SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA: KRASNALE
Wychowawca: Agnieszka Lewicka
Październik 2008
TEMAT: Przygotowania do zimy.
Cele:
- utrwalenie wiadomości dotyczących sposobów przygotowania się do zimy zwierząt;
- utrwalenie wiadomości dotyczących sposoby przechowywania produktów spożywczych;
- kształtowanie umiejętności reagowania na zmianę sygnału dźwiękowego;
- kształtowanie umiejętności doboru odpowiedniego stroju do pogody.
Cele operacyjne: dziecko:
- zna sposoby przygotowywania się zwierząt do zimy;
- wie gdzie i w jaki sposób ludzie gromadzą zapasy na zimę (rozumie pojecie: spiżarnia, zna sposoby przechowywania produktów spożywczych);
- naśladuje ruchem wybrane zwierzęta;
- wskazuje ubrania, które nosimy w okresie jesienno - zimowym;
- dorysowuje elementy garderoby do sylwetki człowieka.
Formy pracy: indywidualna, z całą grupą
Metody:
Słowna - rozmowa
Oglądowa - pokaz, obserwacja
Czynna - zadania stawiane do wykonania
Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje zwierząt (wiewiórka, jeż, niedźwiedź, borsuk, odlatujące ptaki);
- tamburyno, bębenek;
- ilustracja spiżarni, szablony ubrań, ubrania (zimowe i inne);
- kartki z sylwetka człowieka, kredki.
Przebieg zajęć:
„Zapasy na zimę” - rozmowa z dziećmi na temat sposobów przygotowania zwierząt do zimy. Utrwalenie nazw zwierząt zapadających w sen zimowy.
Zabawa ruchowa - na umówiony sygnał dzieci naśladują zwierzęta: wiewiórkę zbierającą orzechy, śpiącego niedźwiedzia, lub odlatujące ptaki.
„Przygotowania do zimy” - rozmowa o przygotowaniach ludzi do zimy. Utrwalenie słowa „spiżarnia”, określenie sposobów przechowywania produktów spożywczych. Określanie jakie ubrania nosimy gdy jest zimno, a jakie gdy jest ciepło.
„Które ubranie na zimę?” - wybieranie z pudełka elementu garderoby, określanie czy jest to ubranie na zimę, czy nie.
„Zimowe ubrania” - dorysowywanie zimowo - jesiennych ubrań do sylwetki człowieka.