SCENARIUSZ ZAJĘĆ
RĘKODZIELNICTWO
Prowadzący:
Data: 17. 02. 2006
Klasa: 1pb
Czas trwania: 5 jednostek lekcyjnych
Temat: Kartki z wydrapywanym motywem, ciąg dalszy.
Bhp: Zabezpiecz stół przed malowaniem.
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń potrafi wykonać kartkę z wydrapywanym motywem, a w szczególności:
WIE:
Jakich materiałów używa się do wykonania pracy
Jakich potrzebuje narzędzi
W jakim celu wykonuje daną pracę
POTRAFI:
Przenieść wzór z szablonu przy pomocy kalki maszynowej
Wydrapać wykałaczką według wyznaczonych linii
Wyciąć jajko równo według linii
PAMIĘTA:
Kolejność etapów pracy przy wykonaniu kartki
Zalecenie bhp
Metody pracy:
Słowna: pogadanka, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi
Praktyczna: przenoszenie wzoru, wykonanie wydrapywanki
Oglądowa: oglądanie gotowych kartek i szablonów
Formy pracy:
Indywidualna: zapisanie notatki, przenoszenie wzoru, wykonanie motywu
Zbiorowa: udział w pogadance, ocena pracy, porządkowanie
Pomoce dydaktyczne: gotowe kartki, szablony z wzorami na wydrapywanki, wykałaczki, nożyczki, kredki woskowe, świeca, farby plakatowe, mydło, kubki, pędzle, gazety, spinacze, kalka maszynowa, ołówki, blok techniczny.
Przebieg zajęć:
Przywitanie, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.
Wprowadzenie do tematu zajęć, przypomnienie czynności wykonanych poprzedniego dnia(malowanie kartek pod wydrapywanki)
Podanie tematu zajęć: Kartki z wydrapywanym motywem, ciąg dalszy.
Podanie zalecenia bhp: Zabezpiecz stół przed malowaniem.
Przypomnienie (wspólne) etapów pracy przy wykonaniu wydrapywanki:
Kolorowanie kartki z bloku technicznego kredkami woskowymi
Nacieranie kartki świeczką
Malowanie gęstą farbą plakatową z mydłem, lub płynem do naczyń
Przenoszenie wzoru z użyciem kalki maszynowej,
Wydrapywanie według wyznaczonych linii
Wycięcie wydrapywanki w kształcie jajka
Zapisanie tematu i zalecenia bhp w zeszycie.
Przygotowanie potrzebnych materiałów i narzędzi do wykonywania wydrapywanych motywów: szablonów, kalki maszynowej, ołówków, pomalowanych poprzedniego dnia kartek, wykałaczek.
Przerwa śniadaniowa.
Oglądanie gotowych kartek i motywów wykonanych techniką wydrapywania.
Wybór wzoru, który uczeń chce wykonać na swojej wydrapywance.
Nauka odpowiedniego układania trzech warstw: pomalowanej kartki, kalki maszynowej w odpowiednią stronę i wzoru na samej górze.
Przenoszenie wzoru na kartkę.
Wydrapywanie jajka według linii wyznaczonych przez kalkowanie. Zwrócenie uwagi na dokładność, oraz na to, że tego typu praca musi być wykonana powoli, ponieważ pośpiech powoduje, że wykonujemy zbędne linie, których nie da się już z wydrapywanki usunąć.
Uczniowie powtarzają pracę kilkakrotnie, za każdym razem zmieniając wzór, który wydrapują na jajku.
Porządkowanie pracowni.
Prezentacja własnej pracy i ocena pracy uczniów na zajęciach.
Podziękowanie i pożegnanie.