SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Pamiątkarstwo
Prowadzący:
Data: 17stycznia 2007
Czas trwania: 3 jednostki lekcyjne
Klasa: Ipb
Temat: Kartki okolicznościowe z kwiatowym motywem - łączenie kartonu, bibuły i materiałów naturalnych.
BHP: Obcinając krawędzie kartki gilotyną zachowaj szczególną
ostrożność.
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń:
A) WIE:
Jakich materiałów potrzebuje do wykonania kartki okolicznościowej
Jakich narzędzi będzie używać
W jakim celu wykonuje daną pracę
B) PAMIĘTA:
Kolejność etapów pracy przy wykonaniu kartki
Zalecenie bhp
C) POTRAFI:
Wykonać kartkę okolicznościową z motywem kwiatowym
Nazwać narzędzia, których używał
Przygotować materiały, niezbędne do pracy
W bezpieczny sposób posługiwać się narzędziami
Metody pracy:
Słowna: pogadanka wstępna, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi
Oglądowa: pokaz gotowych wzorów kartek wykonanych przez nauczyciela, pokaz sposobu wykonywania poszczególnych czynności składających się na etapy dzisiejszej pracy
Praktyczna: wykonanie samodzielne kartki okolicznościowej, przygotowanie narzędzi oraz własnego stanowiska pracy, porządkowanie pracowni
Formy pracy:
Zbiorowa: udział w pokazie, przygotowanie i porządkowanie, zapisanie notatki
Indywidualna: wykonanie kartki, przygotowanie własnego stanowiska pracy, porządkowanie
Pomoce dydaktyczne: kolorowy blok techniczny, papier kolorowy, tektura na szablony, sizal zielony, bibuła brązowa, bibuła biała, pisaki czarny i brązowy, nożyczki, ołówki, klej, gilotyna, szablony
Przebieg zajęć:
Powitanie, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.
Pogadanka wstępna dotycząca okoliczności, w jakich potrzebne nam są kwiaty lub okolicznościowe kartki z życzeniami.
Podanie tematu zajęć: Wykonanie okolicznościowych kartek z motywem kwiatowym.
Wyjaśnienie znaczenia słowa „motyw”.
Podanie zalecenia bhp: Używając gilotyny zachowaj szczególną ostrożność.
Zapisanie w skrócie etapów pracy, jakie będziemy wykonywać:
a) Przygotowanie miejsca pracy, materiałów i narzędzi.
b) Przygotowanie kolorowych kartek, zaginanie z użyciem kostki introligatorskiej.
c) Odrysowanie elementów od szablonów.
d) Wycinanie ze zwróceniem uwagi na oszczędność materiału.
e) Łączenie elementów w całość.
f) Przycinanie i równanie brzegów kartki na gilotynie.
Zapisanie notatki w zeszycie.
Przygotowanie stanowiska pracy: pochowanie zeszytów, przygotowanie bloków, bibuły i papierów, nożyczek, kleju itp.
Zaprezentowanie przez nauczyciela sposobu wykonania kartki, gotowego modelu i niezbędnych materiałów i narzędzi.
Wykonywanie przez uczniów kolejnych etapów pracy równocześnie z nauczycielem, zgodnie z wcześniej zapisanymi etapami pracy.
Obcinanie i równanie brzegów wykonanych kartek pod ścisłą kontrolą nauczyciela i z przestrzeganiem zalecenia bhp.
Wystawka gotowych prac.
Przypomnienie jeszcze raz jakich materiałów i narzędzi używaliśmy.
Podsumowanie wykonanej pracy i ocena gotowych kartek pod względem:
estetyki wykonania pracy
doboru kolorów
podobieństwa do prezentowanego wzoru - z podkreśleniem iż oryginalność i własna inwencja twórcza są mile widziane w wykonaniu tego rodzaju prac
oszczędności materiału
15. Porządkowanie pracowni.
16. Podziękowanie i pożegnanie.