Gry i zabawy z piłką koszykową doc


Smoleń Sebastian

Konspekt lekcji z koszykówki.

1. Data lekcji: 24.03.2004 klasa IV Dziewczyny

2. Temat lekcji: Gry i zabawy z piłką koszykową.

3. Cele główne lekcji w zakresie:

- Motoryczności kształtowanie: szybkości, skoczności, koordynacji ruchowej.

- Umiejętności: kozłowanie, rzuty do kosza.

- Wiadomości: ogólne wiadomości z zakresu piłki koszykowej.

- Działania wychowawcze: dyscyplina na lekcjach wychowania fizycznego.

- Zdrowia: kształtowanie właściwej postawy.

4. Miejsce lekcji: sala gimnastyczna.

5. Przybory / przyrządy: piłki do koszykówki, pachołki, szarfy.

6. Czas lekcji: 45 minut

7. Liczba ćwiczących: 18

8. Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo klasyczna, naśladowco klasyczna.

9. Formy prowadzenia zajęć: frontalna, indywidualna, w parach.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Czas dozowania

Uwagi organizacyjno metodyczne

1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe.

Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach.

3-5 minut.

Ustawienie w dwuszeregu.

2. Zabawa ożywiająca

„Ryby w sieci”- Wyznaczamy osobę „rybaka”, która łapie uczestników zabawy swobodnie biegających. Osoba złapana dołącza do łapiącej i razem trzymając się za ręce próbują złapać kolejne osoby. Zabawa kończy się w momencie złapania ostatniej osoby.

5-8 min

Ograniczamy pole zabawy.

3. Ćwiczenia kształtujące.

  • wymachy ramionami w przód, tył i na przemian,

  • dotykamy podłoża na sygnał

  • przysiad i wyskok w górę na sygnał

  • na sygnał obrót w biegu ,

  • bieg krokiem odstawno-dostawnym,

  • bieg przekładanką,

  • skłony do prawej i do lewej nogi,

  • obrót w tył i pochylenie się do podłoża

  • przejścia z siadu do leżenia przerzutnego, przy powrocie do siadu pogłębiamy skłon.

  • przechodzimy do leżenia przewrotnego i wykonujemy „rowerek”.

  • Pięć pełnych pompek

  • Wykonujemy podciągnięcie nóg pod klatkę piersiową i wyrzut nóg w tył.

  • Zmiany pozycji na sygnał i komendę nauczyciela( np. z leżenia przodem do podpory tyłem)

8-10 min

Bieg po obwodzie Sali.

Twarzą do środka Sali i na zewnątrz.

Ustawienie w rozsypce na połowie sali, w siadzie prostym.

Podpór przodem

4. Zabawa bieżna.

Wszyscy ustawiają się z piłkami na pierwszej linii

boiska do koszykówki. Na sygnał wszyscy biegną do pierwszej linii boiska do siatkówki, tam zostawiają piłki i wracają na pierwszą linie, po dotknięciu tamtej linii wracają po piłki które zanoszą na środek boiska i stamtąd wracają na początek. Wygrywa osoba która zrobi wszystkie elementy najszybciej i najdokładniej.

2-3 minuty

5. Zabawa zręcznościowa.

Wyrzucamy piłkę w górę. Po jaj pierwszym odbiciu od podłoża, staramy się jak najwięcej razy przejść pod nią.

2-3 minuty

Ustawienie w rozsypce, tak aby każdy miał dużo miejsca.

6. Gra zręcznościowa.

Każdy kozłuje piłkę i każdy stara się ją wytrącić drugiej osobie. Wygrywa ten który zostaje na końcu.

2-3 minuty

Ograniczamy pole gry.

7. Gra zręcznościowa.

Toczymy piłkę po podłożu , pomiędzy pachołkami (slalomem). Wygrywa drużyna która szybciej wykona ćwiczenie.

3-4 minuty

Ustawienie w dwóch rzędach.

8. Gra zręcznościowa.

Kozłujemy piłkę pomiędzy pachołkami, przeciągamy przez siebie szarfę która jest ustawiona na wysokości ostatniego pachołka. Dobiegamy do kosza i po celnym rzucie podajemy piłkę do partnera stojącego na początku rzędu.

4-5 minut

Ustawienie w dwóch rzędach. Szarfa ma być przeciągana przez głowe.

9. Gra rzutna.

Ustawiamy obydwie drużyny w dwóch rzędach przed jedna linią. Trzy metry przed nimi stawiamy na jednej linii w równych odstępach, pachołki. Zadaniem ich jest przewrócenie bądź przepchnięcie pachołków. Na jedna drożynę przeznaczona jest jedna piłka. Osoba rzucająca ma podać piłkę kolejnemu graczowi.

3-4 minuty

10. Gra rzutna.

Na ograniczonym polu ustawiamy całą drożynę, a do o koła niego drugą. Gra polega na tym że osoby stojące na zewnątrz wyznaczonego pola mają „zbić” jak największą liczbę graczy drużyny przeciwnej w ciągu jednej minuty.

3-4 minuty

Należy zwrócić uwagę by rzuty były wykonywane nisko.

11. Gra szkolna.

Dzielimy wszystkich na dwa zespoły, jednej drużynie rozdajemy szarfy. Gra toczy się do momentu aż jedna z drużyn zdobędzie określoną liczbę punktów.

5 minut

12. Ćwiczenie uspokajające, korekcyjne.

Marsz dookoła sali wdech z jednoczesnym uniesieniem ramion ku górze i wspięciem się na palce, wydech z opuszczeniem ramion w dół i powrotem do postawy wyjściowej.

1-2 minuty

Zwracamy uwagę na tępo oddechu uczniów, nie dopuścić żeby były szybkie lecz wolne.

13. Czynności organizacyjno-porządkowe.

Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, poinformowanie o podstawowych zasadach w koszykówkę.

4 minuty

Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym.

1

1


