SCENARIUSZ 4 Zapasy na zimę, Koncepcja pracy


Zapasy na zimę

CELE

OGÓLNE

  • zapoznanie ze sposobem gromadzenia zapasów

  • kształtowanie umiejętności nawlekania materiału przyrodniczego na nitkę

  • wyrabianie sprawności manualnych

CELE

OPERACYJNE

  • dziecko wie, w jaki sposób przechowujemy zapasy (spiżarnie, piwnice, magazyny)

  • nawleka na nitkę materiał przyrodniczy

  • potrafi w staranny sposób wykonać pracę

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia

  1. Słucham tekstów literackich, wypowiadam się na ich temat.

  2. Potrafię sprawnie budować zdania.

  3. Rozpoznaję niektóre całościowo ujmowane wyrazy.

Obszar edukacji przyrodniczej

  1. Rozróżniam i nazywam warzywa.

  2. Czuję się współorganizatorem kącika przyrody.

Obszar edukacji technicznej

  1. Poznaję proces powstawania wybranych produktów (dżemy, kompoty, ogórki kiszone itp.).

  2. Ostrożnie posługuję się narzędziami (igła).

  3. Sprzątam stanowisko pracy.

Forma pracy

    • grupowa

Metody

    • słowna

    • oglądowa

    • stawianych zadań

Pomoce

    • nożyki do obierania owoców

    • igła, nitka

    • treść utworu M. Kownackiej W spiżarni (M. Kownacka, Razem ze słonkiem, Warszawa 1995)

    • sucha gałąź

    • instrukcja spiżarni

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Recytacja wiersza M. Kownackiej W spiżarni przez nauczyciela, nawiązanie do ilustracji.

W spiżarni na półkach

zapasów bez liku.

Są dżemy, kompoty,

złoty miód w słoiku.

I cebula w wiankach,

i grzybki suszone,

są główki kapusty,

ogórki kiszone.

A gdy będzie w zimie

tęgi mróz na dworze,

zapachnie nam lato -

gdy słoik otworzę.

Omówienie treści wiersza. Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów („bez liku”, „tęgi mróz”), czytanie globalne wyrazów: „zapasy”, „cebula”, „buraki”... .

Ćwiczenia incytacyjno-inhibicyjne. Marsz po obwodzie koła, na sygnał „zima” dzieci kucają, na sygnał „lato” wyskakują do góry i klaszczą raz w dłonie.

Wyjaśnienie sposobu wykonania pracy przy stolikach.

Porządkowanie miejsca pracy.

Uwagi dodatkowe

Proponowany termin realizacji w drugim tygodniu listopada (tematyka kompleksowa - ROBIMY ZAPASY NA ZIMĘ)


