocena:

1 min. lub 200 m. - 1 pkt. - minimalna

2 min. lub 400 m. - 2 pkt. - dostateczna

4 min. lub 800 m. - 3 pkt. - dobra

7 min. lub 1200 m. - 4 pkt. - bardzo dobra

10 min. lub 1500 m. - 5 pkt. - wysoka

15 min. lub 2000 m. - 6 pkt. - wybitna

  1. W leżeniu tyłem „nożyce” poprzeczne.

Czas: Ocena:

10 sek. - 1 pkt. - minimalna

30 sek. - 2 pkt. - dostateczna

1 min. - 3 pkt. - dobra

1,5 min. - 4 pkt. - bardzo dobra

2 min. - 5 pkt. - wysoka

3 min. - 6 pkt. - wybitna

Metoda: naśladowczo-ścisła

Metoda: naśladowczo-ścisła

27 min.

Po każdej próbie notujemy wyniki w postaci punktów.

Na koniec sumujemy punkty dla poszczególnych uczniów i odczytujemy z tabeli zgodnie z wiekiem uzyskaną ocenę końcową.

Po każdej próbie notujemy wyniki w postaci punktów.

Na koniec sumujemy punkty dla poszczególnych uczniów i odczytujemy z tabeli zgodnie z wiekiem uzyskaną ocenę końcową.

4

Ćwiczenia uspokajające

Swobodne skłony tułowia na przemian z wyprostami - wciągnięcie powietrza do płuc, ręce wyciągnięte ku górze.

Metoda:

naśladowczo-ścisła

3 min.

Ustawienie w luźnej rozsypce

5

Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe

  • zbiórka

  • podsumowanie zajęć

  • zebranie sprzętu.

Formy ustawienia: szereg

2 min.

xxxxxxxxxx szereg

O

nauczyciel


