SCENARIUSZ ZAJĘĆ

pamiątkarstwo

Data: 9 XII 2005

Prowadzący:

Klasa: 1pbczas trwania: 5 jednostek lekcyjnych

Temat: Przygotowanie scenerii na uroczystość jasełkową- budujemy miasteczko Betlejem. Malowanie dużych powierzchni, wycinanie z użyciem nożyka introligatorskiego. Łączenie papieru i kartonu.

Bhp: Używając nożyka introligatorskiego zachowaj ostrożność.

Cele zajęć:

Po zajęciach uczeń powinien:

Pamiętać:

-Jakich materiałów używamy do wykonania „domów”

-Jakiego narzędzia używamy do cięcia grubej tektury

Umieć:

-Pomalować dużą powierzchnię odpowiednią techniką

-Wyciąć nożykiem introligatorskim według wyznaczonych linii

-Połączyć przygotowane elementy dekoracji w całość

Rozumieć/wiedzieć:

-W, jakim celu wykonuje daną pracę

-W, jaki sposób połączyć elementy domów w całość

Metody pracy:

Słowna: pogadanka, instruktaż, ocena,

Oglądowa: oglądanie gotowych domów, obrazków, pocztówek,

Praktyczna: malowanie, wycinanie, podklejanie, łączenie papieru i tektury, łączenie kartonu i bibuły gładkiej.

Formy pracy:

Indywidualna: wycinanie, malowanie, klejenie, porządkowanie pracowni

Zbiorowa: pogadanka, instruktaż, redagowanie notatki.

Pomoce dydaktyczne:

Duże pudła z kartonu, szary papier, farba emulsyjna, pigment, gładka bibuła, karton, nożyczki, nożyki introligatorskie, klej polimerowy, klej biurowy, pędzle, wata, watolina, papier kolorowy, linijki, ołówki.

Przebieg zajęć:

  1. Przywitanie, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.

  2. Przedstawienie planu zajęć na dzień dzisiejszy, pogadanka na temat udziału w uroczystości jasełkowej i konieczności wykonania elementów scenerii.

  3. Przedstawienie tematu zajęć i zalecenia bhp.

  4. Wspólne oglądanie ilustracji i pocztówek, ustalenie kolorystyki i kształtów domów, które mamy dzisiaj wykonać.

  5. Omówienie dokładnie techniki wykonania domów, przedstawienie kolejnych etapów pracy.

  6. Wspólne zredagowanie notatki:

  1. Malowanie szarego papieru

  2. Oklejanie pudeł

  3. Wycinanie i podklejanie okienek

  4. Łączenie elementów w całość

Zapisywanie notatki na tablicy i w zeszycie.

  1. Przygotowanie dużych pudeł i kartonów.

  2. Zabezpieczenie stołu gazetami.

  3. Malowanie dużych arkuszy szarego papieru farbą emulsyjną, zabarwienie pigmentu.

  4. Oklejanie kartonów malowanym papierem używając kleju polimerowego.

  5. Wycinanie „okien” z użyciem nożyka introligatorskiego.

  6. Przygotowanie okienek z kartonu podklejanych gładką bibułą.

  7. Naklejanie okienek w odpowiednie miejsca.

  8. Oklejanie drzwi kolorowym kartonem, mocowanie ich w odpowiednim miejscu.

  9. Przygotowanie dachów: zaginanie kartonów w kształcie trójkąta, łączenie taśmą lub pistoletem tapicerskim, mocowanie na górze przygotowanych domów.

  10. Oklejanie dachów „śniegiem” z waty i watoliny.

  11. Zestawienie domów razem- próba skomponowania scenerii na przedstawienie, swobodna dyskusja tym, co można by do tego miasteczka dołożyć.

  12. Wspólna ocena wykonanej pracy, ocena indywidualna, pochwalenie pracy uczniów.

  13. Powtórzenie i utrwalenie zdobytych na zajęciach wiadomości.

  14. Porządkowanie pracowni.

  15. Podziękowanie, pożegnanie.