3 Kształtowanie motoryki poprzez gry i zabawy na ławeczce doc


KONSPEKT LEKCJI

TEMAT: Kształtowanie motoryki poprzez gry i zabawy z wykorzystaniem ławeczek.

Cele lekcji: Uczeń - potrafi wykorzystać ławeczki do kształtowania sprawności

- kształtuje siłę NN i RR, zwinność, szybkość, koordynację.

- zna zasady prawidłowego użytkowania przyrządów, przyborów

- uczestniczy w grach i zabawach: z mocowaniem, bieżnych, kopnych, rzutnych.

Klasa:

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Pomoce: ławeczki, piłki do PR i PN, słupki.

Prowadzący:

TOK LEKCJI

TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ

UWAGI

Cz. I wstępno - przygotowawcza

część organizacyjna

zab. ożywiająca

rozgrzewka, motoryka, profilaktyka

  • zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

  • podanie tematu lekcji i zadań głównych, zachęta do ćw.

  • ławki ustawione w kształcie rombu, na sygnał ćw. wstają z ławki i biegną w praw. str. do następnej ławki - kto ostatni usiądzie ten odpada

  • siad rozkroczny w poprzek na ławce, skłon T w przód, RR oparte na barkach poprzednika - pogłębianie skłonów

  • przejścia po ławce

  • leżenie przodem prostopadle do ławki, na sygnał unoszenie RR i NN i powrót do pw.

  • leżenie tyłem, NN oparte o ławeczkę - brzuszki

  • przeskoki przez ławeczkę o NN skurczonych

  • przeskoki obunóż przez ławeczkę

ustawienie w dwuszeregu

kto odpadnie wykonuje zad. dodatkowe: wg inwencji ucznia

RR uniesione powyżej ławeczki

NN zgięte w stawach

ćw. z półprzysiadu podpartego bokiem do ławki - wyskok do przysiadu podpartego na ławeczce, zeskok na drugą str.

Cz. II główna

zab. z mocowaniem

zab. bieżna

zab. rzutna

zab. skoczna

zab. zwinnościowa

zab. kopna

samodzielna aktywność ucznia

  1. siad rozkroczny na ławeczce, na sygnał postawa rozkroczna nad ławką, chwyt ławki i bieg do wyznaczonego miejsca

  2. wyścig wokół ławki z różnych pozycji wyjściowych - sztafeta

  3. na ławeczce ustawione niskie słupki, który zespół szybciej strąci je z wyznaczonej odległości

  4. pierwsi z rzędu wykonują przeskoki obunóż nad ławeczką, obiegają ją i wracają na koniec swojego rzędu

  5. przejście po ławeczce tam i z powrotem z jednoczesnym kozłowaniem piłki PR i LR

  6. ławeczka postawiona na boku, listwą do kierunku ćwiczących. Zagranie wew. częścią stopy o ławeczkę, po odbiciu uderza następny z rzędu

  7. powtórka dowolnej zab. wybranej przez uczniów

podział na trzy zespoły - kto szybciej

2 pkt. za I m, 1 pkt. za II m

rzut piłkami do PR, jedna piłka na zespół

następna osoba startuje po dotknięciu ręki przez powracającego

kto więcej trafi w ławeczkę w ciągu określonego czasu ten wygrywa

podsumowanie wszystkich pkt.

kto wygrał ?

Cz. III końcowa

ćw. korek. - uspokajające

zakończenie lekcji

  • leżenie przodem na ławeczce, wznos T do poziomu, wytrzymanie i powrót do p.w.

  • omówienie lekcji, wyróżnienie aktywnych uczniów

  • motywacja do samodzielnego udziału w aktywności ruchowej

  • pożegnanie

należy wytrzymać ok. 5 sek. - zmiana

ustawienie w dwuszeregu

2


