Konspekt lekcji 30.10.2006
Temat: Kształtowanie cech motorycznych poprzez gry i zabawy
z przyborem nietypowym
Klasa: IVd - dziewczęta
Miejsce ćwiczeń: salka gimnastyczna
Czas: 45'
Przybory: szarfy, zapałki, kartony, gazety, wata, nitka, balony
Cele główne lekcji:
Umiejętności: uczeń potrafi posługiwać się różnymi przyborami nietypowymi w grach i zabawach, potrafi bezpiecznie ćwiczyć
Wiadomości: uczeń zna gry i zabawy, które kształtują poszczególne cechy motoryczne , uczeń zna i przestrzega zasady fair play
Motoryka: uczeń wzmocni siłę, nóg, poprawi zwinność, zręczność, szybkość, koordynację ruchową, skoczność
Akcent wychowawczy: współpraca uczniów w zespole, dyscyplina
Prowadzący: Magdalena Małek
Obserwator: ................................
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Uwagi |
Czas |
1. Zorganizowanie grupy |
1. Zbiórka, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć |
Uczniowie siedzą na obwodzie koła |
3' |
2. Motywacja do zajęć |
1. Podanie tematu lekcji 2. Przypomnienie jakie cechy motoryczne rozwijają gry i zabawy ruchowe oraz przy pomocy jakich przyborów uczniowie będą je realizować |
Przedstawienie przyborów nietypowych w lekcji wych fiz |
3' |
3. Rozgrzewka |
1.Zabawa ożywiająca ,, Ogonki ” Na sygnał prowadzącego uczniowie rozbiegają się po sali i starają się zebrać jak najwięcej szarf od przeciwników i jednocześnie chronić swoją szarfę - ogonek. Zabawa kończy się gdy wszystkie ogonki zostaną zebrane. Wygrywa dziecko, które ma najwięcej ogonków. 2.Zabawa ożywiająca Strzelec Wybrany uczeń przez nauczyciela jest strzelcem. Zadaniem strzelca jest trafić przeciwnika kulką z gazety. Każda osoba trafiona staję się strzelcem i zbija pozostałych uczestników zabawy wygrywa uczeń, który ostatni zostanie trafiony. Każdy strzelec oznaczony jest szarfą. |
Nauczyciel opisuje każdą z zabaw, każdy uczeń wkłada szarfę za spodenki tak aby wystawała na zewnątrz tworząc ogonek Prowadzący zwraca uwagę na bezpieczne poruszanie się |
7' |
4. Kształtowanie umiejętności |
Wyścigi rzędów z przyborami nietypowymi:
2. Bieg z nitką - każda drużyna otrzymuje nitkę, uczniowie trzymają nitkę po po dowolnej stronie ciała. Na sygnał wszyscy biegną do pachołka i wracają na miejsce. Wygrywa zespół, który szybciej wykona zadanie i nie rozerwie nitki.
nauczyciela pierwsi zawodnicy na czworakach dmuchają watę poruszając się do pachołka, wracają biegiem przekazują watę partnerowi. Wygrywa drużyna, która szybciej wykona zadanie.
5. Każda drużyna otrzymuje paczkę zapałek na sygnał prowadzącego uczniowie w swoich zespołach mają utworzyć z zapałek jedno hasło o zdrowiu. Wygrywa zespół, który szybciej wykona zadanie i wykaże się ciekawym pomysłem.
skaczą do pachołka trzymają balon między nogami. Wygrywa drużyna, która pierwsza wykona zadanie oraz balon nie ulegnie pęknięciu.
|
Nauczyciel dzieli klasę na dwa zespoły, każdą konkurencję omawia z uczniami i przyznaje punkty za wygraną i przegraną obu zespołów, sumuje punkty na koniec ogłaszając zwycięstwo. Prowadzący stale zwraca uwagę na bezpieczeństwo i zasady fair play.
Nauczyciel systematycznie koryguje błędy ćwiczących |
25' |
5. Uspokojenie organizmu |
Zabawa uspokajająca ,, Kto zmienił miejsce'' Uczniowie siedzą na obwodzie koła, nauczyciel wyznacza jednego ucznia, który będzie zgadywał kto zmieni miejsce. Prowadzący wyznacza dwie osoby, które zamienią się miejscami. Osoba, która zgaduje ma wskazać uczniów, które zamieniły się miejscami. |
Nauczyciel zwraca uwagę na poprawną postawę w siadzie skrzyżnym. |
3' |
6. Czynności organizacyjno porządkowe |
|
Uczniowi siadają w kształcie litery u przed prowadzącym |
3' |
7. Nastawienie do samokształcenia |
|
|
1' |