SCENARIUSZ 6 Foka, Koncepcja pracy


Foka

CELE

OGÓLNE

  • zapoznanie z obrazem graficznym liter f, F

  • wzbogacanie wiadomości o życiu fok

  • wyrabianie umiejętności wypowiadania się całym zdaniem

  • doskonalenie drobnych ruchów rąk poprzez kreślenie kształtów graficznych

CELE

OPERACYJNE

  • prawidłowo wyróżnia nowo poznaną literę spośród innych liter

  • wzbogaca swoją wiedzę dotyczącą życia fok

  • potrafi wypowiadać się całym zdaniem

  • dzieli wyrazy na sylaby

  • układa wyraz z rozsypanki literowej

  • umie odwzorować wzór nowo poznanej litery:

    • w powietrzu

    • po określonym wzorze

    • na tacy z kaszą

    • w liniaturze - jednocześnie cytując rymowankę

TREŚCI PROGRAMOWE

Obszar edukacji w zakresie mowy i myślenia

  1. Swobodnie wypowiadam się na określony temat.

  2. Potrafię zadawać pytania.

Obszar edukacji w zakresie czytania i przygotowania do pisania

  1. Staram się wyraźnie wymawiać słowa, sylaby, głoski.

  2. Poprawnie dziele wyraz na sylaby, głoski; rozróżniam spółgłoski i samogłoski

  3. Mam rozwinięta sprawność manualną.

  4. Kreślę znali literopodobne.

Obszar edukacji przyrodniczej

  1. Posiadam informacje na temat życia zwierząt.

Forma pracy

    • grupowa

Metody

    • słowna

    • oglądowa

    • stawianych zadań

Pomoce

    • rozsypanka obrazkowa (foka)

    • wzory liter f, F

    • nakrywki: białe, czerwone, niebieskie

    • kartki z ćwiczeniem graficznym

    • tacki z kaszą manną

    • rozsypanka literowa

    • piłka

PRZEBIEG ZAJĘCIA

Zagadka. Układanie całości obrazu z pociętych jego części (foka).

Recytacja rymowanki. Rozmowa z dziećmi na temat treści.

Foka Finka pływa sobie,

i futerko moczy w wodzie.

Prezentacja małej i wielkiej litery F, ułożenie schematu i modelu wyrazów: „foka”, „Finka”.

Układanie wyrazu: „foka”, „Finka” z rozsypanki literowej.

PAMIĘTAJ! Imiona zwierząt piszemy wielką literą.

Ponowna recytacja rymowanki z zaakcentowaniem poszczególnych sylab, próba przyporządkowania określonych sylab znakowi graficznemu F.

Położenie się na brzuchu, zrobienie „kołyski”; próba recytacji treści rymowanki z jednoczesnym kołysaniem się w przód i tył.

Przyglądanie się nowo poznanej literze, szukanie podobieństwa kształtu do innych liter.

Próba pisania litery:

Zajęcia miejsca przy stoliku i wykonanie na kartce papieru ćwiczenia utrwalające literę.

Zabawa ruchowa „Foka w cyrku” (szukanie w sali schowanej uprzednio piłki dla foki).

Uwagi dodatkowe

Proponowany termin realizacji w pierwszym tygodniu kwietnia (temat kompleksowy BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA)


