SCENARIUSZ ZAJĘĆ
RĘKODZIELNICTWO
Prowadzący:
Data: 6. O1. 2006
Klasa I pb
Czas trwania: 4 jednostki lekcyjne
Temat: „Mieszkam w Beskidach” - wykonanie prac na konkurs plastyczny w Świnnej - ciąg dalszy
BHP: Dbaj o porządek w miejscu pracy.
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń powinien:
Rozumieć:
Dlaczego istotne jest aby prezentować siebie, klasę i szkołę poza jej terenem i brać udział w konkursach?
Iż nie istotne jest zwycięstwo i nagroda, ale sam udział,
Pamiętać:
Jakich materiałów potrzebuje do wykonania swojej pracy,
Jakie narzędzia będą mu potrzebne
Wiedzieć:
W jakim celu wykonuje się i wysyła prace na konkurs,
Jakie charakterystyczne cechy posiada nasz teren zamieszkania.
Metody:
Poglądowa: oglądanie pocztówek, zdjęć, innych prac wykonanych przez uczniów.
Słowna: pogadanka, rozmowa, instruktaż.
Praktyczna: grupowanie zdjęć i fotografii, klasyfikowanie według wyznaczonych cech, wykonanie własnej pracy, notatka.
Formy pracy:
Indywidualna: notatka, wykonanie pracy plastycznej (kontynuacja), instruktaż, indywidualna pomoc nauczyciela.
Grupowa: segregowanie zdjęć, klasyfikowanie.
Zbiorowa: udział w pogadance, rozmowie.
Pomoce dydaktyczne: zdjęcia, pocztówki, kalendarze, zeszyty, klej, farby, pleksia, styropian, materiał, wykałaczka, tektura, szary papier, pędzle, farby żelowe window-color, pisak do folii, płótno, mulina, nici, igła.
Przebieg zajęć:
Powitanie, swobodna rozmowa, nawiązanie pozytywnej relacji z grupą.
Pogadanka na temat różnych regionów Polski, ukształtowania ich terenu - pod kątem cech najistotniejszych: góry, jeziora, morze, teren płaski.
Segregowanie pocztówek według wytyczonych wcześniej cech.
Wspólne oglądanie albumu „Bielsko-Biała i okolice”. Wskazywane elementów istotnych dla naszego regionu - Beskidów.
Kontynuacja rozpoczętych poprzedniego dnia prac, każdy uczeń wykonuje pracę inną techniką:
Maciek wykonuje obraz wtykając małe kawałki materiału w styropian
Adam maluje na pleksi farbami window-color
Marcin haftuje obrazek haftem krzyżykowym
Robert kształtuje elementy z szarego papieru, nakleja je tworząc pejzaż, który pomaluje farbami akrylowymi.
Wykonanie zdjęć podczas pracy: dokumentujemy swój udział w konkursie, aby później móc dokonać wpisu w kronice klasowej.
Podsumowanie zajęć i przypomnienie:
charakterystycznych cech naszego regionu
jaką techniką wykonujemy pracę,
jakich materiałów i narzędzi używamy.
Ocena pracy na dzisiejszych zajęciach: uczniowie odpowiadają na pytania:
Co dzisiaj robiłeś?
Co udało ci się zrobić najlepiej?
Z czego nie jesteś zadowolony?
Co sprawiło ci największą trudność?
Prezentowanie swojej pracy i jej ocena. Wpis ocen do zeszytu.
Podziękowanie, porządkowanie pracowni.
Pożegnanie.